Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kvantová fyzika a skutečnost. Žádná detektivka ani legrace. Podtitul zní: Kvantová fyzika a skutečnost. Je to něco mnohem více než detektivka a místa legrace spíše mrazení v zádech. Celá knížka je o věcech, které jsou tak zvláštní, že i Einstein věnoval značnou část svého života snahám o jejich převedení do klasické podoby (tj. do podoby klasických fyzikálních deterministických teorií). Marně. Schrödingerova kočka — zvíře napůl mrtvé, napůl živé — je tvorem, který strašil i toho, kdo ji vyvolal na svět v podobě myšlenkového experimentu majícího představit objektivnost pravděpodobnosti, tedy konec klasického determinismu. Autor zde velmi přístupnou formou spojuje historický i logický princip výkladu a daří se mu tak představit základní problémy, na kterých je postavena kvantová mechanika. Při pozorném čtení tak snadno pochopíte, co to je EPR paradox, co je zvláštního na PCT symetriích, jakou roli pro naše vidění světa sehrávají základní experimenty kvantové mechaniky a hlavně, jaké závěry (autor jim říká metafyzická zátěž fyzikálních teorií) je možné vyvodit o povaze samotné skutečnosti. Pokud byste chtěli vědět, jak je možné, že seriózní fyzik dospěje k závěru, že buď nic neexistuje, nebo existuje všechno, co je možné, nezbývá vám nic jiného, než si tuto knihu přečíst. A pokud uvěříte všemu, co autor píše, asi i na to mrazení v zádech dojde. „Metafyzická zátěž“ celé knihy je opravdu značná. Velká část této zátěže je explicitně pojmenována, zbytek si můžete domýšlet sami. Kdo chce dnes vážně uvažovat o skutečnosti, byť by to mělo být v duchu tradičních filosofických postupů a ontologie (Co je skutečnost? Existuje vůbec, nebo je to jen naše interpretace? Jsme mírou této skutečnosti? ...), nemůže bez takovéto knihy být....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90627/big_patrani-po-schrodingerove-kocce-kva-63bc8800642e6.png 4.732
Žánr:
Literatura naučná, Věda, Přírodní vědy

Vydáno: , Columbus (ČR)
Originální název:

In Search of Schrödinger's Cat: Quantum Physics and Reality, 1985


více info...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost

Camelot
19.10.2022

„Kočka“ mi kdysi unikla, stala se nedostupnou a za ceny požadované ve zdejším bazaru jsem si ji nehodlal pořídit. A tak se stalo, že jsem si nejprve přečetl „koťata“. A když vloni došlo na reedici této knihy, neváhal jsem a pořídil si i ji. A nyní konečně přečetl…
Je to dobré čtení. Řekl bych, že je stejně dobré jako Thorneho „Černé díry a zborcený čas“, které považuji za dosud nejlepší čtení o gravitaci a relativitě.
Bohužel handicap této knihy je, že je v podstatě téměř čtyřicet let stará. Základy kvantové teorie sice za tu dobu žádnou revolucí neprošly (koneckonců o tom svědčí i letošní Nobelova cena za fyziku za experimentální potvrzení tzv. Kodaňské intepretace kvantové mechaniky), ale objevila se řada dalších teoretických doplnění, aplikací a experimentů a v neposlední řadě i pokusů o sjednocení „kvantovky“ s obecnou teorií relativity. Řada těchto věcí by doplněnému vydání slušela. Naštěstí o tom referují i jiné knihy a Pátrání po Schrödingerově kočce lze chápat jako velmi úspěšný historický pokus o popularizaci části teoretické fyziky.
Jednoznačně lze napsat, že pro čtenáře, kteří chtějí do kvantové mechaniky nakouknout poprvé, je to stále jedno z těch nejlepších čtení. Hlavně proto, že o problematice pojednává docela široce, a tudíž poskytne víceméně všechny důležité související informace a argumenty, a také proto, že je napsáno opravdu srozumitelně.
Kvantová mechanika s sebou nese velký „filosofický náboj“ a principiální problémy se svoji interpretací. A v takovém případě má každé správně napsané slovo velkou cenu. Nutno dodat, že velkou zásluhu na srozumitelnosti text má i překladatel, který dokonce dokázal sáhnout po českých reáliích tam, kde českému čtenáři mohou v pochopení problematiky pomoci.

Adam84
04.10.2022

Proč by svět měl být zrovna takový, jaký je? O tom ani Schredingerova kočka nemá ponětí. A není jediná, která se ocitla v superpozici i já měl při čtení pocit dvou stavů zároveň. Napůl jsem chápavě přikyvoval problémům kvantové mechaniky (asi první dvě třetiny knihy) a napůl jsem s otevřenými ústy zjišťoval, že nerozumím vůbec ničemu (poslední třetina knihy).
Doporučing pro cestovatele časem, autory sci-fi, kvantové fyziky a všechny kočky z krabice.


jaroiva
26.11.2021

Hodně vědecky pojaté, určitě ne populárně naučná literatura pro široký okruh čtenářů.
Myslela jsem, že jsem celkem chápavá, ale v půlce knihy jsem se ztrácela a tak mě to nebavilo. Ale v těch částech, kde jsem se chytala, to bylo skvělé.
Ovšem, co se nedalo, bylo množství překlepů. Když si člověk pořídí oficiální eknihu, nečeká, že bude její kvalita odpovídat amatérskému převodu papírové knihy do elektronické podoby. Infinitivy zásadně končily na -l. To bude ledaskterému čtenáři dělaL problémy. Byly tam i nějaké další přesmyčky ve slovech, ale ty Lka na koncích sloves mě neskutečně rozčilovaly.
Co je zajímavé, je na konci seznam použité literatury - zejména pro mě zajímavý seznam sci-fi knih, které určitě proberu a ty ještě nepřečtené zařadím do fronty k přečtení.

mgeisselreiter
07.11.2021

Velmi zajímavá kniha, která ovšem předpokládá, že čtenář je na poměrně dost vysoké intelektuální úrovni. Přiznám se, že něco přes polovinu knihy jsem stačil sledovat a chápat a připomínal si školní učivo. Později jsem se ale téměř ztrácel. Autor totiž postupoval tak, že začínal jednoduššími věcmi a především se snažil je dost podrobně vysvětlit. Později ale přichází spoustu věcí, které zmíní, ale nijak nepřibližuje. I tak, i když čtenář nechápe podstatu, dokáže si alespoň představovat opravdu neskutečné a fantastické věci.
Gribbin podává hodně složité téma hodně přijatelným způsobem, což není vůbec snadné. Kniha je vzhledem k obsahu velmi stará, zajímalo by mě, kam vývoj a věda pokročily do současnosti. Kniha je velmi dobře přeložená, ale bohužel obsahuje velké množství tiskových chyb. 80%, 7. 11. 2021.

Eslem
25.08.2017

Úžasná kniha od mistrného popularizátora fyziky. Bohužel v češtině prakticky nesehnatelná.

el.peee
20.12.2016

Jediné, co mě na této knížce mrzí je to, že se už v neprodává v češtině... :(

Satan__666
01.06.2016

Perfektní kniha, výborně se čte, člověk si kvantovku opravdu srovná v hlavě.