ennlady ennlady komentáře u knih

Zavátá sněhem Zavátá sněhem Martin Stručovský

Česká detektivka, není špatná, jen mi trochu vadilo, že skoro žádné Matějovo setkání s padouchem se neobejde bez násilí, na mě trochu divoká škola. Na druhou stranu se to hezky četlo, vyšetřování se rozbíhalo do několika stran, aby nakonec všechno do sebe zapadlo a vyřešilo se hned několik zločinů najednou.

09.02.2020 4 z 5

Temné sosny Temné sosny Will Dean

Tak upřímně nic moc, úplně mě to neoslovilo. Velkou roli v tom hraje i moje averze vůči novinářům, takže možná kdyby Tuva byla policajtka, líbilo by se mi to víc, nevím. Příběh sám o sobě nebyl vůbec špatný, tak od poloviny jsem trošku tušila, kdo... Samotná postava Tuvy mě taky moc nenadchla, když pominu to, že na každé druhé stránce něco dělala s naslouchadlem a na každé čtvrté stránce cucala gumové bonbony, tak mi vadilo to, že jsem o ní nic nevěděla, zkrátka postava taková nijaká. Podle mého byla švédská krajina popsaná mnohem lépe než ona.

09.02.2020 3 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Nádhera! Pět hvězdiček málo! Moje poslední zkušenost s Nesbem byla Žízeň a ta na mě zapůsobila hodně negativně, byly tam věci, které mi vadily. Takže jsem si chtěla dát na chvíli od autora pauzu, ale pak jsem k narozeninám dostala Nůž. Nevím, k čemu to přirovnat. Je to jako návrat do náruče milence, který Vás sice nejednou zklamal, ale přesto jste jím znova a opakovaně fascinováni. Nesbo je prostě umělec, jak se říká anděl i ďábel. Spisovatel, psycholog, vojenský veterán, alkoholik, detektiv, člověk milující i zoufalý. Všechny jeho sondy do lidských duší jsou tak opravdové, až věříte tomu, že on je tou každou postavou románu a že to každé je jeho osobní příběh. A žádná /tedy skoro žádná/ z těch postav není černobílá, každá je něčím polidštěna a tím pádem ji nemůžete odsoudit. A jelikož mám ráda na konci překvapení, tak i tady se koná, protože jsem jednu chvíli myslela, že už to mám... a neměla. Navíc samotný závěr je zase tak vymazlený, že... Já prostě doporučuju, doporučuju, doporučuju.

03.02.2020 5 z 5

Píseň o Viktorce Píseň o Viktorce Jaroslav Seifert

Díky Čtenářské výzvě jsem si vzpomněla na Píseň o Viktorce, milovanou knížku z mého mládí. Vytáhla jsem ji z knihovny a asi po pětapadesáté přečetla. A opět asi po pětapadesáté žasla a smekala pomyslný klobouk. Tak tomu říkám dílo mistra a nositele Nobelovy ceny. Pro mě to bude vždycky nádhera.
\"Ta, které šeptáš do ucha,
je třeba kráskou z Chavarnaku.
Však může být jak ropucha
a nezatoužíš po opaku.
A jak té krásce z Chavarnaku
budeš jí šeptat do ucha.\"

31.01.2020 5 z 5

Stinná místa Stinná místa Daniel Barták

Tak tady jsem opravdu sáhla vedle, vůbec to není šálek mého čaje. Očekávala jsem nějakou duchařinu, ale jedná se o pokusy šílených vědců, kterým se jejich konání zvláštním způsobem vymklo z rukou a nese s sebou následky i do dalších let. Asi lahůdka pro toho, kdo má rád tenhle žánr, pro mě bohužel ne...

30.01.2020 2 z 5

Dívej se, jak zemře Dívej se, jak zemře Anna Bagstam

Pět hvězdiček nedávám jen proto, že mám ráda hodně bombastické konce a tady byl konec sice dobrý, ale žádné wow se nekonalo. Jinak jsem příjemně překvapená, čekala jsem, že to bude horší. Vyšetřovatelka Harriet, která se na novém místě potýká se svou první vraždou je sympatická a obyčejná holka a celý příběh se moc pěkně čte. Probíhá vyšetřování smrti Laury Anderssonové, objevují se další skutečnosti a další úmrtí, do toho soukromý život vyšetřovatelky, obavy o zdraví otce, ke kterému se nastěhovala, seznámení s přitažlivým mužem... mně se to líbilo, uvidíme, jaké budou další díly.

27.01.2020 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Za mě tedy pěkná ptákovina. Něco mezi Ať žijí duchové, Soubojem titánů a do toho ještě nějaký druhořadý horor střižený pořádnou dávkou fantasmagorie. Zpočátku to vypadalo vcelku dobře, ale jen do té doby, než se řekla bych poodhrnula rouška. Pak už jsem přeskakovala. Jestli tedy tohle dílo bylo lepší než ta předešlá, tak ta předešlá bych číst nechtěla.

25.01.2020 2 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Velice zajímavý příběh, pěkně se to četlo. A konec jako třešnička na dortu... překvapivé rozuzlení celého zamotaného klubíčka a ještě něco navíc! I když sám závěr se trošku pohyboval na hranici věrohodnosti, mně se prostě líbil. Jednu hvězdičku ubírám kvůli Sebastianovu chování a jeho přístupu k životu vůbec, tedy hlavně k ženám. Na druhou stranu jsem schopná pochopit, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Ale ty ženské za to přece nemohly! Přesto si o něm určitě zase něco ráda přečtu.

25.01.2020 4 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Evžen Boček

Tak tohle si fakt čtenář nezasloužil! A nezasloužil si to ani samotný příběh!
Od knížky jsem si moc neslibovala, půjčila jsem si ji spíš ze zvědavosti, ale hned na začátku mě čapla a do konce nepustila. Nevím, jak bych to popsala a co bych upřednostnila. Líbilo se mi vyprávění formou deníku psaného kastelánem, který opustil velkoměsto a nastěhoval se do zámku, ačkoliv k tomu neměl žádný zvláštní důvod ani žádné zkušenosti. Líbily se mi postavy, které jej provázely jeho příběhem, o kterých jsem mnohdy nevěděla, co si myslet, ale které byly všechny pomilováníhodné. Moc se mi líbily nadpřirozené věci, které jemu i jeho manželce a dcerce začínaly vstupovat do života čím dál víc. A líbil se mi styl Bočkova psaní, to tedy moc. NELÍBIL se mi závěr, protože žádný nebyl. Tedy byl, ale jiný než jsem čekala. Takže vlastně nebyl. Kdyby bylo alespoň přislíbeno nějaké pokračování....

12.01.2020 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Tak já nevím... Jestli je to tím, že pan Ove nasadil laťku hodně moc vysoko nebo co, ale babička mě trochu zklamala. Nebo asi takhle: snad by se mi to líbilo víc, kdyby malá Elsa nebyla tak strašně přechytralá a kdyby se nechovala tak, jak se chovala, s lidmi teda jednala dost hrozně a to i tehdy, když se oni k ní chovali pěkně. Sice to byla holčička s obrovským a dobrým srdcem, které měla po kom zdědit, ale její sociální inteligence byla někdy dost na vážkách. A krmení psa sladkostmi... no taky celkem pakárna, jak zde již bylo zmíněno. Ale tak nějak mi připadá, jako by tak byla "udělaná" a ani za to nemůže. Nicméně i tak má knížka zvláštní kouzlo a patří mezi ty, které se Vám dostanou do hlavy a nemůžete na ně úplně zapomenout.

04.01.2020 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Uf, to byla šichta! Opět skvěle napsaná knížka s dvojicí bezvadných soukromých detektivů, ale přikláním se k názoru, že klidně mohla být o 200 stran kratší (a lehčí). Doslova mě okouzlují brilantně popsané vyšetřovatelské postupy tohoto páru, jejich vzájemně se doplňující postřehy a poznatky, které nakonec zapadnou dohromady a vyvrcholí zdárným vyřešením. Tentokrát jsem se ale v tom množství stran a informací ke konci maličko ztrácela. A taky by podle mého názoru nemusela být věnována taková pozornost následkům Strikova válečného zranění - vůbec nemám v úmyslu zlehčovat jeho trápení, ale tady se mi zdálo, že tam toho bylo nějak moc. Jo, a taky bych si docela přála se s ním někdy setkat, abych viděla, co to musí být za frajera a nadsamce, když přes svůj handicap - a tím nemyslím jen protézu, ale i zmiňovaná negativa týkající se jeho vzhledu a chování - se na něj lepí nejkrásnější ženy Londýna a chtějí s ním strávit zbytek života.... Nicméně knížku rozhodně doporučuji, na současné dlouhé zimní večery je jako dělaná.

28.12.2019 4 z 5

Takoví normální #přátelé Takoví normální #přátelé Sarah Alderson

Hodně zvláštní knížka, která podle mě stojí za přečtení a kterou skutečně nelze soudit podle obálky. Dvě ženy - a každá z nich vypráví tentýž příběh po svém, ale hodně po svém a to tak věrohodně, že opravdu nevíte, která z nich říká pravdu a která je skrznaskrz prolhaná mrcha. Pak je tam ještě jeden muž, o kterém taky úplně nevíte, co si myslet, protože... Já tedy knížku doporučuji, i když mě jednu chvíli trošku nudila, ale fakt jen trošku.

13.12.2019 4 z 5

Smrt jako umění Smrt jako umění Laurence Anholt

No... detektivka dobrá od samého začátku, šokující comeback obdivované i nenáviděné umělkyně a následné vyšetřování její vraždy, ano, to se mi líbilo. Co mi trochu vadilo bylo popisování rodícího se vztahu dvou detektivů, tak nějak mi to zklouzávalo do červené knihovny.

07.12.2019 3 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Opět báječné čtení. Pan Olsen umí, to je marné. Líbil se mi příběh, líbila se mi zápletka, líbil se mi závěr, třebaže jsem už ke konci tušila to překvapení. Ale nejvíc ze všeho se mi líbí spisovatelův styl, naprosto přesvědčivé vykreslení postav, jejich osudů, povah a charakterů, ať už je jejich životní prioritou přátelství, láska, spravedlnost nebo pomsta, hamižnost nebo hra na Boha. Takhle vymazlit to umí jen málokdo. A pak ten jeho humor a vtip! Zkrátka super. Téma samo o sobě je opravdu velmi smutné a kruté, nicméně knížce nemůžu dát méně než 5 hvězdiček.

02.12.2019 5 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Příšerná tchyně s dramatickým vyústěním! Některé pasáže trochu nesmyslné, ale krásně se to četlo. Děj plyne velice svižně a vždycky se objeví něco, co Vás popohání číst dál. Závěr tak úplně moc nepřekvapil, třebaže jsem si zcela jistá nebyla... Knížka určitě stojí za přečtení, doporučuji hlavně ženám, mužským určitě nee :-).

26.11.2019 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Super knížka pro milovníky detektivek! Prvopočátek v roce 1989 a pak skok do současnosti, v podstatě žádné prolínání více časových rovin, jen příběh, který se vleče celá desetiletí, kdy vrah za sebou zanechává mrtvá těla. Vyšetřování dvou "hlavních" policistů nemá chybu, pomalé zjišťování faktů, někdy krok trochu stranou, a i když už je motiv rozklíčovaný, závěr hodně překvapí (alespoň mě tedy ano). Já doporučuji.

13.11.2019 5 z 5

Vetešník Vetešník Jess Kidd

Už jsem si myslela, že jsem nějaká divná a že jdu proti proudu, až jsem si přečetla komentář od čtenářky pip11, které tímto děkuji. Mě taky knížka příliš nenadchla. Příběh byl sice velice pěkně vymyšlený, ale styl psaní se mi až tak moc nelíbil. Přišlo mi to takové přecpané vším možným, nevím jak to jinak říct, nemyslím tím událostmi, spíš tak nějak slovy. Nebyla mi nijak zvlášť sympatická ani jedna postava, když už, tak asi trochu pan Flood. Mám ráda postavy víc vykreslené, nemusí být ani kladné nebo sympatické, ale musím si je tak nějak umět představit a tady mi to moc nešlo, všechny mi připadaly takové nějaké ploché. A asi nejvíc mi vadili ti všichni svatí, co se tam motali, jakož i další věci nadpřirozené. Nemám nic proti duchařině, to vůbec, ale tady mě to moc neoslovilo. Zkrátka jsem tady šlápla trošku vedle, ale to neznamená, že knížka není dobrá, to určitě ne. Ale třeba zde zmiňovaný pan Ove mě doslova dostal do kolen, což se zde nekonalo.

09.11.2019 3 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

Autorku mám moc ráda, četla jsem od ní snad všechny detektivky, které u nás vyšly a většině bych dala pět hvězdiček. Ale tohleto teda fakt ne. Dívka Faye utekla z domova před tragickou událostí a nechala za sebou mrazivé tajemství. No dobrá. Ve Stockholmu to pěkně roztáčí, až potká muže svých snů, vznikne oboustranná láska na první pohled a následuje svatba. Zatímco u Faye zamilovanost přetrvává a činí z ní zaslepenou tloustnoucí domácí puťku, u manžela je to zcela jinak. Takže to trvá hezkých pár let, než milé Faye spadnou klapky z očí a pak začne snovat pomstu, kterou dovede do zdařilého konce. Námět tedy docela dobrý, líbí se mi i styl psaní Camilly Läckberg, ale rozhodně by mi postačilo méně erotických scén dopodrobna popsaných. To je jedna věc. Další věcí je ne zrovna moc věrohodná pohádka o tom, jak jdou hlavní hrdince všichni (teda skoro všichni) na ruku při realizaci likvidace manželovy firmy a jak jí to všechno vychází. A pak je tam ještě třetí věc, což jsou všechna ta tajemství z minulosti, která tedy Faye rozhodně nestaví do dobrého světla. Ale to autorka až tak úplně neřeší. Tedy ona hlavní hrdinka ani tak není žádná sympaťanda (z mého pohledu), já bych s ní rozhodně na kafe nešla. Nakonec dávám tři hvězdičky, a to hlavně kvůli stylu psaní, dvě by bylo málo. Omlouvám se všem čtenářům, kterým se to líbilo, každý má rád něco jiného.

01.11.2019 3 z 5

Dům na prodej Dům na prodej Sofie Sarenbrant

Nebylo to tak špatné. Po přečtení 36. týdnu a Místo tebe jsem nečekala žádný zázrak, ale byla jsem docela příjemně překvapená. Řekla bych klasická pohodová detektivka, kde není až tak moc krve, prolíná se vyprávění o jednotlivých postavách, mezi kterými je vrah. Konec je opravdu divný, ne že by nedošlo k rozuzlení, ale.... možná bude opravdu ještě nějaké pokračování. Chtěla jsem dát tři hvězdičky, ale vzhledem k tomu, jak jsem hodnotila ostatní knížky od této autorky, tak dávám čtyři.

24.10.2019 4 z 5

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Docela jsem si pochutnala. Dvě dívky - dvojčata, ale každá zcela jiná, začnou po smrti svých rodičů studovat na prestižní internátní škole a hned od začátku se jejich cesty rozcházejí různými směry. Jedna z nich je vzorná studentka, kterou láká každé nové poznání, druhá se okamžitě vydá na cestu dobrodružství s vůní zakázaného ovoce. A pak je jedna z nich zavražděná... Na celém příběhu je podle mě nejúžasnější to, jak autorka brilantně popisuje všechny hlavní postavy - a to nejen dvojčata. Každá postava má svou představu o tom, jak vypadá štěstí a každá je ochotná pro ně mnohé obětovat, někdy až moc... Doporučuji hlavně milovníkům psychologických románů. A když už tady byla zmiňována knížka Vždycky je to manžel, tak mně se tedy manžel líbil víc už kvůli napětí do samého konce.

20.10.2019 4 z 5