egan egan komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Absolútne nerozumiem všeobecnému nadšeniu z tejto knihy! Respektíve, asi je to dnešnou dobou, kedy je všetko rýchle...plytké...kĺže po povrchu...nezamýšľa sa...bez imaginácie...prvoplánové...Taká je kniha Hana!
Práca šikovnej maturantky, bez väčšej literárnej hodnoty. Tam, kde vám vynikajúci spisovatelia vedia zájsť pod kožu a spôsobiť zimomriavky, tak tam Hana iba úsmevne a trápne “přicmrndává”. Niekto to v komentároch nazýva mainstreamom (proti ktorému ja v zásade nič nemám), ale aj ten môže byť kvalitný, alebo...Mornštajnovej Hana.
Postavy sú čierno-biele, čiže sú vám dosť jedno, alebo v lepšom prípade na smiech...nič vás v románe neprekvapí...dostávate stále len informácie a možno práve preto sa číta tak “rýchlo”.
A že je téma závažná? To bezpochyby!!! Ale takto povrchne o nej čítať naozaj netreba. Vzhľadom na závažnosť témy sa to až bojím napísať, ale táto kniha je zbytočná! Sú lepšie! Oveľa lepšie! Knihy v úplne inej lige!

20.08.2018 1 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Toto bolo utrpenie vôbec dočítať...Prečítal som zatiaľ všetkých Keplerovcov a týmto veľdielom sa aj s nimi rozlúčim. Hypnotizér bol pre mňa sľubný začiatok série, potom s Paganiniho smlouvou prišiel totálny prepad...Svědkyně ohně považujem za vrchol ich doterajšej tvorby (v rámci ich možností samozrejme)...Písečný muž bol celkom zábavný a vtipný v tom, aký bol hlúpy a naivný...ale tento Stalker??? Tento paškvil, ktorý nedosahuje ani úrovne maturitnej slohovej práce? Príbeh postavený na hlavu, konanie postáv vykonštruované až za hranicu debility,...ach jaj! Keplerovci vytvorili nový žáner - "absurdné sci-fi náhody bez kúska logiky". Už sa mi to nezdalo ani zábavné...jednoducho je to celé hlúpe. (jednu hviezdičku dávam asi za tri krátke kapitolky popisu stalkerovho napádania a popisu snahy o prežitie jeho obetí, kde to malo aspoň záblesk nejakej atmosféry)

18.06.2015 1 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Krásna kniha! Strhujúca! Drsná! Aj nežná a poetická! Začal som ju čítať ráno a skončil som okolo jednástej večer - čo asi nie je nič mimoriadne - v komentároch sa táto jej vlastnosť "strhnúť a nepustiť", objavuje pomerne často. Kateřina Tučková je obdivuhodne talentovaná! Ale slová pre hodnotenie tejto knihy sú podla mňa zbytočné. Čas strávený s touto knihou bol výnimočný a ešte sa k nej určite vrátim. Bodka.
A vy tiež už nečítajte tento komentár a zažite niečo výnimočné - čítajte Žítkovské bohyně :)

27.05.2013 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Na tejto knihe je zlé snáď úplne všetko. Okrem vydarenej obálky od vydavateľstva Argo... Neuveriteľná zlátanina napísaná tak diletantsky, že som neveriacky počas čítania krútil hlavou. Nevedel som, či sa mám smiať, a či to celé nie je myslené len ako nevydarený fór.
Text nedosahuje ani úrovne maturanta! Pri čítaní som sa chcel touto (absolútne nezmyselne) obsiahlou knihou umlátiť, aby som už nemusel ďalej trpieť. Ale dočítal som...hrdinsky vytrval, aby som sa presvedčil, že táto (s prepáčením) "sračka" nemá náhodou nejakú skrytú pointu!
Literárne ceny? Jediné možné vysvetlenie je, že sa písal strašidelný rok 2012!

10.09.2017 odpad!

Švábi Švábi Jo Nesbø

Úplne obyčajná detektívka. Po slabučkom Netopýrovi je to ale rozhodne posun k lepšiemu. Číta sa pomerne rýchlo, dej napreduje a hrdinovia sú celkom duchaplní. Dúfam, že pri Nesbovi platí, že sa každou novou knihou zlepšuje, lebo inak si zatiaľ jeho obrovskú obľúbenosť vysvetliť neviem.

21.07.2013 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nič viac, než absolútne priemerná kniha. Je v nej história, romantika, trošku vedy, dosť sexu, rodinná dráma, nejaké "pikošky" z architektúry a dejín umenia. Skrátka, z každého niečo a (pre mňa) nič nie je spracované poriadne. Číta sa to dobre, opisy sú pekné, rodinný príbeh je ale dosť predvídateľný. Vilu Tugendhat poznám veľmi dobre - opisy sú verné a pekné. Postavy sú dosť mdlé. Snáď až na Hanu, ktorá je zo všetkých "najživotnejšie" napísáná, dokáže prekvapiť a baví.
Skutočne neviem, za čo tá nominácia na Man Booker Prize! Že kniha "akože" mapuje veľkú časť dejín 20.-teho storočia?
Sú o dosť lepšie knihy.

25.06.2013 3 z 5

Smršť Smršť Johan Theorin

Theorin ma opäť nesklamal. Má skutočne obrovský rozprávačský talent a vie vytvoriť atmosféru na pár riadkoch ako maloktorý severský autor. Už Mlhy Olandu ma presvedčili, že čas strávený s jeho knihami stojí za to!
Smršť je fantastickou knihou, ktorej strašidelná a ponurá atmosféra sa vám dostane pod kožu.
Theorinove knihy nie sú "prvoplánové" detektívky - sú plné melanchólie a plíživej podprahovej temnoty a smútku. V jeho príbehoch je vždy prítomný silný katarzný moment!

09.12.2013 5 z 5

Bellevue Bellevue Ivana Dobrakovová

Podľa môjho názoru je táto kniha výnimočná.
Možno o to viac, že som na ňu narazil pár mesiacov po prečítaní (z môjho pohľadu vysoko preceňovanej) knihy autorky Anny Bolavej - Do tmy. Obe knihy majú spoločnú tému a tou je maniodepresia alebo bipolárna afektívna porucha hlavnej hrdinky - rozprávača príbehu. Kým "Do tmy" pre mňa bola skoro neakceptovateľná a neznesiteľná svojou vyumelkovanosťou, manierou a akýmsi zvláštnym druhom otravného pozérstva, "Bellevue" ma oslovila a zasiahla práve svojou obyčajnosťou a čistotou rozprávania. Vysoko hodnotím aj formálnu stránku knihy, kde sa vývoj duševnej choroby hrdinky premieta aj do štylistiky. A práve toto spojenie malo na mňa obrovský emocionálny dopad (narozdiel od neúnosného tlačenia na pílu a akáhosi príliš chceného dojímania čitateľov a ľutovania hlavnej hrdinky v "Do tmy"). Ivana Dobrakovová napísala hlbokú, krásnu, smutnú a hlavne dôležitú knihu!

01.02.2017 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Veľmi pekná kniha - zručne napísaná po štylistickej aj formálnej stránke. Naozaj krásny jazyk a práca s ním. Príbeh vyrozprávaný takým spôsobom, že som ho prečítal za jeden deň. Aj keď si knihu chcete vychutnať po malých dávkach - nedá sa. Autorka vás núti v zbesilom tempe obracať strany a noriť sa hlbšie a hlbčie do príbehu. Postavy sú ako živé - veríte im každé slovo, každý čin. Po prečítaní sa pocitu z knihy na pár dní nezbavíte, budete okolo nej chodiť a občas do nej ešte raz nahliadnete, prípadne ju prečítate na zruhý záťah znova, ako ja :) Kniha, ktorá má čo povedať a je dnes veľmi dôležitá.

05.12.2013 5 z 5

Netopýří muž Netopýří muž Jo Nesbø

No...mňa táto kniha nezaujala. Mal som problém ju dočítať. To je asi všetko, čo by som k tomu povedal. Už teraz som zabudol, o čom vlastne bola :)

27.01.2013 2 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Kniha ma totálne pohltila. Už dlho sa mi nestalo, že by som sa do nejakej knihy takto zahryzol a hltal každé slovo. Vynikajúci príbeh, ktorý mi nedovolil vydýchnuť a nútil ma čítať ďalej a ďalej (až do neskorých ranných hodín:)). Postavy, s ktorými tento príbeh chcete prežívať, sú zaujímavé a rozhodne nie čierno-biele. Atmosféra, ktorú spolu s nimi skoro až dýchate. Zafón je bez pochýb geniálny rozprávač.

29.11.2012 5 z 5

Básnik smrti Básnik smrti Michael Connelly

Kvalitná detektívka.
Moja prvá od Connellyho a veľmi milé prekvapenie. Má všetko, čo od dobrej detektívky očakávam - pútavý príbeh, zaujímavé postavy a je veľmi šikovne napísaná - prispieva k tomu rozprávanie v prvej osobe - tým sa stáva napínavejšou a čitateľ sa velmi rýchlo s hlavným hrdinom stotožní.

08.09.2013 4 z 5

Led v žilách Led v žilách Yrsa Sigurðardóttir

Výborná detektívka. V knihách Yrsy Sigurdardóttir všetko krásne "šlape". Od jazyka a štýlu písania, cez príbeh, atmosféru, dialógy, postavy... Dúfam, že sa dočkáme vydania ďalších prípadov advokátky Tóry, lebo autorka je každým novým príbehom lepšia a lepšia. V záplave severskej krimi je pre mňa vzácna tým, že sa na nič nehrá, Nepotrebuje byť prehnane akčná, prehnane násilná, aby zaujala a nenudila - motívy zločinov a jednanie postáv je tak krásne obyčajné a má vždy tak osobný ľudský rozmer - až ma to vo finále stále znova prekvapuje.

21.05.2013 5 z 5

Mrazivé světlo Mrazivé světlo Yrsa Sigurðardóttir

Pekná detektívka. Autorkin štýl písania sa mi páči určite viac ako preceňovaná Asa Larsson. Postavy sú veľmi živé, dialógy prirodzené, zaujímavé a často aj vtipné. Jej príbehy majú pre mňa "hlavu aj patu". Advokátka Tóra ma jednoducho baví.

06.03.2013 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Po Hypnotizérovi veľké sklamanie! Mňa osobne kniha skoro vôbec nezaujala. Dej je síce plný akcie, ale akosi mi to bolo všetko jedno a do čítania som sa vyslovevne musel nútiť. Kapitoly sú síce krátke, ale po každej sa mi už chcelo spať :) Zaujímala ma snáď iba jedna postava v celom príbehu a pasáže o hudbe boli výborné. Inak...nič. Škoda!

13.01.2013 2 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Som sklamaný. Asi som už na Kinga starý :) Je to bez pochýb výborný rozprávač, ale neviem prečo, ale mňa jednoducho "zvieratká zo živého plotu" nevystrašia. Oveľa viac funguje, keď popisuje atmosféru než akciu. "Výťah" sa mu podaril bravúrne! Ale inak musím priznať, že Stanley Kubrick a jeho film (ktorý sám King tak odsúdil) dodali tomuto románu v jeho filmovom spracovaní presne to, čo mu pre mňa chýba. A vyslovím teraz to, čo by som si nikdy nepomyslel, že sa stane: Ak by bola kniha taká, ako Kubrickov film, tak je výborná!

18.12.2012 2 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Ach jaj! Zase som raz tomuto pánovi a bubline okolo neho naletel!
Možno platí pravidlo, že prvá prečítaná kniha od Kinga je tá najlepšia. V mojom prípade to je Řbitov zviřátek a následne Carrie, ktoré bavili a mali pre mňa aj určitú nadstavbu, než len "hororový príbeh". Mali v sebe aspoň určitý ľudský rozmer, riešilo sa v nich nejaké morálne dilema, živé postavy atď.
Prokletí Salemu je totálne ordinérna báchorka o upíroch, navyše často asi nechcene smiešna. O atmosfére nemôže byť ani reč (môj skromný subjektívny názor), prekvapivé v príbehu nie je ale naozaj že NIČ a správanie postáv hraničí s diagnózou ľahkej demencie. Neupieram autorovi schopnosť pútavo rozprávať - aj keď rozpráva totálne kraviny. V tom asi jedine bude king:)
Danovi Simmonsovi a jeho Hladovým hrám (Carrion comfort) nemôže táto hlúposť konkurovať v ničom.
Ale veď nehádžem ešte flintu do žita... keď skutočne nebude chvíľu čo čítať, tak ešte po niektorom Kingovi siahnem. Ale nech je to už niečo dobré!

03.07.2013 2 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Veľmi priemerná detektívka, ktorá ani veľmi nezaujme, ani neurazí, chvíľu baví, chvíľu otravuje. Často som sa do čítania musel nútiť. Som rád, že som ju nakoniec dočítal. Ale keby som ju nečítal, tak mi to určite k životu nechýba :)

07.01.2013 2 z 5

Piata loď Piata loď Monika Kompaníková

Jedna z najlepších slovenských kníh, ktoré som čítal. Ani neviem, ako by som ju opísal. Zanechala vo mne veľmi silný dojem a odporúčam ju každému. Monika Kompaníková je majstrom svojho oboru a touto knihou to definitívne potvrdila! Ďakujem!

14.11.2012 5 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Opäť raz fantastická Yrsa a jej advokátka Tóra!
Mám pre detektívky tejto autorky slabosť. Dokáže tak krásne napísať svoje postavy, že sa s nimi počas plynutia deja maximálne stotožníte. Rozumiete každému ich konaniu a motivácii. Treba uznať, že v tomto príbehu advokátky Tóry je motív a priebeh zločinu trošku prekombinovaný, ale stále veľmi uveriťeľný. Pre mňa je to Yrsina najsmutnejšia kniha. Vlastne preto mám rád knihy tejto autorky - lebo aj keď sú to "len" detektívky, dokážu vo mne vzbudiť veľmi silnú emóciu.
A tá posledná kapitola...to už bol naozaj tvrdý "úder na solar"...ten záver bude vo mne doznievať ešte dlho!

22.08.2016 5 z 5