EricNor EricNor komentáře u knih

Velhartické pastorále, Vražda v lázních Velhartické pastorále, Vražda v lázních Vlastimil Vondruška

Stava se ze me Vondruskomil. Cte se to taaak snadno. Tentokrat jeden pribeh bez mileneckeho dua z Plzne, zato s poirotovskym zakoncenim a tradicnim vondruskovkym koncem bez katarze - vrah je tendlecten, jedeme domu, cau, konec.

19.04.2017 4 z 5

Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Vlastimil Vondruška

Me ten Vondruska tak relaxuje. Trochu mi to pripomina Vinetua a Olčetrhenda. Samy dobrodruzstvi, vzdy na strane slabych a utiskovanych, dobro vitezi a hrdinove v podstate cistoucky jako naskrobene damske trenýrky. Jen si narozdil od od hrdinu mayovek uziji i nejake to cizi tělíčko a pochlastava se tam taky jako firemni party. Jidla vzdy dosytosti, az me to nekdy laka odnekud vytahnout stredoveky recept a uvarit podle nej. Myslim si, ze tehdy se docela hladovelo, ale nejsem historik a Vondruska pry naklada s fakty velice svobodne. Proste lehka, velmi zabavna literatura.

03.04.2017 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Asi to neni pro me. Mam rad fantasy a zenske hrdinky mi nevadi. Jen je to strasne zromantizovane. Kruta asasinka, milujici pejsky a konicky a pejsci zase milujou ji, prestoze vrah musi proste byt svine a psi svini poznaji. Hned na zacatku nam predstavi i dva dostatecne muzne a mlade muze, ke kterym si hrdinka asi bude neco muset zacit. Nejdriv teda budou jako na sebe zli, aby si pak mohli padnout do naruci a romanticky se pomilovat. Take variace hunger games. Ale hodnotit budu, jen jestli prectu.

29.03.2017

Ten Vondruska je grafoman na ntou. Tolik knih napsanych a vesmes to nejsou zadna tintitka, ale pomerne objemne svazky. Psano perem lehkym, nicmene zapletky jsou logicke a promyslene, zedneho deus ex machina se nedockame. Do vlaku a do tramvaje idealni cteni.

06.03.2017 4 z 5

Jáchymovští démoni Jáchymovští démoni Vlastimil Vondruška

Nedavno jsem v Jachymove byl, ale uvedomil jsem si to az za pulkou knizky, kdyz uz moje predstava o meste byla uplne jina. Cte se to vyborne. Je to vylozene oddychovka a muj prvni Vondruska. Rad si prectu dalsiho a ze jich je pozehnane. Vondruska je neuveritelny chrlic. Zpet ke knizce. Zapletka je fajn, trochu jina nez obvykle byva a vysetrovani je slunecne prijemne. Konec je ale vylozene odbyty.

27.02.2017 4 z 5

Tajemství původu Tajemství původu Geoff Johns

O dost lepsi nez Batman. Je to takove komiksove, hlavne story. Oblibil jsem si to hned. Kresba moc pekna. Tesim se na dalsi dily s lanternem

16.02.2017 4 z 5

Batman: Ticho: Kniha první Batman: Ticho: Kniha první Jeph Loeb

Kresba je dokonala, proste v ameru je komiks prumyslovym odvetvim. Vytvarne uz to takova slava neni. Pribeh tam je docela ok, alw jeho podani je silene, dialogy strojene, banalita atrida banalitu, detinske invektivy. Proste batmanovska klasika. Komplex se mi libi. Uz mam ctyri dily a nejlepsi je Green lantern. Batman pro me byl vzdycky slaby

16.02.2017 3 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Podobne jako prvni dil. Spousta udalosti a žádný tah na branu, nicmene prihody jsou natolik poutave napsane, ze oproti prvnimu dilu pridam jednu hvezdu. Nektere casti jsou zbytecne natahovane, vlastne vetsi - Fae je utrpeni. Kdy se dockame dalsiho dilu je otazka, protote Rothfuss aktualne pracuje na RPG hre Torment: Tides of Numenera, ketra udajne trpi podobnym grafomaniactvim, jako Rothfussovi knihy.

23.01.2017 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Hrdinkou je afektovana krava jmenem Erika, kterou z nelogickeho duvodu poveri vysetrovanim vrazdy prominentni divky, ktera se chovala jako stetka a tudiz dostala, co si zaslouzila. Erika ma psychycke problemy a k novym kolegum se chova jako big boss a presto ji netkteri maji radi, obdivuji, mozna zboznuji. Specificky jsou to lesbicenka a muzny cernoch (ha, ha). Podobna pani se kdysi stala moji sefovou a za dobu pusobeni si svym chovanim, ktere je hrdince dost podobne, ale nedosahlo jejiho bitching levelu, neziskala jedineho priznivce z podrizenych. Autor chtel takovou hrdinku, tak ji ma. Nastesti je pan Bryndza (jmeno ma po slovenskem manzelovi) vyborny spisovatel a ostatni postavy jsou dobre a knizka je page turner, pribeh odsypa, postrada hlucha mista a bavi az do konce. Posledni desitky stran aai jen tak neodlozite. Dalsi dily si urcite prectu. Minus je za tezko uveritelne chovani nekterych postav a smesnou vysvetleni, proc se vrazdilo.

12.01.2017 4 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Cte se to dobre ve stylu uz jen kapitolku a jdu spat, jenom ten zacate je rozvlekly az beda. Lehky spoiler: Taky ke konci knihy, kdy se dej neodehrava na univerzite se vkrada nuda. Navic bych v ramci takhle rozsahle knihy ocekaval hmatatelnejsiho zaporaka. Ctivost tu nechybi, historky z univerzity jsou bajecne, ale proste tam neni ta sila, co ma treba Tolkien nebo Martin. Tri a pul za me osobne.

23.09.2016 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Takz norsti rockovi hudebnici pisi napinave detektivky. Jo Nesba uz zname a ted prichazi Bjork - ten Bjork, ne ta Bjork. Zapletka je trochu jak od psychouse - normalniho cloveka jako ja(delam si srandu) by to nenapadlo, ale logiku to ma a dobre se to cte. Tesim se na druhy dil a doufam, ze se serie vyvine a Bjork se jeste zlepsi.

29.08.2016 4 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Trochu prekvapiva kniha, kde major Servaz je na vedlejsi koleji, ale vubec to nevadi, ke slovu se dostane. Tyhle dusive pribehy mi nedelaji moc dobre, nicméně jsem docetl az do konce. Pro me zatim nejlepší Minier.

28.08.2016 4 z 5

Poklad Inků Poklad Inků Karel May

Krasne dobrodružství s neobvyklým hrdinou, co se veku týče. V mladi jsem to hltal a miloval obrazky od nej nej ilustratora vsech dob Zdeňka Buriana. Chodil jsem k nám do knihovny a vyžadoval dalsi a další Mayovky. Mezi supy, Surehanda, jihoamericka dobrodružství, arabii s proradnymi muslimy (za tech 150 let se nic nezměnilo). A pani Vilimovska mi porad říkala, že si mám přečíst taky něco jiného, ze May toho tolik nenapsal. Jake zklamání. Kamarád prinesl od Vilímka knizku Dervis, s ilustracemi Venceslava Cerneho, které chybela minimalne půlka. Hrbet byl roztrzeny a nekdo na druhem konci mesta věděl jak příběh skonci, zatimco ja vedel pouze zacatek a stejne byl jsem nadšený, fabuloval a vymyslel si zbytek. Nikdy později jsem to nedocetl. Ted uz si nechci kazit dojmy a Mayovky cist nebudu, ale zanechaly ve me velmi hlubokou ryhu. Cest, pravda, uprimnost a dobro. To jsem proste já.

27.07.2016 5 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Jak popsat knihu, ktera me vlastne nudila. Nudila me tak, ze jsem ji na par tydnu odlozil a byl presvedceny, ze uz ji nikdy nedoctu. Ale cas zapracoval, zrovna jako touha dokoncit nedokoncene a ja se vratil. A kniha se zmenila. Predlouha expozice, hluchota a zaobirani se prevazne emocemi a vnitrni mluvou hlavniho hrdiny byly nahrazeny novymi postavami, zrychlenym dejem, budovanim napeti a zabavnosti. Zapletka je takova severska, ale u knizky se vyplati vydrzet lehce za pulku a pak uz se tezce odklada. Minier je dobry vypravec a ma i par cennych rad pro lidi, co by se chteli stat spisovateli.

19.07.2016 4 z 5

Bratrstvo růže Bratrstvo růže David Morrell

Pomerne vysoke hodnoceni na tak standardni knizku. Doprucil mi ji kamarad, ze se nemohl odtrhnout a celou noc nespal. Cekal jsem mnohem vic. Defacto v knizce nejsou zadne zvraty. Od zacatku je jasne, jak se veci maji, kdo je hrdina a kdo padouch. Pribeh jede na trojku, obcas na neutral a pak zase na trojku. Konec je směšný. Jsem asi zhyckany, ale takova jednoduchost me neuspokoji. Pasaz, ktera se mi libila se tykala vychovy hrdinu v klastere, i kdyz i tady si autor neodpustil patos. Existuji jiste mnohem lepsi thrilery, takze jenom jestli opravdu nemate co cist.

08.07.2016 3 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Po výborných třech příbězích s komisařem Linnou, Paganiniho smlouva, Svědkyně ohně a Písečný muž, přichází pro mě nepochopitelný propad. Když mám zhodnotit jedním slovem, tak mě napadá jedině "chaos". Úvod a závěr jsou jakž takž, ale prostředek knihy, respektive její většina je pro mě nelogická, špantě navazuje, postavy se chovají zcela nepochopitelně, akční a šokující scény jsou totálně k smíchu. Keplerové se asi nechali unést americkým stylem pro pokračování - všeho víc, víc akční, víc brutální, víc úchylácký. Škoda, přeškoda. Myslím, že vysoké hodnocení je u této knihy spíš ze setrvačnosti vzhledem k předchozím skvělým dílům. Pro mě propadák.

27.05.2016 2 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

Pozdější knihy Jefferyho Deavera postrádají to napětí a překvapení prvních Rhymů. Třeba zase překvapí, ale podle mě už se autor vyčerpal, což je škoda, protože jsem se na novou knížku od něho vždycky těšil.

17.04.2016 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Opet vypraveni v pritomnem case, ktery mi nikdy nesedel, ale da se zvyknout. Stavy Rachel jsou popisovane velmi sugestivne a zasvecene. Touha po alkoholu, kocovina. Hlavou mi bezelo, jak zoufala alkoholicka ztratila zabrany a napsala knihu se sebou v hlavni roli. Zapletka se dala, zmeny vypravecu se mi taky libily, jen dalsi dve postavy nepusobily tak presvedcive jako Rachel. Vrahouna jsem tusil tak ve tri ctvrte knizky. Medialni masaz me presvedcila si knizku pujcit, ale takova topka to neni.

08.04.2016 3 z 5

Kvantová teorie nikoho nezabije Kvantová teorie nikoho nezabije Marcus Chown

Pochopitelne i pro jednoducheho cloveka jako jsem ja. Misty jsem mel pocit, ze ctu detektivku se zapletenou zapletkou a naslednym rozuzlenim, ktere nechava nektere otazky neuspokojive zodpovezene. Doplnkove jsem u toho cetl Paradox od Khaliliho a tim, jak kazdy pouziva na stejne jevy jinou optiku, bylo mi to vcelku jasnejsi. Jak je tedy vlastne vesmir veliky? A co to je za zemi za vesmirem? Chcete cestovat rychlosti svetla z Muzea na Mustek? A stihnete zabrzdit?

20.10.2015 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Terry Hayes je výborný vypravěč. Příběh je dokonale promyšlený a sepsaný. Po těch 700 stranách mě mrzelo, že knižka už bude končit. Doufám že Terry už píše další knihu a že to nebude trvat dlouho.

13.08.2015 5 z 5