Příběhy Jeana-Marie Cabidoulina

Příběhy Jeana-Marie Cabidoulina https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/931/bmid_pribehy-jeana-marie--931.jpg 3 44 8

nebo také Záhadné dobrodružství velrybářské lodi. Příběh se odehrává na francouzské velrybářské lodi Svatý Enoch, jejíž plavby se jako své poslední účastní i starý bednář Jean-Marie Cabidoulin. Cabidoulin je samá pověra a postupně demoralizuje celou posádku svým přesvědčením, že loď se setká s obrovským mořským netvorem, který jí zničí. Vyplní se tato předtucha?... celý text

Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Návrat

Les Histories de Jean-Marie Cabidoulin , 1901

former3980
04.10.2022

FRANCÚZSKO/TICHOMORIE. Hoci názvov je lákavý, na túto knihu som čítal viac kritických recenzií a preto som ju odložil dosť hlboko pod iné. Napokon celkom príjemné prekvapenie. Mňa to bavilo. Výborné popisy lovu veľrýb (toto nech nečítajú ochranári zvierat a podobní pošuci, lebo dostanú triašku). Záhadný tvor s otvoreným záverom, ale vcelku vydarené dielko aj s adekvátnou dĺžkou. 80 percent

Luigi1
30.08.2022 3 z 5

Tato kniha pojednává o osudu velrybářské lodi Saint-Enocha,která lovila velryby pod vedením kapitána Boucartova.Zde se prolínají osudy lidí a pověrčivého bednáře Jeana-Marie Cabidoullina,který věří ve velkého mořského hada při každé příležitosti..

JankoStirbey
17.05.2022 2 z 5

Mňa táto kniha skutočne bavila a prakticky som ju zhltol, rozhodne mi sadla viac ako Barsacova výprava. Stále som sa však nedostal k autorovým majstrovským dielam, uvidíme.

Ivan F
31.03.2020 3 z 5

Verne, ktorý nám čitateľom dodal mnoho príbehov založených na vtedy platných vedeckých faktoch, prípadne nás niekedy takmer k smrti unudil opismi krajín a servíroval nám dejepis len sa tak prášilo, tak tento Verne nám predložil príbeh, ktorý sa zakladá na povere? Nakoniec prečo nie, lenže príbeh je natoľko chudokrvný, že to typické pre Verna je tu v miere pramalej a tým pádom je táto útla knižka takmer bez chuti a zápachu. Ako cestopis je kniha fajn, avšak nič tajomné, napínavé alebo čokoľvek, čo čitateľa núti obracať stránku za stránkou tu chýba. Veľmi slabý Verne, ale o niečo lepší než Sever proti Juhu, čo je pre mňa najhoršia verneovka.

ludek.n
26.09.2019 3 z 5

Příběhy Jeana-Marie Cabidoulina vlastně žádnými příběhy nejsou, neboť se ve skutečnosti jedná o jednu jedinou výpravu francouzské velrybářské lodi Saint Enoch, na níž tento povoláním bednář a povahou škarohlíd všechny provokuje svými temnými předpověďmi tragického konce. Kniha bohužel postrádá jakýkoli dramatický moment (pokud tedy za něho nepovažujete situaci, kdy se na sebe škaredě dívají a vzájemně si nadávají dvě konkurenční velrybářské posádky), a tak máme v ruce typický Verneův cestopis, který nás jednak povodí Tichým a Pacifickým oceánem a současně nám představí život lovců velryb na konci 19. století. Finále je strohé a bez překvapení, takže takové vyprávění pro vyprávění. Jak se začalo, tak se skončilo a důvod ohlížet se zpátky tu opravdu není.

Eigis
17.11.2013 3 z 5

Většina knihy se zabývá všední činností verlybářské lodi. To by až zas tak nevadilo, kdyby se autor nesoutředil více na zásobování a porcování verlyb než například na jejich lov. Teprve v druhé půlce knihy se začíná rýsovat záhada v podobě údajné mořské příšery. Bohužel na rozdíl od ostatní Verneovské tvorby není tato záhada vědecky objasněna. Díky tomu na mě celý příběh působil jaksi neúplně.

tenax
11.08.2013 2 z 5

Řekl bych, že je to jeden z nejslabších Verneových románů. Většina knihy pouze popisuje život a práci velrybářů, vlastní zápletka je až před samým koncem, jinak spousta zeměpisných údajů a děj skoro žádný. Dost mě to zklamalo, od autora jsem čekal víc.

vitavita
02.05.2012 2 z 5

Příběh Cabidoulina je vcelku u Verna ojedinělý. Pověry u Verna .....