Onlineel.peee

Mandolína kapitána CorellihoMandolína kapitána CorellihoLouis De Bernières

Na knihu jsem se dlouho chystala a po zveřejnění témat Čtenářské výzvy 2019 jsem měla důvod po ni konečně sáhnout a ihned jsem věděla, kam ji použiji.
I přes příběh a styl psaní, který tu komentovat nechci, jelikož je o tom napsáno vše v komentářích pode mnou, jsem se nakonec rozhodla jsem pro tři hvězdy:

Za prvé jsem od knihy dle ohlasů čekala asi trochu více (možná je to dáno i tím, že před tím jsem dočetla Vyhnání Gerty Schnirch, které mě naprosto dostalo).
Zadruhé některé pasáže mne bavily méně a mnohdy to nebylo lehké čtení, které ještě ztížilo husté a drobné písmo.
Zatřetí, v závislosti na vydání (husté, malé písmo) se mi kniha četla špatně, pomalu a tím příběh postupně ztrácel na intenzitě. Mít jiné vydání, více rozvolněné, tak pravděpodobně hodnotím lépe.

(Hodnoceno vydání z r. 2000, ISBN 80-7257-208-3)

10.04.2019

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Uf, přemýšlím, co napsat. Jestli jsem celé roky četla knihy špatných žánrů, jestli jsem nyní změnila své záliby na literaturu z období války nebo jestli jen kniha byl tak poutavě napsaná... 3/4 knihy jsou úžasné, určitě i na 6/5. Ale trochu mě mrzí ten závěr, který je uspěchaný a působí na mne tak, že za každou cenu musel skončit na konci života Gerty. Je to škoda, možná by úplně stačilo nechat konec více otevřený.
I tak mě kniha zasáhla, zejména i proto, že v oblasti Gertiného bydliště pracuji a pohybuji se velmi často, a tudíž i představivost a znalost prostředí udělala své.
Nakonec knihu hodnotím plným počtem i proto, že jsem nečekala, že mne bude tolik bavit i tato problematika a bude se tak dobře číst.

07.03.2019

MarťanMarťanAndy Weir

Nevěděla jsem, co od knihy očekávat. Možná jsem si ji trochu i bála, jelikož "vesmírné sci-fi" zrovna nečtu. Pravdou je, že po prvních stránkách mi bylo jasné, že mě bude bavit. Je vtipně a čtivě napsaná, rozhodně zaujme i jiné čtenáře, než jen fanoušky sci-fi.
Nakonec hvězdičku strhávám za to, že kniha (autor) se snažil stále Markovi škodit. Trochu mi vadilo, že ve chvíli, kdy se vše vyřešilo, tak bum - a znovu. Jak v akčním filmu, kde se vše stihne vteřinu před vybuchnutím bomby. Nicméně i přesto mohu knihu rozhodně doporučit.

26.02.2019

Z kostí a inkoustuZ kostí a inkoustuR. Caine (pseudonym)

Po dlouhé době kniha, kterou jsem "zatím odložila" a kdo ví, jestli ji vůbec dočtu.
Chápu, že je mířena asi na mladší čtenáře, ale srovnám-li například s poutavostí Harry Pottera (jehož první díly jsou mířeny na stejnou věkovou skupinu), tak knížka hodně zaostává. Ani mě asi nezajímá, jak to vše dopadne.
Bohužel nemohu jinak než hvězdičku. Netvrdím, že někoho nezaujme, ale já to nejsem.
Tady platí, že celá anotace je z knížky to nejzajímavější.

EDIT: Neměla jsem touhu knihu dočíst, zůstala nedočtená... A nejspíš se k ní ani nevrátím.

21.01.2019

Zimní oběťZimní oběťMons Kallentoft

Pořád přemýšlím, jak knihu ohodnotit.
Vlastně až do letošní výzvy jsem detektivky nečetla.
Nicméně děj i příběh byl zajímavý, pořád mě lákalo číst dál... Na druhou stranu si myslím, že 440 stránek je zbytečně moc, děj by se dal rozhodně zmáčknout. Občas mi vadily myšlenkové pochody, chápu, že v životě je to běžné, ale tady mi přišly trošku navíc... Co ovšem musím knize nechat, je to, že díky krátkým kapitolám a větám se četla opravdu rychle.
Celkově to tedy hodnotím jako průměr, kdyby byla možnost, tak dám 3,5 hvězdičky. :)

22.11.2018

SpadSpadF. Kotleta (pseudonym)

Moje první kniha od Kotlety. Sáhla jsem po ní díky čtenářské výzvě a není jednoduché ji ohodnotit, jelikož z poslední doby nemám srovnání s podobnou.
Nicméně jsem byla velmi příjemně překvapena! Četla se pěkně, napsaná je jednoduše, ovšem pointa příběhu je taky jednoduchá. Jenže to knize neubralo. Příjemná "oddechovka", pokud se tak dá hovořit o knize, kde se zabíjí ve velkém. :D

Na závěr si nemohu odpustit srovnání s Kulhánek, ke kterému je stylově hodně blízko. Což určitě nevadí, Kulhánka mám ráda a jen to zaručilo, že určitě sáhnu i po dalších dílech i dalších knihách. :)

08.11.2018

Cela číslo 17Cela číslo 17Dominik Dán

Asi moje první detektivka. Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2018. Nevím, jestli to bylo příběhem anebo jsou všechny knihy od Dominika takové... Nedalo se přestat, člověk teprve přečetl úvodní příběhy a byl za půlkou knihy...
Děj svižný, četlo se to pěkně.

Líbí se mi, jak autor propojil text:
Jak se prolíná příběh z vězení s deníkem, tak vždy se opakuje poslední odstavec.
Navíc si autor krásně pohrál s tím, že odstavcem, kterým deník začíná, celá kniha téměř končí.
Jsem určitě ráda, že jsem knihu přečetla a už teď vím, že nezůstane jen u jedné.

Na závěr jen přemýšlím - nebo raději ne - co vše bylo z knihy založené na pravdě a co už ne... Hlavně pasáže s panem (bývalým) starostou... Fuj.

17.10.2018

Válka s MlokyVálka s MlokyKarel Čapek

Moje první setkání s K. Čapkem. Přemýšlela jsem, jestli dám 3* nebo 4*.
Pro mě byla druhá kniha neskutečně zdlouhavá, nudná a špatně se mi četla. Nicméně nakonec díky konci, který se četl sám, jsem hodnocení navýšila.
Závěr byl strhující, v té době jakoby snad i nadčasový a hlavně vůbec bych neřekla, že v rukou držím knihu českého autora, navíc "klasika", jakým K. Čapek bezpochyby je.

10.10.2018

Digitální pevnostDigitální pevnostDan Brown

Knihu jsem četla sice před delší dobou, nicméně z Brownových považuji rozhodně za tu nejslabší.
Příběh se mi zdál takový nijaký a o ničem. :)

05.10.2018

PočátekPočátekDan Brown

I přes trochu negativní reakce a počáteční obavy jsem se do knížky začetla. A hned po první stránce mi bylo jasné, že se mi bude moc líbit.
Na Browna mi příběh přišel mnohem méně zamotaný, než je zvykem, nicméně mě to nevadilo.
Plusem a mínusem celé knížky byl pro mě fakt, že vás autor "nutí" číst hlavně proto, aby byl odhalen ten zázračný objev.
Na druhou stranu hvězda dolů jde kvůli závěru, který mi přišel trochu ošizený.
Ale jinak Brown nezklamal, jsem ráda, že jsem si knížku přečetla a určitě jsem nebyla zklamaná, jak jiní.
P.S. Jsi-li agnostik či ateista, pak je to knížka právě pro tebe. Možná právě proto se mi líbila. :)

05.10.2018

Můra noční, předvánočníMůra noční, předvánočníTim Burton

Knížka přečtena jedním dechem - ostatně vzhledem k délce to ani jinak nejde!
Ač chápu trable v překladu, občas mi přišel trochu krkolomný, nicméně i tak jsem z ní unešená a rozhodně vím, co si letos pořídím za knihu k Vánocům. ♥
Naopak mi přijde zbytečně krátká, je to trochu škoda.
P.S. Nejvíc se mi líbil verš s dárek pro Zuzku a Josku. Dokonalé! Je tam krásně vidět ta "nevinnost", která se mísí s mírnou morbidností, a tak skvěle vykreslí celý příběh.

27.09.2018

ŠkvárŠkvárCharles Bukowski

První kniha od Bukowského, kterou jsem přečetla. Po knížce jsem sáhla díky Čtenářské výzvě jako po poslední knížce již nežijícího autora a musím říct, že i když jsem ji díky času přečetla za den, tak asi zůstane nepochopena.
Četla se mi pěkně, nicméně pointa celého příběhu mi asi unikla. Možná je to právě i tím, že neznám jeho předchozí tvorbu.
Rozhodně tímto nechci na Bukowského zanevřít, naopak. Je to autor, který mne zajímá a dám mu určitě někdy později šanci.

19.07.2018

Vášeň, co do rána zchladneVášeň, co do rána zchladneFrantišek Gellner

Básně nečtu. Ale Gellner je skvělý, chytla jsem se ho už na střední škole a ráda se k němu vracím.
Většinou se jen usměji, když slyším, kolik hudebníků našlo v gellnerových básních vzor pro své písně a převedlo je do hudební formy. ♥

28.06.2018

Jednou za Modrý měsícJednou za Modrý měsícSimon R. Green

Green umí lepší knížky. Vztahy mezi postavami mi přišly zbytečně složité a někdy až komické, děj možná příliš zdlouhavý.
Knihu jsem od ostatních ze série četla poměrně s velkým, několikaletých, odstupem, tedy hodnocení může být poněkud zkreslené.
Celá série o Jestřábovi a Rybářce mě neskutečně bavila, tento díl bych spíše přirovnala kvalitou k sérii o Droodech.
Pohodové průměrné čtení, které neurazí, kdo má rád knížky od Greena, asi zklamán nebude.

20.06.2018

Petr a LuciePetr a LucieRomain Rolland

ČTENO V RÁMCI ČTENÁŘSKÉ VÝZVY 2018:
Kniha absolutně mimo můj styl. Nicméně i když jsem k tomu přihlédla, nenašla jsem bohužel nic, co by mne zaujalo. Moje vydání mělo sice jen 80 stránek, ale asi nikdy jsem nečetla tak roztažený příběh. Možná jsem nepochopila gró knihy, možná nejsem tak náročný čtenář, abych obsah správně pochopila... Ale zdlouhavý popis mladé lásky není nic pro mě. Musela jsem se donutit jo dočíst.

15.05.2018

Schindlerův seznamSchindlerův seznamThomas Michael Keneally

Válečnou literaturu nečtu. Knížku jsem se rozhodla přečíst z několika důvodů.
Zaprvé mě zaujal film, zadruhé v rámci výzvy 2018 a zatřetí jsem se chtěla dozvědět něco o této době.
Původně jsem se rozhodovala, jestli dám 3 nebo 4 hvězdičky. Vlastně doteď nevím, jestli jsem ohodnotila správně podle pocitů po dočtení.
Pro tři jsem se nakonec rozhodla asi proto, že jsem od knížky čekala něco víc. Možná jsem čekala drastičtější, surovější a více šokující popis událostí. Při sledování filmu je tento pocit mnohem silnější než při čtení knihy. Také jsem čekala více propojení s válkou... Knížka si žije vlastním světem hlavně kolem postavy Oskara Schindlera. Asi to tak mělo být. Nevím. Ale nejvíc mě nejspíš zklamalo, že události, jména i věci jsou čtenáři předkládány s jistotou, že o této době něco ví - což nemusí být pravda...
Čekala bych nějaké bližší osvětlení a úvod ke všem událostem.
Na druhou stranu je psaná zajímavým stylem - mnohdy vlastně autor naznačí a prozradí, jak něco dopadne. Kde se kdo ocitne, co se stane. S tím jsem se snad ještě nesetkala. V jedné větě je najednou změna formy, ale celkově to tam sedí a nevadí mi to.
Nicméně i tak je děj silný, knížka je zajímavá a určitě ji doporučuju.
Nemůžu říct, že by byla špatná, jen úplně nesplnila má očekávání, která - uznávám - možná byla příliš vysoká.

26.03.2018

Kladivo na čarodějniceKladivo na čarodějniceVáclav Kaplický

Jak historické knížky nevyhledávám, tak tahle je výjimkou. Ani nevím, jak jsem se k ní dostala, nicméně jsem ji četla nejednou a v budoucnu plánuji návrat.
Přečteno jedním dechem, s nechápavým výrazem, jak může zlo vítězit nad pravdou.
Není pro slabé povahy, ale přečtení stojí za to.
Řadím mezi největší skvosty české literatury.

30.01.2018

Těžší než nebe: Životopis Kurta CobainaTěžší než nebe: Životopis Kurta CobainaCharles R. Cross

Knížce jsem dala pět hvězdiček jedině proto, že jsem ji četla jako střední školou povinné dítko.
Tehdy jsem byla nadšená i šokovaná zároveň.
Teď, s odstupem minimálně deseti let a menším nadšením pro Nirvanu bych ji možná nedočetla. Nebo možná ano, možná se stejným nadšením.
Rozhodě bych ji doporučila každému milovníkovi Nirvany, nemůže být zklamán.
Dozvíte se i to, proč se Kurt zastřelil, zda-li tomu šlo zabránit a jestli se Nirvana skutečně rozpadla.

30.01.2018

My děti ze stanice ZOOMy děti ze stanice ZOOChristiane Vera Felscherinow

Společně s Mementem od R. Johna patří k základům každé literatury. Ráda se k ní vracím, i když to není příjemné čtení.
Čtenářům bezostyšně předkládá tehdejší drogovou scénu v Německu. Pokud máte problémy běžného života, tak po přečtení této knihy je mít nebudete.

30.01.2018

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Knížka, ke které jsem se dostala tak trochu za trest už na základní škole - dostala jsem ji přečíst za trest. To, že to vůbec nebude špatné, jsem nečekala. Po několika letech jsem si k ní ještě vrátila a nabyta zkušenostmi i dospělostí ji přečetla nejednou znovu.
Pořád skvělá, krátce a svižně vystihuje to, co s "lidmi" může udělat moc.

Zakončila bych to krátce a jednoduše: "Všechna zvířata jsou si rovna, některá jsou si rovnější."

Noční klub - díl druhýNoční klub - díl druhýJiří Kulhánek

Společně s Vládcemi strachu jsou to nejlepší knížky od Kulhánka. Opět mi trochu vadí předimenzovaný konec, nicméně to nic nemění na tom, že knížka je plná cynismu, jak to umí jen Kulhánka. Čte se skvěle, několikrát jsem se k ní vrátila.

30.01.2018

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Ukrývá pro mě mnohem více, než jen boj s Trifidy, zejména myšlenko, co by se stalo, kdyby civilizace a její aktuální technické a další schopnosti skončila.
Kde seženeme potraviny? Zvítězí morálka nebo schopnost přežít?
Boj s masožravými květinkami, které dokážou přemýšlet je jen na pozadí této knížky.
Dohromady to pro mě vytváří knihu, ke které se pravidelně chci vracet. :)

Poznámka pod čarou: K této knize a k trifidům jsem se dostala vlastně omylem, někdy v 16 letech, kdy nám z toho udělali večerní hru. Motivem právě byla úvodní slova z této knihy, po celou dobu hry většina měla zavázané oči a nikdo nemohl mluvit. Tak mě zajímalo, kde se to vzalo. A byla z toho láska na první pohled! ♥

30.01.2018

Harry Potter a Relikvie smrtiHarry Potter a Relikvie smrtiJ. K. Rowling (pseudonym)

Až na ten konec... :(
Ten se mi nelíbil a přišel mi už hodně přitažený za vlasy. Jinak opět knížka měla spád, četla se dobře.

30.01.2018

Harry Potter a princ dvojí krveHarry Potter a princ dvojí krveJ. K. Rowling (pseudonym)

Knihu jsem tehdy přečetla jedním dechem. Líbila se mi ze všech možná nejvíce.

30.01.2018

Harry Potter a Fénixův řádHarry Potter a Fénixův řádJ. K. Rowling (pseudonym)

Kniha se mi z celé série HP líbila výrazně nejméně. Možná je to postavou Umbridgeové, která mi tam vadila.
Proto dávám pouze tři hvězdičky.

30.01.2018

Harry Potter a Kámen mudrcůHarry Potter a Kámen mudrcůJ. K. Rowling (pseudonym)

K Harry Potterovi jsem se vlastně dostala omylem, když u nás přišel do kin a kamarádka mě na něj vzala. Tehdy jsem byla stejně stará jako Harry a prakticky stárla s ním. Až přečtu celý seznam knížek,který chci, ráda se ke knížkám vrátím.

PolévkováníPolévkováníAlison Velázquez

Knížka není špatná, recepty jsou zajímavé.
Jednu hvězdičku strhávám za to, že hlavně u teplých zeleninových polévek množství absolutně neodpovídá. Z uvedené dávky mi ve většině zkoušených případů vyšla dávka dvojnásobná! Určitě doporučuji dávat méně vody, než je v receptu. ;)
Druhou hvězdičku strhávám za to, že knížka není původem česká a proto některé suroviny jsou u nás velmi těžko sehnatelné nebo nesehnatelné.
Pokud vás tento styl zajímá, rozhodně za přečtení stojí, zajímavé jsou i sestavené kúry.

29.01.2018

TrainspottingTrainspottingIrvine Welsh

Pouze čtyři hvězdičky za to, že je kniha psána slangem a čte se pomaleji. Jinak nemůžu vytknout nic, po pár měsících zase knížka, kterou mám nutkání dočíst co nejdříve. :)

25.12.2016

Pátrání po Schrödingerově kočcePátrání po Schrödingerově kočceJohn Gribbin

Jediné, co mě na této knížce mrzí je to, že se už v neprodává v češtině... :(

20.12.2016

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Zatím jediná knížka, u které mi ukápla slza! Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla, máloco ji překoná!

13.02.2016