dzejn187 dzejn187 komentáře u knih

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Norské dřevo patří bezesporu ke knihám, které by si každý člověk měl přečíst. Hlavní hrdina, Tóru, si mě absolutně získal svým charakterem a stylem vyprávění. Příběh je vykreslen velmi realisticky a popisuje nelehkou životní cestu, která je úzce spjatá se smrtí, čímž dává čtenáři mnoho podnětů k zamyšlení nad vnímáním svého života a jeho úskalí.

06.12.2022 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

K četbě Harryho Pottera jsem se dostala až v dospělosti, jelikož se mně tento fenomén v dětství zcela vyhnul. Trochu jsem se bála, zda to vůbec bude v mém věku pro mě atraktivní, ale opak je pravdou. Kniha mne opravdu pohltila a velmi se mi líbil styl vyprávění pod taktovkou J. K. Rowling. Během čtení jsem se často pousmívala nad mnohdy bizarními situacemi, kterými si trojice mladých kouzelníků musela projít. Knihu velmi doporučuji každému vášnivému čtenáři, nehledě na věk, jelikož je to opravdu skvělé oddechové čtení.

31.12.2022 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý díl této legendární série opět nezklamal. Obzvlášť Hermiona a Dobby tento příběh skvěle doplňují a při čtení jejich pasáží je těžké se nepousmát.

25.02.2023 5 z 5

Dobrodružství Lucky a jejího ultra těžkého batohu opravdu stojí za přečtení. Svým charakterem a svou bezprostředností rozesměje svými každodenními příspěvky z trailu nejednoho čtenáře. Především je ale Lůca ohromnou inspirací a živým důkazem, že když člověk chce, tak to prostě jde.

08.05.2023 5 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Velmi oceňuji, jak moderně a hravě Rooney pracovala s textem. Vizuální stránka i časté retrospektivní vyprávění patří k poznávacím znakům této knihy. Hlavní hrdinové otevřeně a detailně popisují své prožitky a pocity, které působí velmi realisticky, což je v moderní literatuře jen a jen dobře.

20.05.2023 5 z 5

Už zase vyšlo slunce Už zase vyšlo slunce J. H. Krchovský (p)

Moji první zkušenost s Krchovským hodnotím velice kladně. Líbilo se mi jeho vnímání lidské konečnosti a doufám, že svou pozornost bude společnost obracet k tomuto tématu častěji právě i díky literatuře.

24.03.2023 4 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Perfektní kniha od začátku do konce. Honza Vojtko je prostě mistrem ve svém oboru a ještě k tomu to umí výborně podat čtenářům. Otevírá témata, o kterých je potřeba mluvit a boří zaryté stereotypy. Díky jeho knize jsem se mohla seznámit s pro mě některými novými pohledy na svět, které budu ráda sdílet s dalšími.

13.03.2023 5 z 5

Kam jsi odešla Kam jsi odešla Gayle Forman

Tahle kniha mě velmi mile překvapila a moc hezky se četla. Adamův pohled mi byl velmi sympatický a bylo fajn vidět věci z jeho perspektivy. Tento díl byl podle mě lepší, než první a tak dávám čtyři hvězdičky.

02.10.2016 4 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Upřímně mě překvapilo, kolik palčivých a stále aktuálních témat tato krátká knížečka zvládla obsáhnout. Části, kde vystupuje Stanley, se mi těžko četly a pociťovala jsem u nich silnou úzkost. Ovšem promluvy Blanche jakožto hlavní postavy ve mně zanechaly silný dojem a celkově mi příběh obou sester přišel celý nešťastný. Příběh prostě hraje na city a ještě ho budu mít pravděpodobně dlouho na paměti.

11.06.2023 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Ostře sledované vlaky byla první kniha, kterou jsem si od Hrabala přečetla a mám z ní rozporuplné pocity. Velmi se mi líbily pasáže, ve kterých se řešil na tu dobu poměrně otevřeně sex a další tabuizovaná témata. Dokonce i na dlouhá souvětí jsem si docela dobře zvykla. Na druhou stranu jsem měla problém se do knihy začíst a samotný děj mě příliš nezaujal.

05.01.2023 3 z 5

Dvojník Dvojník Danielle Steel

K tomu, jak jsem se dostala ke čtení této "knihy" mne pojí velmi zajímavý příběh. S mou drahou přítelkyní jsme se rozhodly prohodit si knihy, o kterých si myslíme, že to bude absolutní odpad. Tento literární "skvost" nedočetla ani její matka, takže Dvojník byl jasná volba již od samého začátku. Hned mi bylo jasné, že v tomto díle bude o oblíbené a inteligentní postavy nouze, což to by tolik nevadilo, kdyby se tam nezačaly objevovat přirovnání typu "měla jsem pocit, jako by mi do srdce narazilo beranidlo" a to jsme teprve na jedenácté straně vážení! Následně se autorka snažila i o nějaký děj, takže tam narvala klišé jak do sebe Lady Dee čuráků a aby to bylo něčím originální zakomponovala do milostného příběhu matky v přechodu a George Clooneyho dalšího muže! Jenže ten muž nebyl ledajaký muž, ale klon, který poznal to, že tu všude ochlupenou pizdu miluje tak, že ho bolely čidla na zátylku. U této části jsem málem uronila slzu bolestí, jak jsem si mlátila hlavou o zeď. Takže ta typka si prostě nezávazně sexuje s dvojníkem pana Božského, který je stvořen z drátů a v laboratoři ho každou chvíli rozebírají a pak si říká, jestli nemiluje právě toho klona lol. Na konci se dozvídáme, že srdce té Satanovy ženy v období menopauzy patří skutečnému člověku a ne kovošrotu.

29.12.2016 odpad!

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Tahle kniha naprosto splnila má očekávání. Horory jako takové moc v oblibě nemám, ale vzhledem k tomu, že tato kniha má prvky fantasy, řekla jsem si proč ne. Je to opět po dlouhé době zase něco originálnějšího. Jednoduše jsem se začetla, nemusela jsem se do čtení nutit, takže za mě čtyři hvězdičky. :)

28.09.2016 4 z 5

Líbí se mi, jakým způsobem autor zpracoval tak specifické a konkrétní téma jako je hygge. Zároveň cením i grafické zpracování knihy, které plně koresponduje s tématem. Pokud hledáte užitečné a konkrétní tipy na to, jak udělat svůj život o trochu útulnějším, tato kniha vám zajisté poradí.

09.06.2023 4 z 5

Muka Muka Lauren Kate

Tato kniha by možná nebyla zas tak špatná, kdyby hlavní hrdinka neměla tak příšerný charakter. Měla jsem nezkrotnou touhu jí přetáhnout opakovaně židlí, za to, jak sobecky a naivně se chová. Všude musí být ve středu pozornosti a dělá si co chce, i přes výslovný zákaz. Jenže jí to všechno stejně prochází. Dějově mě tato kniha taky moc nezaujala, málo akce, autorka ve velké míře popisovala běžné činnosti, takže to působilo poněkud nudně. Další díly této fantasy série si plánuji přečíst, jelikož jestli Luce nebo Daniel umře, tak by to nakonec nemuselo být špatné.

28.09.2016 odpad!

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Tato kniha potěší, ale nenadchne.
Je pravda, že myšlenky jsou opět super, ale vzhledem k tomu, že já upřednostňuji akci a napětí, tak do mé "TOP10" nepatří. :)

19.05.2015 3 z 5

Tajemství noci Tajemství noci Jan Karas

Neskutečně citlivé a krásné básně, které chytí za srdíčko. Těším se na další počiny mladého a talentovaného básníka!

01.02.2024 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Upřímně jsem měla od této knihy poměrně nízké očekávání a spíše jsem ji četla kvůli procvičení angličtiny a zvědavosti. Možná i proto dávám trochu vyšší hodnocení. Princ Harry se ve své otevřené zpovědi především zabývá svým celoživotním bojem s tiskem. Myslím, že je důležité, jakým způsobem poukazuje na nekalé praktiky bulváru. Detailně také popisuje svůj předem nalinkovaný život jakožto služebníka monarchie. Samozřejmě se ledasco musí brát s rezervou, protože některé věci se prostě nedají ověřit. Na druhou stranu se jedná o jedinečnou knihu z prostředí, do kterého lze jen velmi těžko proniknout. Jsem ráda, že jsem knize dala šanci a mohla se obohatit o kompletně jiný úhel pohledu.

07.06.2023 4 z 5

Novinářky Novinářky Linda Bartošová

Kniha je velmi inspirativní a nabízí spoustu podnětů k zamyšlení. Zpovídané novinářky mají různorodé zkušenosti a pohledy na svět, a to pro mne bylo nesmírně důležité.

25.03.2023 5 z 5

Fotogenické problémy Fotogenické problémy Filip Koryta

Filip to prostě s tím jazykem umí. Díky za skvělou sbírku básní, u kterých se čtenář může zamyslet nad svými pocity a myšlenkami.

22.03.2023 5 z 5

Hořkost lásky Hořkost lásky Danielle Steel

Příšerná knížka plná klišé, po tomhle si už v životě nic od téhle "spisovatelky" nepřečtu.

19.03.2017 odpad!