Eridan Eridan komentáře u knih

Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Alfonso Casas

Příjemné zpestření jednoho večera. Pro skalní fanoušky kapely asi žádná novinka, přesto i oni možná ocení nejen hezké ilustrace. Lehké črty Freddieho osobnosti a několik citátů a kontext vzniku písní jsou prostě fajn.

12.07.2021 4 z 5

Špeky Špeky Rob Grant

Příjemná oddechovka. Nejvíc mě bavil Jeremy, méně Grenville a bez Hayleig bych se i obešel. Celkově však Grant vybudoval velmi slušný příběh, který se v závěru propojuje. Závěr mě docela překvapil (příjemně). Nutno říct, že člověka po přečtení této knihy napadají šílené nápady - třeba jít si zaběhat nebo si dát o párek k večeři méně. Varoval jsem vás. ;-)

26.05.2021 4 z 5

Jak překonat negativní emoce a myšlenky: Cesta k duševní pohodě Jak překonat negativní emoce a myšlenky: Cesta k duševní pohodě Doris Wolf

Jedna z nejlepších psychologicko-populárních knih, které znám. Jednoduchá, jasná kuchařka k překonání negativních pocitů. Základní technika je dobře vysvětlená a aplikovatelná snad na všechny negace. Doporučuji.

23.05.2021 5 z 5

Milión Milión Marco Polo

Chcete si přečíst netradiční cestopis? Tak tady ho máte! Pana Marca Pola zajímá především víra, ženy a různé báchorky a zkazky. Ne nutně v tomto pořadí. Nudit se nebudete, to zaručuji.

06.11.2019 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

2035 v první polovině knihy dost připomíná první díl (stejné chraktery, stanice, plnění mise), ale nenechte se odradit. Druhá polovina vám roztaví mozkové závity! Budete svědky nečekaných odhalení a zvratů v příběhu. Mě osobně se líbilo trošku drsnější ražení některých stalkerů (pro sprosté slovo nejdou daleko). Oslovili mě také mytologické narážky (Mojžíš a vyjití z Egypta, Mesiáš). Příběh rozvíjí jak 33, tak 34 a dostane ho na troch jinou - postmoderní rovinu. Užil jsem si to a klidně bych si dal ještě 2036. Co tomu říkáš, Dmitriji?

26.06.2019 5 z 5

Já jsem Malála: Skutečný příběh dívky, která bojovala za vzdělání a změnila svět Já jsem Malála: Skutečný příběh dívky, která bojovala za vzdělání a změnila svět Patricia McCormick

Kniha svým stylem a podrobnostmi připomíná spíše deník nebo blog. Je to pohled tehdy 16ti leté dívky na problémy v Pákistánu související především se vzděláváním dívek a islámským fundamentalismem. K přečtení bych ji doporučil všem, kteří si chtějí rozšířit obzory a pochopit muslimy a jejich odlišný svět. Jak je z knihy krásně patrné, ne všichni jsou teroristi a fundamentaliste toužící po krvi. Malále držím palce, aby se jí její vize vyplnila.

13.02.2019 4 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Je to klasika žánru a docela mě zajímalo, jaké to bude. Osobně bych prvních 120 stran zkrátil tak na 10. Je to plné technických nezáživných popisů - o tíži, fungování družic, popisy planet apod. Ano, je to novátorské, když člověk uzná, že v roce 1968 ještě nevkročila lidská noha na Měsíc, ale přece jen jsem měl pocit, že čtu učebnici fyziky. Když pak autor začal popisovat, jak hlavní hrdina jde na záchod a má nutnost nám to popsat do nejmenších technických detailů, tak už mi to přišlo trochu moc. Část s Halem bych naopak prodloužil, ´souboj´ mohl být ještě dramatičtější. A poslední část byla zas až trochu moc iracionální, ale asi to k A. C. Clarkovi hold patří...

28.01.2019 3 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Po přečtení prvních dvou dílů už čtenář ví, na čem je a co ho asi čeká. Bezbřehá fantazie autora při popisech světa a vymýšlení dalších a dalších legend a příběhů vám vžene tolkienovskou nostalgii do srdcí, při akčních scénách přijdete napětím o dech a při vyjednávání politických spojenectví se budete stejně jako hlavní hrdina nudit. Autor se poměrně často vrací k ději dvou prvních dílů, aby něco dovysvětlil a vám to pak začne dávat větší smysl. V porovnání s předchozími díly vás čekají brutálnější a detailnější popisy bojů. První polovina se mi četla trošku hůře než ta druhá, ale ta byla tak dokonalá, že by zasloužila víc než 5 hvězd! Doporučuji také audio knihu (namluvil Martin Stránský). Můžete tak číst prakticky kdykoliv.

04.10.2018 5 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Asi jsem očekával mnoho. Téma korupce mocí není nic, co bychom už nečetli na sto tisíc způsobů. Tahle bude možná bližší pamětníkům komunistických prázdných frází. Čekal jsem nějaký zvrat, nějakou dramatickou událost, nepřišla. Hlavní postava státníka ve vás nemá kdy vyvolat sympatie. I na svém revolucionářském vrcholu je snad odvážný, ale ne sympatický nebo charakterní. A tak je vám docela jedno, že ho pohltila moc. Vždyť jste k němu vlastně nic necítili. Byl to chlap a měl ´koule´ ... a co jako?

10.02.2018 2 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Moje první Agatha a pravděpodobně ne poslední. Poirot je elegantní detektiv, který má místo moderní laboratoře selský rozum a výbornou znalost lidské psychologie. Místy jsem se občas ztrácel v množství postav a dedukcí, ale celkově spokojenost. Srovnání s dílem Hercule Poirot S12e03: Závěr byl mnohem více vyhrocený a upřímně mi seděl více k povaze Poirota než závěr knižní předlohy.

20.01.2018 4 z 5

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Na přebalu knihy a v jejím doslovu se píše, že kniha nestačila být úplně dokončena. Většina čtenářů na to ve svých komentářích kriticky naráží. Přesto mu pak dají pět hvězd... Zvláštní. Jediné v čem bych dal možná za pravdu těmto hlasům je, že hlavní záporák byl odhalen předem a nedozvěděli jsme se o něm skrze náznaky jako v předchozích dílech. Ale jinak? Knihu jsem přečetl za dva dny. Nesmírně mě bavila. Terry opět oživuje své myšlenky o lidskosti a dalším velkým tématem je tentokrát spolupráce. To, že člověk občas nemůže zvládnout všechno sám a rád s někým spolupracuje. Protože i to dělá člověka člověkem. Začátek dojemný, závěr akční.
Pár citátů: "Tonička Bolavá je první mezi pastýři, protože staví ostatní nad sebe."
"Život je něco jako boj proti všemu."
Děkuji sire!

25.08.2017 5 z 5

Co se týče porovnání s filmem: Celkově mě více přitáhla kniha. Hlavně svými myšlenkami. Obrazově je propracovanější film. Bohužel scénář si zachoval i nelogické momenty knihy (likvidace některých androidů, vynořování postav a záchrana hlavního hrdiny, upadnutí zbraně v závěrečném duelu,...). I opěvovaná závěrečná scéna s odpuštěním androida mi nepřišla věrohodná (očividně je to zabiják, psychotik, zabijí mu milenku a on zachrání jejího vraha?). Některé filozofické úvahy jsou zajímavé (proč máme tak krátký život? Zabili jsme svého Otce?), ale v knize mi přišli zajímavější (Mercer vyzývá k dohadům a dává více otázek než odpovědí). Sečteno podtrženo - film i kniha mají neopakovatelnou atmosféru. Kniha je bohatší myšlenkově, film vás strhne svými obrazy.

17.04.2014 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Toužíte-li po světě plném fantazie, je Nádraží Perdido právě pro vás. Připravte se na dva odlišné styly vyprávění. V první části autor popisuje svůj úžasný svět, vztahy a charaktery hrdinů. V pozadí budete cítit stále sílící vlnu očekávání. V druhé části bude vaše očekávání naplněno divokou skicou akčních sekvencí střídající se s pouze dočasným odpočinkem hrdinů. Vše má své místo a čas. Popis i akce. Máte se na co těšit!

11.04.2014 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Kniha mě zaujala jak svým poseltvím, charaktery, tak i způsobem vyprávění. Poselství je jednoduché, přesto díky postavám ožívá v několika verzích stále znovu a přesto vždy trochu jinak. Příběhy postav se přitom dozvídáme až jaksi expost, v průběhu vyprávění jako jakési rozjímání nad vlastním prožitým životem. Vše je často také protkáno několika teologicko-filozofickými úvahami. Každá stránka je přitom využita maximálně a má v ději svoje místo. Nic není řečeno náprázdno a vše autor využívá. Tedy podtrženo sečteno, kvalitní vyprávění děje, běžné postavy díky kterým je dílko působivější a příjemné poselství ke čtenáři. Co víc si přát?

15.09.2013

Velká kniha o portrétu Velká kniha o portrétu José M. Parramón

Jak je u tohoto autora zvykem - vezme vás letem světem portrétem. Od historie, přes interpretaci, tipy a triky, něco k osvětlení a kompozici, anatomii až po ukázky. Dle mého málo praxe a hodně povídání spíše po povrchu.

11.02.2024 3 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Zvláštně napsaná kniha. Některé rozhovory jen rychle sepsané, co si kdo řekl. Působí to povrchně, bez emocí. Hlavní zápletka vcelku dobrá. Dokázal bych si knihu představit dvojnásobnou s pořádnou psychologií postav a vhledem do nich. Takhle to působí dost studeně. Krutě melancholické.

22.03.2023 3 z 5

Začínáme se suchozemskými želvami Začínáme se suchozemskými želvami Miloš Junek

Jedná se skutečně o kuchařku - najdete v ní vše potřebné. Od typů ubytování, výběhů, přes stravu, osvětlení, substrát, zimovani, koupání nemoci i různé tipy (např. co s želvou během dovolené). Web euzelva.cz patří určitě mezi to nejlepší, co na českém internetu k želvám najdete. Tahle kniha z něj vychází - je to takové Best of. A na českém trhu je dle mého nejlepší knihou k tématu. Některé informace se často opakují, na druhou stranu při problému aspoň rychle najdu odpověď. Ocenil bych snad jen rejstřík.

16.01.2023 5 z 5

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

Četl jsem krátce po dokončení kurzu Nevýchovy. Očekával jsem dle anotace něco podobného. Ano, základní principy jsou podobné. Ale Nevychova je daleko promyšlenější a praktičtější. Aha Rodičovství je hodně upovidane, ale často málo konkrétní. Opakuje se. Hodně. Nejvíc mě zaujala část o emočních hrách.

03.11.2022 3 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Čekal jsem 451 stupňů, dostal jsem sérii ne příliš provázaných povídek. Spojuje je meta příběh kolonialismu, chamtivosti, destrukce a obrazy z dobývání Divokého západu. Chyběl mi nějaký hlavní hrdina, s kterým bych to mohl prožít. V tom zástupu vedlejších postav se člověk snadno ztratil a hlavně k nikomu nepřilnul. A opravdu si lidé v roce 1950 mysleli, že je na Marsu kyslík a stromy? Plus za E. A. Poa a odkazy na Indiány.

30.06.2022 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Nebylo to zlé, ale mohlo to být lepší. :-) Občas ucítíte závan Metra 2033 nebo Blade Runnera, ale takový skutečně hodně jemný větříček. Příběh postavený na drzé holce z měsíčního města nejvíc připomíná gansterku z 30. let.

22.12.2021 3 z 5