ErikaJ ErikaJ komentáře u knih

Trestankyně: Příběh Růženy Vackové Trestankyně: Příběh Růženy Vackové Milena Štráfeldová

Velmi zajimavá a čtivá kniha, která nám vypráví příběh Růženy Vackové od jejího útlého dětství, přes popis událostí naší země za první a druhé světové války, nástupu komunismu a jeho tyranství, až po návrat statečné Růženy z vězení. Vždy po dočtení podobného příběhu si pokládám otázku, o co jsme my Češi, byli v době komunismu lepší, než nacisti za války? V brutalitě, věznění a v pomstychtivosti jsme od nich určitě nebyli daleko. Je mi z toho smutno. Knížka je psaná velmi srozumitelně, určitě by byla vhodná i jako povinná četba. Na některé události by se nemělo zapomínat.

08.07.2022 5 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Ač nemám ráda malé útlé knížky, byla jsem velmi příjemně překvapená a z námětu knihy doslova nadšená. Pro mě jedna z knížek, na kterou jen tak nezapomenu.

22.06.2022 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Skvělá česká detektivka, která má spád hned od počátku a udržuje čtenáře v napětí až do konce.

18.06.2022 5 z 5

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Takhle bych jednou chtěla prožít stáří. Nebát se smrti, nečekat na ni, nemyslet na ni, jen prostě žít a radovat se...Skvělé a vtipné čtení!

15.06.2022 4 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Knihu jsem přečetla ze jeden večer, neboť jsem nemohla přestat číst, aniž bych zjistila, jak to s kterou postavou dopadlo. Čtivé, poutavé a často i dojemné. Výborný povídkový román, který si za pár let s chutí přečtu ještě jednou.

12.05.2022 5 z 5

Tenkrát v ráji: Jeden život, jedna šance... Tenkrát v ráji: Jeden život, jedna šance... Josef Urban

Joska Smítka pro mě byl neznámou osobou. Film jsem neviděla a o horolezectví toho moc nevím. O to víc mě ale příběh zaujal a na konci i nějaká ta slza ukápla. Knihy Josefa Urbana jsou prostě sázka na jistotu.

02.05.2022 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Začetla jsem se od samého začátku. Bylo to čtivé, napínavé a nepředvídatelné. Za mě bezva počtení.

08.04.2022 5 z 5

Žlutý ptáček zpívá Žlutý ptáček zpívá Jennifer Rosner

Vždy, když čtu příběhy na podobné téma, ptám se sama sebe, kde ty maminky v sobě vzaly sílu opustit svoje dítě a dát mu šanci na přežití? Muselo to být neskutečně těžké a bolestivé rozhodování. Já sama nevím, jak bych se v takové situaci rozhodla, a proto vždy pociťuji nesmírnou vděčnost, že jsem nebyla nucena něco podobného zažít. Krásný silný příběh, který si budu dlouho dlouho pamatovat.

01.04.2022 5 z 5

Výhled přes střechy Výhled přes střechy Suzanne Kelman

Za mě naprostá spokojenost. Dojemný příběh plný hrdinství a odvahy. Krásně jsem si početla a ráda se ke knize za pár let opět vrátím.

01.04.2022 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Autorčina tvorba zraje jako víno. Po Kyselých třešních opět nádherný silný příběh. Posuďte sami!

22.03.2022 5 z 5

Dvojčata paní Karoliny Dvojčata paní Karoliny Ronald H. Balson

První díl jsem nečetla, ale vzhledem k tomu, že některé postavy a nejdůležitější obsah byl okrajově zrekapitulován i v díle druhém, lehce jsem se zorientovala a příběh se mi četl snadno. Byl smutný. Ostatně jako všechny příběhy z války. Tentokrát na mě válečný příběh působil ještě silněji i díky současné situaci na Ukrajině. Je mi líto všech těch, kteří se kdy museli skrývat, bát se a bojovat o život svůj a hlavně o život svých dětí. Vždycky jsem si myslela, že o tom budu číst už jen v knížkách, že nic takového už nepřijde. Ale ono se to opět stává skutečností! Je mi z toho nesmírně smutno.

15.03.2022 5 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Silné příběhy žen, do jejichž životů zasáhlo hornické neštěstí. Často mladé, těhotné či s malými dětmi. Nedokáži si představit tu bolest, kterou musely prožívat a kolik síly v sobě musely najít, aby pokračovaly dál a postaraly se o nejen o sebe, ale především o své děti. Doporučuji k přečtení všem, kteří mají rádi autobiografické knihy či příběhy o nelehkých životních osudech.

11.03.2022 5 z 5

Pro mě první kniha o Djatlovově expedici, kterou jsem četla jedním dechem. Malé minus dávám za fotografie, na kterých i přes největší snahu nevidím to, co by se tam údajně mělo nacházet a trošku rušivě působil i nespočet doplňujících informací. Nicméně popis cesty účastníků expedice, záhadné okolnosti, pravděpodobné příčiny a hypotézy o smrti byly popsány velmi sugestivně, až jsem se chvílemi v noci při čtení bála. Těším se na autorovu novou knihu se slibným názvem Djatlovova expedice: Nová odhalení.

11.03.2022 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Báječná léta pod psa - knížka, ke které se sem tam vracím. Mám ráda knížku, film i jeho obsazení. Pro mě příjemná oddechovka u které nemusím přemýšlet...

Zpověď Zpověď Arnošt Lustig

Knížky pana Lustiga jsou výborné a jsem ráda, že jsem si mohla přečíst i zpověď o jeho životě a dětství, které neměl lehké. Jak už tu bylo zmíněno, nenechal se zlomit. Patří mu můj velký obdiv!

Paní Láryfáry Paní Láryfáry Betty MacDonald

Vzpomínka na mé dětství. Přečteno již poněkolikáté a jistě ne naposledy.

Učytelskej Učytelskej Jaroslav Konvička

Že to učitelé nemají vůbec jednoduché, jsem vzhledem ke svému čtrnáctiletému puberťákovi, kterého mám doma, tušila. Po přečtení této knížky před nimi už i smekám! Vydržet občasnou nezkrotnost dnešních dětí musí být neskutečně náročné. Pěkný román o strastech a radostech obyčejného kantora vyučujícího na základní škole.

Poslední vlak do Londýna Poslední vlak do Londýna Meg Waite Clayton

Po začátku knihy jsem měla rozporuplné pocity, zda-li mě příběh vůbec zaujme. Zdál se mi takový nijaký, fádní, ale po čase jsem zjistila, že jsem se s předčasným hodnocením ukvapila. Brzy jsem se začetla a knížku jsem "zhltla" během pár dnů. Určitě stojí za to vytrvat.

25.01.2022 4 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Příběh čtivý již od samého začátku, a tak podobný dnešní době. Dlouho mi zůstane v paměti.

03.01.2022 5 z 5

Bumerang Bumerang Tereza Schillerová

Po přečtení tohoto příběhu a jemu podobných si vždy pokládám otázku, kde se v některých lidech bere tolik zla? Prošla jsem si pouze slabým "odvarem" toho, co Linda a dodnes lituji, že jsem neodešla ihned, když se to stalo poprvé. Knížka je velmi čtivá, a proto se těším na další autorčino dílo.

27.12.2021 5 z 5