Hollywood

V knize Hollywood píše Bukowského dvojník Chinaski scénář pro jednu hollywoodskou společnost a je vtažen do světa, ve kterém se necítí dobře. Proto jej značně osobitě odmítá.

https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79110/hollywood-79110.jpg 3.8421

Henry Chinaski 5.

Vydáno: , Pragma

Hollywood, 1989

Kniha Hollywood

Radous

Další z řady top-strop děl. Když se chce člověk odreagovat, jasná volba. Bukowski jede (jel) neskutečný bomby. Skvělý překlad (opět- zajímal by mě originál).

ozzak

skvěla knížka pojednávající o setkání Charles Bukowski s Hollywoodem kde psal scénář pro tenhle film https://www.csfd.cz/film/8169-stamgast/prehled/

niknikita
30.01.2020

Bouřlivák Chinaski...je živočišný a drsný, stejně jako svět ve kterém žije.
Ale je pravdivý a nestojí o náš názor a souhlas...tak jednu citaci za všechny:

"To nejlepší ze spisovatele je na papíře. Zbytek jsou většinou nesmysly."

CharlesWard
15.12.2019

Je to sice Bukowski, ale něco tomu prostě chybí.

Syndrom
29.09.2019

Pro filmofila slastný bulvár jak pronikavě a originálně Bukowski popisuje hvězdy a hollywoodské prostředí. Jako obvykle, od chaotického spodku - Kanónův firepower tvl. To bylo studio!

O období ze svého života napsal scénář, o kterém píše v knize, přičemž dějově ho jeho postava píše právě v oné knize. On sám ve filmu hraje cameo roli, píše o tom v knize, ve filmu je vidět jak se dívá na dramatizaci svého života před třiceti lety, kterou si sám 2x napsal. V knize se na ten film dívá a nakonec děj románu skončí, tam kde Bukowski začne psát, ale příběh končí slovy "A tady ho máte" jakoby ho psal s dějem.

První neútrpná kniha. Už k minulosti nostalgická a ne řvoucí.

Bizarní, pseudointelektuální taškářské postavičky a hollywoodská dětinskost žijící tím, že vše se musí stavět na odiv kromě suché pravdy.

Přečteno za jeden den, což říká o spisovatelské formě hodně.
Ultimátně věcné, kulometné, vyprávěno znalcem příběhových triků - jako třeba že mistři vypravěči jsou i ostatní postavy nebo konkrétněji, když Jon vypráví o mafiánských praktikách Firepower a držení hladovky do telefonu Hankovi načež předtím, než zavěsí, řekne že svůj plán jde právě vykonat a dějová akce se násobí.

Ke konci už mě Bukowski s těma věčnejma bonmotama a znaleckýma posudkama života a všeho kolem začal srát a samozřejmě to o sobě ví, protože je velice chytrý spisovatel.
Pro srovnání nejlepší posudek je asi:

"A teď mi pověz, zeptal jsem se Sarah, "co je to za lidi tady nahoře. Čím se liší od těch dole?"
"Jsou úplně stejní. Mají jen lepší výdrž a víc štěstí. Peníze, politika, rodina. Ti, kteří patří ke klanu, přivádí příbuzné a přátele. Schopnosti a talent jsou vedlejší. Já vím, že mluvím jak v televizi, ale je to tak."
"Souhlasí. I ty takzvané nejlepší filmy mi připadají hrozně špatné."

A nejhorší: Pak začalo opravdu chcát. Ostatní řidiče na dálnici přepadla hrůza. Čuměli skrze mávající stěrače nepřítomnýma očima. Ti zmrdi by měli být rádi, že stěrače mají. Chcete vědět jak vypadají fakt zlý podmínky k řízení? Zkuste si to. Za deště jsem s sebou vozil nakrájenej brambor. Zastavil jsem, očistil sklo bramborem a pokračoval v jízdě. Museli jste vědět jak na to: jenom zlehka setřít vodu.

Syndromovi zase jedná známá vyprávěla: Vypojili mi proud. Mám tam strašnou klendru. A já povídám: Ale prosimtě, tvoje starosti...
Já jsem jeden čas bydlel v krabici na boty. Kartáčem jsem si čistil zuby a lžící se česal. Furt mi tam někdo lez a topit jsem si mohl leda vlastníma prdama. Zkus si to. Jediný co sem jed byly luštěniny. Celej den sem byl o hladu a před večerem se teprv moh natláskat, aby bylo teplo přes noc. Musí se vědět jak na to: jen zlehka upouštět plyn.

Shindo
03.01.2019

Neviem, či som sa Bukovho spisovateľského štýlu prejedol alebo pri písaní Hollywoodu stratil tú šťavu, ktorú mal, no Hollywood ma nijak výraznejšie nezaujal. Najprv mi to šlo ako psovi pastva, občas som sa musel nútiť, aby som vôbec knihu dočítal. Ani pri konci som nemal pocit, že by mi kniha niečo dala.

Jasné, Buk komentuje Hollywood štýlom sebe vlastným - drsne, cynicky a bez obalu a aj preto ho mám tak rád. Obľúbil som si aj Sarah, ktorá bola v podstate jeho strážnym anjelom. Boli aj scény, ktoré ma celkom pobavili. Napriek tým pár pozitívam mi však Hollywood pripadal akýsi vyčpelý, bez tej ráznosti, ktorú mali iné Bukove knihy.

elcapitano
28.09.2018

Stárnoucí alkoholik Chinaski se víceméně proti své vůli, Sáro, otevři víno, dostal do světa pozlátkového Hollywoodu. Nechává ho to chladným, zatímco jeho kámoš by si pro film klidně uřízl prst. Radši půjdu sázet na koníčky, ... Máme vývrtku?..
No, to je asi tak celé.
Asi to tam je, ale nádherný nihilistický nadhled a poetiku v tom spíše nevidím. To už je snad lepší pít osobně, než si o tom číst.
Sáro, máme další láhev?
Ano, je v tom určité smíření a nadhled podmíněný věkem.

sjuzn9815
21.06.2017

Bukowski nezklamal, Hollywood a filmový průmysl je svinstvo. Chci vidět Tanec Jima Beama!