el.peee el.peee komentáře u knih

Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost John Gribbin

Jediné, co mě na této knížce mrzí je to, že se už v neprodává v češtině... :(

20.12.2016 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Zatím jediná knížka, u které mi ukápla slza! Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla, máloco ji překoná!

13.02.2016 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

(SPOILER) Ke knize jsem se dostala náhodou poté, co bylo z několika stran docela doporučována.
Četla jsem velmi pěkně, jelikož obsahuje krátké kapitoly, čtení rychle utíká a není to žádné náročné čtivo.
I když takové to příběhy jsem nikdy neměla ráda a nečetla, tak tohle byla docela příjemná oddechovka. Poslední dobou hodně a často vstupuji že své komfortní zóny a hledám v jiných žánrech.

Původně jsem chtěla hodnotit pouze třemi hvězdičkami, jelikož mě docela překvapilo a anotace nesedělo posmrtné vyprávění babičky z nebe. Trvalo mi docela dlouho, než jsem si zvykla a to bylo asi to jediné, se mi na knize fakt vadilo.

Ale jak už jsem psala, četla jsem moc pěkné díky krátkým kapitolám, příběh byl nenáročný, místy trochu vtipný, takže můžu hodnotit jedině kladně.

12.04.2023 4 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Na knihu jsem se dlouho chystala a po zveřejnění témat Čtenářské výzvy 2019 jsem měla důvod po ni konečně sáhnout a ihned jsem věděla, kam ji použiji.
I přes příběh a styl psaní, který tu komentovat nechci, jelikož je o tom napsáno vše v komentářích pode mnou, jsem se nakonec rozhodla jsem pro tři hvězdy:

Za prvé jsem od knihy dle ohlasů čekala asi trochu více (možná je to dáno i tím, že před tím jsem dočetla Vyhnání Gerty Schnirch, které mě naprosto dostalo).
Zadruhé některé pasáže mne bavily méně a mnohdy to nebylo lehké čtení, které ještě ztížilo husté a drobné písmo.
Zatřetí, v závislosti na vydání (husté, malé písmo) se mi kniha četla špatně, pomalu a tím příběh postupně ztrácel na intenzitě. Mít jiné vydání, více rozvolněné, tak pravděpodobně hodnotím lépe.

(Hodnoceno vydání z r. 2000, ISBN 80-7257-208-3)

10.04.2019

Z kostí a inkoustu Z kostí a inkoustu Rachel Caine (p)

Po dlouhé době kniha, kterou jsem "zatím odložila" a kdo ví, jestli ji vůbec dočtu.
Chápu, že je mířena asi na mladší čtenáře, ale srovnám-li například s poutavostí Harry Pottera (jehož první díly jsou mířeny na stejnou věkovou skupinu), tak knížka hodně zaostává. Ani mě asi nezajímá, jak to vše dopadne.
Bohužel nemohu jinak než hvězdičku. Netvrdím, že někoho nezaujme, ale já to nejsem.
Tady platí, že celá anotace je z knížky to nejzajímavější.

EDIT: Neměla jsem touhu knihu dočíst, zůstala nedočtená... A nejspíš se k ní ani nevrátím.

21.01.2019 1 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Válečnou literaturu nečtu. Knížku jsem se rozhodla přečíst z několika důvodů.
Zaprvé mě zaujal film, zadruhé v rámci výzvy 2018 a zatřetí jsem se chtěla dozvědět něco o této době.
Původně jsem se rozhodovala, jestli dám 3 nebo 4 hvězdičky. Vlastně doteď nevím, jestli jsem ohodnotila správně podle pocitů po dočtení.
Pro tři jsem se nakonec rozhodla asi proto, že jsem od knížky čekala něco víc. Možná jsem čekala drastičtější, surovější a více šokující popis událostí. Při sledování filmu je tento pocit mnohem silnější než při čtení knihy. Také jsem čekala více propojení s válkou... Knížka si žije vlastním světem hlavně kolem postavy Oskara Schindlera. Asi to tak mělo být. Nevím. Ale nejvíc mě nejspíš zklamalo, že události, jména i věci jsou čtenáři předkládány s jistotou, že o této době něco ví - což nemusí být pravda...
Čekala bych nějaké bližší osvětlení a úvod ke všem událostem.
Na druhou stranu je psaná zajímavým stylem - mnohdy vlastně autor naznačí a prozradí, jak něco dopadne. Kde se kdo ocitne, co se stane. S tím jsem se snad ještě nesetkala. V jedné větě je najednou změna formy, ale celkově to tam sedí a nevadí mi to.
Nicméně i tak je děj silný, knížka je zajímavá a určitě ji doporučuju.
Nemůžu říct, že by byla špatná, jen úplně nesplnila má očekávání, která - uznávám - možná byla příliš vysoká.

26.03.2018 3 z 5

Knížce jsem dala pět hvězdiček jedině proto, že jsem ji četla jako střední školou povinné dítko.
Tehdy jsem byla nadšená i šokovaná zároveň.
Teď, s odstupem minimálně deseti let a menším nadšením pro Nirvanu bych ji možná nedočetla. Nebo možná ano, možná se stejným nadšením.
Rozhodě bych ji doporučila každému milovníkovi Nirvany, nemůže být zklamán.
Dozvíte se i to, proč se Kurt zastřelil, zda-li tomu šlo zabránit a jestli se Nirvana skutečně rozpadla.

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Společně s Vládcemi strachu jsou to nejlepší knížky od Kulhánka. Opět mi trochu vadí předimenzovaný konec, nicméně to nic nemění na tom, že knížka je plná cynismu, jak to umí jen Kulhánka. Čte se skvěle, několikrát jsem se k ní vrátila.

30.01.2018 5 z 5

Knihu jsem tehdy přečetla jedním dechem. Líbila se mi ze všech možná nejvíce.

30.01.2018 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Kniha se mi z celé série HP líbila výrazně nejméně. Možná je to postavou Umbridgeové, která mi tam vadila.
Proto dávám pouze tři hvězdičky.

30.01.2018 3 z 5

(SPOILER) Na tuto knížku jsem se hodně těšila. Docela dlouho by trvalo než jsem se k ní dostala a výsledné pocity jsou docela rozporuplné.
Magický realismus, kam je kniha zařazována, nebude úplně můj oblíbený žánr.
I když jsem ho vzala pouze tři hvězdičky, tak si určitě nemyslím že kniha by byla špatná - spíš naopak. O přízeň si nezískala ale věřím že má svoje fanoušky zcela oprávněně.

Já s ní bojovala celé dva měsíce a do čtení jsem se musela chvílemi hodně nutit.
Ačkoliv je napsaná pěkně a plynule tak nebudu úplně cílová skupina tohoto žánru.

*SPOILER*
Mystično s nádechem detektivky, do jehož příběhu jsem si nemohla půl knihy pořádně začíst a první dvě kapitoly jsem četla snad třikrát, mě svým s koncem velmi zklamalo, čekala jsem i rozuzlení kam vlastně Laura zmizela.
Naopak překvapivá pravda o Oskarovi na mě působila vlastně velmi pozitivně a je tak krásným koncem, jak se zachovalo kouzlo a kvalita celého spolku.

Vlastně dlouho jsem byla přesvědčená že nakonec dám i 4 hvězdičky, ale ten závěr byl pro mě opravdu zklamáním proto jsem se vrátila k původnímu pocitu.

02.04.2023 3 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Pořád přemýšlím, jak knihu ohodnotit.
Vlastně až do letošní výzvy jsem detektivky nečetla.
Nicméně děj i příběh byl zajímavý, pořád mě lákalo číst dál... Na druhou stranu si myslím, že 440 stránek je zbytečně moc, děj by se dal rozhodně zmáčknout. Občas mi vadily myšlenkové pochody, chápu, že v životě je to běžné, ale tady mi přišly trošku navíc... Co ovšem musím knize nechat, je to, že díky krátkým kapitolám a větám se četla opravdu rychle.
Celkově to tedy hodnotím jako průměr, kdyby byla možnost, tak dám 3,5 hvězdičky. :)

22.11.2018 3 z 5

Polévkování Polévkování Alison Velázquez

Knížka není špatná, recepty jsou zajímavé.
Jednu hvězdičku strhávám za to, že hlavně u teplých zeleninových polévek množství absolutně neodpovídá. Z uvedené dávky mi ve většině zkoušených případů vyšla dávka dvojnásobná! Určitě doporučuji dávat méně vody, než je v receptu. ;)
Druhou hvězdičku strhávám za to, že knížka není původem česká a proto některé suroviny jsou u nás velmi těžko sehnatelné nebo nesehnatelné.
Pokud vás tento styl zajímá, rozhodně za přečtení stojí, zajímavé jsou i sestavené kúry.

29.01.2018 3 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Pouze čtyři hvězdičky za to, že je kniha psána slangem a čte se pomaleji. Jinak nemůžu vytknout nic, po pár měsících zase knížka, kterou mám nutkání dočíst co nejdříve. :)

25.12.2016 4 z 5