Kuchařka ze Svatojánu

Být ženou, vládkyní krbu, vyžaduje víc než jen vařit. Být ženou znamená dávat a udržovat život v mnoha podobách. Zahřívat svou rodinu ohněm v kamnech i bezpodmínečnou láskou. Být opěrným sloupem, laskavou jistotou, která trvá bez ohledu na zmatek tam venku. Zdaleka nejde jen o jídlo, ale i k němu je třeba přistupovat vědomě. Dobře uvařit neznamená jen se chutně najíst, „dobře“ by mělo být nejen na jazyku, ale v celém těle, v mysli, na Zemi. Být ženou a pravou vládkyní krbu znamená dělat svět lepším místem pro všechny. Eva Francová je výtvarnicí na volné noze, která se rozhodla opustit město a žít se svou rodinou uprostřed přírody ve Svatojánském újezdu nedaleko Jičína. Mnoho fanoušků si získala nejen originálním přístupem k vaření a novými, vždy vyzkoušenými a ověřenými recepty, ale i neuvěřitelným klidem a pohodou, které čtenářům předává prostřednictvím svého blogu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219887/kucharka-ze-svatojanu-hL8-219887.jpg 4.6105

Kuchařka ze Svatojánu 1.

Literatura česká, Literatura naučná, Kuchařky
Vydáno, Motto

Kniha Kuchařka ze Svatojánu

momo01

To mi tak nějak na konci zimy vždycky přestane chutnat maso a tentokrát ta má masonechuť trvá nejen o něco déle než obvykle, ale navíc teď doma vařím díky současným omezením téměř každý den. A tak jsem potřebovala inspiraci pro rozšíření bezmasého repertoáru. S touto kuchařkou jsem rozhodně nešlápla vedle. Recepty jsou chutné, jednoduché a z dostupných surovin.

jana8352

Moc dobrá kuchařka jednoduchých receptů z levných domácích zdrojů vařím podle ní nebo zde nacházím inspiraci

zazvorek
12.08.2020

Dobře mi tak. Coby masožravec zřejmě nedokážu dostatečně docenit vegetariánskou/veganskou kuchařku...:-)
Líbí se mi, že předkládané recepty jsou jednoduché a rychlé a vychází hojně ze sezónních surovin. Což pak samozřejmě nabourávají veganské náhražky a suroviny, které na zahrádce fakt neseženete (ačkoliv tady se mi do toho popravdě asi trochu pletou recepty z autorčina Facebooku, které jsou víc vegan; myslím, že kniha tímto tolik "netrpí"). Aby nedošlo k mýlce - autorka mi je nesmírně sympatická a její dům i zahrada působí jako malý ráj na zemi. Ale s těmi recepty jsem se zkrátka nějak minula, více mi sedí třeba Herbář, Svatojánu filozofií určitě blízký.

Ďumbierka
09.08.2020

Pekná kniha. Mala som ju požičanú, zvažujem, že si ju kúpim aj domov. Akurát neviem, ako dlho vydržím variť podľa receptov....Väčšinou si vezmem niečo...nejaký postup pri príprave cesta, nočkou atď.... a potom si to urobím a dochutím aj tak po svojom :) , no zatiaľ to tak bolo so všetkými kuchárkami, ktoré doma mám, tak ešte si to musím premyslieť. Recepty sa mi, ale veľmi páčili ❤️.

angloumene
22.04.2018

Kuchařka ze Svatojánu ve mně vyvolává tak trochu rozporuplné pocity. Oceňuji autorčin přístup k životu, i k tomu, že se rozhodla vytvořit opravdu originální kuchařku. Na druhou stranu mám k kuchařce samé určité výhrady.

Ještě jednou vyzdvihuji autorčin přístup k životu a vztah k přírodě. Z několika málo video rozhovorů, které jsem měla možnost zhlédnout na mě působí jako velice sympatická osoba. Z kuchařky na mě dýchlo kouzlo její osobnosti, ale občas mi bylo líto, že jednotlivé kapitoly spolu nejsou nijak zvlášť provázané a ani mi nepřišlo, že by dohromady tvořily hlubší celek (hlubší než je obecná láska k přírodě a jednoduchému životu).

Na receptech samotných oceňuji, že často vychází z té skutečně tradiční české kuchyně, o kterou bych se ráda dále hlouběji zajímala. Bohužel ani u jednoho není příliš zevrubný popis původu a historie. To samé platí i u popisu postupu u receptů, což kuchařku řadí mezi literaturu určenou spíše pro zkušenější kuchaře.

Kvalita jednotlivých receptů je hodně různorodá. Některé jsou výtečné, ale některé mi naneštěstí vůbec nechutnaly, i přes to že jednotlivé suroviny mám ráda. Ačkoliv má paní Francová zjevně hodně navařeno, vzhledem k počtu receptů ve všech jejích knihách si nemyslím, že je má všechny kdovíjak prozkoušené a na výsledku to je znát.

Celkově knihu hodnotím jako podařenou. Česká vegetariánská až veganská kuchařka je přesně to, co tu řadu let chybělo. Knize by podle mě ale hodně prospělo snížit počet receptů klidně o polovinu a každému se věnovat trochu podrobněji.

regulax
10.12.2017

První krok ke změně jídelníčku :-) Luštěniny, tofu a zelenina denně na talíři!

Pechule
02.05.2017

Skvěle sepsaná kuchařka, super recepty, ještě se nestalo, že by nám jídlo uvařené podle receptů paní Francové nechutnalo. Myslela jsem si, že mi první dvě kuchařky stačí, ale když jsem nahlédla do třetí, prostě mi chybět nesmí :-)

EvikU.
08.04.2017