Eeli Eeli komentáře u knih

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Příběh přátel živořících v poválečné době, kteří se snaží vypořádat se současností. Nejde o knihu s nějak výraznou zápletkou, spíše o záznam běhu každodenního života tří přátel a jejich známých, kteří všichni spíše přežívají, než aby žili. Hlavní hrdina, jehož denním chlebe je pití, se pohybuje ve společnosti prostitutek a dalších jakýchsi marných lidí. Od začátku čtení kniha působí velice smutně, melancholicky a to i tehdy, když se hrdinům dějí i dobré věci. Prostě tak nějak tušíte, že něco nedopadne dobře. Na můj vkus je kniha psána tak nějak vláčně, nezajímavě. Pasáže přinášející nějaký zvrat, napětí, tragické události jsou z pohledu hlavního hrdiny vyprávěny tak nezáživně, jako by se ho to ani netýkalo, jako by ani nic necítil. Kniha se četla dobře, ale čekala jsem trochu větší prožitek.

20.10.2016 3 z 5

Kniha zajímavostí, která čtenáři popularizační formou předkládá střípky více či méně známých dějinných faktů, různé pikantnosti o známých osobách i událostech, zážitky zdánlivě obyčejných lidí nějakým způsobem podílejících se na světově známých případech. To vše podáno velmi čtivou formou, která nenudí. Navíc mají jednotlivé příběhy velmi krátký rozsah, kniha se tedy i dobře čte.

20.10.2016 4 z 5

Paměti aneb Moje filmové 100letí Paměti aneb Moje filmové 100letí Otakar Vávra

Autobiografická kniha Otakara Vávry, kde je znát, že je psaná "spatra", jak autorovi přišly vzpomínky na mysl, takže i přes chronologické uspořádání událostí na mě působila tak nějak chaoticky. Kdo bude očekávat převahu historek z natáčení, perličky o hercích apod., bude trochu zklamán. Na knize lze ocenit, že je jakýmsi odrazem českých dějin popsaných člověkem, který zažil veškeré zvraty naší novodobé historie, a doplňuje tak školní znalosti dějepisu o běžné osobní zážitky a postřehy (přece jen pan Vávra zažil dvě světové války a osm převratů). Také je milé, že se v knize setkáte s českými osobnostmi i z jiné perspektivy, než z jaké jsou běžně nahlíženy a všeobecně prezentovány. Kniha se mi přesto nečetla příliš snadno, považuji ji sice za hodnotnou (především kvůli výše zmíněnému uvedení dobových souvislostí atp.), ale nudnou.

05.10.2016 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Jedná se o milý romantický příběh zdařile mapující společenské poměry a zvyky těch kterých sociálních vrstev včetně jejich potřeb a myšlení. Tento odraz společnosti se mi na těchto knihách líbí, prostě víte, jak to dříve chodilo. Příběh samý je typický pro romantické žánry (z nenávisti láska, napravený milý, chudá holka ke štěstí přišla). Kniha je napsaná tak, že nudit nebude, ale nepotřebovala jsem ji přečíst "na jeden zátah". Na můj vkus byl příběh vyprávěn příliš vlažně, nenapínavě, přišlo mi to spíše jako prostý popis děje než vyprávění (nebýt té přímé řeči samozřejmě:)). Protože se ale jedná o nestárnoucí klasiku, doporučuji.

03.10.2016 4 z 5

Milá a neuvěřitelně vtipná kniha plná nenásilného a inteligentního humoru. Jednoduchá a zároveň zamotaná zápletka s návraty do minulosti, kdy "stařík" švejkovského typu neúmyslně zasahuje do významných dějinných událostí. Tyto pasáže pro mě byly z celé knihy ty nejvtipnější.

27.07.2016 5 z 5

Naprosto skvělé vyvrcholení děje předchozího dílu. V této knize již sice není tolik akčních scén jako spíše odhalování souvislostí apod., přesto je vše napsáno tak, že napjatě hltáte stranu za stranou. Když máte pocit, že hrozí nuda a stereotyp, objeví se další, popř. jiná dějová zápletka. Shrnutí: skvěle promyšlená trilogie dotažená do detailů (včetně podložení fakty), žádné přehnané přímé charakteristiky postav a jejich vývoj, jedná se především o příběh samý, text na mě působil promyšleně, věcně, čímž se do stylu psaní promítá autor - novinář.

10.07.2016 5 z 5

Panoptikum Panoptikum Jeffery Deaver

Četba, která baví pro svou nenáročnost. Povídky jsou vystavěny na běžných zápletkách s tematikou obvyklou pro krimi, thrillery apod., avšak s velmi překvapivou pointou. Autor svým líčením příběhu dokáže absolutně zmást čtenáře, který je pak opravdu překvapen závěrem. (I když už si časem zvyknete na to, že máte očekávat jistý zvrat, dokáže autor stejně překvapit.) Oceňuji, že za účelem dosažení těchto překvapivých konců autor nezabředl do přehnaných a nesmyslných rozuzlení, ale dokázal se držet "reálného" provedení.

30.06.2016 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Prostě super. Čtivé, napínavé, neotřelé, promyšlené do všech detailů, překvapivá odhalení, která čtenář nečeká. Druhý díl Milénia rozhodně nepokulhává za prvním, ba naopak, možná je ještě o píď lepší.

28.06.2016 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Velmi příjemná četba - napětí, akce, romantika, historie. Děj knihy je spíše členěn do samostatných dějových epizodek spojených vývojem hlavních postav, čímž autorka zajistila, že se "stále něco děje" a čtenář se nezačne nudit. Přesto však (nebo spíše proto) není problém se od čtení oprostit, protože nejste napjatí, co bude dál, spíše čekáte, co se zase stane. To na mě působí, jako by byla spíše kniha napsána podle seriálu než naopak. Nicméně se mi velmi líbila a doporučuji.

24.06.2016 4 z 5

Podfuk Podfuk Janet Evanovich

Příjemná, nenáročná, oddechová četba. Je zde velmi znát účast L. Goldberga jakožto seriálového scénáristy, protože příběh svými akčními scénami, jednotlivými postavami, jejich chováním, vzájemným popichováním, jiskřením a lehkým humorem silně připomíná americké krimi seriály či akční komedie.

18.06.2016 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Kniha mě zklamala. Podprůměrný detektivní příběh, kdy se najednou, ani nepostřehnete jak, dozvíte, kdo je vrah. Ani nevím, jak se autorce podařilo napsat bezmála pět set stran téměř o ničem, protože děj samotný by si vystačil tak s pětinou. Žádné napětí, akce, očekávání apod. Dvě hvězdičky za to, že se to překvapivě rychle četlo.

05.06.2016 2 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Ze začátku je nutno překousnout pár stránek nezáživného popisu, ale pak je to bomba. Nedokázala jsem přestat číst. Realistická kniha plná napětí, logického děje v čele s neobvyklými, přesto kladnými hrdiny. Příběh je napsán srozumitelně (tím nechci říci jednoduše), živě a dokáže vás pohltit. Pro ty, kteří mají rádi napětí, trochu akce a očekávají dobré konce, je kniha jako dělaná.

02.06.2016 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Zpočátku jste naladěni na obyčejný příběh dvou více méně sympatických lidí. Vše však začne silně gradovat, děj je napínavější a napínavější. Nejprve začnete nesnášet jednu postavu, pak druhou, přemýšlíte, co je menší zlo, obdivujete dokonalost v promýšlení a plánování (klobouk dolů před autorkou), musíte čít dál a dál. Konec mě trochu "rozhořčil", neboť jsem konvenčně přece jen toužila po větším potrestání.

31.05.2016 4 z 5

Rituál stínu Rituál stínu Eric Giacometti

Pro mě neuvěřitelně nudné čtení, které příliš nezaujme. Chvilkové momenty, pasáže, které vás nutí ve čtení pokračovat, jsou rychle pominuty dalšími zdlouhavými a nezáživnými částmi textu. K dočtení knihy mě donutilo pouze to, že neodkládám rozečtené knihy. Nicméně věřím, že pro někoho půjde o zajímavou knihu, neříkám, že neexistují horší.

31.05.2016 1 z 5

Americký sen Americký sen Norman Mailer

Zajímavý příběh navenek úspěšného, ale vnitřně nespokojeného člověka, kterého nezvládnutí vlastního "špinavého" světa nutí jednat v rozporu se zákonem, s mravní etikou a svědomím. Autor zde místy dosahuje až naturalistického líčení některých scén, pocity a myšlení hlavního hrdiny jsou popsány tak, že se čtenář sám bude cítit nepříjemně stejně jako postava. Rozhodně se nejedná o oddechové čtení, ale o náročnější knihu, u které budete muset přemýšlet o životě a vlastních prioritách.

28.05.2016 3 z 5