Básnik smrti

Novinár Jack McEvoy je špecialista na smrť. Na stránkach Rocky Mountain News sa zaoberá zločinom. Pri tejto práci sa už stretol s každým druhom násilia, aspoň je o tom presvedčený. A predsa jeho profesionálny prístup rozbije šokujúca samovražda. Mŕtvym je totiž jeho brat, dvojča, detektív z oddelenia vrážd. Jack vie, že brat pracoval na príšernej vražde, ktorú sa mu nepodarilo vyriešiť. Pokúša sa upokojiť svoju dušu tým, že sa rozhodne napísať článok o samovraždách policajtov. Už prvé riadky článku ho však ponoria do prípadu, v ktorom sa onedlho možno sám stane terčom šialeného vraha......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29025/basnik-smrti-29025.jpg 4.4132

Jack McEvoy (1.)

The poet (1996)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Slovart (SK)

Metla

Mé první setkání s tvorbou Michaela Connollyho a hned na úvod taková pecka! Novinář Jack MacEvoy se vyrovnává po svém se sebevraždou bratra - dvojčete: začne hledat pravdu, aby o ní mohl napsat. Co spojuje sebevraždy policistů s vraždami dětí? Já vám to samozřejmě nevyžvaním a pokud máte rádi thrillery, přečtete si to sami. Román je svižný díky "ich formě" (třetí osoba je používána jen v pasážích, kdy je v hlavní roli zlo), pyšní se detailní znalostí práce a prostředí žurnalistů, neopomene ani činnost a vztahy různých bezpečnostních složek. Kniha je ve všech aspektech velmi podrobná, místy snad až příliš. Mám zřejmě načteno a nakoukáno moc kriminálek, aby mě zápletka "Básníka" něčím výrazněji překvapila, přesto mě příběh vtáhnul a udržel v napětí do samotného závěru. Bohužel nemohu pouze chválit - některé zlomy v ději byly na můj vkus poněkud uměle vykonstruované a ukončení, kdy mnoho zůstalo nevyřčeno, zapůsobilo stylem "nevím, co s tím, ať si to teda čtenář přebere, jak chce". Možná bude vše vyjasněno ve "Strašákovi", uvidíme.

AlenaF

K této detektivce jsem se vrátila po nějaké době. Skvěle napsané, napínavé.

moudivlacek

Skvělá detektivka, a i když jsem měla tušení, kdo je pravým básníkem, byla jsem zvědavá, jak to vše dopadne. Autor dokáže udržet napětí po celou dobu knihy, neustálé zvraty a zajímavé důkazy a objevy. Jen je mi trochu líto Jacka a Rachel, a ten podivný závěr ve mně vzbudil červíčka hlodajícího a vymýšlejícího, jestli alespoň něco z toho nebude pokračování dalšího dílu.
Každopádně - DOPORUČUJI milovníkům napětí a detektivního pátrání.

1amu

Kdysi dávno jsem se dočetl, že jistý Michael Connelly je oblíbeným autorem tehdejšího prezidenta Billa Clintona. Jméno autora bylo tenkrát pro mne nové - no tak se podíváme jaký vkus má Bill C. Jó je to fajn.
A jsme u pana novináře Los Angeles Times, který se jmenuje Jack McEvoy
Jako správný novinář, ještě k tomu "trestní rubriky" je správným šťourou. Zabili mi bráchu - tak to tedy tak nenechám. A začíná vytáčet vraha (což znamená, že jde správnou cestou)...
Mc Evoy měl u čtenářů úspěch, stejně tak série s hrdiny jménem: Harry Bosch, Mickey Haller, Terry Mc Caleb a nyní bratři Slováci vydávají novou sérii s ženou jménem Renné Ballard. My fandové Majka C. se máme na co těšit !

Evunka1957
28.12.2017

Vynikající, chystám se číst volné pokračování této knihy a myslím si, že nebudu zklamaná, velmi mne tento spisovatel zaujal. Doporučuji

Lolila
14.10.2017

Skvelá detektívka. Doteraz som prečítala od tohto autora niekoľko kníh zo série H. Bosh (super knihy) a dúfala som, že knihy s inou hlavnou postavou budú tiež výborné. M. C. nesklamal. Je to naozaj skvelý autor. Kto má rád detektívky, určite nebude sklamaný.

Bar16
08.07.2017

Další brilantně vymyšlený příběh Michaela Connellyho. Docela často takovým autorům skáču na špek a tato kniha není výjimkou. A plusové body za ten konec - ne všechny knihy potřebují happy end.

Silmarien
26.06.2017

Výborná detektívka.
Jack McEvoy príde o brata, Sean spáchal sebevraždu. Jack ako reportér vrážd hľadá nielen pravdu, ale aj odpoveď prečo a spustí lavínu vyšetrovaní, ktoré odhalia oveľa viac ako len jedného detektíva, ktorého dobehla vlastná práca...
Myslela som si, že mám Connellyho "prečítaného". Odhadla som zvrat v polovici knihy a následne naň čakala do konca. V istom momente som si myslela, , že som ho dostala, ale on to zase zaonačil tak, že som si celú záhadu užívala prakticky do posledného písmenka. Výborná oddychovka vo veľkom štýle.

Abigail8
09.06.2017

Connelly patri medzi mojich najoblubenejsich autorov, toto bola prva kniha bez Harryho Boscha, ktoru som od neho citala. Opat nesklamal, vynikajuci namet, uplne mi vyhovuje jeho styl pisania...akurat zaver. Neviem, mne sa to zdalo uz trosku "cez". Ale to je iba moj nazor.

RSR
20.01.2017

Čtivé, napínavé, to zcela určitě. Ale nemůžu si pomoct, závěr mě trochu zklamal.

Pampalini
14.11.2016

Skvelá detektívka s výbornou zápletkou a dokonalým štýlom.
"Všetko má svoje príčiny. Tie sú niekedy horšie ako hrôzy, čo následne spôsobili, no málokedy sa o nich toľko hovorí."

Babo
27.04.2016

Kniha se čte dobře,nápad je jistě zajímavý,ale zřejmě proto,že nejsem milovník detektivek a sahám po nich jen když nevím co zrovna číst , tak nejsem objektivní "kritik" a za sebe mohu říct , že nijak nevybočuje . Sériový vrah čím se může lišit ? Způsobem vražd . A čím se může lišit pátrání ?
Jednotlivými střípky , které nakonec doplní mozaiku a pachatel je odhalen .
To co skuteční pozůstalí prožívají žádná detektivka nemůže zachytit. Není to ani jejim smyslem,já vím.:-))))

vangog
19.02.2016

Ze začátku trochu vleklé,ale velmi rychle se to zvrhlo ve velmi poutavé čtení.Opět autor nezklamal.
Mohu jen doporučit hlavně pro ty,kteří mají rádi tento druh literatury.

MAXA71
17.02.2016

Trochu zložitejšie čítanie ako som u autora zvyknutá, ale aj keď je dej sekany je dobrý.

felia
18.12.2015

Connelly umí dobře psát. Čtivé, napínavé a nikoli hloupé, jenom ta FBI poněkud přeceňovaná. Autor si oblíbil sériové vrahy. Bohužel má kniha pokračování, Básník vše přežil

Lidija
25.11.2015

Není tu někdo kdo knihu rád prodá?

Pavlusa007
11.08.2015

Docela dobré počtení, jen teda nevím, čeho se v Předmluvě Stephen King tolik bál. Už jsem četla mnohem děsivější i napínavější knihy.

Danuše7
04.04.2015

Tohoto autora jsem četla poprve. Ze začátku jsem se nemohla začist, ale děj se rozvinul v úžasný příběh.

kalache
01.01.2015

zase kniha na jeden den....dík...

kormoran78
21.11.2014

Moje první setkání s tímto autorem. Dle recenzí jsem očekával něco víc napínavého a dramatického, ale nakonec to bylo spíš průměrně napínavé. Pořád jsem očekával nějakou gradaci, která dorazila vlastně až v závěru, kdy se všechno dvakrát přetočilo. Nemůžu říct, že to byla nuda a ztráta času, ale žádné překvapení se nekonalo a brzo na tuto knihu zapomenu.

Ben Nevis
03.10.2014

Detektivka, která se vrací k úspěchu Mlčení jehňátek. Koho by nezajímal svět sériových vrahů? Nejúžasnější je začátek, kdy hlavní hrdina hledá "neexistující" důkazy, a mezitím sledujeme příběh psychopata a děláme první dohady. Jakmile se do toho vloží FBI, začínají výplňové partie a kniha graduje do trpělivě očekávaného závěru.
Líbilo se mi, že postavy postupují logicky, očekávaně se do toho vloží federálové a hlavní hrdina není jediný spravedlivý na celém světě (jak to bývá u jiných kriminálek). Konec je už však trošku překombinovaný, protože autor chce dopřát čtenáři nějaké to překvapení. Některá vysvětlení taky pokulhávají (v reálném životě by to nefungovalo), ale není to nic, co by kazilo požitek z příběhu.

machina
18.08.2014

Když už jsem si myslela, že mě nic nepřekvapí, otočila jsem stránku a dostalo mě zase něco nového! A když už jsem se blížila ke konci, který se mi zdál předvídatelný, zjistila jsem, že předvídám úplně blbě! :D Perfektní!

Neo1tex
17.06.2014

Tohle mě moc bavilo... skvělá detektivka.

Lucy
24.10.2013

Napínavá,dobře napsaná

jefff
26.09.2013

Jednaz TOP krimi/thrillerů vůbec. Napínavé a skvěle napsané, žádný brak.

egan
08.09.2013

Kvalitná detektívka.
Moja prvá od Connellyho a veľmi milé prekvapenie. Má všetko, čo od dobrej detektívky očakávam - pútavý príbeh, zaujímavé postavy a je veľmi šikovne napísaná - prispieva k tomu rozprávanie v prvej osobe - tým sa stáva napínavejšou a čitateľ sa velmi rýchlo s hlavným hrdinom stotožní.

michalka S.
02.08.2013

Velmi zajimava kniha doporucuji!!!!

Mako123123
07.06.2013

Diela od M.C. sú jednoducho zárukou kvality. či už veľmi dobrej alebo vynikajúcej. Táto časť patrila medzi tie vynikajúce.
Normálne mi je ľúto (tak ako u každej skvelej knihy) že už skončila. Je vidieť že Michael Connelly je majstrom svojho remesla, perfektne prepracovaná, neklišovitá stratégia a vyšetrovacie postupy + napätie až do úplneho konca.
Dávam 5/5 :) Určite budem čítat aj jeho dalšie....

guru
30.03.2013

Prepracované po každej stránke. Na konci možno trochu prehnané so zvratmi, ale inak vyvážené.

knihomoli
09.03.2013

hodně stránek, velká nuda. Od detektivky očekávám napětí a pohodovou četbu, ale tady to nesplnilo ani jedno.