Měsíce

Koupit

12 básní – každá o jednom měsíci v roce; oslava domova, společenství lidí, tradice života, české historické tradice

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36826/mesice-36826.jpg 3.6133

Kniha Měsíce

Cortegos

Krátký rozsah je příznivý i pro čtenáře neholdující poezii. Nádherné barevné přírodní a venkovské motivy neobyčejně vyjádřené.

„Sychravé zimy dlátem bolesti
monogram bídy ryly v jejich tělo,
a tak jdou světem“

martineden

Krása je to!

TheMelorry
31.03.2020

Kratičké básně, vždy zaměřené na jeden měsíc v roce. Postupně se autor snaží přiblížit celý rok s jeho tradicemi, životem, zrodem a umíráním... Opravdu rychle a snadno se verše čtou, ale pro mě v nich chybělo něco, co by mě více zaujalo nebo nadchlo.

leny.wood
02.03.2020

Poezii nevyhledávám a po přečtení Tomanových Měsíců vím proč. Jediné, co jsem si odnesla, je prolínání víry absolutně do všeho. Ale ok, je to rok 1918. Naštěstí jsou tu tací, kteří si básně užijí, já hodnotit nebudu.

P. S.: Pokud se divíte, proč jsem vůbec Tomana vyhledala, pak vězte, že to je povinná četba v rámci studia.

amurek
27.01.2020

Básně obvykle nečtu, ale tato sbírka se mi celkem líbila. Dvanáct měsíců, dvanáct básní vystihujících roční období. Těžko říci, který měsíc mě oslovil nejvíce. Některé básně více popisovaly přírodu, jiné zase myšlenky a pocity. Vzhledem k tomu, že jde opravdu o útlou knížku, přečetla jsem si básně ještě jednou. To mi pomohlo u některých pasáží hlouběji proniknout do obsahu a procítit ho.

Yabac
31.12.2019

dávám přednost jinému druhu poezie, ale nečetlo se to špatně

alef
21.11.2019

„Kdo ticho miluješ a samotu
a v lesích hlubokých a v míru sněžných polí
nasloucháš rytmu života.“
/Únor/

Líbí se mi, jak básník Toman naslouchá … „rytmům života“, a já jsem ráda „poslouchala“ s ním :-) … tyhle verše jsou totiž lehce srozumitelné, mírně sentimentální, trochu melancholické a každopádně krásně lyrické, vzpomínky na domov, ještě spíš venkov, kde jsou lidé víc spojení s přírodou a tak je patrnější i to, že, s proměňující se krajinou jednotlivých měsíců v roce, se ukazuje, jak nám všem plyne čas …

Bydlím na venkově, a tak jsem se docela ráda nechala okouzlit tak krásně harmonickým popisem jednoho takového jarního rána, chcete-li … krásou venkova :-) …

„Na naší studni ráno hvízdal kos.“

„A když jsem okno na sad otvíral,
šeptaly pukající pupeny:

Bez chvěje se a hrušně čekají.“
/Březen/

Je to totiž přesně tak! … vážně, tyhle básně jsou totiž, doslova a do písmene, ukázkou naslouchání kraji, ve kterém žijete … harmonii přírody, zvířat a lidí, kteří v ní mají svůj domov, a taky starým venkovským „modlitbám“, tedy svěřování se s úzkostí, vyjádření naděje …

„A v šumu listí, v chladné písni vod
hlas jeho slyšíš, slyšíš doprovod:
Pamatuj!“
/Červenec/

„A jak se stmívá,
věrnému druhu hlavu do hřívy
položil tiše, pohladil mu šíji
a zaposlouchal se, co mluví kraj.
...
Zní zvony z dálky …"
/Září/

Sněžková
23.10.2019

Velice krátká sbírečka, která ale obsáhne celý rok a celou zemi, kterou - alespoň podle těchto veršů - autor znal a miloval. Popis krajiny a duše této krajiny je mi blízký, i když bych v mnohých příkladech volila jiná slova. Pro představu, jak autor psal, tyto básně ale stačí. Jsou něžné i úderné, milé i občas až moc strohé, ale jsou zkrátka od srdce.