Eicherik Eicherik komentáře u knih

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Nejvíc mě na téhle knize zaujala motivace pachatele, ta byla dle mého velmi originální, alespoň já jsem nikdy nic podobného nečetl. Na druhou stranu byl pachatel na můj vkus až nepřirozeně úspěšný a celý příběh mi připadal až moc nereálný, ale teď se tak bohužel velmi často píše. Ještě mě hodně dostalo, jak se šikanovaný žák mstil na svém zvířátku. To bylo hodně zvrácené, nejspíš i hodně reálné a především velmi smutné.

01.09.2019 4 z 5

Masožravé rostliny Masožravé rostliny Eva Kačírková

Zaujal mě název této sbírky detektivních příběhů a líbila se mi i obálka z roku 1989. Tím však většina pozitiv končí. Samotné povídky mi moc nesedly. Za nejlepší považuji Smrt na inzerát, která je zajímavá, ale na druhou stranu mi nepřipadá moc reálná. Určitě jsem s paní Kačírkovou ještě neskončil.

23.08.2019 3 z 5

Kam jdete, rodáci? Kam jdete, rodáci? Jaroslav Matějka

Velmi čtivá kniha, která zpracovává zdánlivě nezáživné téma a pokračuje tam, kde končí román Rodáci a Odrodilci. Je jasné, komu autor straní, ale dělá to chytře. I přes tu absenci nestrannosti, ale kolik autorů je opravdu nestranných, má román mnoho jiných kladných poloh, pro které stojí za přečtení. K doladění atmosféry slouží i použité nářečí.

16.08.2019 4 z 5

Rodáci a Odrodilci Rodáci a Odrodilci Jaroslav Matějka

Kniha je takovou kronikou válečných let v jednom moravském městečku. Děj je čtivý, celkem uvěřitelný, ale přeci jen ne úplně nestranný. Postav je v příběhu hodně, ale nepletou se a vcelku dobře ukazují mentalitu zúčastněných. Koho zajímá pokračování tohoto románu, může sáhnout po knize Kam jdete, rodáci?, která se se zaobírá dobou poválečnou.

14.08.2019 4 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Dobrý příběh. Netradiční místo činu. Povedená zápletka. Zajímavý motiv.
Jednu hvězdu ale ubírám za způsob vyprávění, který mi připadá poněkud strohý.

12.08.2019 4 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Foucaultovo kyvadlo je úžasná cesta, která vede historií templářského řádu a jiných tajných společenství. Nejzábavnější na ní je právě to putování, ale ani ona se občas nevyhne místům, kde toho k vidění moc není. Nejvíc asi pobaví čtenáře, kteří se někdy o okultismus zajímali.
A nezapomeň. Za vším hledej templáře.

10.08.2019 5 z 5

Lazebníkova dcera Lazebníkova dcera Linda Lafferty

Přiznám se, že jsem ke knize přistupoval s předsudky. Říkal jsem si, jak si asi Američanka může poradit s historií střední Evropy. Musím napsat, že jsem se mýlil. Nejenže si vše dobře nastudovala a popisovanou dobu věrně zobrazila, ale román má i dobrou atmosféru. Kdo by se obával přemíry násilí nemusí mít strach, kniha je místy spíše pikantní. Autorka si vzala jako předlohu skutečný historický příběh a zbytek je už její autorská licence. Případné drobné historické nepřesnosti neřeším. Lazebníkova dcera mě příjemně překvapila.

03.08.2019 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Začátek knihy je bombastický, pak se ale do postkatastrofického žánru vloudí taková nějaká "fantasy" linka a kouzlo je pryč. Mám rád dlouhé knihy, ale tady se mi místy zdála kniha zbytečně prodlužovaná. Na můj vkus se tady moc často schůzovalo a hlasovalo. Motiv dobra a zla, Boha a ďábla není špatný, mám rád filozofické a náboženské úvahy, ale zde byli hodně slaboučké. Postava Flagga byla taková moc americká. Místo ďábelské bytosti jsem viděl spíše psychopatického kovboje.

27.07.2019 3 z 5

Gormenghast Gormenghast Mervyn Peake

Druhý díl je dle mého soudu malinko slabší než první. Myslím, že profesorům je zde věnováno příliš mnoho prostoru a celkově je v druhé části více nezáživnějších úseků. Jako velmi lidskou a povedenou hodnotím epizodu s kuličkami ve vězení. Popisy jsou opět bohaté a postava Tita je až hamletovská.

19.07.2019 4 z 5

Titus Žal Titus Žal Mervyn Peake

Titus Žal je takovou směsicí fantasy a gotiky. Velmi oceňuji, že se většina děje odehrává na spletitém, chmurném a chátrajícím hradě. Největší předností tohoto románu je neskutečně podrobná popisnost, která ovšem občas sklouzne k nepřehlednosti děje. Postavy v knize jsou dobře vystavěné a některé jsou hodně bizarní. Nejvíce mi k srdci přirostla samotářská slečna Fuchsie.

15.07.2019 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Povedený vztahový a humoristický román. Jen poslední kapitola byla taková zbytečně vše dokončující.

10.07.2019 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Oproti předchozím dílům musím jednu hvězdu ubrat. Tenhle případ mi přišel trochu šroubovaný a chování Kim v některých momentech bylo i na Kim trochu podivné. Nicméně se pustím i do dalšího pokračování.

07.07.2019 4 z 5

Dívky nalehko Dívky nalehko Iva Procházková

Parádní česká detektivka. Perfektně popsané všechny zúčastněné hlavní postavy. Jelikož znám Prahu a její okolí, bylo pro mě zajímavé číst v knize o důvěrně známých místech. Doufám, že se dočkáme třetího pokračování této povedené série.

05.07.2019 5 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Povedená česká krimi, jejíž děj se odehrává v zchátralém domě na periferii Ostravy. Oceňuji velmi dobře vykreslené charaktery postav, jejichž věrohodnost ještě zvyšuje použitý místní dialekt. Jako velmi zdařilá se mi zdá "sociální sonda" do myšlení místních obyvatel, kteří se urputně brání založení bytového družstva. Už se těším na druhou knihu autorky.

30.06.2019 5 z 5

Poznamenaní temnotou Poznamenaní temnotou Mattias Leivinger

Nejvíc mi příběh připomíná knihy od Kinga. Jen se děj neodehrává v Derry, ale ve Stockholmu. Uvítal jsem okultní odér, který se nad knihou vznáší, ale očekával jsem více dospělejší formu. Jeden pentagram rovněž odebírám za příliš mnoho ingrediencí, které tato temná story obsahuje. Někdy méně znamená více.

28.06.2019 3 z 5

Něžná fata morgána Něžná fata morgána Dominik Dán

Třetí chronologický díl. Tenhle se mi asi zatím zdá nejlepší. Naše mordparta řeší vraždy mladých žen a do toho zasahuje kvas sametové revoluce. Je zajímavé sledovat tuhle historickou událost nezvyklou optikou. Nádherný příběh. Byla to opravdu něžná fata morgána.

22.06.2019 5 z 5

Země dokořán Země dokořán Bohumil Říha

Kniha je napsaná prostým starosvětským jazykem. Je zajímavé sledovat myšlenky těch nejprostších lidí té doby, z nichž většina se optimisticky dívá do budoucnosti. Jednu hvězdu ubírám za na můj vkus málo dramatický děj v tak dramatické době.

16.06.2019 4 z 5

Básník Básník Dominik Dán

Druhý "chronologický" díl. Doba je těžká, píše se rok 1988 a Richard Krauz má velké problémy. Naštěstí trio Burger, Hanzel a Krauz jsou parťáci do nepohody a v nelehkém prostředí se pohybují jako ryba ve vodě s nějakým tím ‰ alkoholu v krvi.

09.06.2019 5 z 5

Uzel Uzel Dominik Dán

Parádní úvodní díl celé série. Tedy úvodní díl z chronologického pohledu. Vrátíme se do roku 1988 a seznámíme se mimo jiné s Pohraniční stráží a Státní bezpečností. Příběh sleduje několik dějových linií, které se ke konci knihy protnou. Jsem nadšený a těším se na další případy.

08.06.2019 5 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Mysteriózní příběh plný světla, sakrálních staveb a bizarních postav. Pokud jste naladění na stejnou vlnu, tak autorovi odpustíte nějakou tu konstrukci a nebo sentiment. Jen pozor na to, když se v okolí mihne zlověstný světlý stín.

07.06.2019 5 z 5