Eeli Eeli komentáře u knih

Přistižen Přistižen Harlan Coben

Kniha, která mrazí, překvapuje, udržuje čtenáře stále napjatého a nezabředává do nesmyslností či přehnaných "krváků", prostě kvalitní detektivní příběh. Děj je velmi dobře promyšlen a čtenáři podán srozumitelnou formou. Nic zde není navíc, žádné zbytečné nudící pasáže, takže se kniha dobře čte. Autor čtenáři předložil uvěřitelný příběh se skvěle vymyšlenou zápletku a se zajímavým rozuzlením.

07.03.2017 5 z 5

Štvanice Štvanice Janet Evanovich

Kdyby se jednalo o film, řekla bych typická americká blbina, avšak nikoli ve špatném slova smyslu. Jedná se o akční knihu plnou vtipu a napětí, kdy akce střídá akci a nic není nemožné. Kniha má neuvěřitelný spád, vtipné dialogy, hlavní hrdiny, mezi kterými to samozřejmě neustále jiskří a kteří se levou zadní dostanou i z toho největšího problému, a další vedlejší postavy s nepostradatelnými schopnostmi, bez kterých by to nebylo ono. Co na tom, že jde o nesmysl, hlavně že se líbí a čtenář se pobaví. Americké krimi seriály jsou velmi populární, čehož si jsou autoři dobře vědomi, a proto je i další příběh Kate a Nicka ze stejného těsta.

26.02.2017 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Klobouk dolů před poutníkem Láďou. Své skvělé zážitky z cesty, která je skvělá jen nápadem samým, podal čtenáři zcela autenticky, bez příkras. Musím přiznat, že mě nesmírně zaskočila pohostinnost a vstřícnost lidí k "ušmudlanému otrhanci". Dočtete se o věcech, které nenajdete v žádném průvodci, přitom lidská zkušenost je to nejhodnotnější. Vzhledem k tomu, že celá kniha je psána opravdu bezprostředně, bude čtenáře bavit a čtenář se bude také velmi bavit. :)

20.02.2017 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Nevšední téma. Veselý příběh o smutných věcech, v němž autor prostřednictvím hlavního hrdiny jako nejobyčejnějšího z obyčejných předkládá myšlenku, že i drobnostmi, které nás nic nestojí, lze životy jiných lidí udělat lepšími. Stačí být vnímavý, ohleduplný, nemyslet pouze na sebe a dívat se na svět kolem. I přes vznešenou myšlenku je kniha psaná v úsměvném duchu. Má čtivou, vtipnou formu podporovanou užitím hovorového jazyka. Nechybí očekávání, propracované dialogy, situační humor. Vše je spojeno v dokonalou souhru, autor nikde netlačí na pilu, čímž celý příběh působí mile.

10.02.2017 4 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Prostě Brown, který umí napsat napínavý, zajímavý a neotřelý příběh s originálním nápadem a s jedinečností sobě vlastní podat čtenáři něco, od čeho se nebude moci odtrhnou, dokud nedočte. Do období boje o prezidentské křeslo autor zasadil téma vesmírných výzkumů NASA a velmi čtivou formou se mu podařilo vyprodukovat skvělý thriller, napsaný takovým způsobem, aby čtenář vždy zůstal napjatý. Opět se zde lze dozvědět něco nového, především se ale absolutně necháme strhnout dějem. Jak to u jeho knih bývá, nechybí akce, náhlé zvraty a překvapivá rozuzlení, i když má někdy zapotřebí sáhnout pro trošku za vlasy přitaženém řešení, aby z té šlamastyky hrdiny dostal... Ale to k tomuto žánru tak nějak patří...

08.02.2017 4 z 5

Ve stínu černých ptáků Ve stínu černých ptáků Cat Winters

Moc hezká kniha s mrazivým dějem, která se četla sama. Příběh je zasazený do doby 1. sv. války, kdy navíc řádila španělská chřipka. Už jen díky prostředí a okolnostem, za jakých se děj odehrává, se autorce podařilo skvěle vykreslit zoufalství tehdejší doby, kdy se lidé chytali každého stébla. Do této pochmurné atmosféry pak tedy vhodně připojila příběh opírající se o problematiku spiritismu, což je čtenářsky velmi vděčné. Kniha nepostrádala nápad, zajímavý děj, napětí, spád. Někdy, zvláště ke konci, už toho bylo trochu více, než by příběh snesl, ale nebylo to zase tolik na obtíž. Velmi se mi líbily dialogy mezi postavami, které byly tak nějak přirozené, nic vynuceného. Zkrátka mi velmi sedl autorčin styl psaní, jímž ve čtenáři dokázala vzbudit potřebné emoce - co se týče této knihy, tak spolu s postavami cítíte především smutek a beznaděj.

04.02.2017 5 z 5

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Vysloveně oddechovka pro holky, nenáročná kniha s originálním nápadem. Je nutno k ní přistupovat s jistou nadsázkou, zato se pak docela pobavíte. Neotřelý děj, situační humor, kousavé dialogy, akce, trocha toho napětí, ale i romantiky a jiskření. (Ne)výhodou je, že kniha není tak úplně ukončená a je třeba sáhnout po pokračování.

03.02.2017 3 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Tahle knížka mi moc nesedla, musela jsem se nutit do čtení. Styl psaní mi přišel tak nějak kostrbatý, hlavní zápletka o ničem (navíc známe její rozuzlení téměř od začátku), žádný spád, napětí, nic... Přišlo mi, jako by byl příběh nastavovaný dalšími rychle vymyšlenými vedlejšími zápletkami, aby byl vůbec naplněn obsah knihy. Docela se mi líbilo prostředí staré Prahy a popis tehdejších poměrů, ale to je tak vše.

03.02.2017 2 z 5

Agent 6 Agent 6 Tom Rob Smith

Knihou Dítě číslo 44 si autor nasadil velmi vysokou laťku a další pokračování už nabírají na sestupné tendenci. Agenta 6 hodnotím jako nejslabší. Příběh pokrývá velký časový úsek, čímž postrádá spád. Část odehrávající se v Afghánistánu je sice zajímavá, ale přijde mi, jako by tím autor tak trochu "vařil z vody". Celý tento příběh se mi zdá vynucený. Vyprávění je vlažné (autor často vynechává pasáže, jak se Lev dostává z různých krizí apod., a ochuzuje tak čtenáře o vyvrcholení napětí), zápletka nic moc a rozuzlení v USA o ničem. Na druhou stranu jsem ráda, ze nějaký třetí díl byl a byl tak jakž takž ukončen život hlavního hrdiny.

19.01.2017 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kniha, která se nese v podobném duchu jako Zmizelá. Podobný styl psaní, podobně orientovaný příběh i jeho rozuzlení, prostě je založená na tom, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled zdá. Kniha se četla dobře, dokáže čtenáře vtáhnout do děje, ale nezůstávala jsem při čtení ohromená nad jeho vývojem. Jste schopni vcítit se do jednotlivých postav knihy, mně osobně však byla většina nesympatická a hlavní postava především. I když tato netypická hrdinka (psychicky labilní alkoholička) dodala příběhu na zvláštnosti. Nicméně nejde o takový zázrak, jaký jsem pravděpodobně vlivem prvotní medializace očekávala, ale spíše o takový více méně lepší průměr mezi tematicky podobně orientovanými knihami.

14.01.2017 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Skvělý hořkosladký příběh o starém bručounovi s velkým srdcem (obrazně i doslovně). Tenhle příběh mě opravdu chytil. Nejprve čtenář očekává jen humornou knihu, kdy to komické vzniká na úkor mrzoutského a neuvěřitelně protivného hlavního hrdiny, kterému ty různé nezdary přejeme. Postupem však zjišťujeme, že je nám Ove čím dál tím více milý, i když je stále stejně protivný, a čtenář ho prostě musí mít rád. Jde o veselý příběh, který je ve své podstatě založen na zármutku nešťastného člověka, který si přeje zemřít. Občas jsem při čtení nevěděla, jestli se chci smát, nebo jestli je mi smutno, nakonec ale téměř vždy převládl ten vtip. Kniha je napsána opravdu bravurně. Samo téma je velmi nápadité a jednotlivé postavy mu dodávají to pravé ořechové. To vše vyladěno skvěle promyšlenými dialogy, detaily a drobnostmi v konání hrdinů apod. Nejsem žádný "cíťa", ale je to první kniha, u které jsem slzela smíchy i dojetím.

08.01.2017 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Příběh se hezky čte, ale přece jen jsem asi čekala něco jiného. Přijde mi to trochu jako sázka na jistotu, protože téma holocaustu je a bude čtenářsky vděčné. Velmi se mi líbí myšlenka jakési konfrontace nacistického zločince s osobou, která je úzce spojena s obětí nacistických zločinů, nicméně si myslím, že z tohoto nápadu se dalo vytěžit mnohem více. I když některé myšlenky knihy týkající se viny a odpuštění nejsou vůbec od věci... Vyprávění babičky Minky o nástupu nacismu a posléze o pobytu v koncentračním táboře bylo velmi autentické, nebylo však ničím odlišné od jiných knih vyprávějících zážitky přeživších. "Hlavní děj", do kterého je babiččino vyprávění zasazeno, mi přišel dost nepravděpodobný, takový "mimo mísu", hlavní postava Sage mi byla dost protivná. Osvěžením bylo vložení další jakoby dějové linky v podobě Minčina autorského vyprávění. Zpočátku asi čtenář nepochopí jeho smysl a souvislost s dějem, postupem času však pozná jeho význam pro příběh.

08.01.2017 3 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Tentokrát se čtenář společně se Lvem ocitá v šedesátých letech, kdy se po Stalinově smrti odkrývají zvěrstva páchaná za jeho vlády, především díky "utajovanému" projevu Chruščova. Seznámíme se tak mj. s trestaneckými prostředími i revolučním Maďarskem. I když už je kniha trochu přehnaná a postrádá zdání úplné uvěřitelnosti, podává alespoň základní představu doby. Dějová linka okolo Lva Děmidova, jeho rádoby rodiny a zejména jeho minulosti jakožto agenta MGB je velmi promyšleně a zdařile zasazena právě do událostí a nálady těchto let a jako celek tvoří velice čtivý, napínavý a obecně zdařilý (i když trochu za vlasy přitažený) příběh, od kterého se lze jen stěží odtrhnout.

01.01.2017 4 z 5

Mám dojem, že v této hře nejde ani tak o děj, jako spíš o poukázání na lidské vztahy, protože děj samý nestojí za nic, vlastně ani pořádně nepostřehnete, že se "něco děje". Ale i kdyby nic jiného, ty dialogy stačí. Nástin jakéhosi děje ve hře spíše tvoří pozadí pro promluvy postav, kterými autor skvěle vyjádřil lidské povahy a emoce. Ta surovost, přímost dialogů mezi členy rodiny je dechberoucím zobrazením jejich vzájemných vztahů, ze kterých čtenář, popř. divák může cítit především různě motivované zoufalství. Myšlenky řečené v dialozích jsou nadčasové. Ani nevíte, zda s některou z postav sympatizovat, nebo ji nesnášet, nic tady není černobílé.

01.01.2017 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Příběh mladíka Doriana obdarovaného nevídanou krásou a čistou duší, která se vlivem volnomyšlenkářského a cynického "přítele" Henryho změní v duši hříšnou a sobeckou. Není divu, že ve své době tato útlá dekadentní knížka s autobiografickými rysy autora vyvolala šok, neboť obsahuje zamyšlení nad vším, co bylo pro tehdejší společnost naprosto nepřijatelné (věci, které ani dnes nejsou správné, ale nad kterými se ani příliš nepozastavíme). Když se společensky úspěšný, oblíbený a naivní mladík setkává s pro společnost naprosto nevhodnými názory, které zastává jeho přítel Henry, a přijímá je za své, musí se čtenář pozastavit nad pasážemi vysvětlujícími a obhajujícími tato přesvědčení a uvědomit si, že tehdy muselo jít o dílo nadmíru pobuřující a propagující volnomyšlenkářství, nespořádanost života, nemluvě o prvcích homosexuality, jež byla naprosto tabuizována. Nápad portrétu jakožto vlastního svědomí, obrazu, do kterého se promítají veškeré Dorianovy hříchy, zatímco sám hrdina zůstává stále krásny, se mi nesmírně líbí. Nicméně v závěru nechybí poučení, že člověk sám, ať je sebevíc sebestředný a povrchní, neunese vždy tího svého svědomí.

01.01.2017 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Zase jiný pohled na události 2. sv. války, tentokrát jde o subjektivní líčení očima malé holky a smrti jako vypravěčky.Příběh samý je velmi silný, i když vlastně nepostřehnete žádnou velkou zápletku, spíše sledujete "obyčejný" život hlavní postavy. Také forma příběhu pro mě není tím pravým ořechovým,nevyhovovalo mi úvodní naznačení obsahu kapitoly a další jakoby vsuvky ani občasné přeskočení do budoucnosti, které pak čtenáře připravilo o momenty napětí. Nicméně se mi líbily komentáře smrti,které knize dodaly dávku jakési něžnosti, a některé pasáže dokáží velmi dojmout. Autorovi se také moc povedlo vykreslení charakterů jednotlivých postav. Hodnotím knihu jako povedenou,rozhodně stojí za přečtení,ale vím,že znovu ji číst nebudu.

26.12.2016 3 z 5

Queen - Největší ilustrovaná historie králů rocku Queen - Největší ilustrovaná historie králů rocku Phil Sutcliffe

Bible pro fanoušky Queenů. :) Kniha obsahuje veškeré údaje o skupině od doby "před" až po současnost. Nechybí informace o jednotlivých členech, o veškerých albech atp. Dozvíte se, jak vznikly některé písně, jak se ze Smile stala skupina Queen, že si Brian May sestrojil vlastní kytaru, co bylo po Mercuryho smrti atd., atd. Nechybí přehled všech alb a písní na nich ani přehled koncertů, to vše s přesnými daty. Ilustrace jsou třešničkou na dortu. Kniha je napsána chronologicky, přehledně, velmi čtivě.

28.10.2016 5 z 5

Šachová novela Šachová novela Stefan Zweig

Velmi silný příběh. Nenechte se zmýlit názvem. Děj se sice točí kolem šachové hry, ale jde o Jednoduchou zápletku obsahující složitosti lidského myšlení, prožívání a jednání. Napsáno velmi čtivě s gradující tenzí, kterou spolu s postavami prožívá i čtenář. Musíte soucítit s pokorným doktorem, jež prožil utrpení, které mu přineslo zprvu osvobození v podobě šachů, poté téměř záhubu ze stejného důvodu. Stejně tak musí být čtenáři pro svou pýchu nesympatický současný šachový mistr. Souboj těchto dvou figur je pak vrcholem napětí, kdy hltáte řádek za řádkem. Naštěstí je kniha kratšího rozsahu, protože ji nelze odložit, dokud nedočtete - a to platí i pro nehráče šachů.

23.10.2016 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Téma vyšetřování dětských vražd zasazené do "stalinovské" doby. Ta je v knize vylíčena bravurně - krize, chudoba, strach, zvěrstva páchaná na lidech, kteří se často ani ničím neprovinili, jen se znelíbili jednotlivcům majícím trochu moci, nekalé praktiky, slepá poslušnost režimu - vše je naprosto uvěřitelné. Hlavní postava knihy se zpočátku zdá býti spíše antihrdinou. Jedná se o oddaného, na drogách závislého sluhu totalitního režimu, který je vnitřně přesvědčen o správnosti svého počínání (což považuji za důležitou zmínku, neboť věřím, že spousta lidí té doby byla přesvědčena o tom, že koná zlo pro dobro), v průběhu děje se však přemění v jeho odpůrce a stane se kladným hrdinou se vším všudy. Kniha je pro mě dokonalá a smekám, neboť autor dovedl skvěle vylíčit atmosféru doby a navíc čtenáři předložil vynikající napínavou zápletku.

23.10.2016 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Čtvrtého dílu Milénia se autor jistě zhostil zodpovědně, nicméně když dva dělají totéž, není to totéž. Kniha byla sice čtivá, napínavá, se zajímavou zápletkou, avšak děj samotný, jednání Lisbeth a spoustu dalšího mi přišlo trošku přitažené za vlasy. Postrádala jsem Larssonovu věcnost, schopnost zůstat nohama na zemi. Přesto hodnotím knihu jako zdařilé a důstojné pokračování původní trilogie.

23.10.2016 4 z 5