Enderova hra

od:


KoupitKoupit eknihu

První kniha Enderovské série. Vědeckofantastický román, který můžeme doporučit všem milovníkům dobré literatury. Román nejen o zápasu pozemské civilizace se smrtelným nebezpečím z kosmu, ale také o přátelství, bratrské lásce a nenávisti. Kniha je napsána strhujícím způsobem a patří k tomu nejlepšímu, co současná americká sci-fi produkce nabízí. Kniha oceněna cenou Nebula 1985 a Hugo 1986....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30555/enderova-saga-endero-30555.jpg 4.4955
Série:

Enderova sága (1.)

Orig. název:

Ender (1985)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (149)

Přidat komentář
Archie
02. ledna

Genialni. Ctive vypraveni vycviku ve vesmirne akademii, strhujici akcni sekvence, myslenkove podhoubi, vytecny zaporak (zaporaci), propracovane charaktery, a predevsim - uzasne provedena pointa, ktera mi vyrazila dech. Jedna z nejlepsich knih, jake jsem v zanru cetl.

Opatov
05.12.2018

Zpocatku jsem mela problem se zorientovat, ale pak to dostalo spad. Trochu vzdalene knizka pripomina Ten bajecny den. Ale opravdu vzdalene. Deti se tu stavaji nadeji pro budoucnost a preziti, Ender se postupne propracovava z outsidera na favorita. Rozuzleni je prekvapive. Doufam, ze se tato fikce nenaplni v realnem zivote, pribeh je totiz hodne nadcasovy, ale perfektni a nuti k cteni dalsiho dilu.

Stauff
04.12.2018

Napsat k této knize nějaký komentář, je pro mě celkem dost velká práce. Musím totiž dávat pozor, abych to nepřeháněl se superlativy. Ender Wiggin je postava, se kterou jsem se ztotožnil a to nejen v této knize, ale i v jejích pokračováních. Jedna z nejlepších sci-fi, co kdy byla napsána. Super, bomba, perfektní (to předsevzetí o nepřehánění se superlativy zjevně nevyšlo), prostě pecka a povinné čtení nejen pro fanoušky sci-fi.

possekre
15.11.2018

Jedna z nejlepších sci-fi, které jsem četla!

sgjoli
04.11.2018

Knihu jsem četla v rámci společného čtení na ČBDB a jsem ráda, že jsem se zúčastnila, protože bych jinak o této knize neměla vůbec povědomí. A to by byla fakt škoda, protože Enderova hra mne fakt bavila. Mrazí mne z toho, co společnost byla schopna dělat s malými dětmi – obrat je o dětství, byť to mělo být z důvodu velkého poslání, nějakého většího poselství. Aby bylo zachráněno lidstvo, generace dětí přišly o dětství a staly se z nich bojové stroje. Začátek knihy byl trochu pomalejší, ale pak se to rozjelo a byla to fakt pecka. Z některých věcí mne trochu mrazilo. No a ten konec mne dostal. Každopádně se jedná o skvělé čtení a nedivím se, že má kniha tak pozitivní hodnocení. Určitě mohu doporučit.

Tyrkysová
29.10.2018

Bezesporu se však jedná o jedno z těch důležitějších a vizionářských děl, která se kdy na poli science fiction objevila. V uzavřeném prostředí Bitevní školy, v níž jsou zavřeny desítky nejinteligentnějších a současně nejdominantnějších dětí světa, rozehrává autor skvělou etudu. V ní si pak hraje s psychologií postav všech žáků, ale i těch několika málo učitelů, kteří mají za úkol ze svých svěřenců dostat maximum v co nejkratším čase a za použití téměř jakýchkoli metod. Druhá, menší, dějová linka, která se věnuje Enderovým sourozencům, byla z mého pohledu slabší, neboť jsem se nějak nedokázala smířit s tím, že by něco podobného opravdu vymyslely zhruba dvanáctileté děti. To už ty strategické hry u cca 8letého Endera mi přišly snesitelnější :) Autor mě rozhodně nalákal k dočtení celé této i Stínové série...
4,5/5*

Hanka_Bohmova
26.10.2018

Kniha se výrazně odlišovala od mých vzpomínek na předchozí čtení kdysi v adolescenci. Pro jistotu jsem si našla podrobnější informace o původní povídce, ale tím se moje hluboké zapomnění čehokoli jiného než brutální manipulace, bitevní místnosti a motivu mluvčího za mrtvé nevysvětlilo. No nešť, zajímavější (a téměř zázračné) je, že jsem ten příběh vůbec byla schopná dočíst, a to dokonce dvakrát za život! Jednak moje prostorová a kinestetická inteligence dosahují závratných hodnot nula nula nic, tudíž jsem třem čtvrtinám textu slepě věřila a v pudu sebezáchovy se nepokoušela si je ani představovat, zavařil by se mi mozek. (Kupodivu mě to přesto velmi bavilo.) Druhým důvodem vzájemné nekompatibility je převládající atmosféra (na více rovinách příběhu) boje, hry s nulovým součtem, myšlení ve stylu nedáš-dostaneš - poměrně věrohodná, vzhledem k datu vzniku asi není divu. V ní jsem se cítila jako ryba... na vzduchu. Ani twist na konci to nevyřešil - vyznívá spíš jako zbožné přání.
Nejvíc mých myšlenek se točilo kolem tématu manipulace, snadnosti, s jakou člověk sklouzává k vševědoucnosti, s jakou vytahuje kanón na komára a odhazuje náročnější řešení. Mít moc nad něčím životem, a mít tu moc z chvályhodného důvodu, to představuje velmi delikátní pokušení.

3,5 hvězdy.

eliska2669
15.10.2018

Docela zábavný, ale nějak jsem čekala, že se to hrozně moc rozjede, nicméně to nepřišlo. (Snad v dalších dílech?) Nijak zvlášť mě to nezasáhlo...

smazenaryba
03.09.2018

Myšlienka využívania neskalenej detskej mysle na vojenské účely je v skutku desivá a v mojom prípade utlmila mnoho ďalších, zaujímavých myšlienok a motívov, ktoré kniha podsúva. Aj vďaka tomuto má Enderova hra v celej sérii osobité miesto, napriek tomu, že v rámci série ide o akčnejšie a priamočiarejšie dielo. Ako inak, film, ikeď v celku podarený, je odprostený od väčšiny zaujímaých myšlienok, ikeď tie by podľa môjho názoru predajnosti filmu nijak neublížili.

Malýmedvěd
29.08.2018

Motiv i zpracování se mi líbilo. Rozvedení myšlenek jako, že náš strach, je naše největší síla, že touha přežít je extrémně silný pud, že účel světí prostředky a pro dobro celku lze obětovat jednotlivce, je dobře zasazené do sci-fi která je aktuální dnes a bude i do budoucna. Autor výborně trefil vliv sociálních sítí a to víc jak 20 let před tím, než vzniklo něco jako FB, klobouk dolů.

TimeLord
27.08.2018

Zaujímavé sci-fi

špulo
22.07.2018

Výborné scifíčko, dokonca s filozofickým a sociálnym presahom. Ďalšie diely som nečítal. Čakajú na mňa v polici...

Irsaf
15.07.2018

Nebylo to špatný čtení.

katy238
11.07.2018

Zajímavý příběh, který Vás donutí přemýšlet za hranice světů, které znáte. Byt se jedná o první knihu v sérii, zakončení se mi líbí takové , jaké je a další díly mě nelakaji.

Richie1
10.07.2018

Román řadím k těm lepším z žánru sci-fi. Především střední část, kdy se Ender učí mezi kolektivy podobných žáků je velmi zajímavá a napínavá. Závěr mi přišel trochu uspěchaný a odbytý.
Beru poněkud s rezervou onu genialitu dětí, které s bravurní taktikou vyhrávají složité vesmírné bitvy, a vlastně i celý nápad použít pro tak zásadní záležitost (válka o přežití lidské rasy) místo dospělých osob děti ve školním věku. Enderovy myšlenkové pochody bylo nicméně napínavé sledovat, jeho postupu mezi absolutní elitu nešlo nefandit.
Autor měl v románu i zajímavé postřehy - např. využití počítačových sítí pro ovládnutí širokých mas obyvatelstva - a to v době, kdy skutečný internet ještě prakticky nexistoval (rok 1985).
V závěru to bylo trochu moc překombinované a přitom příliš zkrácené na to, aby se celý příběh důstojně uzavřel. Nejspíše je tak prostor pro další pokračování - budu o dalších dílech uvažovat. 85%

Enthu
07.07.2018

První myšlenka na tuto knihu byla, že tohle není nic pro mě a nebude mě bavit. Zpočátku mi dělalo problém se v knize orientovat, dostala jsem se do rozjetého příběhu a pochop to. Naštěstí po pár stránkách už jsem se začala orientovat a kniha mě chytila. Přečetla jsem ji za jediný den, jak moc se mi líbila. A ten konec? To byl naprostý šok, nečekala jsem to.

EmanuelBremi
02.07.2018

Hodnotím teď knihu, jako by byla jediná a s ní příběh končil. Z mého pohledu je to tady je trochu obtížné, protože vyvrcholení zápletky knihy mě spíše zklamalo, ale vyvrcholení příběhu bylo velmi emočně silné.
Enderova hra je především o zápletce, pořád se něco mění a někde bojuje. Celá zápletka s válkou byla velmi dobrá, až na konec, kdy mi pointa simulací a a celého konce války přijde příliš nastrčená a nelogicky vysvětlená. Vše bylo příliš rychlé, přitom kniha nemá žádný omezený čas. Za to jsem chtěl knihu velmi shodit. Přikládám to tomu, že kniha je přeci jen přes 30 let stará a v té době to mohlo působit jinak.
Vyvrcholení příběhu Endrova života mě však dostalo. Možná to bylo chvilkovým rozpoložením, ale jeho změna v mluvčího mrtvých a shrnutí jeho cestování než našel vhodnou planetu byl pro mě téměř perfektní konec. Chápu, že další knihy mi toto období daleko více osvětlí, ale kdyby tohle byl absolutní konec, byl bych spokojený s tím, jak se člověk s Endrem rozloučil.
Plánoval jsem jít níže, ale nakonec dávám 91% takže 5 hvězd a jen se těším na Stínovou sérii a informace o Petrovi a jeho vzestupu.

jaroiva
30.06.2018

No, nevím, co k tomu napsat... vůbec jsem se nemohla zezačátku začíst, vlastně tam nebylo nic z toho, co mě v knihách baví, jen samé bojůvky, bojové strategie, hry na vojáky, sny a virtuální hry, prostě kdyby mi někdo řekl, co to obsahuje, nikdy bych to nečetla, že je to nuda, nuda, šeď, šeď...
A přesto jsem se potom nějak nemohla odtrhnout od čtení. Ale stejně netuším, čím mě to dostalo.
Poslední Enderův test byl prostě opravdu překvapivý. Pak už to ani tak zajímavé nebylo. Nevím, jestli číst další díl. Může být pokračování taky tak fascinující?

Percabethka
20.06.2018

Ze začátku jsem se do knížky nemohla začíst, ale když se mi to na asi 40. straně podařilo, bylo těžké se od ní odtrhnout. Líbila se mi autorova filosofie i styl vyprávění, jen mi trochu vadilo, že tam nebyla jediná postava, kterou bych si oblíbila nebo se do ní dokázala vžít - z toho důvodu už asi další díly číst nebudu.

valda
19.05.2018

První díl slavné sci-fi série. Země je napadena mimozemskými termiťany. S vypětím všech sil a za pomoci Mazera Rackhmana, mladého superinteligentního vojevůdce, se podaří zemi odrazit útok a zahnat nepřítele. Od té doby visí ve vzduchu nebezpečí, že se termiťané vrátí. A tak už mnoho let funguje vesmírný program, ve kterém se lidé snaží vycvičit nového mladého vůdce, zaútočit na termiťany a zničit je jednou pro vždy. Dlouhodobým zkoumáním bylo zjištěno, že pro velitele ofenzívy se nejlépe hodí mladí lidé, kteří se umí velmi rychle učit. Jedním z nich je geniální chlapec Andrew Wiggin, který si říká Ender. Postupně s ostatními dětmi prochází přísným vojenským výcvikem na vesmírné stanici a možná se jednou stane nástupcem slavného Mazera. Jeho sestra Valentine a bratr Petr jsou také geniální, ale vybráni nebyli. A tak se už od útlého věku také snaží prosadit, alespoň na Zemi.
Tohle je taková ta military sci-fi. Hned jsem si vybavil film Hvězdná pěchota, vojenský dril, uniformy a tak. Enderova hra je zvláštní tím, že vojáky v ní jsou vlastně úplně malé děti. A kniha se právě zabývá myšlenkou, jak by takový těžký výcvik ve virtuální realitě působil na dětský organizmus. A jak by se vlastně geniální děti prosazovaly ve světě dospělých, pokud by jim někdo poskytl výcvik. Určitě je v knize mnoho zajímavých myšlenek a také se dobře čte. Jeno asi nejsem zase tak velký fanda military.

Manbearpig
14.03.2018

Moje první a asi poslední sci-fi. Kniha podle mě postrádá psychologii postav – všechny mluví stejně a mají stejnou slovní zásobu. Taky mě nebavily dlouhé pasáže o strategii hry, která se mi upřímně těžce představovala. Palec nahoru ovšem za myšlenku díla.

Dragell
09.03.2018

Úžasné dílo, které i po tolika desítkách let od svého prvního vydání dokáže novým čtenářům stále co říct. Válka s mimozemskou civilizací je stále aktuální a ti nejlepší vojevůdci se hledají a rekrutují z řad dětí díky jejich neposkvrněnému myšlení. Ovšem co všechno jsou lidé schopni udělat, aby z nich udělali supervojáky?

Především manipulace a psychologická hra je to, co hýbá hlavním dějem knihy o nadprůměrně inteligentních dětech, kteří se rozhodnou pomoci své domovině. Rozhodně doporučuji přečíst všem.

tabaluga
06.03.2018

Nadčasové

Eridan
15.02.2018

Enderova hra je kniha plná fantazie a aktuálních témat. Jednou z hlavních otázek vnímám pořekadlo zda "Účel světí prostředky." Je hrozba možného nebezpečí dostatečným důvodem k manipulaci či dokonce ke zničení mladých ideálů a životů? Je "nejlepší obranou útok"? A touha po moci vrozená všem lidem? Je anonymita internetu požehnáním pro demagogy a budoucí diktátory naivních mas? To ve mě zůstalo po přečtení této knihy. Zneklidňující a snad prorocké. Za nejsilnější pasáže pokládám Hru s obrem. Autor by byl mistrný tvůrce počítačových her! Svět skřítků je mistrně protkán freudovskými obrazy. Petr = id, Ender = ego, Valy = superego. Těším se na další díl. Hvězdičku odebírám za opakující se trauma šikany.

papajapa
20.01.2018

Při čtení jsem si neustále musela připomínat, že hlavní hrdinové jsou inteligentní děti se kterými jejich "nadřízení" manipulují a posunují je jako šachové figurky. Po celou dobu jsem cítila smutek, až na závěrečných stránkách se to změnilo v naději a s očekáváním se vrhám na pokračování.

TipsyChipsy
17.01.2018

Skvělá kniha. Zdánlivě pohádka o malém superhrdinovi, ale ve skutečnosti hlubokomyslná kniha. Psychologie získání moci, strategie ovlivnění lidské mysli, manipulace s veřejným míněním a další motivy, kterými kniha převyšuje obyčejný příběh. Já bych to povýšila na protiválečný román a řekla bych, že by se dal přirovnat k nadčasovým románům Karla Čapka. Odehrává se sice v budoucnosti, ale aktuální je dnes.

Adhara
15.12.2017

Silné. To je hlavný pocit, ktorý sa mi spája s touto knihou. Silné aj napriek drobným nedostatkom či prinajlepšom diskutabilným záležitostiam. Osamelosť a depresia z Enderovho života sálajú naozaj intenzívne. Je to jedna z kníh, ktoré nútia človeka premýšľať. Určitá nejasnosť bola možno zámerom, napriek tomu sa neubránim dojmu, že toto je príbeh, ktorý by si zaslúžil podrobnejšie spracovanie. A to nielen v pasážach týkajúcich sa Endera a jeho myslenia, ale aj ohľadom ostatných postáv, mimozemskej rasy a (nezapriem v sebe hardscifistu) aj technológií. Prekvapuje ma, že tento román už vlastne je rozšírením pôvodnej novely, pretože viac okresaný, ako je teraz, si ho predstaviť naozaj neviem.

Moja celá recenzia: http://www.adhara.sk/?page_id=1222

_Peprmintka_
13.12.2017

Navzdory vší famóznosti, ne, nechytlo. Víc ukecané sci-fi jsem snad nepotkala. Námět úžasný, ale snad ze všech postav se mi vaří žluč a popis každé prkotiny je dlouhý jak čtrnáct dní před výplatou. Rozhodně ne můj krígl piva.

B4LU
13.12.2017

Rozpoznání hry a reality, správná dávka pochopení nepřítele, to všechno je násilím implantováno do života desetiletého kluka, který se v rámci vojenského programu stává dokonalým vojevůdcem, který má v budoucnu vést odvetný útok proti nepřátelským Termiťanům, kteří kdysi napadli Zemi. Kniha je neuvěřitelně čtivá, člověk ji přečte během jednoho dne. Přestože se jedná o vyloženě military odrůdu SF, nechává velký prostor k zamyšlení.

fram
11.11.2017

Moje první přečtená kniha od Carda a hned nejlepší, přiměla mne přečíst všechny dostupné Cardovy knihy. Mám ho rád.