eiramka eiramka komentáře u knih

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Nemůžu uvěřit, že tohle je prvotina Jessie Burtonové - protože je to opravdu skvělá kniha! Magická, poutavá, se silným příběhem, nekonvečními postavami , tajemstvím . Odehrává se v Amsterdamu v 17. století . Mladá Petronella Burtonová (mimochodem skutečná historická postava) se po rychlém dohodnutém sňatku ocitá ve svém novém domově - cití se ztracená, osamělá, v domě tráví čas se svou švagrovou a dvěma sluhy - její muž jí jako svatební dar daruje dům, vlastně domeček pro panenky a příběh může začít. Miniaturista Vás uchopí do svých tenat a nepustí , knížku nebude snadné odložit a Vy budete číst do dvou do rána.

30.01.2016 4 z 5

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Jestli si někdo myslí, že má rodinné problémy, měl by si přečíst tuto knihu. Ale teď vážně: sága rodu, do které Cunningham vložil snad všechna témata, která hýbou americkou společností - vztah rodičů a dětí, přistěhovalectví a snaha uplatnit se v nové společnosti, staré peníze a nové peníze, týraní a milování, homosexualita a AIDS, hledání, nacházení a rozcházení - to vše proloženo postřehy o životě a žití o vnímání , prožívání a přežívání, o emocích a citech . Kdybych měla použít gurmánské přirovnání - tohle rozhodně není fast food - to je návštěva prvotřídní restaurace.

16.08.2015 5 z 5

Skála Skála Peter May

Příběh odehrávající se na skotském ostrové, kde život je tvrdý a každý z ostrovanů si nachází svůj způsob přežití - někdo přijme život na ostrově jako svůj osud, jiný zase z ostrova uteče při první příležitosti - jako komisař Fin, kterého vyšetřování brutální vraždy přivádí o mnoho let zpět a přinutí nutí ho ke konfrontaci se svými bývalými spolužáky ale i se sebou samým. Skvostné líčení přírody i drsného života, prolínání časových dějů - a před námi se pozvolna odvíjí příběh, který má kořeny až hluboko v dětství. Velmi dobré čtení!

28.03.2015 3 z 5

Vánoce na Šumavě Vánoce na Šumavě Karel Klostermann

Tak tohle pro mne bylo velké překvapení, knihu jsem si vypůčila v knihovně vlastně jen proto, že bylo před Vánoci a mám ráda Šumavu - od Klostermanna jsem nikdy nic nečetla, a tak jsem si řekla, že si aspoň jeden příběh přečtu. Nakonec jsem přečetla všechny a vyloženě mě to vzalo - líčení šumavských Vánoc, všech těch místních postaviček, tvrdého až krutého života, atmosféra zapadlých vesniček a překrásné krajiny - tohle všechno popsáno barvitě a napínavě, krásným jazykem - pěkné vánoční čtení!

17.01.2015 4 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

"Dobrá kniha je taková, u které nám je líto, že skončila"
Mladý švýcarský spisovatel chtěl napsat velký americký román a kupodivu se mu to dost povedlo - je to detektivní příběh, ale rozhodně zvláštní, vžijete se do atmosféry malého amerického městečka, poznáte postavy, které se během příběhu vyvíjí a postupně vám před očima graduje děj až k překvapivému rozuzlení. Spisovatel si s vámi tak trochu hraje - už už vám nabídne řešení záhady, aby v posledním okamžiku uhnul a znovu vás chvíli napínal. Velmi dobrá kniha.

07.05.2014 4 z 5

Rubáš pro slavíka Rubáš pro slavíka P. D. James (p)

Dalgliesh je zvláštní detektiv - velmi inteligentní, uzavřený, třída ve svém oboru - ale jako kdyby se autorka obávala, aby ho čtenáři neměli moc rádi, tak mu občas přisoudí nějakou pohrdavou či arogantní myšlenku, aby nebyl úplně dokonalý. Doporučuji si napsat jména sester s malou charakteristikou hned na začátku, ušetří to listování zpět ve stylu : kdo je sakra setra Rolfová?

04.05.2022 4 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Tohle je druhá kniha, kterou jsem četla od tohoto autora a nelíbila se mi už tolik jako ta první. Snad protože v určitém smyslu nacházím stejný vzorec, který se zřejmě v celé sérii opakuje: staré případy které zasahují do života současníků, malé město a hierarchie v něm, stejná typologie postav, podobné vztahy atd.atd. Nebylo to úplně špatné, ale po dalším dílu už nesáhnu.

10.04.2021 3 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

Velmi dobře napsaný příběh, do kterého jsem se mohla ponořit a zapomenout na svět okolo. Vše začne telefonátem, kdy otec zavolá dospělému synovi, že jeho matka není psychicky v pořádku. Rodiče se odstěhovali do Švédska, odkud matka pochází. Několik měsíců se neviděli - a během těchto několika měsíců se odehrálo něco, co zcela změní osud všech členů rodiny. Syn se musí rozhodnout, komu uvěřit. Jak dobře zná své rodiče a jaká tajemství se vynoří z hlubin minulosti? Co je pravda a co výtvor chorého mozku? Knihu mohu doporučit, pokud hledáte napínavý , poutavý příběh.

24.01.2021 4 z 5

Mansfieldské panství Mansfieldské panství Jane Austen

V časech pandemie se obracím ke svým starým přátelům , co nikdy nezklamou. Fanny Pricová nebyla moje neoblíbenější hrdinka, ale sáhla jsem po Mansfieldském panství, protože jsem se chtěla přesvědčit , jestli na ni nezměním názor. Kdysi mi šla trochu na nervy ta její odevzdanost a pokora, se kterou snášela všechna příkoří (hlavně tetičku Norissovou :). Rychle jsem se ponořila do příběhu , ocenila opět ironii a skvělou schopnost Austenové, vylíčit v několika málo větách dokonale situaci a přistihla jsem se, že Fanny přijímám s daleko větším porozuměním. Moje staré přátelství s Austenovou je opět stvrzeno, dopřála mi několik krásných večerů a tolik potřebný klid na duši. Zase někdy na shledanou, milá Jane.

02.05.2020

Pařížský architekt Pařížský architekt Charles Belfoure

Je mi to moc líto, hodně jsem se na tuhle knihu těšila, ale tohle je promarněná šance. Námět románu je přitom skvělý - architekt, který za druhé světové války staví v bytech a domech v Paříži úkryty pro Židy, to znělo víc než zajímavě. Bohužel zpracování je prostě - mizerné. Hlavní postava prodělá asi tak od poloviny příběhu salto přeměny charakteru, aniž autor dokáže tuto proměnu aspoň trochu uvěřitelně podat. Podle autora ve Francii za války žili vesměs a pouze jen antisemité a i odboj je líčen jako v podstatě sebranka. Chování většiny postav je schematické a dialogy tak ploché, že si člověk snad i přeje, aby to byla vina překladu (ale asi není, protože podobné námitky čtu i na recenze v anglickém originále). Taková škoda. Ach jo.

07.12.2019 2 z 5

Pani zo Sivého domu Pani zo Sivého domu Eduard Fiker

Já mám Fikera ráda už pro jeho češtinu. Člověk si uvědomí, kolik slov už nepoužíváme, jak přechodníky už takřka zmizely a jak je čeština krásný a bohatý jazyk. Ten příběh byl pro mne druhotný, nemá nic z napínavosti detektivek, jak by se dalo očekávat, ale mne to stejně hodně bavilo .

03.11.2019 3 z 5

Horečka nad ránem Horečka nad ránem Péter Gárdos

Představte si situaci, že teprve až v dospělosti, až po smrti otce se dozvíte o tom, jak se rodiče seznámili. Dostanou se k vám dopisy rodičů a najednou je vám jasné, že tenhle jejich osobní příběh si zaslouží být vyprávěn. Právem. Po skončení války, po všech prožitých hrůzách v koncentračních táborech , se mladí Maďaři jeli zotavovat do Švédska. Jeden z nich se nehodlá smířit se svou diagnozou a napíše svým krajankám dopis s prosbou o seznámení. 117 dopisů. A tak začíná příběh jedné lásky, dvou lidí uprostřed chaosu, dvou lidí, kteří navzdory prožitým hrůzám se odmítají vzdát a chtějí si vybojovat své štěstí v životě. Je to útlá knížka, ale silná svým obsahem. Jsem moc ráda, že jsem ji přečetla.

13.06.2019 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Tana French

Napinavá detektivka, Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická, což jsou hned body navíc. Autorka zde rozehrála příběh, kde postupným rozkrýváním zjišťujete, že nic není tak, jak by se na první pohled mohlo zdát a to je přesně podle mého gusta.

28.01.2019 4 z 5

Písařská škola v Kalahari Písařská škola v Kalahari Alexander McCall Smith

Uvědomila jsem si, jak moc jsem ovlivněna stereotypy o Africe. Hlavně z toho důvodu mne tedy tato kniha velmi bavila - číst o životě v Botswaně se vám tak často nepoštěstí. Je to klidné a milé čtení , když si chcete odpočinout a zapomenout na chvíli na lednové šedivé dny za oknem.

13.01.2019 4 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Příběh se částečně zakládá na skutečné události, kdy ve třicátých letech v sirotčinci v Memphisu byly děti dávány na adopci do bohatých rodin proti vůli svých biologických rodičů - tato linie příběhu mne zaujala, horší to bylo s linií příběhu ze současnosti - hlavní postava, právnička z bohaté rodiny mi k srdci nepřirostla , celá tato pasáž byla barvotisková - myslím, že takto skvělé téma by si zasloužilo víc . Pro mne zklamání.

15.12.2018 2 z 5

Mrtvá voda Mrtvá voda Ngaio Marsh

Stará dobrá anglická detektivka. Malé městečko zalidněné postavičkami, které vytvářejí typickou atmosféru, sympatický detektiv, nezdolná stará dáma, žárlivost a láska - račte vstoupit, anglická detektivka může začít .

30.05.2018 3 z 5

Kluk z kostek Kluk z kostek Keith Stuart

Váhám mezi dvěma a třemi hvězdami, protože tohle je velké zklamání. Takhle nosné téma - vztah otce a autistického syna - a tak promrhané. Většinu knihy jsem měla vztek na otce, který se "donutí" přečíst si knihy o autismu , až když je synkovi osm. . Tohle mohl být skutečně zajímavý příběh, kdy se otec snaží přiblížit svému autistickému synovi s pomocí počítačové hry. Mohl, ale nestalo se.

22.04.2018 2 z 5

Záhrada kostí Záhrada kostí Tess Gerritsen

Tak trochu smíšené pocity: ptám se sama sebe, jestli dvě linie knihy byly v tomhle případě nutné a neposouvají příběh spíš směrem k červené knihovně. Příběh odehrávající se v minulosti byl sám o sobě dost napínavý a čtivý a hrdinka Rose natolik sympatická, že hrdinka soudobé části ve srovnání s ní působí jako slabý odvar.Kapitoly z minulosti byly rozhodně lepší -trochu mi to připadalo jako - nejdřív papej polívčičku, až pak dostaneš dezert :)

11.03.2018 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Čeká Vás vytrhnutí všech osmiček? Pak sáhněte po téhle knize ! :) Je to to ten typ knihy, který Vám nedá vydechnout, musíte číst dál a chcete se za každou cenu dozvědět, kdo unesl malé miminko! Nebudete myslet na zubaře, ale třást se obavou , kdo je ten zloduch a jestli se maličké nic nestane. Knihu zhltnete za pár hodin, protože odložit ji nelze . A nebudete hnidopich a a asi od poloviny knihy si říkat, proboha, tohle přeci je totální ptákovina :) Kniha splní svůj účel: pobavíte se a za pár dní na ni v klidu a pokoji zapomenete :)

12.11.2017 3 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Tahle detektivka tak trochu klame tělem - o tělo nalezené Rosie tam jde totiž až v druhé řadě. Dostane se nám ale celkem napínavého příběhu, zajímavého vhledu do rodiny irské dělnické třídy, kde se chodí do kostela, matka pevně vládne rodině a zástěru má proto, aby zakrývala modřiny a hříchy svého věčně opilého muže. Děti vyrostou a v dospělosti se jejich život moc neliší od života rodičů - jen hlavní hrdina v 19. zdrhne z domova a dá se k policii - ale neviditelné vazby nespřetrhá tak snadno a osud v podobě nalezeného těla si ho povolá zpátky . Nečekejte "thriller", ale kdo má chuť na poutavý a čtivý příběh , nesáhne vedle.

27.09.2017 3 z 5