EmanuelBremi Online EmanuelBremi komentáře u knih

Hříšníci Hříšníci John Ringo

Prvotně chci říci, že tato série se dá číst i bez znalosti původní série. První dvě knihy za mnou a je to bomba! Druhá kniha se od první v lecčem odlišila, ale jiné město jiné mravy. Vtipy v obou knihách fungují skvěle a krásně dokreslují cynickou atmosféru světa lovců monster, kde každý den může být ten poslední. V tomto ohledu je hlavní hrdina Chad realista a podle toho žije. Knihy opět obsahují pro někoho nudné popisy zbraní a různých technik. To já osobně vždy uvítal. Autor tomuto tématu rozumí a proto knihy obsahují jen velmi málo nesrovnalostí. Běžný čtenář se může alespoň něco dozvědět.
Oproti původní série mě překvapily především dvě věci. V této série nejsou vyvolení a i hlavní postavy mohou padnout, takže někdy dočtete kapitolu a dali by jste si panáka. Druhou věcí je naprosto odlišný vztah k vedení LM s.r.o a vládě, protože i když původní série nám nabídla přímo knihu o jednom z agentů, tak tato série nám ukazuje působení výborů a ÚPKM z pohledu lovců. Samozřejmě bych mohl najít pár maličkostí, které bych knihám vytkl, ale já jsem prostě "fanboy", takže na knihy nedám dopustit. Užíval jsem si každou kapitolu a musím vřele doporučit, jak fanouškům série, tak i komukoliv, kdo se chce pobavit a možná nechat oslovit světem Lovců monster :)

28.05.2019 5 z 5

Joker: Oslava 75. výročí Joker: Oslava 75. výročí Dennis O'Neil

I jako fanoušek komiksů obecně se přidám se k ostatním. Polovina knihy je téměř ztráta času. U spousty příběhů se dostaví několik wtf momentů. Asi jsme již více vybíraví než byli čtenáři dříve.
Chápu, že museli v knize ukázat vývoj té postavy, ale kolísavá kvalita příběhů neodpovídá tak vysoké prodejní ceně. Pokud si to někdo přečte online budiž, ale koupi bych za stávajících podmínek nedoporučoval.
Hodnotím možná o hvězdičku více než by byl průměr knihy, ale některé novější příběhy (Part IV - V) jsou skvělé a poutavé.

07.04.2019 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Možná trochu přehypované jako záčátek "kultovní" série. Naštěstí jsem od střetu upíři versus mimozemšťani nic moc nečekal, takže jsem mohl být příjemně překvapen. Knížka je čtivá a po příliš dlouhé swingers party už mě nepřekvapily někdy zbytečně nastrčené erotické pasáže.
Kdo nečeká literární veledílo, ale poctivou řezničinu, tak si knihu užije.
Alternativní konec je trochu zklamání, protože nepřináší opravdu nic nového, ale to už by čtenář byl příliš rozmlsaný.

17.03.2019 4 z 5

Levá ruka boží 1.-3. díl: Levá ruka Boží, Čtyři poslední věci, Tlukot Křídel smrti Levá ruka boží 1.-3. díl: Levá ruka Boží, Čtyři poslední věci, Tlukot Křídel smrti Paul Hoffman

Sbírka vypadá už na první pohled velice pěkně a dá se pořídit za přijatelnou cenu. Zákazník však kupuje tři knihy v jedné, takže by nebylo špatné si předem projít hodnocení jednotlivých knih, protože jejich úroveň je proměnlivá i v rámci kapitol.
Není to příliš vhodné balení na cesty.

Za sebe mohu sérii i toto vydání doporučit. V knihovně to vypadá dobře a pro odpočinkovější čtení to stačí. Je tam pár opravdu dobrých mouder od vedlejších postav.

20.02.2019 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Po Metru to byla taková velmi čtivá jednohubka, ale dokáže zaujmout a rád si přečtu celou sérii. Na české poměry to člověka příjemně překvapí.
Černý humor, trocha syrovosti konce světa a trocha té lásky ke zbraním.
3 a půl hvězdy by si to rozhodně zasloužilo. :)

30.01.2019 4 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Opět klidnější příběh. Když tam není tolik megalomanských prvků, tak mě celkem baví.

04.10.2018 4 z 5

Zabíječ draků Zabíječ draků William King

Musím ubrat jednu hvězdu. Kniha byla stále vynikající, ale vztah Ulrika a Felix mě prostě iritoval, protože působil jen jako vata mezi dějem, kterou by šlo z knihy bez újmy vyškrtnout. Pokud jejich vztah bude mít nějaký opravdu hlubší dopad na celou série, pak dodatečně změním hodnocení.

02.07.2018 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Hodnotím teď knihu, jako by byla jediná a s ní příběh končil. Z mého pohledu je to tady je trochu obtížné, protože vyvrcholení zápletky knihy mě spíše zklamalo, ale vyvrcholení příběhu bylo velmi emočně silné.
Enderova hra je především o zápletce, pořád se něco mění a někde bojuje. Celá zápletka s válkou byla velmi dobrá, až na konec, kdy mi pointa simulací a a celého konce války přijde příliš nastrčená a nelogicky vysvětlená. Vše bylo příliš rychlé, přitom kniha nemá žádný omezený čas. Za to jsem chtěl knihu velmi shodit. Přikládám to tomu, že kniha je přeci jen přes 30 let stará a v té době to mohlo působit jinak.
Vyvrcholení příběhu Endrova života mě však dostalo. Možná to bylo chvilkovým rozpoložením, ale jeho změna v mluvčího mrtvých a shrnutí jeho cestování než našel vhodnou planetu byl pro mě téměř perfektní konec. Chápu, že další knihy mi toto období daleko více osvětlí, ale kdyby tohle byl absolutní konec, byl bych spokojený s tím, jak se člověk s Endrem rozloučil.
Plánoval jsem jít níže, ale nakonec dávám 91% takže 5 hvězd a jen se těším na Stínovou sérii a informace o Petrovi a jeho vzestupu.

02.07.2018 5 z 5

Grunge Grunge John Ringo

Vše, co bych vyčítal prvnímu dílu lovců mi tato kniha vynahradila. Zmíním několik nedostatků, ale jinak si troufám říci, že pro fanoušky žánru je toto dokonalá kniha, protože pro mě byla.

Chad jako charakter dle mého hned při seznámení s jeho rodinou Owena převálcoval. Jeho pohled na svět a tedy forma humoru mě navíc také oslovila více. První lovci mi přišli příliš megalomanští s vyvolenými a záchranou světa, takže ukázka "běžných" misí lovců mě potěšila a rozhodně nejsou o nic nudnější. Akce jako vždy odsýpá a je jí tu snad ještě více.

Často jsem četl kritiku na tři věci: vedlejší charaktery, Chad je příliš OP a zdlouhavé pasáže popisu zbraní. Ani jedno však nevidím jako problém. Vedlejší charaktery jsou zde více křoví to ano, ale nepřišlo mi to na škodu. Chad je opravdu všestranný, ale díky jeho inteligenci nám autoři mohli ukázat, jak doopravdy vypadá výzkum monster a že ho je třeba. Navíc Owen se vrací z hrobu a zázračně se léčí vícekrát. Zdlouhavé pasáže mi také nevadili. Hlavní hrdina je mariňák a tohle má být jeho deník, je jasné, že se rozplývá na vybavením.

Ano je to trochu jiné, ale rozhodně bych netvrdil, že horší. 98% a dlouho budu vzpomínat, jak jsem si knihu užil.

08.06.2018 5 z 5

Alfa Alfa Larry Correia

Humor dle mého funguje dobře, ale od minulosti samotného Harbingera jsem čekal něco více. Příběh je i na úroveň Lovců monster až příliš čitelný. Jinak je to však příjemná kniha, která fanouška série nijak neurazí.

02.05.2018 3 z 5

Královna smrti Královna smrti Miroslav Žamboch

Děs a hrůza. Asi to nejhorší, co jsem kdy četl. První polovina vypadala relativně schůdně, ale druhá je bláznivá směska. Bohužel obrovská ztráta času. Všem musím doporučit VYHNĚTE SE KNIZE OBLOUKEM.

Jestli máte rádi takovou akci, zkuste raději Asfalt nebo něco od Larryho Correia.

09.03.2018 odpad!

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Nic extra, ale zabaví. Samostatně to není marné, ale při kombinaci s druhou polovinou je to naprostá ztráta času.

09.03.2018 3 z 5

Mluvčí za mrtvé Mluvčí za mrtvé Orson Scott Card

Card opět předvádí, že dokáže něco nového. Po všech jeho knihách mě stále dokáže překvapit a uchvátit. Ano, kniha není už pro každého a nezdá se tak čtivá jako byla Enderova hra, ale pokud si k ní čtenář najde cestu, přečte ji během několika hodin, ale bude nad ní přemýšlet několik dnů. Mluvčí za mrtvé má co říci.
Knize bych vytkl jen její délku. Pro mě je to až 8. kniha z Cardova světa, takže bych si přál více informací a čekal bych větší problémy s církví a přijetím Endera mezi sebe. Klidně bych proto přečetl dalších 300 stran, kde by autor pozadí ještě detailněji vykreslil. Na druhou stranu chápu, že to byla jeho druhá kniha, takže nechtěl čtenáře příliš zahltit.

03.03.2018 5 z 5

Ender ve vyhnanství Ender ve vyhnanství Orson Scott Card

Stávám se obrovským fanouškem Carda a jeho stylu vyprávění, takže možná můj komentář není zcela objektivní. Knihu čtu po dokončení Stínové série (česky vydaných dílů) a několika desítkách stran Mluvčího za mrtvé. Všem bych doporučil toto pořadí. Obdivuji Carda a jeho pomocníky zmíněné v doslovu, protože dokázali vytvořit dílo, které je samostatně skvělé a hluboké, ale které navíc perfektně doplňuje příběh a děj mnoha jiných knih. V tomto ohledu se mu vyrovná snad jen S. Erikson. Ender ve vyhnanství je pro mě mistrovské dílo, kterému jsem zcela propadl. Nechci tu vyzrazovat děj, takže se omezím jen na doporučení: přečtěte si tuto knihu a posuďte ji sami.

28.02.2018 5 z 5

Obrův stín Obrův stín Orson Scott Card

Uzavření příběhu výborné trilogie, která nakonec není jen Fazolkovi, ale hlavně o Zemi a jejím ustálení, takže pochopíte, že Enderova hra měla smysl. Card odvyprávěl příběh plný vzestupů a pádu jak jednotlivců, tak celých národů. Postavy jsou zvládnuté velmi dobře, takže fandíte a zajímáte se i o vedlejší postavy a vidíte jejich proměnu. Autor čtenáře dokáže přesvědčit o svých znalostech tématiky, takže události působí věrohodně a kniha nemá téměř žádné "wtf" momenty. Každou stránku jsem si užil a rozhodně si zopakuji všechny knihy Stínové série znovu. Jediným velkým zklamáním je pro mě nepochopitelný fakt, že pátý díl ani po letech není přeložen do češtiny, takže chybí kompletní uzavření.

Stínové loutky Stínové loutky Orson Scott Card

Opět skvělá kniha. Líbí se mi, že se autor drží prostředí, ale vidíme vývoj situace v zemích, které nám již představil. Kniha možná není takové překvapení jako předchozí díl, ale to jí neubírá kvalitu. Card prostě pokračuje v příběhu, jako bych četl jen jednu dlouho knihu. Opět mi vadil Achilles, který vypadá často až příliš schopný. Příjemným překvapením se stává charakter Petra Wiggina a neustále se měnící názor na Graffa. Card opět odvedl skvělou práci.

Hegemonův stín Hegemonův stín Orson Scott Card

Strhující. Více by ani nebylo nutno psát. Tenhle styl mi naprosto sedí a Card se aktuálně řadí mezi mé favority. Je to naprosto něco jiného než Enderova hra, ale tím autor dokazuje svou kvalitu. Politická a válečná témata jsou podána naprosto skvěle a hravě dokazují, že přechod z sci-fi pro fanouška není problém. Jediné, co knize vytknout je Achilles. Ano známe ho z minulosti a autor se ho snaží shazovat, ale prostě Achilles nemá uvěřitelné pozadí, aby byl tak nechutně úspěšný ve světě, kde je téměř každá známá postava geniální a lépe vycvičená a vzdělaná než on. Doporučuji všemi deseti a jsem si jistý, že se ke knize ještě vrátím.

Válka o dárky Válka o dárky Orson Scott Card

Dink byl v příběhu dobrý, ale Endera už Card trochu moc přeceňuje. Tohle by klidně mohla vyřešit jiná postava, aby ukázal, že opravdu i další děti jsou geniální a ne jen kulisy.

Jinak Válku o dárky musím opět hodnotit velmi kladně. Na malém prostoru Card sehrál velké divadlo, které člověka donutí přemýšlet. Skvělá jednohubka na prázdný večer.

09.02.2018 4 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

Výborné čtení. Kniha možná člověka tolik nezasáhne po emoční stránce, ale perfektně doplní spoustu slepých míst v Enderově hře a umožní si na některé postavy přehodnotit názor. Neporovnával bych ji s Enderovou hrou, protože obě knihy mají jiný styl a cíl. Fazolek sám mě zaujal natolik, abych odložil čtení Mluvčího za mrtvé a nejprve dokončil celou Stínovou sérii. Rozhodně knihu doporučuji.

08.02.2018 5 z 5

Rahan Rahan Roger Lécureux

První knížka, kterou jsem dostal jako dítě, když jsem se naučil číst. Po letech jsem si ji znovu prolistoval a je pořád skvělá. Samozřejmě příběh je místy jednoduchý, ale má i silné momenty a kresba je povedená. Celkově to dítě zaujme. Jednou ji zkusím předat mladší generaci.

03.11.2017 3 z 5