Panoptikum

Jeffery Deaver už dlouhá léta přivádí ke čtenářům geniální zločince, jejichž podlé skutky nezůstávají nepotrestány díky brilantnímu úsudku profesionálních strážců zákona. Duchovní otec detektiva Lincolna Rhyma se tentokrát rozhodl vydat sbírku svých povídek, v nichž je všechno trochu jinak - ale přesto, nebo snad právě proto, vám bude při jejich čtení běhat mráz po zádech a vaše představivost nabude netušených rozměrů.
V každé ze šestnácti povídek na vás čeká moment překvapení. Nezáleží na tom, je-li hrdinkou krásná žena odhodlaná jít do krajností, jen aby se zbavila svého pronásledovatele, či dcera zapřisahající svého otce, aby nešel rybařit do míst, kde se odehrála série brutálních vražd. Hlavní postavou je zde i Shakespearův současník spřádající pomstu za krutý osud, jenž stihl jeho rodinu, ale také legendární Lincoln Rhyme, který zde řeší záhadu jednoho zmizení o vánočních svátcích.
Deaverovy povídky jsou různorodé, provokativní, děsivé - a samozřejmě nabité dějovými zvraty, tak příznačnými pro tohoto autora. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/1336/panoptikum-1336.jpg 4.4191

Twisted (2003)

Literatura světová, Detektivky, Povídky
Vydáno:, Domino

edith79

Nevěra, žárlivost, pomsta, posedlost. To jsou hlavní motivy trestných činů v této čistě deaverovské knížce povídek. Některá rozuzlení jsem tušila, některá mě překvapila a znovu ujistila, že Jeffery Deaver je opravdu mistr svého řemesla.

KaiShun

Twisted, o Anó. Tohle my rozhodně mužem. Jeffrey i tentokrát nezklamal a dokazal že je rozhodně nejlepší ve svem oboru a geniální mistr všech zápletek, doporučujem.

Foxie

Byla to moje první kniha od pana Deavera, na kterou mě všichni upozorňovali. "Když se ti líbí King, bude se ti líbit i Deaver," říkali a nemýlili se. Jsem z téhle knihy a potažmo autora nadšený. Jeho povídky nemají vůbec nouzi o šokové zvraty. Jeden si myslí, že to dopadne nějak a skutečnost je úplně jiná. A když už si člověk myslí – Cha! Prohlédl jsem tě a nakonec ho zabije! Což o to, on ten odhad je třeba správný, ale věci jsou nakonec složitější, než jak je člověk viděl na začtku.
Kdybych měl vypíchnout jednu, která se mi skutečně vryla do paměti, byla to povídka Na rybách. Paradoxně je to povídka, kterou jsem věděl zhruba od půlky, jak to nakonec bude, ale to jí v ničem neubralo. Dále bych určitě vypíchl Víkenďáka, Obětní beránek, Bez Jonathana a Nádherná. Některé povídky byli pro mě slabší, například Nokturno nebo Klečící voják.
Určitě si rád přečtu od tohoto autora něco dalšího. Paráda.

invocation11

Jeffery Deaver je zkrátka mistr v odvádění pozornosti. Máte pocit, že je příběh obyčejný, předvídatelný... a ejhle! Stačí jediný zvrat a všechno je rázem jinak. Tak si řeknete - i ty, Jeffery, znovu už mě nenachytáš! A ejhle... znovu si z vás vystřelil! Ne, že by čtenáři neposkytnul nějaká ta vodítka, ale v rámci příběhu nad nimi mávnete rukou (což se pak projeví jako velká chyba). Od půlky to má, pravda, trochu sestupnou tendenci, ale i tak - skvěle vypointované příběhy a jedna z nejlepších detektivních povídkových knížek, co jsem četla. Bez Jonathana, Trojúhelník, Obětní beránek, Nádherná a Vánoční dárek the best.

čef
03.10.2016

Povídky se zločinem ve své nepředvídatelnosti až předvídatelné se čtou velmi dobře. Jsou zde zárodky mnoha Deaverových románů i pan Rhym si zde zase zařádí. Naštěstí se to zde příliš nehemží prefíkanými psychotiky, ale blbů a překvapení je zde mnoho, což je jenom dobře - nudit se nebudete.

Eeli
30.06.2016

Četba, která baví pro svou nenáročnost. Povídky jsou vystavěny na běžných zápletkách s tematikou obvyklou pro krimi, thrillery apod., avšak s velmi překvapivou pointou. Autor svým líčením příběhu dokáže absolutně zmást čtenáře, který je pak opravdu překvapen závěrem. (I když už si časem zvyknete na to, že máte očekávat jistý zvrat, dokáže autor stejně překvapit.) Oceňuji, že za účelem dosažení těchto překvapivých konců autor nezabředl do přehnaných a nesmyslných rozuzlení, ale dokázal se držet "reálného" provedení.

Skripi
10.02.2016

Veľmi dobre sa to čítalo. Odporúčam všetkým ktorí majú problém prečítať knihu dlhšiu ako 30 strán :D

karel9045
26.01.2016

Jeffery Deaver už několikrát napsal, že píše proto, aby bavil. Rád vymýšlí zápletky s překvapivým rozuzlením, zvláště když se mu podaří svést čtenáře na falešnou stopu. Jeho příběhy by určitě ocenil Edgar Wallace nebo Ellery Queen (oba). Edukativní a náročnou literaturu nechává na jiných. Výhrady, které by mohli mít určití recenzenti k jeho knihám, již ostatně vtipně shrnul v povídce Zápletka (ze sbírky Tak trochu šílení), kde jistý velmi populární a movitý spisovatel J. Prescott zemře a na přetřes přijdou i recenze jeho thrillerů, hovořící o letištní nebo postelové literatuře, braku, či pokrmu bez nutriční hodnoty. Jenže i thriller se musí umět psát a když vidím na pultech knihkupectví některé údajné bestsellery (například Arangův román Pravda a jiné lži), říkám si, že by jejich autoři lekci mistra Deavera pořádně potřebovali. Nápadů má stále na rozdávání, takže si může dovolit vydat sérii povídek, z nichž některé by mu klidně posloužily i pro námět na román. Jistě, pokud znáte Deavera, dokážete občas předvídat pointu (což mně osobně vůbec nevadí), přesto si myslím, že umi být ještě pořád originální i při množství knih, které již vydal. K nejlepším, ze sbírky Panoptikum, řadím tyto čtyři povídky: Bez Jonathana, Víkenďák, Vánoční dárek a pro mě vítěznou Trojúhelník.

genie
02.01.2016

S povídkami mám občas problém - totiž, když už se do toho začtu a začíná mě to bavit, povídka skončí ... a pak znovu a znovu. Ale tohle bylo dobré a skutečně "geniální" ...

HDosoudilová
25.10.2015

Opět úžasná kniha tentokrát krátkých příběhů. Zato dost napínavých a opět jedinečných. Některé se mi samozřejmě líbily více, jiné méně. Všechny byly ale překvapující a já žasnu, jaké náměty se v knihách tohoto autora objevují. Těším se na další.

Šárka345
21.09.2015

Příjemné, mrazivé počteníčko.... Doporučuji! A určitě nevystačíte s jednou povídkou na večer :0))))) Čte se to samo... :0)))

Nunynka
09.04.2015

Super kniha. Až na jednu povídku se mi všechny moc líbily. Znovu neuvěřitelné zápletky. Z některých by šli udělat i pěkný thrilery :-)

minimonisek
07.12.2014

Báječná kniha, každý příběh měl zajímavou a neočekávanou zápletku. Od tohoto autora je to první kniha, kterou jsem četla a opravdu mě příjemně překvapila. Každému doporučuji si ji přečíst.

Verrrunka
07.04.2014

Knížku jsem četla na dovolené, takže forma povídek je naprosto ideální.

Gity
02.02.2014

V každé povídce čeká na čtenáře moment překvapení. Povídky jsou napínavé, provokativní, děsivé, mají spád, mnohdy je rozuzlení opravdu nečekané. Kniha se mi moc líbila, četla se jedním dechem.

Jia
02.02.2014

Většina povídek se mi líbila moc, knížku už jsem četla několikrát :-)

střapatá
31.01.2014

Dala bych 3,5 hvězdičky. Některé povídky jsou nadprůměrné s velmi nečekaným závěrem, ale postupem času jsou zvraty snadno předvídatelné..

studentice
18.07.2013

Zajímavé a hodně temné povídky, některé velmi překvapivé. Jako mínus vidím, že po přečtení několikáté povídky už mi přišel zvraty stereotypní.

Katuska001
30.03.2013

Skvělé povídky v Deaverském stylu kde autor opět nezklamal a knížka byla plná překvapení.

lanusinka
18.01.2013

Já celkově povídky moc nemusím, ale tyhle nebyly špatné...

jhsoft
29.08.2012

Naprosto luxusní povídky..., Deaver opět nepřekvapil..., při první povídce si říkám..."Hmm, tak to je jasné a ono ne, opět zvrat:)"Doporučuju všem milovníkům tohoto spisovatele.

Petr K.
24.06.2012

Pokud zrovna nemate moc casu na cteni velke knihy a presto chcete neco cist, tak toto je prave ono. Povidky jsou super a kazda je prectena za chvili. Urcite doporucuji

Fiza
07.02.2011

Jedna povídka lepší než druhá... Opravdu kvalitní soubor skvělých povídek...

Andrys

Ukončení některých povídek (Bez Jonathana a asi Na lovu) opravdu vyrazí dech.