Enehy Enehy komentáře u knih

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Víceméně překvapivě souhlasím s ostatními :-) Hladový oheň je opravdu chytlavější, plynulejší a z hlediska psychologie a odkrývání motivů zajímavější. Třetí díl si také rozhodně přečtu. Nicméně se mi hrozně líbí, jak většina byla šokována Vraní dívkou. Buď jsem už totálně otupená nebo ta zmíněná většina zavírá oči před realitou. Mě by spíše zajímalo, kolik takových příběhů je kolem nás ve skutečnosti a proč se o nich víc nepíše. Asi proto, že by nikdo neměl žaludek na to, aby si to přečetl :-)

11.11.2014 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Tak trochu nechápu, proč je tahle kniha v modrých číslech, když se dá v pohodě číst tři hodiny a déle bez přestávky a člověk se ani na minutku nezačne nudit. Ano, nedosahuje Dickensových popisů, ani filozofování Zadie Smith (což oceňuje především literární kritika), ale nabízí dost chytlavý a celkem napínavý příběh a hlavně je dost zábavné porovnávat ony dvě verze vyprávění. Pro mě jako člověka, kterého přitahuje psychologie, za pět (hvězdiček). Doporučeno na dlouhé čekání v lese, když váš kamarád sbírá kameny.

04.09.2014 5 z 5

Bílé zuby Bílé zuby Zadie Smith

Jsem ráda, že Zadie Smith zvládla směstnat tolik témat do pouhých 542 stránek (anglická verze), jelikož White Teeth je poněkud náročnější čtení - nejen díky květnatým jazykovým obratům, ale hlavně kvůli autorčiným myšlenkám, kterými rozhodně nešetří. Naprosto chápu, proč tato kniha dostala tolik cen, a také proč Sběratel autogramů je o dost populárnější a zajímavější pro běžné čtenáře.

23.08.2014 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Pro mne celkem milé a čtivé překvapení se zajímavým příběhem a celkem snadno oblíbitelným hrdinou. Nehltala jsem to tak jako Harryho Pottera, ale rozhodně si další díl ujít nenechám. Jediné, co mi opět nesedlo, je závěr. Zakončit příběh jednoduché určitě není, nicméně u paní Rowlingové mi ty konce přijdou moc nastavované a zhruba jako "šup, ať už to mám za sebou".

17.07.2014 4 z 5

Dýka a kříž Dýka a kříž David Wilkerson

Sama bych si pravděpodobně tuto knihu nekoupila a byla by to škoda. Ukrývá v sobě totiž velmi silný a velmi velmi (toto není chyba) inspirativní příběh. Ačkoliv sama křesťanka nejsem a ke čtení jsem byla spíše donucena okolnostmi, opravdu ji doporučuji. Dobře se čte a třeba vás také přesvědčí udělat něco nezištného pro ostatní.

15.06.2014 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Tentokrát se přidám spíše ke kritikům knihy. Severských detektivek jsem zhltla už několik a rozhodně nesouhlasím s tím, že by toto dílo bylo nějak výjimečné. V porovnání s pracemi Stiega Larssona a Larse Keplera se pro mě spíše jedná o slabší odvar, nicméně i já jsem tam našla určité prvky, které dokážou čtenáře zaujmout. V mém případě je to touha dozvědět se, jak to dopadne s vyšetřovatelkou Jeanette, která má podobné problémy jako spousta moderních žen. Co mi opravdu imponuje a s čím jsem se zatím setkala jen v jedné další knize, je útržkovitý jazyk v některých kapitolách, který navozuje určitou naléhavost a nutí mě se více propadnout do knihy. Co se týče obálky a nápisu "Jen pro silné povahy" opravdu se jedná jen o pouhý marketingový tah, i když musím přiznat, že ta obálka zafungovala i na mě.

13.06.2014 4 z 5

Terapie Terapie David Lodge

Opět úžasný a pro Davida Lodge typický příběh o stárnoucím muži, jehož život je tak normální, až se začne chovat nenormálně. Terapie je ale více než jen pouhý humor. Pod povrchem naleznete detailní studii člověka, který dělá nepochopitelné věci, protože jeho bytí je příliš stereotypní a nudné, a v tom si najde svoje každý. Vždyť kdo z nás prochází vzrušujícími zážitky každý den? Špetka z minulosti, špetka pohledů jiných postav, špetka filozofie, to vše dělá z románu atraktivní koláž. A ještě jedna přidaná hodnota. Kdo si přečte knihu v originále, objeví nádheru britské angličtiny se spoustou zajímavých slovních obratů.

11.06.2014 5 z 5

Uťatá hlava Uťatá hlava Iris Murdoch

Skvělá kniha, taková zamotaná červená knihovna promíchaná s psychologickým dramatem a hrstí humoru pro náročné.

22.04.2014 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Margaret Atwood opět ukazuje, že ženy umí psát stejně dobře jako muži, a že se umí vypořádat i s dystopií. Tato kniha se snadno a rychle čte a přitom donutí čtenáře přemýšlet a to dost tvrdě. Pro mě jedna z nejzajímavějších knih, co jsem za poslední dobu četla. Pozor: rozhodně není určena fanouškům Steelové, Pilcherové a E.L. Jamesové!

25.12.2013 5 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Mají problém, vyřeší ho sexem. Opět mají problém a opět ho vyřeší sexem. Pak si dají sex navíc a je z toho zase problém. První díl mne celkem nadchnul, protože podobnou literaturu moc nečtu. (Šokována jsem nebyla díky Lady Fuckingham od Wilda). Nicméně od druhého dílu jsem se sebe sama ptala, proč to čtu. Důvod je zřejmý. Chtěla jsem vědět, jestli to dopadne tak, jak jsem očekávala. Konec je takový kýč, že to předčilo i má očekávání. Na druhou stranu nejsem spisovatel a nevydělala jsem miliony, takže klobouk dolů před E.L. James a její marketingovou strategií, která dostala i mne.

04.10.2013 1 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Jednoznačně kniha určená pro ty, co si rádi hrají se svou fantazií a trochu se sami sebe děsí.

04.10.2013 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Alan Dean Foster

Trochu hůř se mi to ze začátku četlo. Nevím, jestli to bylo překladem, ale přišlo mi, že některá slova do sci-fi příběhu, který by měl mít rychlý spád, neseděla. Nicméně zásadní scény byly skvěle popsány a kniha se dá jako bonbon vycucat na jeden zátah :-) ... ale i tak potvrzuje pravidlo, že co je dříve, to je kvalitnější.

08.07.2013 3 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Pro mě měla kniha trochu pomalejší rozjezd, ale od druhé poloviny se četla sama. Jako u knížek A. Christie jsem se svými tipy na vraha byla opět úplně mimo. Neříkám, že bych po zkušenostech s Larssonem, Keplerem, Theorinem a Mankellem byla nějak extra z knihy nadšená, ale Nesbo si další šanci zaslouží. Navíc jsem viděla filmové zpracování Lovců hlav, které mi dost sedlo, a kniha je vždycky lepší, ne? :-)

27.06.2013 4 z 5

Manželské historie Manželské historie August Strindberg

"Názory mužů na něžné pohlaví a naopak se nemění." Tak takhle by asi mohlo znít motto této knihy. Strindberg se tu dost nevybíravě ale zároveň sem tam celkem vtipně naváží do ženské pohodlnosti, která ani trochu neodpovídá jejich domnělé touze po nezávislosti, a naštěstí pro nás ženy i do mužské hlouposti a naivity, která je může dovést až do hrobu. Pokud máte negativní postoj k manželství nebo dlouhodobému partnerství, tato kniha váš postoj rozhodně nezmění. Nicméně zajímavé a poučné čtení to je, a rozhodně není ztrátou času si několik Strindbergových povídek přečíst.

27.06.2013 4 z 5

Tahle kniha je důkazem toho, že se King dokáže úspěšně poprat s více žánry než s pouhým mysteriózním hororem. Příběh ztracené holčičky mě rychle pohltil a nepustil. Naštěstí se to dá přečíst během pouhých několika hodin. Navíc, kdo hledá, ten najde. Čímž myslím Kingovo tajemno. A zdá se mi to nebo jsem tam našla inspiraci Pánem Much?

02.06.2013 5 z 5