Edith_17 Edith_17 komentáře u knih

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Když jsem tuto knihu četla na druhém stupni základní školy, vůbec mě nebavila a nemohla jsem pochopit, jak ti kluci mohli vymýšlet takové nesmysly, teda hlavně ten slavný vynálezce Bejval Antonín. Dnes jsem se k ní vrátila i díky čtenářské výzvě a maturitní četbě. Musím říct, že jsem to viděla přece jen trochu jinak. Vtipným situacím a těm klukovinám jsem se s chutí zasmála a teď jsem ráda, že jsem se rozhodla knihu přečíst znovu, určitě to stálo za to.

12.07.2018 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Úsměvný příběh malé Helenky z doby, kdy asi do smíchu moc nebylo, teda minimálně těm, co nějak nesouhlasili s režimem. Líbí se mi, jak autorka knihu podala, jak popisuje den za dnem nelehký život školačky Helenky a jak skvěle popisuje pohled dítěte na život dospělých. Už dříve jsem zhlédla divadelní hru, a tak mi při čtení zněl v uších nezapomenutelný hlas skvělé herečky Báry Hrzánové.

10.07.2018 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Další kniha ze seznamu ,,Povinná četba". Popravdě jsem ale už dříve přemýšlela, že si ji přečtu, a když se objevila na seznamu povinné četby, využila jsem toho. Na druhou stranu jsem od četby této knihy byla mnohými lidmi odrazována, prý je to úplně o ničem. A tak jsem vlastně nevěděla, co od knihy čekat. Už od začátku mne ale překvapila. Moc jsem si oblíbila postavu malého chlapce, který starci nezištně pomáhal, to se dnes už moc nevidí, aby děti či mladí měli takovou péči a starost o starší generaci. Pak mě zaujal i sám stařec a jeho naprostá trpělivost ... tak takovou trpělivost bych chtěla mít taky.

25.05.2018 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tuto knihu jsme dostali jako povinnou četbu a mně se do ní zprvu vůbec nechtělo. Bylo to asi hlavně z toho důvodu, že válečnou tématiku fakt moc nemusím. Nicméně uznávám, že nakonec jsem byla mile překvapena. Kromě války zde hrála roli i láska dvou mladinkých lidí. Celý ten příběh jsem prožívala s nimi a přála jsem si, abych jednou taky mohla zažít tak věrnou lásku jako oni dva... a ne jenom tak chvilkově zažít, ale mít opravdu takový opravdový vztah s někým na celý život. Upřímně ale říkám, že z dvojice mi byl sympatičtější Petr. Chvílemi jsem nechápala Luciino chování, ale nejspíš se tak byla zvyklá chovat proto, že měla nelehký život už odmala. Abych nezapomněla vyzdvihnout i Petrova bratra, tak se mi hrozně líbilo, jak Petrovi a Lucii ten vztah přál. Nechci tady prozrazovat konec, ale bohužel jsem tušila, že to tak nějak dopadne.

03.05.2018

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Když jsem na knihu úplně náhodou narazila, řekla jsem si, že si ji musím přečíst. Přečetla jsem ji od začátku až do konce a rozhodně nelituji. Myslím, že autorova věta v úvodu (,,Spíš chci v Tobě zapálit oheň, a jak moc si přeji, aby už vzplanul!"), knihu dokonale vystihuje. Aspoň teda u mě to tak bylo. Kniha mě fakt hodně nakopla k tomu, abych jen neseděla, ale opravdu něco dělala. Taky bych se neměla podceňovat a říkat si, že na tuhle činnost prostě nemám, ale jít do toho, poprvé to třeba nedopadne podle mých představ, ale podruhé, potřetí to už bude lepší. Nestydět se za své neúspěchy, další problém, se kterým bojuji. Ale proč se stydět? Příště se budu snažit být lepší a hlavně si ze svých neúspěchů můžu vzít nějaké poučení a nikdy nevím, kdy se mi bude hodit. Ale abych tady úplně vše neprozradila, už končím a dodávám, že tato kniha určitě stojí za přečtení. Já sama se k ní určitě budu ráda vracet.

08.03.2018 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Ač nepocházím z tohoto kraje, básně se mi velice líbily a jsem moc ráda, že jsem si je mohla přečíst. Ve škole jsme některé z nich podrobně probírali a zatím to asi bylo nejlepší učivo letošního školního roku. Určitě je fajn, že ve sbírce nejsou jen smutné básně, ale i ty veselejší, které jsou, i podle samotného autora, z míst, kde se žije lépe (Kyjov, Hanácká ves ...). Asi nejvíc se mi líbily ty básně, kde autor představuje sám sebe, Já, Škaredý zjev atd. ... u těch jsem se asi nejvíc zasmála (vím, že by mi to asi nemělo být k smíchu, ale...) ,,...ze skály vyskočil já!" ,,Já Petr Bezruč, od Těšína Bezruč, toulavý šumař a bláznivý gajdoš, šílený rebel a napilý zpěvák..." ,,Bůh ví, že jsem škaredý! Puch mrtvoly ode mne táhne,..." ,,...V pravici hornické kladivo nesu, levou mi urazil uhelný balvan..." atd. ...více už nebudu prozrazovat, ať si přečte každý sám. Obdivuji autorův talent, používá mnoho básnických přívlastků a všechno k sobě sedí, nádherné rýmy a jeho osobitý způsob, jak vyjádřit daný problém.

30.01.2018 5 z 5

Láska, která za to stojí Láska, která za to stojí Jean-Benoît Casterman

Moc povedená knížka. Jsem opravdu vděčná, že jsem si ji mohla přečíst. Otázky, které se mi už dlouho honily hlavou, zde našly svou odpověď a nejen to... objevila jsem i odpovědi na situace z mého života, o kterých jsem si dříve myslela, že byly úplně nesmyslné a zbytečné a teď už vím, že měly něco do sebe.

05.11.2017 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Kniha plná hlubokých myšlenek. Chvílemi mne až mrazilo, jak to připomínalo nějaký z dnešních problémů...ale snad na tom nejsme ještě tak špatně. Tato kniha říká jedno: ,,Nenechte si diktovat, co si máte myslet nebo dokonce úplně nepřestaňte myslet. Nedopusťte, aby někdo ovlivňoval vaše názory!!!" A taky nesmíme ničit knihy, je toho hodně, co nám mohou říct. Rovněž konec příběhu bych chtěla vyzvednout, autor zde hezky ukazuje, že když nám je nejhůř, uchylujeme se zpět k přírodě, ze které pocházíme.

14.10.2017 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Moc super knížka, taková oddechovka, co rozesměje a zlepší náladu v pochmurných dnech. Jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Obdivuji autorovu nápaditost a smysl pro humor.

09.10.2017 5 z 5

Na Větrné hůrce / Wuthering Heights Na Větrné hůrce / Wuthering Heights Jane Bingham

Nijak mne to sice nenadchlo, ale jsem ráda za tu anglicko-českou verzi. Určitě dost pomůže v angličtině a taky se mi líbilo, jak na každé stránce pod textem, byly vypsány užitečné fráze. Příběh opravdu moc nezaujal, bylo to až příliš smutné a ponuré, v češtině bych to asi číst nechtěla, takže jsem vlastně ráda, že jsem si přečetla aspoň zkrácenou, česko-anglickou verzi.

24.07.2017 3 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Moje první sci-fi, i přesto mi nepřišla zase tak špatná. Ale každá kapitola mi připadala zdlouhavá a stejně ty ubohé pozemšťany, kteří se tak moc snažili dostat na Mars, Marťani nakonec nějakým způsobem zabili, aspoň teda ze začátku mi to tak připadalo. Ale představy o tom, jak to chodí na Marsu, to byly opravdu nápadité a originální.

24.07.2017 3 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Ač to velmi nerada píšu, tato kniha mne zrovna moc nezaujala. Přišla mi strašně pesimistická, já opravdu nerada čtu o všem, co se týká sebevražd. Knihu jsem začala číst asi v hodně nevhodnou dobu. Ten den jsem neměla moc dobrou náladu a ani se mi nějak zvlášť nedařilo a první stránky této knihy mě ještě více ponořily do pesimistické nálady. Asi za týden jsem se k ní pokoušela vrátit, ale po pár stránkách jsem ji stejně odložila. Teď je mi líto, že jsem se později neodhodlala a nevrátila se k ní, možná mne mohla ještě něčím překvapit.

27.06.2017 2 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

K téhle knize jsem se dostala kvůli povinné četbě. Je psána nářečím, ale to mi vůbec nevadilo. Spíš se mi nelíbil ten příběh, asi proto, že je z jiné doby. Ale i přes to musím uznat, že v některých chvílích jsem s Maryšou soucítila a dokázala se vžít do její situace až mi jí bylo líto.

27.06.2017 3 z 5

Malý princ v nás Malý princ v nás Mathias Jung

Krása, knihu "Malý princ" od Exupéryho jsem četla dříve už vícekrát a jsem moc ráda, že jsem se dostala k této knize. Ano, je to dalo by se říct takový rozbor Malého prince. Sice malá a uzoučká kniha, ale poví vám toho opravdu moc. Já sama jsem díky ní na hodně věcí přišla. Je to takový nádherný průvodce životem. Určitě všem vřele doporučuji.

04.06.2017 5 z 5

Štěstí Štěstí Guy Gilbert

Opravdu krásná kniha, která je přehledně rozdělena do kapitol podle jednotlivých témat. Nedá se číst v kuse a já ji tak ani nečetla, ale to je právě to krásné...můžete si přečíst kapitolu a později zase další atd. V každé z nich totiž naleznete něco na zamyšlení, nechybí ani nápady a rady, jak žít život šťastně.

04.06.2017

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

K této knize jsem se dostala přes moje spolužačky. Když jsem je viděla, jak ji se zaujetím celé přestávky čtou, řekla jsem si, že bych si ji vlastně taky mohla přečíst. No, a nebyla jsem sama, koho to zaujalo. To pak nastala v naší třídě úplná ,,Hraničářovská" mánie. Co se knihy týče, opravdu mile mne překvapila. Myslím, že je to jedna z mála knih, kterou jsem četla s takovým zaujetím a zároveň i napětím, co bude dál. Moc se mi líbila postava Willa. Autor krásně ukázal, že i když jsme malí, nikdo nás nebere a všichni nás spíš podceňují, mužeme toho hodně dokázat, když se budeme snažit a nevzdáme se. Za mě určitě 5 hvězdiček, jenom ty další díly už mě moc nenadchly. První a nejlepší díl!!!

21.04.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nádhera!!! Kniha je plná krásných myšlenek. Určitě jsem ji nečetla naposledy, ráda se k ní zase někdy vrátím. Těm, kteří by nad myšlenkami autora chtěli ještě víc popřemýšlet, bych doporučila knihu: ,,Malý princ v nás", kde autor Mathias Jung rozebírá to, co chtěl A. de Saint-Exupéry knihou ,,Malý princ" vlastně říct.

20.04.2017 5 z 5

Čurbes : rukověť omylů a (ne)šťastných náhod Čurbes : rukověť omylů a (ne)šťastných náhod Keri Smith

Hodně lidí vám řekne, že koupí této knihy vyhodíte 200 korun do koše, že zaplatíte za to, abyste vlastně zničili knihu. Já to tak neberu, jsem hodně kreativní člověk, a tak jsem se rozhodla, že si knihu pořídím. No, abych řekla pravdu, tak jsem ani nečekala, co krásného vznikne, až začnu plnit úkoly od autorky. Tahle knížka dovede neskutečně rozvíjet vaši kreativitu. Zkuste to, a sami se budete divit!!!Naučíte se nové techniky tvorby a určitě zažijete spoustu legrace.

13.04.2017 5 z 5

Lajkni si svůj lajf Lajkni si svůj lajf Tereza Paďourová

Krásná a inspirativní kniha pro děti a dospívající. Líbí se mi ten nápad vyzpovídat úspěšné mladé lidi, kteří ale kdysi taky začínali a museli někdy udělat první krok ke svému snu a vyjít na nelehkou cestu za ním. Při čtení této knihy si člověk uvědomí, že i ti, co jsou teď slavní a úspěšní, se k tomu museli probojovat, že nic není zadarmo. Kniha je doplněna citáty a inspirativními větami od jednotlivých známých osobností. Jediné co bych knize možná vytkla je, že se mezi těmito úspěšnými lidmi (sportovci, zpěváci, herci, youtubeři, ...) neobjevil i nějaký významný lékař či vědec.

09.04.2017 4 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Knihu jsem už měla dlouho v plánu přečíst. Od Johna Greena jsem četla předtím Papírová města, která se mi jakštakš líbila, tak jsem chtěla zkusit i tohle. Abych řekla pravdu, tak jsem od toho čekala víc. Rozhodně horší než Papírová města. Kluk, kterého opustí už v pořadí 19. Kateřina? Děj se mi zrovna moc nelíbil, připadalo mi, že se tam všichni jenom podvádějí a do toho přerostlé chytré dítě Colin, který se na vše snaží přijít za pomoci matematiky. Vymýšlet vzoreček na výpočet úspěšnosti vztahů mi přijde dost uhozené.

08.04.2017 2 z 5