Hollywood

V knize Hollywood píše Bukowského dvojník Chinaski scénář pro jednu hollywoodskou společnost a je vtažen do světa, ve kterém se necítí dobře. Proto jej značně osobitě odmítá.

https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79110/hollywood-79110.jpg 3.8452

Henry Chinaski 5.

Vydáno: , Pragma

Hollywood, 1989

Kniha Hollywood

puml

Tak starej prasák si na starý kolena pořizuje barák, auto a další vymoženosti spořádanýho života. Trochu se i investuje, vlastně proč ne, když zálohy choděj v nemalé míře a to nejen za scénář, ale i za překlady do němčiny. Břitkost a ironie tu ale nechybí, ale je to vše tak nějak poklidnější, víc nad věcí, skoro bych řekl nejležérnější autorův román. Jo, ležérnost na to sedí docela dobře. Příjemné počtení, jako ležení na lehátku v bazénu a popíjení vychlazenýho bíra. Autor asi našel konečně něco jako klid a smíření, navíc po boku se ženou, která, zdá se, respektuje jeho životní styl. Ideální četba do baru nebo kamkoliv. Bavilo mě taky uvažovat nad těma postavama, co se v tom kolotoči mihnou, často jsou to slavný režiséři, třeba Goddard a Herzog. Doporučuji.

Patapuf

Za mě to nebylo úplně top.... už jsme od pana Bukowského četl lepší věci.... řekl bych, že povídky jsou lepší.... víc jsem se zasmál u toho... tady pouze občas.... holt život autora taky není pořád jenom prdel...

špulo
23.03.2022

Popík á la Bukowski. Pre fandov filmu Barfly povinnosť. Pre ostatných bulvár v autorovom osobitom štýle. Nie jeho najlepšie dielo. Ale, kto by nechcel byť občas na jeho mieste? ;))

capricorn__
01.02.2022

Od Bukowského mám zatím načteny pouze dvě knihy, tahle se mi dostala pod ruku na doporučení známé. Začátek byl velmi slibný a svižný, líbily se mi dialogy a humor, jenže přibližně za půlkou jsem pomalu začal ztrácet zájem. Připadalo mi totiž, že děj plyne příliš rychle na to, abych si z něj něco odnesl a dokázal se do něj ponořit. Druhé dílo, které jsem od autora přečetl - "Šunkový nářez" - je podobně dlouhé, ale podstatně hlubší a intenzivnější. Hlavní postavy a situace jsou ryzejší, v "Hollywoodu" je vše jaksi povrchní, byť je hlavní myšlenka velmi zajímavá. Konec se mi líbil a jsem s ním spokojený, ale celkově mě kniha spíš zklamala. Každopádně není vůbec těžké ji přečíst, za to dávám velký plus.

Radous
27.09.2021

Další z řady top-strop děl. Když se chce člověk odreagovat, jasná volba. Bukowski jede (jel) neskutečný bomby. Skvělý překlad (opět- zajímal by mě originál).

ozzak
10.04.2021

skvěla knížka pojednávající o setkání Charles Bukowski s Hollywoodem kde psal scénář pro tenhle film https://www.csfd.cz/film/8169-stamgast/prehled/

niknikita
30.01.2020

Bouřlivák Chinaski...je živočišný a drsný, stejně jako svět ve kterém žije.
Ale je pravdivý a nestojí o náš názor a souhlas...tak jednu citaci za všechny:

"To nejlepší ze spisovatele je na papíře. Zbytek jsou většinou nesmysly."

CharlesWard
15.12.2019

Je to sice Bukowski, ale něco tomu prostě chybí.