elenai elenai komentáře u knih

Tampa Tampa Alissa Nutting

Celeste je jako zmijovec titánský - krásná na pohled, ale uvnitř pořádná žumpa. Potkat tuto osobu v reálu, odsoudila bych ji k doživotnímu uspokojování chlupatých řidičů náklaďáků. Takovou zrůdu ve světe literatury jsem snad nezažila. Ovšem poklona autorce, jak skvěle dokázala popsat Celestinu „nádhernou“ osobnost. Doufám, že nevychází z nějakých vlastních zkušeností. A doslov byl vážně divný. :-/

27.04.2017 4 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Nejspíš nedokážu tuto knihu adekvátně ohodnotit. Bylo to s ní jako na houpačce, místy jsem text hltala jak Otesánek mamku s taťkou, místy jsem se musela přemlouvat, abych kapitoly nepřeskakovala. Jak již někdo napsal, je celkem očividné, kdo je vrahem, ale konec byl pro mě jako rána kladivem.

25.04.2017 2 z 5

Legendy české fantasy Legendy české fantasy * antologie

Hrdiny ze čtyř novel dobře znám a moc ráda jsem si o nich znovu přečetla. Nejvíc jsem si užila Štěňata vlků - úžasný pochmurný příběh z vikingského období, který na čtenáře pálí jeden zvrat za druhým.

18.04.2017 4 z 5

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Kniha se mi poprvé dostala do rukou cca před deseti lety - dočetla jsem stěží padesát stran, a poté už musela putovat zpět ke svému majiteli. Nyní vím, že jsem ke knize musela dospět, a o to víc jsem si ji vychutnala.
Nevadila mi délka, ani sáhodlouhé popisy, ba naopak. Vyžívala jsem se v nich a díky nim byl příběh o to reálnější. A pokud si odmyslím těch pár fantasy prvků, mohl se kdysi dávno klidně stát.
Jestliže vám přirostl Krak k srdci tak jako mně, zkuste povídku Kalné víry Rhenu. ;)

18.04.2017 5 z 5

Procitnutí slečny Primové Procitnutí slečny Primové Natalia Sanmartin Fenollera

Jsem ujetá na příběhy, ve kterých se objevují knihy nebo knihovny, a proto jsem po přečtení anotace musela tuhle mít. A určitě nelituju. Moc se mi líbilo prostředí, v němž se příběh odehrával. A obyvatelé městečka působili příjemně starosvětsky. Částečně mi připomínali postavy z knihy Čokoláda. Hlavní hrdinka určitě nepatří mezi mé favoritky, ale její zaměstnavatel ji vždy tak skvěle utřel, až jsem z toho měla škodolibou radost. Ale pěkně to mezi nimi jiskřilo, jen co je pravda. Knihu si určitě přečtu znovu, je to opravdu velmi příjemná oddechovka, u které člověk na chvíli zapomene na svoje starosti.

07.04.2017 5 z 5

Knihovna na Černohůrce Knihovna na Černohůrce Scott Hawkins

Fakt divná kniha. Nevěděla jsem, jestli se mám smát, bát se anebo se třást odporem. Nápad s knihovnou a katalogy mi ale naprosto učaroval, škoda, že to nebylo víc o nich. Nelíbila se mi dynamika a tempo příběhu. Začátek i konec se odbyly rychle, ale prostřední část (Steve v městečku se lvy a dál) je popisována až příliš detailně a rozvláčně. A Erwin je naprosto boží! :-D

06.04.2017 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Začátek byl na můj vkus docela rozvleklý, i když ne nečitelný. Bylo tam ale tolik postav, už už jsem si chtěla namalovat graf, ale spíš to bylo způsobeno tím, že mi prostě unikala některá jména a osoby s nimi spojené. U některých pasáží jsem nestačila valit bulvy. Jak to ta Lisbeth sakra dokázala? Po tomto díle mám vůči ní takové ambivalentní pocity - obdiv mísící se s nevěřícností a někdy mi přišla vyloženě trapně dětinská. Ale oproti jiné osobě je slabej odvar. :) Jinak jsem s knihou spokojená, až na ty drobné výhrady se četla opravdu dobře, a autor si nechal materiál minimálně na další díl. Už se na něj docela těším.

06.04.2017 4 z 5

Naštěstí (ne)máme mléko Naštěstí (ne)máme mléko Neil Gaiman

Příjemná jednohubka, kterou jsem četla se sedmiletou dcerkou. Skvěle jsme se pobavily. Tátové jsou prostě borci a umějí se ze všeho vykecat. :-D

04.04.2017 4 z 5

Kuchařka ze Svatojánu 2 - Zahrada na talíři Kuchařka ze Svatojánu 2 - Zahrada na talíři Eva Francová

Recepty v tomto dílu jsou již téměř všechny vegan, což může leckterého masožravce odradit, ale nedělejte to! Ta úžasná jednoduchost a chuťová harmonie jednotlivých ingrediencí je opravdu skvělá a určitě není na škodu si těmito chutnými pokrmy obohatit jídelníček.
PS: Vegan fakt nejsem. :)

04.04.2017 5 z 5

Kuchařka ze Svatojánu Kuchařka ze Svatojánu Eva Francová

Miluju tuhle kuchařku. Je plná neotřelých, jednoduchých a i levných receptů. Líbí se mi i povídací kapitolky vložené mezi jednotlivými receptovými sekcemi.

04.04.2017 5 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Knížka se mi četla velmi dobře a zhltla jsem ji během pár dní.

Nejdříve začnu tím, co se mi až tak nelíbilo. To bude zcela jistě překlad. Ne že by stál úplně za starou belu, ale slova jako "Ahoj" nebo "vyvrknutý kotník" mi vždycky vlepila facku a kouzlo starořecké doby se vytratilo. Druhá věc - časová nevyváženost. Dětsví a ranému mládí hrdinů autorka věnovala přespříliš prostoru a trojské události odbyla na několika desítkách stran, což je škoda. A souboje rovněž nebudou její parketou.

Naopak se mi líbil vylíčený vztah mezi ústředními hrdiny a rovněž pojatý trojúhelník Achilleus-Patroklos-Briseovna. Milostné scény nebyly explicitně napsané, a přesto si člověk dokázal představit tu vášeň, lásku a něhu. Za nejlepší část bych pak označila dobu strávenou s Cheirónem - vylíčení prostředí bylo skvělé - jako bych tam byla i já sama.

Za mě je to povedeně zpracovaná báje o Achilleovi, v němž ale Achilleus hraje až druhé housle. :)

31.03.2017 4 z 5

Legendy: Prokleté knihovny Legendy: Prokleté knihovny Michael Bronec

Pro mě jakožto knihovníka byla kniha naprostou nutností. Stála mi natolik za to, že jsem se s ní den co den tahala v batohu.
Naleznete zde nepřeberné množství žánrů od hororu, přes steampunk a sci-fi až po klasickou fantasy. Ačkoliv byly některé povídky slabší (nikoliv však natolik, abych je s nechutí přeskočila), tak jsem si četbu neskutečně užívala a skládám tímto hold jak Michaelu Broncovi, tak autorům a jejich imaginaci.
Oblíbené povídky: Andělíčkářka, Jak to s ní je?, Hex Libris, Popel, nebo prach, Svazek číslo 25 a pak samozřejmě úvod od Jana Kantůrka a doslov Františky Vrbenské (bájo!)

30.03.2017 5 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Kniha pro geeky! Wow! Nemohla bych být šťastnější! V prostředí, v němž se příběh odehrává, jsem se cítila jako u nás na fakultě. Plus všechny ty úžasné odkazy na knihy, hry, filmy, hudbu... Prostě paráda. :) Přesto mám pár výhrad.
Hlavní postavy - tak půl na půl. Aech a Šóto se mi líbili moc, zato Art3emis a Parzival mi byli spíše protivní.
Konec byl předvídatelný už od začátku a naprosto klišoidní, ale budiž. Prostě to tak mělo být. Kdyby to dopadlo naopak, byla bych nejspíš naštvaná mnohem víc. Takže tu hvězdu dolů bych si měla dát spíš já za svou vlastní nespokojenost. :-D
Jsem si ovšem stoprocentně jistá, že se ke knize jednou vrátím, protože mi připomněla ty krásné časy samoty jen s mými knihami, seriály a hrami. :)

24.03.2017 4 z 5

Freddie Mercury: Bohémská rapsodie jednoho života Freddie Mercury: Bohémská rapsodie jednoho života Lesley-Ann Jones

Četla jsem knihu několikrát a jakožto velkou fanynku Queen mě velmi dojímaly určité pasáže z Freddieho soukromí. Bylo skvělé, že autorka neopomněla ani ostatní členy skupiny. Freddie Mercury byl muž mnoha tváří a nikdy mě nepřestane překvapovat.

22.03.2017 5 z 5

Cizí dítě Cizí dítě Alan Hollinghurst

Čekala jsem něco ve stylu Linie krásy, leč nedočkala jsem se. To ale neznamená, že by kniha byla špatná. Úvodní části mne nechávaly celkem chladnou, ale čím víc se děj blížil naší současnosti, byl mnohem čtivější a stravitelnější. A vlastně i docela napínavý. Jsem zvědavá, co pan Hollinghurst vymyslí příště.

22.03.2017 3 z 5

Co vám výživoví poradci neříkají? (Protože to nevědí) Co vám výživoví poradci neříkají? (Protože to nevědí) Pavel Walek

Knihu bych doporučila lidem, kteří chtějí celkově změnit své stravovací návyky a neví jak začít. Osobně je pro mne přínosem, ačkoliv se některými "radami" zcela jistě řídit nebudu, protože ani nechci (jsem moc pohodlná). Docela mě rušily stylistické a pravopisné chyby, které jsem při čtení našla. Za tu cenu by si mohli páni redaktoři dát větší práci. Ale celkově jsem spokojená. Přidané recepty beru jako příjemný bonus a některé mám již vyzkoušené a jsou opravdu velmi dobré.

22.03.2017 4 z 5

Dobrý princ Dobrý princ Bill Willingham

Dobrý princ se mi četl parádně, byl velkolepý, pohádkový a skončil překvapivě... (doplňte si po přečtení). Mucholap byl pro mne do této doby jedna z mnoha figurek s podivnými gastronomickými libůstkami, jimiž částečně maskoval svůj nešťastný osud. Od přečtení desátého dílu ho řadím mezi nejušlechtilejší a nejprincovatější prince, o kterých jsem kdy četla nebo je viděla. A jak už bylo zmíněno níže, kresba byla perfektní a skvěle ladila s příběhem.

27.02.2017 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat Bill Willingham

Farmu jsem četla hned po Legendách, takže jsem měla krásnou návaznost. Růženka mě velmi překvapila a revoluci na Farmě beru jako pěkný popkulturní odkaz na Farmu zvířat. K tomu ještě báječná kresba... Mno, co víc napsat? Perte do mě další díly.

24.02.2017 5 z 5

Legendy v exilu Legendy v exilu Bill Willingham

Pro mě naprostá bomba! Wolfi a Sněhu byli boží a detektivní zápletka se mi líbila moc. Styl vyprávění mi sedl jako pr*el na hrnec. :)

24.02.2017 5 z 5

Synové impéria Synové impéria Bill Willingham

Děj se nikam výrazně neposunul, ale i tak jsem si chrochtala. Líbí se mi šťourat se v minulosti postav. A jsem zvědavá na Jeníčka. :)

24.02.2017 4 z 5