Gormenghast

Druhý díl fantazijní trilogie, nazvaný krátce Gormenghast, rozvíjí sled událostí poté, co se nenápadné vlády nad hraběcím hradem pomalu ale jistě ujímá plebejský samozvanec Koncíř. Ještě mu zbývá odstranit několik nepohodlných dvořanů. Jenomže tak dlouho se chodí s dýkou pro moc, až se čepel ulomí, a prohnanému Koncířovi nakonec vrtkavá štěstěna přestává přát. Po tragickém skonu mladé Fuchsie vzbouří její matka veškeré poddanstvo a vytáhne do války proti uzurpátorovi. Ale nástupce trůnu Titus, s hamletovskými pochybnostmi v hlavě a nešťastnou láskou v srdci, si umíní, že proradného zabijáka Koncíře musí dostat sám, ať ho to třeba stojí krk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1164/gormenghast-Stt-1164.jpg 4.625

Gormenghast (2.)

The Gormenghast Trilogy: Gormenghast (1950)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

Kniha Gormenghast

Finn69
18.02.2018

Druhý díl je daleko čtivější než Titus Žal, je tu podstatně víc děje, napětí a místy i humoru.
Není to prostě už jen o té gotické atmosféře, bizarní postavičky obyvatel Gormenghastu ve druhém díle pořádně ožijí a dostanou se vám pořádně hluboko do hlavy. Namísto abyste to jen pozorovali, budete tak už spolu s panem Křístem pátrat po zloduchu Koncířovi v zapomenutých chodbách hradu a stejně jako mě se vás dotkne nesmyslný konec ubohé Fuchsie...
Po druhém čtení přidávám hvězdičku na rovných pět.

Taťka Hraboš
18.01.2018

Pokračování díla, v němž dominují osamělost a žal. V této části autor přidal na dějovosti, dodal špetku humoru (pasáže týkající se pánů profesorů) a ubral lyrických a popisných pasáží, což bezpochyby učinilo knihu pro čtenáře atraktivnější. I přes nesporné literární kvality jí však nemůžu dát plný počet hvězdiček. Třeba i proto, že ani fantasy nemůže úplně postrádat logiku, nectít některé základní přírodní zákony. Narážím na tu nereálnou závěrečnou potopu biblických rozměrů, kterou jaksi nejsem schopný překousnout, byť by závěr knihy bez ní musel být jiný. Kromě toho jsem zvědavý, co se vůbec bude dít ve třetím díle, když v tomto se v zásadě vše uzavřelo.
PS: S odstupem času jsem se přece jen rozhodl autorovi tu spektakulární potopu odpustit a dát plný počet hvězdiček.

puml
04.09.2017

Druhý díl je jednoznčně nejlepší z celé trilogie a lze ho číst spolu s prvním dílem jako dva samostatné romány. Zatímco v prvním díle je pozornost upřena spíše k celkovému uvedení do ponurého a řádem svázaného světa Gormenghastu, je druhý díl více psychologickou sondou do duše dospívajícího Tita, Fuchsie a uzurpátora moci Končíře. To, co v první díle působí pitoreskně, se ukazuje v druhém díle jako pečlivě budovaná psychologická drobnokresba jednotlivých postav, která právě až tím vývojem let nabývá na pozoruhodnosti a síle. Je to vlastně taková gotická, hororová a někdy dost pitoreskní variace na Hledání ztraceného času, nebo by snad byla, kdyby Peake neonemocněl a mohl dopsat v plné síle celou zamýšlenou pentalogii. V tomto díle se ale velmi silně ukazuje, jak je celý svět Gormenghastu propojený s vnitřním světem hlavních postav, a že v popisech samotného hradu a jeho potemnělých chodeb a sálů se v mnohém odráží psychika jednotlivých postav a naopak. Právě kvůli tomuhle dílu se vyplatí se tak trochu probabrat dílem prvním, jenž až na výbornou zápletku s Křístem a Bachořem nic moc zásadního nenabízí a spíš je rozvláčnou předehrou pro druhý díl, jenž je skutečnou literární lahůdkou. Především pak v druhé půli nabírá děj i samo místo - hrad Gormenghast - na přízračnosti a temné fantasknosti. Doporučuji.

Hadati
12.06.2017

Knihu jsem nedočetl, což se mi za posledních cca 150 přečtených knih stalo teprve podruhé. Proto nemohu knihu hodnotit jako celek. Kniha je velmi popisná a nejblíže bych ji připodobnil fantasy telenovele. Proč? Protože za těch padesát zhuštěných stran (celkem 370) se tam prakticky nic důležitého neodehrálo a kniha mě ničím nezaujala. V dnešní době, kdy trh je tolik bohatý na zajímavé knihy všeho druhu, mi přečetení této knihy přišlo jako naprostá ztráta času.

Torgal
30.03.2015

Omnoho čtivejšie ako prvý diel. Dej sa valí dopredu na sériu nečakane rýchlo, pokrýva celé roky a každú chvíľu niekto zomrie (väčšinou násilne). Samozrejme ale nechýbajú ani pasáže, kde sa môže človek kochať bohatosťou autorovho jazyka (klobúk dole pred prekladateľom). Atmosféra knihy už nie je tak gotická, ale kvôli množstvu zaujímavých epizód (Irmin večierok, sledovanie Koncířa) radím dvojku pred jednotku. Len záver ma mierne sklamal, sond do Titovho psyché už bolo priveľa. 8/10

fanciulla
31.03.2012

Svet Gormenghastu na mňa pôsobil úzkostne, tradícia a zvyklosti zošnurovali jeho život. Toto mohol napísať jedine Brit. Postavy sú do jedinej výstredné a nesympatické, tak nejak pokrútené, žijú sa jednom mieste a predsa je každá osamelá. Je to zvláštna kniha, miestami som sa nahlas smiala, miestami upadala do depresia. Toto síce patrí k fantasy, ale žiadnych drakov ani elfov tu nenájdete. Podľa mňa je to kniha o slobode.

Mervyn Peake

Mervyn Peake