Eigis Eigis komentáře u knih

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Kniha obsahuje osm povídek, jejichž úkolem je zaplnit některá prázdná místa v osudech hraničářů. Předmluva na začátku dává celé sérii tak trochu epický rozměr a závěr je spíš chytrá reklama na další autorovu sérii. Co se týká jednotlivých povídek:

Smrt hrdiny: odpovídá na některé otázky týkající se Willova původu a obsahuje celkem slušný příběh.

Kalamář a dýka: pro mě jedna z nejlepších povídek v této sbírce.

Květnatá řeč: Flanagan se během psaní celé série nevyhýbal řadě humorných situací, ale tady se skutečně vyřádil, skutečnost že vše je navíc doplněno výbornou zápletkou je pro mě další důkaz rostoucí kvality jeho autorských dovedností.

Večeře pro pět: v hlavní roli této povídky je sice poněkud netradiční postava, ale to nijak nesnižuje její kvalitu.

Svatební tanec: ani tady si autor neodpustil zápletku na pozadí, což je jenom dobře.

Hyberňan: sice tu je pár zajímavostí z historie hraničářů, ale jinak nic moc, pro mě nejslabší povídka.

Vlk: trošku hraje na city a autorovo řešení věci s délkou služby koní, zase vyvolává úsměv, ale jako celek to funguje velice dobře.

Už bylo na čase: název vcelku odpovídá mým pocitům z téhle povídky, která tvoří příjemný závěr.

02.11.2014 5 z 5

Věčný luňák Věčný luňák David Gemmell

Tahle kniha je podstatně lepší než první díl. Jsou v ní ti správní hlavní hrdinové i záporáci a skvělý příběh zakončený bezvadným popisem ústupu klanů, korunovaným závěrečnou bitvou. Tady není co dodat prostě jeden z nejlepších Gemmellů co jsem četl. Radím všem, které odradil první díl, aby se nezalekli a přečetli si i pokračování.

22.09.2014 5 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Tahle kniha má velice nezvyklou strukturu. V první části se omezuje pouze na dvě postavy. Ve druhé se od nich nečekaně odkloní a nahradí je celou řadou dalších a následně jsou postupně zařazeny zase zpět, ale v případě Bobbi se nejedná o přímý pohled, ale pouze o náhledy jiných osob. Dějové linie jednotlivých postav se navíc neodehrávají kontinuálně, ale děj s každou další kapitolou vrací zpět v čase. Musím říct, že mi to zpočátku činilo velké problémy. První část mi přišla vyloženě slabá, ale naštěstí zbytek knihy tento nedostatek dostatečně vyvažuje. Musím říct, že ačkoliv King nešetří hodně divokými, místy až úchylnými nápady, celý námět knihy, včetně konečného řešení, dává vcelku smysl a ukazuje, že to autor měl přeci jenom promyšlenější než by se místy mohlo zdát. Nebýt slabšího rozjezdu mohlo se jednat o jednu z jeho nejlepších knih.

15.08.2014 5 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Zatímco se první díl tvářil jako vcelku uvěřitelný historický román, dvojka už se více kloní k fantasy, což by mi ani tak nevadilo nebýt také změny prostředí. Všichni ti exotičtí zabijáci, božstva, národy a města mi prostě k Červenákovi nesedí. Naštěstí i přes to je znát, že to všechno píše výborný spisovatel, takže děj nepostrádá napětí a spád.

27.06.2014 4 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Na Báthorym je vidět, že se Červenák stále více odpoutává od klasické fantasy směrem k historické literatuře. Samotný příběh má velice dobrý námět a vine se ve svižném tempu. Postavy jsou velice dobře vymyšlené, hlavní hrdina sympaťák a v případě záporáků se zase jeden nemůže dočkat, až je konečně někdo zabije.

22.06.2014 5 z 5

Půlnoční sokol Půlnoční sokol David Gemmell

Na začátku mě sice mrzelo, jak dlouhý časový úsek Gemmell zase přeskočil, ale to už prostě patří k jeho stylu. Kniha je, ale jinak velice dobrá. Prostředí gladiátorských zápasů, nemělo chybu, stejně jako návrat zpět na vysočinu. Mimochodem závěrečná bitva je inspirovaná Hanibalovým vítěstvím u Kann.

04.06.2014 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Na této sbírce je dost znát, že byla sestavena z povídek, které King psal během celkem dlouhé doby a spojuje je pouze osoba autora, jinak se liší žánrem, délkou i kvalitou.

Mlha - rozhodně nejlepší povídka celé sbírky. King ukazuje své mistrovství tím, že s poměrně jednoduchého námětu, díky skvěle popsanému chování jednotlivých postav, dokáže udělat velice kvalitní dílko. 100%

Zde jsou tygři - Je to krátký, naivní příběh, který končí ve chvíli, kdy začíná být alespoň trochu zajímavý. 50%

Opice - Námět věci, které způsobuje smrt svým majitelům nebo jejich okolí, není nic nového. Toto podání, ale nemá chybu. Je to jediná část knihy, u které jsem se bál. 100%

I povstal Kain - i když je tento příběh krátký, King v něm stihne vše podstatné. Navíc téma je stále aktuální. 80%

Zkratka paní Toddové - má vcelku dobrý příběh, ale neustálé popisy zkratek mi dost pokazily celkový dojem. 60%

Jaunt - u Kinga jsem tenhle typ technického sci-fi, kterým se tolik proslavili Clark nebo Asimov, vidím poprvé. Je sice pravda, že technická stránka věci kvalitativně dost pokulhává, ale i tak je to fajn počin. 80%

Kšeft na svatbě - ani tenhle žánr není pro Kinga moc typický, ale povídka má dobrý nápad a zpracování. 70%

Paranoia: Zaklínadlo - dost mě překvapilo, když jsem narazil na povídku tohoto typu, ale přečíst si ji čistě pro zajímavost rozhodně neškodí. 70%

Prám - jedna ze stěžejních povídek téhle knihy. Ani mi nevadilo klišé s partou amerických studentů, kteří postupně brutálně umírají. 100%

Textový procesor bohů - výborný námět. Takový procesor by možná nebyl k zahození. První co bych napsal: V knihovně mám kompletní dílo S. Kinga. 100%

Muž, který nepodával pravici - dobrá povídka, ale kdybych neměl přečtenou Dýchací metodu, která jí předchází, moc by mě nezaujala. 100%

Plážový svět - základní příběh je fajn, ale i přes to, že je relativně krátká, je tam dost vaty. 70%

Obraz smrtky - rozhodně nejprůměrnější příběh z celé knihy. 60%

Nona - Fajn oddechovka s dobrým dějem. 80%

Pro Owena - Někdo v tom možná najde umění, ale pro mě je to pitomost. 10%

Nezmar - pěkně nechutná záležitost s příchutí černého humoru. 80%

Náklaďák strejdy Otta - Zbytečně vleklá povídka bez zajímavějšího momentu. 60%

Ranní rozvážky (Mlékař #1) - působí neúplně, jako mustr pro napsání něčeho delšího. 60%

Bourák: Příběh z prádelny (Mlékař #2) - delší než jednička, navíc jsem se zasmál. 80%

Babička - nejdřív se zdála nic moc, postupně se velice slušně rozjede. 90%

Balada o pružné kulce - bylo tam dost vaty, ve které jinak celkem dobrý příběh trochu zanikl. 70%

Úžina - Pro mě dost nuda, ale závěr se povedl. 60%

28.05.2014 4 z 5

Meče noci a dne Meče noci a dne David Gemmell

Po přečtení si musím položit otázku, jak je možné, že se takový dějově bohatý příběh vejde do tak relativně krátké knihy a přitom nemám pocit, že by něco bylo ošizeno. Odpověď je prostá, Gemmell je prostě formát. Vzhledem k tomu, že je to poslední kniha z Drenaje, neodpustím si ještě schrnutí celé série. Legenda ční nade všemi ostatními jako jasně nelepší, Tulákova trilogie a Kroniky o Drussovi jsou jen o fous horší. Následuje Smrtonoš, Válečníci a Meče noci a dne. Až sem je série bezchybná, ale bohužel při takovém počtu to občas ujede, a to je případ Bílého vlka, Krále za branou a Hledání ztracených hrdinů. Neříkám, že jsou špatné, dal jsem jim po čtyřech bodech, ale i tak trochu srážejí kvalitu celé série.

07.04.2014 5 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

King si u mě začíná získávat čím dál tím větší oblibu. Především díky skvělé popsané psychologii a charakteru postav. Jiný spisovatel by z tohoto tématu dokázal udělat pouze nechutný a brutální příběh, který bych odložil a kroutil nad ním hlavou. Kingovi se, ale povedlo stvořit popis dvou lidských bestií, z kterého mrazí. Skutečný král světové literatury.

07.03.2014 5 z 5

Ve službách klanu Ve službách klanu Miroslav Žamboch

Vedle Koniáše a Baklyho je tahle kniha to nejlepší co Žamboch napsal. Po delší době je to kniha, která mě opravdu chytla. Vtipné je, že ze začátku jsem si říkal, že Žambochův hrdina není vyjímečně smrtonosný zabiják a on se z něj nakonec vyklube děsivější týpek než z Koniáše a Baklyho.

08.01.2014 5 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Celá vize světa, kde duše lidí kráčí vedle nich v podobě různých zvířat se mi líbí. Také divoženky, medvědi a technologická úroveň zdařile podporují přitažlivost Pullmanova světa. Příběh samotný má dobrý nápad a dějový spád.

28.12.2013 5 z 5

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Knihu srovnávám jednak s tvorbou J. Kulhánka a pak s ostatními Žambochvými knihami. V obou srovnáních si nevede špatně, ale úplně na ně rozhodně nemá. Narozdíl od Kulhánka je děj prezentován očima více hrdinů, kteří se chovájí více racionálně. Oba faktory bohužel způsobují, že děj nemá takový spád. Také zde chybí Kulhánkův osobitý smysl pro humor. Porovnání s ostatní autorovou tvorbou co znám (Bakly, Koniáš, Seržant a Poslední bere vše) je těžší, protože je to většinou fantasy, ale i tak je vidět že autor to umí lépe než zde předevedl. Tolik ke srovnání.

Co se týče samotné knihy je vidět, že si autor dal práci a promyslel ji, případně se informoval na věděcké záležitosti. Děj má solidní spád a neprozrazuje se v něm vše najednou. Postavy jsou vcelku dobře vymyšlené a nenudí. Trochu mi, ale vadí narážky na Kulhánka a sérii Líheň.

26.12.2013 4 z 5

Příběhy Jeana-Marie Cabidoulina Příběhy Jeana-Marie Cabidoulina Jules Verne

Většina knihy se zabývá všední činností verlybářské lodi. To by až zas tak nevadilo, kdyby se autor nesoutředil více na zásobování a porcování verlyb než například na jejich lov. Teprve v druhé půlce knihy se začíná rýsovat záhada v podobě údajné mořské příšery. Bohužel na rozdíl od ostatní Verneovské tvorby není tato záhada vědecky objasněna. Díky tomu na mě celý příběh působil jaksi neúplně.

17.11.2013 3 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Když jsem se po dlouhé době vrátil k Verneovkám, byla tato první po které jsem sáhnul. Jedná se o nepřímé pokračováni hnih Dvacet tisíc mil pod mořem a Děti kapitána Granta. Je to typicky Verneovská robinsonáda, ve které hraje ústřední roli schopný vědec.

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Po vydání této knihy začala Vernova hvězda stoupat strmě vzhůru a tam už zůstala.

Na kometě Na kometě Jules Verne

Celá ta myšlenka, kdy je skupina lidí při nárazu komety na zem, zachycena na jejím povrchu z hlediska doby, ve které byla napsaná a významu pro sci-fi literaturu, která byla v té době v plenkách velice významná. Přiznávám se, ale že autorovi přednášky o kosmických tělesech jsem přeskakoval. Na druhou stranu, samotný děj a především charaktery postav, kdy Verne přidává zástupcům jednotlivých národností charakterové vlastnosti, mě velice bavil.

22.08.2013 5 z 5

Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Jules Verne

Tato kniha má přízvisko Nový hrabě Monte Christo zcela právem, základní dějová linka je totiž natolik podobná Dumasovu románu, že až žasnu jak z ní Verne dokázal udělat vlastní, originální, velmi úspěšný a povedený román, který bez debat patří mezi to nejlepší co napsal.

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

První Verneovka, kterou jsem četl. Je prostě úžasná, přelouskal jsem jí pětkrát a vždy mě bavila. Pro mě osobně nejlepší Verneovka a to jsem jich přečetl přes padesát.

21.08.2013 5 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Jeden z pilířů Vernovi tvorby. Obsahuje všechny atributy jeho tvorby.

21.08.2013 5 z 5

Třetí měsíc Třetí měsíc Wolfgang Hohlbein

Stalo se to čeho jsem se obával série je nedokončená..... Jinak je to dobré a napínavé.

20.08.2013 4 z 5