Enehy Enehy komentáře u knih

Playground Playground Lars Kepler

To, že je ta kniha jiná, tady zaznělo už několikrát. I já jsem si po několika stránkách říkala, "Co to je? Já chci klasického Keplera." Ale. Po slabším rozjezdu jsem byla dovnitř vcucnuta jak do tornáda a co je ještě důležitější, pořád mám tu knihu v hlavě a to už dávno čtu něco jiného. Pořád lepší pokus o odklon od typického žánru než detektivky mistra hororu Stephena Kinga.

27.02.2018 5 z 5

Brána osudu Brána osudu Agatha Christie

Jak se píše v poznámce redakce: "Detektivní příběhy z pera královny zločinu zaujaly a dodnes zaujímají miliony čtenářů po celém světě především svou čtivostí a napínavostí - žel v případě Brány osudu padly tyto charakteristické rysy jejího díla na oltář ubíhajícímu času." Nemohu víc než souhlasit. Knihy Agathy Christie miluji už od dětství, ale tahle je opravdu trochu slabší.

11.02.2018 3 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Neuvěřitelně myšlenkami pravdivá kniha, v které vůbec nejde o děj. Něco jsem si podtrhala, něco i založila a hodně odstavců přečetla i třikrát. Doporučuji se do ní pustit hned teď, protože se dá skvěle aplikovat na aktuální českou společenskou a politickou scénu.

03.02.2018 4 z 5

Katakomby Katakomby Madeleine Roux

Proč, proč, proč? Kdyby M. Roux napsala jen dva díly, byl by to pěkný, napínavý a hlavně ucelený příběh. Takhle mám pocit, že už jde jen o to, vydělat na tom co nejvíce peněz. Když je to prezentováno jako série, tak je jasný, že si ji koupíme celou, že?

07.01.2018 3 z 5

Asylum Asylum Madeleine Roux

Trochu mi to připomnělo Stopy hrůzy, akorát trochu kvalitnější. To ale nemění nic na tom, že jsem tu knihu přečtla za jeden den a opravdu si to užila. Příběh je chytlavý a ač jsem ji zhltla v překladu, bylo to rychlé a hladké. Teď mě akorát štve, že ji nemohu uplatnit v nové čtenářské výzvě :-)

02.01.2018 5 z 5

Berlín, Alexandrovo náměstí Berlín, Alexandrovo náměstí Alfred Döblin

Snesu hodně, ale dočíst tuto knihu byl trošku oříšek. Snad to bylo tím, že nejsem Němka a tudíž i kdybych chtěla, tak ten román úplně pochopit nemůžu, nebo je to překladem (Je tu někdo, kdo to četl v originále?) nebo jsem zrovna teď na to nebyla zralá (A byla bych vůbec někdy?). No prostě, doporučuji pouze fajnšmekrům.

27.09.2017 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Je super, jak jsou tady rozdílné názory. Z mého pohledu: pokud nechcete trochu přemýšlet, knihu nečtěte. Pokud očekáváte záhadu jako od A. Christie, knihu nečtěte. Pokud preferujete veskrze pozitivní hrdiny, knihu nečtěte. Pokud vám vadí více vypravěčů, knihu nečtěte. Pokud si občas nedopřejete trochu klasiky a nezvládnete trochu uvolněnější tempo, knihu nečtěte. Já ji s nadšením přelouskala za dva dny.

28.08.2017 5 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

Na tuto knihu jsem čekala tak dlouho, protože seriál Haven miluju (první dvě nebo tři série). Když jsem ji sháněla před třemi lety, byla k dostání jen ve španělštině a už asi vím proč. Mistrovi hororu detektivky prostě nesedí. Nicméně, pokud nemáte přehnaná očekávání, kniha by se Vám líbit mohla. Je to celkem čtivá detektivka tak trochu jinak.

28.08.2017 3 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Původně jsem myslela, že psaní komentáře vynechám, ale po přečtení několika jiných, jsem změnila názor. Je pravda, že kniha působí trochu roztahaněji než Silo. Ale to je přece díky tomu, že tu autor víc loví v myslích svých postav. Také tu skvěle dokreslil tu temnou, pošmournou atmosféru anonymity. A napadlo vůbec někoho, že vlastně už v takovém silu žijeme?

26.07.2017 5 z 5

Nápady svaté Kláry Nápady svaté Kláry Pavel Kohout

Tak zábavný a rychlý začátek a tak pomalý a natahovaný konec. Škoda, přeškoda. Souhlasím s ostatními komentáři, ale jako jednu z mála knih tuhle pošlu dál do světa.

21.07.2017 3 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Mrzí mě, že neumím i francouzsky a neměla jsem zatím šanci vstřebat atmosféru Paříže, pak bych si určitě tuhle knihu užila ještě více, než se stalo. Dva nesmiřitelní soupeři, dvě v nadsázce diametrálně rozdílné kultury jsou tu postaveny v střet v každodenních pidi problémech. Ironický ale zároveň milý náhled Stephena Clarka na Pařížany mě příjemně pobavil a zároveň přinesl jednu věc k zamyšlení. Stačí jeden rok života, abych si připadala vytržená z kořenů vlastní rodné země? Je jeden rok dost, abych nepatřila nikam? Ale dost filozofování. Doufám, že až já se dostanu do Paříže, tak se stávkovat nebude.

07.04.2017 4 z 5

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Ta kniha mě bavila v šestnácti a o sedmnáct let později jsem ji zhltla se stejným nadšením. Řím na pokraji zkázy, ve své surové a krvavé podstatě, plný jedu, úkladů a pletich. Moc svěřená do rukou nevyrovnaného a do sebe zahleděného člověka ohrožující všechny kolem. Nikdo si nemůže být jist svým životem. Jak poučné a jak současné. Ale stejně bych se ráda prošla v Petroniově exotické zahradě.

15.03.2017

Cesta do Indie Cesta do Indie Edward Morgan Forster

Předchozí komentáře přesně vyjadřují to, co si čtenář může z této knihy odnést. Proto nemá cenu opakovat to, jak je tato kniha neobyčejně hluboká. S jedinou věcí bych ale nesouhlasila. Pokud touto knihou procházím opravdu tak, abych se ponořila až na její dno a vybrala jednu myšlenku po druhé, je to zdlouhavý a náročný proces. V mém případě je to první kniha, kterou jsem četla s tužkou v ruce a ty pro mě nejzásadnější vhledy si podtrhávala. Teď, kdykoliv si budu chtít vybavit atmosféru Indie a připomenout si rozdílnost indického a evropského vnímání a přístupu k životu, stačí knihu prolistovat.

10.03.2017 5 z 5

Bože, proč si mi dal tuhle knihu do ruky? Jestli jsou ženy z Venuše a muži debil, tak já jsem z Pluta a můj přítel není muž. Samozřejmě chápu, že se jedná o nadsázku, ale čekala bych, že se alespoň pobavím. Spíše bych ale svůj pocit popsala jako totální otrávenost. Ale abych jen nekritizovala, knihu jsem dočetla až do konce (naštěstí je tenká). Jen je mi líto té energie a materiálu, které byly potřeba k jejímu vydaní. A komu že je ta kniha vlastně určená?

11.02.2017 1 z 5

Jóga: fakta a mýty Jóga: fakta a mýty William J. Broad

Ne, že bych přečetla hory knih o józe, ale tahle mě opravdu zaujala svou snahou poukázat i na nebezpečí, které se v praktikování jógy skrývá. Kromě toho, že se celkem příjemně čte, je v ní nakousnuto i mnoho zajímavých témat, která by stála za nějaké to hlubší studium. Nefunguje sice jako návod, jak správně jógově žít, ale jako inspirace je velmi dostačující. A co z této knihy a z mé vlastní zkušenosti vyplývá? Když děláte jógu s rozumem, dokáže vám příjemně změnit život.

27.01.2017 5 z 5

Snoubenci Snoubenci Alessandro Manzoni

Klasický milostný příběh v opravdu husté omáčce popisů a dějových odboček psaný "vzletným" jazykem. Knihu jsem četla, když už jsem četla, celkem rychle, ale mám pocit, že to bylo spíše tím, že jsem přeskočila hodně slov. Nemohu říct, že bych litovala, že se mi toto dílo dostalo do ruky, ale nadšená z něj také nejsem. A nejpozorněji jsem paradoxně četla vysvětlivky :-)

07.01.2017 3 z 5

Staří parťáci Staří parťáci Kingsley Amis

"Staří parťáci usmířily příznivce i kritiky tohoto velkého humoristy, román byl odměněn prestižní cenou Booker Prize." Proč? Amise čtu už hrozně dlouho a po jeho knize vždy ráda sáhnu, takže se snažím vymyslet, proč mě tato oceňovaná kniha na konci už celkem nudila. Sociální kritika je to parádní. Děj je sice pomalejší, ale na to jsem zvyklá. Postav je tam hodně, ale zapamatovat se to dá. Tak to nejspíš bude tím, že protagonisté jsou sedmdesátiletí ochlastové, kteří nemají co na práci. Až budu v důchodu, dám knize ještě jednu šanci. Pak možná pochopím.

16.09.2016 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Překvapuje mě, že tahle kniha má tak nízké hodnocení. Je pravda, že jsem se jí dlouho bránila, až jsem byla vysloveně donucena si ji koupit v Londýně na letišti. O to víc jsem si jí ale užila. Čte se vyloženě snadno, příběh je chytlavý a že ani jedna z postav není vyloženě sympatická? No, to je přece život. A že je děj stojatý? Asi jsem moc odkojená klasikou, ale mně to přijde normální. Prostě popisy a psychologické pochody se moc akčně udělat nedají.

08.08.2016 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Zajímavé nahlédnout "celebritě" do života, pokud je tedy vše pravda. Také souhlasím s tím, že grafické zpracování je velmi povedené. Ale ruku na srdce, opravdu by ta kniha byla takový hit, kdyby ji napsal někdo neznámý?

21.07.2016 3 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Anglicky bych tuto knihu popsala jako "eye-opener". Zanechala ve mně veskrze pozitivní pocit a dodala mi energii zavést pár dalších "zvyků" do svého života. Nicméně tato kniha je opravdu jen pro ty, kteří jsou už na ni "zralí". Kdybych ji četla před rokem, označila bych ji jako snůšku nesmyslů.

02.06.2016 4 z 5