elenai elenai komentáře u knih

Retrohraní Retrohraní Alice Kavková

Velmi pěkná kniha, která mě v době nouze (rozuměj nouzový stav) dost inspirovala. S některými hrami jsem se vrátila do svého dětství a bylo to velmi milé. Akorát jsem tedy asi poněkud nechápavější, ale některé návody jsem pobírala velice těžko. Ale jako rodič můžu knihu dalším rodičům jen doporučit.

29.04.2020 4 z 5

Tohle jsem měla napsat v přítomném čase Tohle jsem měla napsat v přítomném čase Helle Helle (p)

Marně si říkám, proč byla tato kniha napsána. Chtěla nám autorka ukázat, jak žije současná dánská omladina? Jak jsou mladí Dánové promiskuitní? Jaké jsou dánské dívky pipky? Z dánské literatury jsem kromě Andersena snad nic nečetla, takže úplně nemám s čím srovnávat, ale tak dobře. Andersenovy hrdinky měly nějaký cíl, byly plnokrevné a tahounky příběhu. Dorte se jen flákala, nakupovala, souložila a jedla. Příběhově je to chudé, ale docela čtivé.

13.04.2020 3 z 5

Návrat Kouzelnice Návrat Kouzelnice Chris Colfer

Co napsat k druhému dílu? Obsahuje víc vtipu (mají na tom největší zásluhu Conner a Matka Husa), víc akce a napětí, víc smutných momentů. Autor se do toho pořádně obul, jen mě zamrzelo, že hodně opsal ze schématu prvního dílu. A co se mi nejvíc líbilo? Osudy největších zlosynů Země příběhů, přičemž jeden z nich vyústil do překvapivého konce. Není radno vidět svět jen černobíle, ale i ty stupně šedi mezi tím.

01.04.2020 4 z 5

Kniholap Kniholap Helen Docherty

Byl to dárek přímo mně na míru. Láska na první pohled! Knížka je skvěle přeložená, ty verše vám tak pěkně kloužou z úst, když si je čtete nahlas. A ilustrace...? Na ty se můžu dívat prostě pořád!

17.12.2019 5 z 5

Růženka Růženka Bill Willingham

Patnáctý díl Mýtů s sebou přinesl zajímavé zvraty. V tomto dílu zabírají valnou čast příběhu dvě dějové linie. První osvětluje minulost Sněhurky a Růženky, přičemž jsou zde umně převyprávěny známé pohádky. Druhá nabízí vyústění linie Pana Temného s nečekaným zakončením. Hodně povedené jsou i bonusy a povídka o Pinocchiovi, která rozšiřuje zápletku tohoto dílu.

17.08.2019 5 z 5

Návrat Rudé gardy Návrat Rudé gardy Ian Cameron Esslemont

Tak tohle byl tedy oříšek. V Noci nožů jsem byla totálně mimo od začátku téměř až do konce. V Návratu snad jen do třetiny knihy? Normálně knihu odkládám po sto stranách. Tady jsem to vydržela a nakonec to nebylo úplně nejhorší. Na čem by měl autor zapracovat, je určitě životnost postav. Až na pár výjimek byly bezvýrazné. Několik jiskrných dialogů navíc a méně popisů a naznačování by jim jen prospělo. Dalším neskonalým průšvihem bylo až příliš mnoho dějových linek. To bylo snad poprvé, kdy jsem si vytiskla mapu a seznam postav a barvičkama si dělala poznámky, kdo, kde, co a s kým. A ne všechny linky dostaly tolik prostoru, kolik by si asi zasloužily. Ale abych jen nehaněla, bylo tu dost světlých momentů na to, abych knihu dočetla. Laseen, Šedohřív, Poutník, Li Heng, Ryllandaras versus veteráni, seržant Nait/Zajíc a jeho banda - u těch posledních se objevilo nejvíce prvků humoru, což oceňuju. Doufám tedy, že se s některými uvidím i v dalších knihách, protože já se opravdu těším na další díly. Je to totiž Malaz, byť z úplně jiné perspektivy. Na čtyři hvězdy to úplně není, ale zase si kniha nezaslouží jen tři. Takže něco mezi?:-) ***1/2

15.07.2019 4 z 5

Půlnoční vlny Půlnoční vlny Steven Erikson (p)

V pátém dílu si řeknete, že se Erikson nejspíš zbláznil. Kompletní výměna postav a prostředí v rozjeté sérii... Co to jako...?! Jen geniální autor se odváží něčeho takového. V tomto díle se podíváme na zoubek Tiste Edur, dětem Stínu, prostřednictvím klanu Sengarů. V opozici proti nim stojí říše Leder, jejíž obyvatelé se neštítí vůbec ničeho a jejich systém dlužníků je velmi krutý. U obou stran jsou velmi barvitě zpracovány jejich společenské zvyky. Jako kdyby se jednalo o skutečné historické kultury. Tato kniha je opravdu jiná, taková temnější, mrazivější. Možná to tak připadalo i Eriksonovi, protože se poprvé objevuje duo Tehol a Bugg. Ehm, nechci nikoho připravit o brilantní zážitek. Prostě si to přečtěte! Jsou to jedny z nejlepších postav celé série.

Oblíbené postavy: Tehol Beddikt, Brys Beddikt, Bugg, Ublala Pung, Šurk Ellale, Seren Pedak, Trull Sengar

16.05.2019 5 z 5

Hilda a kamenný les Hilda a kamenný les Luke Pearson

Byť obsahuje pouze jeden příběh, je pro mě třetí Hilda zatím nejlepší. Je hodně napínavá a akční a Hildina maminka je významně zapojena do děje a hraje v něm důležitou roli. Kéž by to šlo a já mohla se svou starší dcerou rovněž prožít tak úžasné dobrodružství. :) Konec je takový cliffhanger, že ani u Tance draků (Píseň ledu a ohně) jsem nebyla tak napjatá, jak to dopadne. No, snad se Pearson rozhoupe a nedopadne stejně jako G. R. R. Martin. Ten po vydání seriálu na svou sérii těžce dlabe.

08.05.2019 5 z 5

Hilda se vrací Hilda se vrací Luke Pearson

Za mě trošku slabší než díl předchozí. To městské prostředí mi tak úplně nesedlo a u prvního dílu jsem se navíc pěkně nasmála. Ale Hilda a Černý pes byl skvělý příběh, který mimo jiné pěkně zobrazuje skautské hnutí.

04.05.2019 5 z 5

Dcera: "Mámo, přečti si už konečně tu Hildu!" Tak jo, tak jsem si ji teda přečetla. Trvalo to asi hodinku a já si tu ústnatou modrovlásku zamilovala. A strašně bych si přála mít takový domek a být zase malá holčička a plnit si své sny... Příběhově i výtvarně nemá první díl Hildy vůbec žádnou chybu a už se těším na další díly. Ještěže je máme doma!

30.04.2019 5 z 5

Knihovnické pohádky Knihovnické pohádky Zuzana Pospíšilová

Jakožto knihovnice jsem posedlá knihami. A když jsou knihy o knihovnách a knihách, a ještě k tomu pro děti, no tak to nám doma tento kousek nemohl chybět! Při čtení dceři jsme se obě příjemně bavily, dcerka se zajímala a měla vždy spoustu otázek ke každé pohádce. A proto je to dle mého skromného názoru velmi dobrá kniha, která nejen pobaví, ale také nenásilně něčemu přiučí.

20.02.2019 5 z 5

Vážně jsem váhala nad hodnocením, ale ten konec byl, jak bych to napsala... naprosto odfláknutý! Autor si se závěry nemusel v předchozích dílech lámat hlavu a tady v tomto ukončil příběh jak nějaký začátečnický pisálek. Obměna postav mi nevadila, Marie jsem totiž začala mít plné zuby. Ale opravdu mi chybělo trio paní Tichá-Spock-Josef. Za mě tedy celkem slušné a vtipné, ovšem už bylo aristokratky až příliš. Pan Boček by měl zkusit změnit téma, ačkoliv by se mi líbil román o Josefovi, když ještě nebyl tak úplně sešlý. :-)

02.01.2019 3 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Bill Willingham

Konečně, konečně vím, kdo je pan Temný! V našich končinách není tak notoricky známý, no. Líbila se mi Frau Totenkinder, jsem na její linku opravdu zvědavá, i když je jasné, že se chystá Temnému nakopat zadel. Potěšil návrat prince Ambrože a těším se na tu chobotničku Krásky a Zvířete.:-) Dávám plný počet, protože už jsem s Mýty strávila mnoho příjemných let a jsem ráda, že další ještě budou.

04.11.2018 5 z 5

Jsem máma Jsem máma Kristína Farkašová Tormová

Pěkné oddychové čtení pro mě, jelikož jsem cílová skupina. I já jsem máma, byť jen jednoho malého tvora a jednoho už trochu odrostlejšího. :-) Užívala jsem si vtipné momenty ze života někoho jiného a škodolibě se radovala, když autorku potkalo něco méně pěkného. Vždyť to znám! Jak už bylo zmíněno, tak je opravdu vhodné dávkovat si knihu po částech, jinak vám velmi snadno splyne ve změť písmen, ze kterých si nebudete pamatovat ani fň.

21.10.2018 4 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Výborná kniha nejen pro děti. Plná vtipu a překvapivých zvratů. A přestože je na devadesát procent humorná, stejně vás nejvíc dostane pohnutý závěr. Poslouchali jsme audioknihu, kterou namluvil Jiří Lábus, takže přednes byl velmi poutavý. Mohu jen doporučit!

09.09.2018 5 z 5

Jak funguje jídlo - Co jíme, když jíme Jak funguje jídlo - Co jíme, když jíme kolektiv autorů

Souhlasím se sloganem uvedeným na zadní desce knihy - Nejpřehlednější a nejnázornější průvodce potravinami a výživou. Kniha je opravdu výborně zpracovaná a krásně barevná. Čtenáře tedy zaujme na první pohled a jsem si jistá, že díky ilustracím a grafickým zpracováním, které se v publikaci hojně vyskytují, si i hodně zapamatuje. Informace zde podané jsou všeobecné, ale poskytují odrazový můstek k tomu, abyste si své obzory ohledně jídla a výživy rozšířili ve více zdrojích.

16.07.2018 4 z 5

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

Kniha zcela jistě inspirující a terezaba1 má svatou pravdu. :) Ale snažím se nad svou komunikací s dcerkami víc přemýšlet, vážit slova a mám radost, když se nám daří konflikty zažehnávat anebo je řešit bez křiku a stresu.

28.06.2018 4 z 5

Děti, které se rodí v srdci Děti, které se rodí v srdci Miloslava Striová

Manželé Striovi si zaslouží jen a jen obdiv. Rodiče adoptivní i biologičtí by se od nich mohli mnoho naučit. Z příběhu paní Striové cítím lásku, trpělivost a morální sílu ke všem svým dětem. Jen je škoda, že více prostoru nedostaly také další děti. Ovšem jejich jednání s Petruškou a Adamem, kteří jsou v knize nejčastěji zmiňováni, je pro mě silnou inspirací a o to víc si jich vážím jako lidí.

22.06.2018 5 z 5

Jak už bylo psáno, je to velmi milá kniha... A to bude ten kámen úrazu. Na mě je až příliš milá. Postrádala jsem nějakého pořádného záporáka a celou dobu jsem čekala nějakou akci, napětí, ale ani jedno z toho se nedostavilo. Kniha se mi ale četla velice dobře, odpočinula jsem si u ní a opravdu upřímně se bavila nad tím, jak jsou všichni krásní, úžasní a superinteligentní kromě našeho hlavního hrdiny Claye. :-D

18.06.2018 3 z 5

Noc s Audrey Hepburnovou Noc s Audrey Hepburnovou Lucy Holliday

Byla to Bridget a zároveň nebyla. Nečekala jsem od knihy absolutně nic, jen si tak trochu odpočinout. Některé věci mě ale docela rozčílily - třeba zadek, to je fakt okaté kopírování! A co Olly? A nějaké vysvětlení k Audrey? Hm? Takže suma sumárum, nebyl to promarněný čas, ovšem podruhé už knihu číst nehodlám. :)

22.05.2018 3 z 5