Onlineelfos

Příspěvky

Hudba tichaHudba tichaPatrick Rothfuss

Křehké, půvabné, laskavé.. nepopsatelně kouzelné. Skvostné.

10.05.2018


Zabíječ drakůZabíječ drakůWilliam King

Chvíli jsem váhala, jestli nedat o hvězdičku míň, ten drak si tohle nezasloužil.. nenarodil se takhle.. Ale kvůli tomu, že moje představa zacházení s draky (a dračího života) je jiná, bych asi neměla žonglovat s hvězdami.... takže opět za pět.

28.07.2017


Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Babičku jsem četla dřív než Muže jménem Ove, a líbí se mi mnohem víc. Hravostí, absurdností.... Těžko to vyjádřit, ale řekla bych, že rozdíl mezi nimi (aspoň pro mne) je v tom, že Babička pozdravuje je kouzelná, plná fantazie a neuvěřitelně uvěřitelná.. na nic si nehraje. Na rozdíl od Muže jménem Ove, který se tváří jako jakoby skutečný příběh, ale jsou tam místa hrající na city až příliš, všechno jde až příliš lehce, vztahy mezi lidmi se spravují a zlepšují náhle a taky příliš snadno.. je toho prostě až moc, až je to nepřirozené. Ale obě knihy se čtou krásně, je to fajn čtení, a v obou je humor, který - tomu věřím - vás minimálně jednou (ale spíš víckrát) donutí zasmát se nahlas.

Ove mě neláká přečíst si jej znovu (byť jsem jej přečetla ráda), Babička ano. I v tom jsou rozdílné. Na druhou stranu, jsou si podobnější, než by se na první pohled zdálo, což má svůj půvab.

13.01.2016


Mrtví do soumrakuMrtví do soumrakuCharlaine Harris

Krásně oddychové čtení. Bylo fajn na chvíli si odpočinout od starostí a ponořit se do úplně jiného světa...
Seriál jsem naštěstí neviděla - a určitě neuvidím. Kniha je kniha.

16.10.2015


Diamantový trůnDiamantový trůnDavid Eddings

Čte se to samo.. přesněji, ono se to nečte, prostě tam jste s nimi. Píšťalka mě od prvního okamžiku naprosto okouzlila. A je tam překrásná krajina. Ty cedry!

Doporučuji. Nádherný příběh, místo, lidi i jiná stvoření, a nálada.

22.08.2015


Ďáblova lestĎáblova lestArnošt Vašíček

Moc dobře se mi to četlo, dobrý dojem z knihy mi pokazila akorát poslední věta, hlavně a konkrétně poslední slovo poslední věty. To už bylo přehnané a jaksi navíc, nepasovalo mi to tam.

16.07.2015


SursumSursumIvan Diviš

Postscriptum
Ivan Diviš


Poezie není nic napsaného,
je to nejvýše něco rozepsaného nebo

nedopsaného,
ona není nic řečeného a vyslovovaného,
ale spíš říkajícího a vyslovujícího,
protože smlčeného nebo mlčícího anebo

umlčovaného.
Pak je to vyslovená věc!
Ale protože jsme taky prolezlé tělo
a naopak nejen prasklá duše, ale i jednolitý

duch -
Nesmí se to smlčet, ale musí se to říct,
nesmí se to nenapsat, ale musí se to napsat,
a nesmí se to tajit, ale musí se to vyjevit!

*


Čtěte, lidi, čtěte poesii Ivana Diviše, stojí to za to.

24.10.2014


EntasisEntasisMiroslav Fišmeister

Slon maluje kamínkem
(M. Fišmeister)

- a básník Miroslav Fišmeister maluje slovy. Celý (s)nový svět, svůj svět. Můžete v něm zahlédnout Karla Zemana, Alenku a další blízké oka-mžiky, a také spoustu podivuhodných stvoření a míst, pro která nebyla slova, dokud je nevyslovil básník. Někdo v něm může zabloudit a tápat. A někdo procházet, žasnout, radovat se i smutnit. Záleží jen na vás, JAK se v něm ztratíte....

18.08.2014


EntasisEntasisMiroslav Fišmeister

Vrána
jak tříska bílé čokolády....

- Miroslav Fišmeister

18.08.2014


Jeden mrtvý navícJeden mrtvý navícE. Peters (pseudonym)

Kniha mě nadchla, přečtla jsem na jeden zátah v jednom dni, a doufám, že ji časem vyštrachám někde v antikvariátu a budu si ji moct vložit do Lesní knihovny. Že ji budu číst opakovaně, na to jed vemte.

15.06.2014


SoumrakSoumrakDmitry Glukhovsky

Tož pěkné to bylo. Napínavé, zvláštní, a na závěr krásně vygradovaný konec, kdy se všechno najednou složilo jako Rubikova kostka a dostalo jasné barvy a smysl (k němuž to celou dobu směřovalo).

08.06.2014


Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhyÚstřičkova smutná smrt a jiné příběhyTim Burton

Včera jsem se dozvěděla, že nakladatelství Dybbuk chystá druhé vydání knihy Tima Burtona - po nepovedeném překladu prvního vydání tentokrát měla kniha štěstí, neboť se jejího překládání ujal skvělý Pan překladatel Richard Podaný, což mi udělalo obrovskou radost, ta kniha si to moc zaslouží. Těším se, velmi, až si překlad R. Podaného přečtu. :-) Směle a srdečně druhé vydání nazvané Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy doporučuji všem.
(A stejně srdečně první vydání Ústřicového chlapečka v nepovedeném překladu velmi nedoporučuji.)

02.12.2013


Pan Kaplan má stále třídu rádPan Kaplan má stále třídu rádLeo Rosten

Geniální kniha geniálně přeložená. I jen potkat citaci z ní kdekoliv (a že jich potkávám!) je osvěžující a báječné. Natož číst ji celou. Ani opakovaným (mockrát opakovaným) čtením se neočte a nezevšední.
A ano, mám ráda obě verze.

24.11.2013


Dáma v jezeřeDáma v jezeřeRaymond Chandler

Četla jsem vydání z roku 1965. Skvělá detektivka, vynikající Škvoreckého překlad, požitek Dámu v jezeře číst.
Central Detective Bureau je FBI? Podivné, to by mě nenapadlo..

30.09.2013


Obléknu si půlnocObléknu si půlnocTerry Pratchett

Jsem sotva ve čtvrtině knihy, ale neodolala jsem..:

Je pravda, že nikdo nedokáže udělat nepořádek rychleji než skupinka Fíglů, ale i když je to divné, stejně rychle dokážou nepořádek uklidit a nepotřebují k tomu ani pomoc ptáčků zpěváčků, veverek a řady dalších náhodně vybraných lesních zvířátek.

(Terry Pratchett - Obléknu si půlnoc)

03.06.2013


Máme rádi koťataMáme rádi koťataMilly Brown

Během prohlížení této knížky zjistíte, že se vám ve tváři usalašil úsměv.

13.04.2013


Hra o trůny 1Hra o trůny 1George R. R. Martin

Na čtení téhle série jsem se těšila hodně a dlouho. Dnes konečně dozrál čas, i rozečetla jsem knihu první........

G. R. R. Martin - Hra o trůny 1:
Dechy mužů a koní se mísily, měnily se v chladném ranním vzduchu v obláčky páry. Jeho otec nechal muže odvázat od zdi a přivést před ně. Robb a Jon seděli vzpřímení a tiší na svých koních. Bran mezi nimi na svém poníkovi se snažil vypadat starší než na svých sedm let a pokoušel se předstírat, že tohle všechno už viděl. Branou tvrze profukoval mírný větřík a nad jejich hlavami se ve vzduchu třepetal praporec Starků ze Zimohradu: šedivý zlovlk běžící po sněhobílém poli.

20.02.2013


Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiRansom Riggs

Moc pěkná, nezklamala mě. Minulou noc jsem se do ní začetla, a dočetla jsem ji včera ve 4.54 hod. ráno. Pak jsem šla spát, z jedné strany mlžný Měsíc, z druhé obdélník světla. Divná mi nepřišla vůbec, všechno bylo kouzelně popsáno, byla jsem tam na ostrově taky :-) .. A konec není ani tak k domýšlení, myslím si, nýbrž přijde určitě další díl s pokračováním příběhu, na který se už teď moc těším a který si nenechám ujít.

28.01.2013


Jak je důležité míti FilipaJak je důležité míti FilipaOscar Wilde

Jelikož žijeme mj. také v Absurdistánu, přikládám link o zrušení Filipa. Možná budeme chodit do divadla na Jak důležité je mít Vyvítekoho?

http://www.divadelni-noviny.cz/zakaz-filipa

Jinak dodám, tuhle hravou hru jistě většinou znáte z pohyblivých obrázků.. tak vězte, že i číst ji je zážitek.

05.01.2013


Pekařova noční nůšePekařova noční nůšeIvan Wernisch

Dobrá tedy, zalovíme v Nůši jak v kouzelníkově klobouku, a něco - kouzelného - vytáhneme. Potěšení neméně veliké, jako je to z objeveného bílého králíka.
(Co asi vytahují ze svých klobouků králíci?)

*

Skoro každý všední den za mnou do redakce přicházejí lidé, starší i mladší, ale víc ti starší, a přinášejí k posudku své básně. A žádají, abych byl upřímný, nemilosrdně upřímný - ale běda, kdyby se mi jen veršík nelíbil, kdyby mi jen jeden jediný veršík nepřipadal nejlepší, běda, kdybych při čtení mlčel a neobdivoval talent a dílo. Běda mi, jestliže nevolám šťastně: "Toto je, vážený příteli, překvapivě nejpozoruhodnější ze všeho, co jsem kdy četl, a nejenom od vás!" - A tak skoro každý všední den je se mnou běda.


(Ivan Wernisch: Pekařova noční nůše)

17.09.2012


Celý život – Výbor z deníků 1948–1984Celý život – Výbor z deníků 1948–1984Jan Zábrana

Celý život mám ve svém seznamu Chci číst už roky. Na předních místech. Dnešek je dnem, kdy - lépe řečeno od kdy - mám konečně možnost si tyto deníkové záznamy úžasného Jana Zábrany přečíst. Na ukázku, a na oslavu:

*

1. listopadu 1948

Stál jsem dnes na hřbitově polorozsvíceném světýlky vzpomínání blízkých a snažil se promyslet se hlínou ke zbytkům mrtvých tam dole. Nemohl odejít všechen život z toho, co kdysi žilo. A tak věky odcházeli lidé, odcházejí, mění se v hlínu jejich těla; každého to čeká, a přece se nikdo nedovede oprostit strachu a hrůzy ze smrti. Je to ta nenávratnost a věčnost smrti, zmlknutí nekonečné – co děsí. Už před dávnými věky, za Ciceronových dob, říkali lidé, že není třeba se smrti bát; ale šel čas, zemřeli a nikdo nepoví naší bezradnosti, zda se skutečně nebáli. Nikdo nepoví.


(Jan Zábrana: Celý život)

17.09.2012


Dračí letDračí letAnne McCaffrey

Skvělá kniha, chytla mě od prvních stránek a už mě nepustila. Autorka vytvořila fantastický svět se svými zákonitostmi, zvláštnostmi a lidmi, kterými je obydlen. A vztah draků a jejich jezdců je prostě kouzelný. Doporučuji, stejně jako další díly série Drakeni z Pernu.

16.08.2012


CestaCestaCormac McCarthy

Od samého začátku urputný pohyb vpřed, a bezmoc. Úplná a definitivní beznaděj snad - zatím - ještě ne, ale bezmoc ano. Jsem na straně 38:

Šli dál. Chlapec plakal a pořád se ohlížel. Když přišli ke kopci, muž zastavil, podíval se na něj a pak na silnici, odkud přišli. Spálený muž se převalil a na dálku se ani nedalo poznat, co to tam leží. Moc mě to mrzí, řekl. Ale nemáme mu co dát. Nemůžeme mu nijak pomoct. Je mi hrozně líto, co se mu stalo, ale nic s tím nenaděláme. Je ti to jasný, viď? Chlapec tam stál a hleděl do země. Přikývl. Pak šli dál a chlapec už se neohlédl.

05.08.2012


Nekromant Johannes CabalNekromant Johannes CabalJonathan L. Howard

Jedním slovem: lahůdka. K neuvěření, že se jedná o prvotinu. A navíc má tato kniha (a hlavně její autor - na rozdíl od např. norského detektivkáře Torkila Damhauga) to štěstí, že se jí dostalo skvostného překladu vynikajícího překladatele Viktora Janiše.
Neodolám, a přidám pár vět z knihy - kterou srdečně doporučuji a těším se na její pokračování.

Vrána příšerně zfušovala přistání a teď ke Cabalovi plna naděje hopsala přes trávu. Pohlédl na ni bez sebemenší náklonnosti.
„Proč jsi nemohla být něco stylovějšího?“ zeptal se jí. „Třeba krkavec. Nebo havran.“
„Kronk!“
„Nebo tučňák. Vážně bych si nevybíral.“ Zadíval se na vránu a vrána se s očekáváním zadívala na něj. „No tak dobře,“ řekl nakonec a poklepal si na rameno.

24.06.2012


Nový Zéland: Návrat k protinožcůmNový Zéland: Návrat k protinožcůmJiří Mára

Pokud si tuto knihu chcete koupit a zařadit do své knihovny, můžete tím - vedle zážitku z četby - ještě navíc pomoct jednomu dítěti:

http://www.fismeister.eu/930694-prosba-o-pomoc-dobre-veci.php

13.06.2012


ŠpásmoŠpásmoRichard Podaný

Ne moc často doporučuji knihu (navíc čerstvě narozenou knihu), kterou jsem ještě nečetla.... Nu, teď právě zase jednou nastala ta výjimečná chvíle. Sbírku nonsensových básní Špásmo autora (a úžasného, skvělého překladatele) Richarda Podaného mohu doporučit z plna srdce od prvního okamžiku, kdy jsem se o ní dozvěděla. Radostně ji vítám na světě, a směle a s radostí ji doporučuji - jsem si naprosto neochvějně jistá, že v téhle knize skrývá se čtení neobyčejně lahodné, hravě moudré, bláznivě poetické.... nespoutané, rozpustilé a pestrobarevné jako roztančení nudibranchové v modrých hlubinách mysli.

02.05.2012


Někdy prostě pršíNěkdy prostě pršíMichel Faber

Docela malý kousíček z naprosto úžasné povídky "Někdy prostě prší":

První úvaha odshora byla od Fiony Perryové, té blondýnky s drobnýma ouškama, co nosila trička o několik čísel větší.

Naše škola se jmenuje Rothereyská základní škola. Má tři třídy, nejstarší děti jsou šesťáci a sedmáci a s těmi já jsem ve třídě. My už děláme ty těžký věci. Příští rok jdu na akademiji v Moss Banku. Naše paní učitelka říká, že teprv tam začne opravdická zábava. Naše paní učitelka už ve škole není. Když jsem jí viděla naposled, musela odejít domů, poněvadž brečela. Další den jsem zůstala doma, protože mně bolelo bříško (snědla jsem nějakou špatnou rybu). Ale moje nejlepší kamarádka Rachel tvrdí, že naše třídní tenkrát prostě ztratila hlavu a už se nevrátí. Máme novou učitelku a to jste vy, paní Strathiarnová, která teď čtete tuhle úvahu!

13.02.2012


Kameny, smutky, snyKameny, smutky, snyO. Mandelštam (pseudonym)

Mimochodem, má překrásnou obálku. I název. Jistě to platí i o obsahu, jak bych se ráda jednou přesvědčila.... Vím, že je velmi malá šance.. ale ráda bych.

07.02.2012


Šel jsem tím městem...Šel jsem tím městem...Miroslav Fišmeister

Báseň v obrazech a obrazy v básních.... to je Česká Třebová očima fotografa a básníka. Prohlédla jsem a přečetla s potěšením - jak bych byla hrdá, kdyby podobná kniha vyšla o Lese! Česká Třebová může mít z téhle knihy radost.. a velmi tuším, že radost budou mít i její čtenáři procházející tím městem, ať už na stránkách knížky, nebo ve skutečnosti. Je to krásné město. A krásná kniha.

07.11.2011


AlchymistaAlchymistaPaulo Coelho

Příčí se mi dávat knihám odpad, tak se pokusím neudělat to ani této, i přes velmi silné nutkání. Vždycky si říkám, že kniha přece jen dala autorovi i dalším lidem okolo nějakou práci.... Paulo Coelho se však snaží v téhle knize chladně a bezcitně manipulovat svými čtenáři, zneužít jejich hlad po lepším životě a vlídném slově.. zblbnout je a vymýt jim mozek. Děsivé. A smutné.
Nejsem na psaní komentářů a mnozí tady už to řekli výstižněji. Tak jen dodám, že je třeba bojovat.. sám nebo s pomocí svých nejbližších, rvát se s nepřízní osudu jak jen (a pokud) vlastní (!) síly dovolí, a nedovolí-li, nějak to vydržet, než to zas půjde.. ale nespoléhat na Všehomír, a už vůbec ne na autora téhle knihy.

08.09.2011


1