EricNor EricNor komentáře u knih

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Hans a Michael jsou skveli. Serie o Sebastianovi a bande vyšetřovatelů je neco docela noveho v tom, ze se detailne zabyva zivotem kazdeho z peti clenu tymu, vyvojem jejich osobnosti, vzajemnych vztahu. Ac mi to v predchozich knihách prislo prehnane, tak jsem si nejak zvykl a ted me bavi prave ty vztahy, vnitrni myslenkove pochody a motivace, vcetne vedlejsich postav a zločinců. Vysetrovani tu tolik neodsypa jako v oredchozich knihach a spis je na vedlejsi koleji, ale presto me knizka bavila. Precetl jsem ji za par dnu. Jsou to slabsi ctyri a doufam, ze dalsi dil bude trochu akcnejsi.

26.07.2019 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Vazne se berouci fantasy s proslulym hrdinou, coz o nem od zacatku vime a vracime se s nim do doby, kdy zacinal v radu - nabozenske sekte. Zivot a vychova jsou tou nejzabavnejsi a nejzajimavejsi části. Porad se neco deje a jednotlive epizody jsou zabavne. Druha tretina porad jeste jde, ale ta posledni je genericka nuda, ktera me odradila od cteni druheho dilu.

18.06.2019 3 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Kdo nečetl první díl, ať si ho přečte jako první, protože na něj Pátá oběť přímo navazuje. Sice tam zevrubné shrnutí je, ale postrádá spoustu detailů a některé pasáže PO pak nemusí dávat jasný smysl. Kniha se čte výborně. Už jen kapitolu a jdu spát ... nebo raději ještě jednu. Výtku mám některým postavám a rozbití děje mezi mnoho z nich, díky čemuž příběh ztrácí tempo. Konec je pak docela jízda a čeká vás pár překvapení.

02.06.2019 4 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Jedna se spis o thriller nez o detektivku na rozdil od prvniho dilu. Nicmene je to mnohem vetsi zabava a druha pulka vam nedovoli knihu odlozit. Libi se mi postavy a hlavne Vanja a Sebestian. Myslenkovych pochodu je na druhou stranu prilis, skoro bych cekal, ze se dozvim, co si mysli ten kavovar.

29.05.2019 4 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Misty az prilis psychologickych rozboru, ale druha polovina dobra. Tam se neco deje. Závěrečne odhaleni ze Sebastianovi minulosti je hoodne pritazene za vlasy. Jo a fandil jsem Haraldssonovi.

22.05.2019 4 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Zda se, ze nam rodi nova skvela serie. Hrackar je o kus lepsi nez Selma. Je pestrejsi, napinavejsi a bavil me vic. Mayne se moc nezabyva psychologii postavy, zadne odbocky do osobniho zivota na pul knihy. Kratke kapitoly na sebe bezprostredne navazuji a kdyz je na konci jedne cliffhanger, hned v dalsi je uspokojen. Bavili me i popisy vedeckych metod a uvadeni statistickych udaju. Nejsem si jisty jak jsou skutecne. Predpokladam, ze Predox je fikce, ale kdo vi. Rozhodne se tesim na dalsi dil.

13.05.2019 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

POZOR!!! Kdo necetl Selmu a chysta se ji cist, tak Hrackar obsahuje spoilery na prvni dil na ruznych mistech. Kapitola 2 prozrazuje kompletni zapletku a v dalsich kapitolach se k pripadu porad vraci. Jsem okolo tricate strany a po tomhle bych uz ani Selmu cist nechtel. :)

09.05.2019 5 z 5

Já jsem Zlatan Ibrahimović Já jsem Zlatan Ibrahimović David Lagercrantz

Zlatan bud nechape nebo se divi. Pak se nastve, praskne dvermi a dotceny nechape a divi se. "Nejsem arogantni, jsem jen extremne sebevedomy". Knihu jsem poridil, po sledovani par rozhovoru na youtube. Ze Zlatana tam delaji druheho Chucka Norrise. Pod videi je spousta dobrych hlasek. Ale ten zivitopis me vazne bavil a potvrzuje i muj nazor, ze potrebujete v tymu hrace, ktery chce vyhravat. A to je presne Zlatan. Muzete mit jedenact super fotbalistu, ale kdyz nechteji vyhravat az na dren svoji duse, tak vam jsou k nicemu - mam na mysli konkretne Arsenal. Nekdy mam pocit, ze se moc chlubi, ale stejne se jedna o fascinujici pribeh. Nakonec je potreba rict jednu vec: Chtel bych byt Zlatan!!

03.05.2019 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Opet seversky spisovatel a opet skvele. Yrsa jen nepopisuje, ale vypravi v detailech a pocitech. To se mi libi. Zapletka je hodne dobre vymyslena. Premyslel jsem, jak se to vyvrbi a vubec jsem to netipoval. Linie s Karlem me na rozdil od vetsiny bavila a obdivuju Yrsu, ze se tak do detailu venovala radiovysilani a to rozhodne neni zenska parketa.

29.04.2019 4 z 5

Kim je zlej, Donald je blbej, Putin je neutral, Angela je nejlepsi. Prilis mnoho mnoho levicovych nazoru autora. Budiz. Pokud se oprostite, tak je to celkem zabavne. Jen Milos nebyl.
Prezident Milos Zeman se zamyslel, kde se u nej vlastne ten starik vzal. Jirka ani Vrata ho na audienci neupozornili, presto mel pocit, ze by si stim Svycarem nebo Svedem mel promluvit. Prohodil na zacatek nekolik bonmotu, nicmene se zdalo, ze nepadli na urodnou pudu. Takova skoda. Starik se nepochybne znal s cinskym prezidentem. Mel pro nej urcite nejaky dulezity vzkaz, proto pozorne poslouchal, co mu ten vechytek vypravi. Moc mu nerozumnel a nakonec usnul. Kdyz se probral, starik byl pryc. No, co se da delat, stejne ma moc vyrizovani a za chvili ma tiskovku. Naklonil se na stranu aby vytahl lahev becherovky. Prece nebude s tou luzou mluvit strizlivy. Co to? Kde je? U vsech passy, tak proklatej dedek mu slohnul litrovku becherovky.

12.04.2019 3 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Nesmysly, nelogicnosti, nuda. Naprosto nechápu to vysoke hodnocení. Sanderson je prachsprosty grafoman, ktery by se mel ridit radou Stephena Kinga - skrtat a skrtat. Pozor spoiler - v knizce se nic, ale vazne nic nedeje. Zadny posun, jenom motani se na miste. Ctu dalsi kapitolu s otazkou "Uz se neco stane?" Tak zase nic? Uz se trochu posuneme v kariere mostare Kaladina? Ne? Mam si pockat dalsich napinavych pet set stran, kdy se nic nedeje? Sakra Salan, kdy uz ukradnes te pitomej promenovac, kvuli kterymu jsi sem prisla? Jo tvoje postava musi projit slozitym psychologickym vyvojem? Aha, aha. A nemohla bys nam aspon vypravet o mazaci tramvaji jak jezdi? Tam se aspon neco deje. Srovnani s Rothfussem? Mozna v neposouvani deje dopredu ano, ale Rothfuss rozhodne neni nudny. Srovnani s G. R. R.? Co vam slibili, ze tohle muzete napsat? Kdyby se aspon ty postavy chovali logicky. Koncim na strane 600. Ztrata casu.

11.04.2019 2 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Skvela kniha. Vratil jsem se k Dune po mnoha letech a jakoby nezestarla. Porad me bavi ten system Benegesseritu, uskoky v uskocich, cteni myslenek a dusevniho rotpolozeni, odhady co kdo udela. Cervi jsou zajimave, koreni a jeho ucinky take, ale me nejvic bavi ty sachove partie mezi postavami.

15.03.2019 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Četl jsem všechny Servazovky. Minier je docela plodný autor a řekl bych, že se časem zlepšuje. Navíc to není prostá, popisná detektivka, kde jdete od vraždy k výslechu, pak k další vraždě a dalšímu výslechu. Minierův hrdina je zcela uvěřitelná osoba se spoustou záležitostí z minulosti, které ho trápí a někdy úspěšně jindy méně úspěšně se s nimi pere. A takového detektiva musíte mít rádi, tedy alespoň já mám. No a ta špetka superhrdinství k tomu taky patří, i když Servaz není žádný Harry Hole. Minier mimo jiné vyniká v líčení a popisu děje a prostředí, ale v Sestrách jsou pro mě vrcholem výslechy Erika Langa. Celá zápletka Sester je poněkud - no radši se nechte překvapit. I když jedna variace rozuzlení mě v jedné chvíli napadla, nakonec to je úplně jinak. Těším se na další případy Martina Servaze.

23.02.2019 4 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Wow. Fantasticka práce. Skvele ohledne detektivnich postupu i charakteru hlavnich hrdinu. Netusite na cem jste, ale porad musite obracet stranky. Plus na konci navnada na dalsi dil.

07.02.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Odted uz budu na 90% hodnocene novinky opatrny. Nynejsi hodnoceni je sice 79%, ale do nizkych cisel se kniha dostala i proto, ze slibovala naprostou, totalni, nevidanou, sokujici, dechberouci, neopakovatelnou, originalni bombu. Dostali me. Porad jsem mel Selmu nekde zasunutou v hlave, ze si ji musim koupit. Marketing odvedl dobrou praci. Jenze uz z anotace bylo jasne o co pujde me to cele bylo povedome. Porad jsem si predstavoval nekoho, kdo ma v ruce preparovanou medvedi tlapu s rukojetí a tim vrazdi - takhle to ale nakonec neni. Styl autora je celkem kostrbaty. Mozna za to muze preklad. Prvni tretina je dost nudna, ale pak se to dost vylepsi. Dej je sice hodně zkratkovity, ale to mi nevadilo. Na rozdil od nekterych ctenaru me ten konec nepripadal tak sileny a dost me bavil. Precteno za tri vecery. Necekejte zadny zazrak a pak si to uzijete.

25.01.2019 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Pribeh se rozjizdi celkem pomalu. Zacina az u nekolikate obeti serioveho vraha, ktereho policie v cele s detektivem Porterem marne nahani. Pribeh z deniku me na zacatku vubec nebavil a jen rusil u linky vysetrovani, ale pak se nej stala mnohem napinavejsi cast s drtivym finisem. Opravdu pecka. Jeden motiv z knihy mi pripomnel Jefferyho Deavera. A nektere casti byly pro me moc sadisticke. Doporucuji k precteni.

16.12.2018 4 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

O kousek lepší než první díl. Weaver opět rozjíždí napínavý příběh o ztracené osobě a opět se nelze od knížky odtrhnout, protože je napsaná skvěle. Neustále se něco děje a příběh se posouvá dopředu a po každé kapitole se hladově vrháte na další. Konec je trochu přitažený za vlasy, ale není to tak hrozné jako u prvního dílu. Do dalších příběhů Davida Rakera se zatím nepustím, protože celý ten jeho svět, postavy a příběhy jsou takové depresivní. Vrhnu se na něco veselejšího.

08.12.2018 4 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Prvni pulka je fantasticka, napinava. Opravdu jsem nemohl prestat cist. Pak to sklouzne to ciste supermanstiny, jedno tajemstvi odhaleno. Podivna organizace se predstavuje. Bohuzel je ze škatulky sci-fi. No a zaverecny twist? Ha, ha

27.11.2018 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Přečteno během jednoho večera. Hemingwayovi se povedlo dostat me na more, pohupovat na vlnach, drit si ruce do krve, citit hlad. Zápas člověka s přírodou, se sebou a vitezstvim nad oběma. Žádný prostor pro pochyby. Skoda, ze anotace vyzrazuje cely dej. Sam jaem ti cetl aniz bych vedel a bylo to skvele, nevedet, jak muz dopadne. Čekal jsem, ze zemře.

01.11.2018 4 z 5

Obeť bez tváre Obeť bez tváre Stefan Ahnhem

Fabian Risk se stehuje, protože ho vyhodili z prace, respektive z oddeleni policie ve Stockholmu. Nove nastupuje k policii do Helsingborgu. Nahlasi se nove sefce, ze prijde za dva tydny, az mu skonci dovolena. Jenomze mu prave zavrazdili spoluzaka ze zakladky....... Knizka se cte skvele. Po skonceni kapitoly chcete cist dalsi a dalsi, protoze vas autor navnadi ke cteni aniz by pouzival jednoduche cliffhangery, coz povazuji za velke umeni. Autor strida zablesky z minulosti, preskakuje z postavy na postavu, vcetne te vrahovi. Nahlizi jim do hlavy a popisuje jejich uvazovani. Poslednich cca sto stran uz jsem knizku nedokazal odlozit, autor pretocil na turborezim a proste me nenechal skoncit do posledni stranky. Sice je konec hodne pritazeny za vlasy, vcetne neuveritelnych situaci v "posledni chvili", ale celkove jsem hodne spokojeny.

26.10.2018 4 z 5