ellypusik ellypusik komentáře u knih

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

Přečteno během 24 hodin. Čte se to dobře a občas se čtenář i pobaví nad hláškami, které byly často použity i pak ve filmu. Nicméně film se mi líbil více. Obvykle se to nestává, ale zde mi přišlo, že byl film propracovanější a v knize se naopak autor postavám tolik nevěnoval a celkový popis děje mi přišel dost povrchový. Je to zkrátka průměrné čtení, nezklame ani nepotěší. Nicméně autor určitě není špatný a ještě od něj něco zkusím.

15.08.2023 2 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Jsem z knihy rozpačitá. Slyšela jsem samé výborné recenze, obálka je luxusní a celkově struktura Romantických útěků zněla velice mile. Romantika smíchaná s poznáváním jiných krajů. Co se týče té odlišné kultury, tak jsem byla nadšená. Dozvídat se o islandských zvycích, popis tamější přírody a - autorčiny oblíbené části - jídla mne strašně bavilo. Poslouchala jsem rozhovor i s autorkou a vypadala velice sympaticky. Nicméně samotná hlavní dějová linka této knihy mě vůbec neoslovila. Naopak jsem se občas udivila, jak naivně to na mě někdy působilo. Hlavní hrdinka se chovala jako náctiletá nezkušená slečna. Chápu, že těch zkušeností opravdu moc neměla, ale k druhé straně osobnosti, kde byla sebevědomou manažerkou, mi to vůbec nesedělo. Obecně tam podle mne byly až příliš naivní a sentimentální momenty. Některé vnitřní úvahy postav mi přišly až směšné.. Jak skončí hlavní postavy bylo předvídatelné, ale že vše skončí tak přeslazeně a skvěle, mi přišlo až příliš nereálné...
Nicméně kniha se četla dobře, autorka píše skvěle a nijak nekritizuji její způsob psaní, jen mi tento žánr přeslazené romantiky asi nesedl a jsem zklamaná, na knihu jsem se těšila asi až příliš.

14.08.2023 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Skvěle napsané, čtivé. Autorka musela vynaložit dost úsilí, aby byla kniha obohacena tolika historickými fakty. Příběh Gerty chytne za srdce a ocenila jsem různost pohledů, jak na poválečnou dobu od dalších Němek, tak i pohled Barbory, která svoji matku popisovala úplně jinak, než jsem si ji z děje představovala já. Tyto úhly lidských pohledů mě vždy zaujaly. To, jak je každý člověk jiný.
Jediné, z čeho jsem rozpačitá je pojetí samotného vyhnání. Tehdy se určitě Češi zachovali velice krutě a i další léta to muselo být těžké pro Němce, kteří zůstali. Nicméně celá tak situace byla tak složitá a strastiplná, že bych nedokázala nikoho odsoudit. Věřím, že člověk, kterému umře rodina v koncentračním táboře a sám se každý den bojí o svůj život, se chce pomstít a ač podle mě není potřeba vracet zlo zlem... tak tohle podle mne nepochopí nikdo, kdo si tím neprošel.

13.08.2023 4 z 5

Boje o zítřek Boje o zítřek František Xaver Šalda

Souhlasím s komentáři níže. Je škoda, že se těmto kritickým esejích nevěnuje ve škole více pozornosti. Přiznám se, že mě i trochu zarazilo, kolik lidí našeho nejvýznamnějšího kritika vůbec nezná. Texty jsou opravdu těžké a mnohdy jsem měla problém udržet řádkům pozornost. Určitě to není žádné odpočinkové čtení u vody.
Hloubku některým Šaldových myšlenek jsem si musela poznamenat, s jinými zásadně nesouhlasím (viz postoj k ženám-spisovatelkám). Líbilo se mi, jak Šalda - jako vždy velice květnatým a zároveň odborným jazykem - dokázal rozlišit spisovatele, umělce i básníka. Také oceňuji jeho poznatky k novější době a k dílům, která se postupně stávají archaickými. Konec knihy mi dělal problém a možná jsem nepochopila pravou myšlenku kapitoly. I z tohoto důvodu si možná ještě někdy kritiku přečtu znova a uvidím.

06.08.2023 3 z 5

Hollywood Hollywood Charles Bukowski

Určitě už jsem od autora četla lepší díla, ale pořád Hollywood neztratil klasický "bukovský" nádech plný perverznosti a velmi svobodomyslného vedení života. Přitom ani tady nechyběly silné myšlenky, mezi rádoby prasáckými větičkami, které mě vždy dovedou k závěru, že Bukowski patřil mezi citlivé a vnímavé duše, který nevyrůstal v ideálním prostředí. Během svého života měl možnost pohledět na nejchudší okraj společnosti, o které se v jiných kruzích nemluví. On jako jeden z mála, se nebojí toto téma otevřít a naopak se v něm svým způsobem vyžívá. Ale co na tom? Život se nesmí brát moc vážně, stejně jej nepřežijeme.
Tato kniha je určitě umírněnější a trochu odlišná než předchozí, ale každý se vyvíjí a mění způsob života i způsob psaní a autorovi to určitě nezazlívám.

29.07.2023 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Nic není černobílé a tento příběh to krásně dokazuje. Každá postava tu má své klady a zápory a nikdo není vyobrazen jako klasický hrdina či naopak záporák. Přečteno jedním dechem! Dlouho jsem se tak do knihy nevžila a neměla v hlavě živě představený celý příběh. Hned od začátku je příběh čtivý a napjatý. Konec už dle mě tak zajímavý nebyl, protože jsem jej předvídala, ale přesto jsem se nedokázala odtrhnout, abych svá očekávání buď potvrdila nebo vyvrátila. Skvělá kniha plná zajímavých myšlenek a zároveň oddechové čtení s úsměvnými poznámkami.

29.07.2023 5 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Oceňuji celkové zakončení příběhu. Děj se pro mě stal čtivým až zhruba v polovině, kde jsem si zvykla na naprosto bláznivý svět, kde probíhal boj s žralokem, útěk před lasičkami s monitory a lyžování na velkých peřinách. Nikdy jsem nebyla příznivcem magického realismu a ani tato kniha mě nenapomohla k opaku. (Vždy se ztrácím v tom, co je realita a co ne - ač o to samozřejmě jde - tak mne to vyvádí z míry. :D ) Nicméně velké finále to za mne mělo a poslední stránky jsem četla se zájmem a naplněným očekáváním, že v příběhu proběhne i něco jiného, než nekonečné hledání druhého město a poslouchání stále jiných teorií. Příběhu nechyběla jistá tajemnost klíčící už jen z toho, že čtenář nepozná jméno hlavního hrdiny. Ani vedlejší postavy nejsou blíže propracované a příběhu to dodává nádech tajemství a možnost širší představivosti a domýšlení si.

24.07.2023 3 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Mně tato kniha přišla jako něco od Ch. Bukowskiho v bledě modrém - a Bukowski je moje srdcová záležitost. Velice podobný otevřený a mnohdy přiostřený humor, jistý stupeň erotiky a poukázání na undergroundovou společnost.
Nicméně mi do příběhu úplně neseděly zbloudilé duše, které příběhu sice daly jistý filozofický ráz, ale do punkově laděného románu s lechtivými vtípky mi to nesedělo. I tak měla kniha spád a na čtení před spaním ideální.

19.07.2023 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Čapkova dramata mi určitě sedla víc. Je to sice nadčasové dílo, ale vedlejší dějové linie mne nebavily a často mi nepřipadaly do celkového kontextu důležité. Chápu, že se hlavní hrdina měl vypořádat hlavně se sebou samým a ženy v jeho životě představovaly různé druhy lásky a tužeb, ale např. poslední jeho "ctitelka" se v příběhu sotva mihla a nepřišla mi pro příběh nijak důležitá. I tak pro mne Čapek zůstává mistrem a jeho díla budu číst dál. :)

12.07.2023 3 z 5

Krabice živých Krabice živých Norbert Frýd

Kniha je velmi čtivá a člověk si pak hned více váží života. Autor podával události citlivou formou, až mi to občas přišlo nedůvěryhodné, protože nejspíš každý ví, jaké hrůzy se v dané době děly a autor nejspíš záměrně některé situace vynechal. Tento tah chápu a není potřeba ty hrůzy obsáhle popisovat, ale občas mi to ztrácelo na autentičnosti. I tak skvělé dílo poukazující na to, že v nouzi se znak lidství ztrácí a každý se stává zvířetem bojující o přežití. Když dozorce na jednoho z vězňů pokřikoval, ať děkuje za to, že může žít, co víc by chtěl... zamrazilo mě, jak tak v dnešní době normální věci, jako právo na život, se stává posvátností. Doporučuji!

10.07.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

(SPOILER) Bryndza za mě zatím nikdy nezklamal. Při předposledním díle jsem myslela, že je série u konce a trochu mě udivilo, že to autor nijak na začátku této knihy nevyjasnil, ale to není žádná výtka. Série s Erikou mi sedí více než s Kate a celý její tým je už moje srdcovka. Přiznám se, že vraha jsem tušila hned, co vstoupil na scénu a trochu mě udivilo jeho/její chování na konci. Kdyby se nestala ta tragédie, kdy zabil svoji blízkou osobu, byl by pro mne vzorec přijatelnější. Takto se vrah ukázal jako "obyčejný zvrhlík", což mi nesedělo do promyšleného chování předtím. Ale kniha čtivá, napínavá. Milostná zápletka hlavní hrdinka byla příjemné zpestření a moc páru fandím do dalších dílů!! Jednoduše řečeno: jako vždy pecka!

30.06.2023 5 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

(SPOILER) Za mě jednoznačně pecka! Je spoustu knih týkající se druhé světové války a holokaustu, ale poprvé se mi dostala do rukou kniha, která nevypovídá o všech těch hrůzách přímo. Neodehrává se v koncentračním táboře ani v době poválečné, kdy se oběti snažili se vším vyrovnat. Poprvé jsem nahlédla do duší lidí, kterým nezbývalo nic jiného než čekat na svoji předvolánku a smiřovat se s velice nejistým osudem. Snaha naučit se žít v bídě a hlavně v nejistotě. Snaha se nezbláznit... Za mě psychologicky propracované, navíc čtivé a ač je tématika velice smutná, autor ji podával s citem. Takový malý spoiler na konec, zajímalo by mne, zda smrt hlavní postavy značila tragický konec či naopak vysvobození a únik z života v táboře. Nejvíc mi bylo líto Šimona, který skončil úplně sám. Zde je tragický konec jasný a pro mne byla část velice dojemná. Nicméně doporučuji všema deseti! :)

30.06.2023 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Dílo má jistě literární hodnotu a zůstane pokladem české klasické literatury. Nicméně minimálně mně se četl tento text naprosto tragicky a dočtení knihy stálo velké úsilí. Rozmarné léto bylo též oříškem, ale tento román šel ještě o level obtížnosti výš.

16.04.2023 2 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Tak čtivou prózu jsem už dlouho nezažila. Příběh velice realistický až podle mne občas naturalistický odkrývá lidskou zlobu a chytá za srdce. Čtenář bude trpět společně s hlavním hrdinou. Zároveň vesnické motivy a zakomponovaný zpěv dodal příběhu milejší notu. Kniha přečtena během dvou dní, je tenká a velice čtivá. Zároveň člověku zanechá hořkou pachuť, protože ukazuje, že každý příběh nekončí dobře a ten nejhodnější člověk může jednoduše dopadnout nejhůř.

19.03.2023 5 z 5

Torzo naděje Torzo naděje František Halas

Silná sbírka, jejichž motivy mne mnohdy donutily se pozastavit a poděkovat za dobu, ve které žijeme teď. Z básní je cítit smutek a hořké zklamání z situace, která nastala. Báseň, kde Halas vzpomíná na Francii, která se stala zrádcem pro mě byla asi nejsilnější. Občas trochu náročnější čtení, Halas se prostě vyžívá v kakofonické tvorbě, ale pořád skvělé dílo!

16.03.2023 4 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

(SPOILER) Nechtěla bych nijak kritizovat perly české literatury a třeba jednou knihu přečtu znovu a pochopím její hodnotu, ale nyní musím pouze říct, že se mi to četlo prostě tragicky. Oceňuji květnatý způsob vypravování ovlivněný poetismem. Příběh sám o sobě byl též zajímavě namyšlený. Myšlenka stereotypu, kdy se občané vesničky, po odjezdu Arnoštka a Anny, vrací do stejných kolejí jako předtím, se mi líbila, ale to bylo bohužel všechno. Styl psaní mi nesedl vůbec a maximálně jsem oceňovala spořejší počet stran.

16.03.2023 2 z 5

Měsíce Měsíce Karel Toman (p)

Procítěné verše. Melancholické až depresivní ladění (únor) střídá natěšené jaro a veselé léto, postupně se měnící do usínající zimy. Oddechové, zároveň velice hluboké verše.

13.03.2023 4 z 5

Triumf smrti Triumf smrti Vladimír Holan

Holanova tvorba je velice těžce uchopitelná a není tajemstvím, že sám autor tvorbu chápal jako intelektuální akt, jímž lze proniknout za jevovou stránku skutečnosti. Díky hledání přesného pojmenovávání skutečnosti zde dochází k velice složité metaforice. Tedy zjednodušeně řečeno se dá říct, že jeho verše jsou sakra těžké! Ale skvělé! :)

12.03.2023 4 z 5

Hodina ticha Hodina ticha Ivan Klíma

Kniha má velkou literární hodnotu. Autorovi se povedl naplnit záměr ukázat ošklivost a děsy války. Její realitu. Popisy operování vojáků, zhrublé chování lidí ke zvířatům i k sobě navzájem. Celou knihu doprovázela lidská prázdnota, hledání nových ideálů. Hledání čehokoliv, co tu prázdnotu zaplní. Krutost války byla přiblížena realisticky a určitě to čtenáře nevede k žádným pěkným myšlenkám. Sílu díla chápu, bohužel mne styl autora vůbec nesedl a četlo se mi to velmi těžce. Popisné pasáže mne nedonutily udržet pozornost. Četba mne bohužel nenadchla. Třeba jednou.

27.02.2023 2 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Hodnocení by se dalo napsat i jedním slovem. Dokonalost! - Ale já bych ho raději rozvinula. :)
Autor krásně zpracoval témata lidského odcizení od společnosti i od sebe samého. Vážná existencionální témata prokládal dávkou humoru i břitké ironie. S několika myšlenkami jsem se až nezvykle ztotožňovala. Téma mladí, kdy člověk hledá své místo ve společnosti, kdy musí používat "masku", aby lépe zapadl. Kdy vstupuje jako nehotový do hotové společnosti. Kdy je hodnocen jako hotový. Téma nenávisti, která se vlivem času mění ve stálost, ve zvyk. Zdroj nenávisti už je dávno jiný. Vlastně neplatný. Už jde jen o vzpomínky. Téma prozření, které dovede člověka k existencionální rekonstrukci svého života a myšlení... Prostě pecka!
Konec byl hořkosladký. Hořké uvědomění kamarádů, které nevyzpytatelný osud vrátil k sobě. Doporučuji přečíst i s poznámkou autora. Přiblíží to čtenáře ještě víc.

23.02.2023 5 z 5