druzickaster druzickaster komentáře u knih

Nepřítel boha Nepřítel boha Bernard Cornwell

Když se Bernard Cornwell rozhodne, že některou z jeho postav budete milovat, tak se tak stane. Stejně Když se rothodne, že budete nenávidět až za hrob, věřte, že už teď danou osobu nemáte rádi :) Merlin byl velký Druid své doby, ovládal magii a uměl ovládat lidi, Cornwell toto umí prostřednictvím svých příběhů a umí to sakra dobře. Nic víc ke třertímu dílu nemám aniž bych něco prozradil, takže hurá na poslední díl této krásné ságy.

20.08.2018 5 z 5

Ostrov mrtvých Ostrov mrtvých Bernard Cornwell

Pokračování dobrodružství Derfela a jeho pánů a přátel je napínavé a zábavné od první až do poslední strany. Merlin mě vyloženě baví, jeho břitký a kousavý humor je mi sympatický. Na osudu Derfela je vidět, že se historie neustále opakuje a ani nemusí být velký časový odstup. Slovy mého klolegy, kdyby nebylo žen, jsme už dávno na Marsu :). (Prosím, nehledejte v tom zášť, nebo zlobu, je to jen takové vtipné konstatování, které na příběhy té doby vcelku sedí ;) )

16.08.2018 5 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Jsou knihy, které člověk tak nějak osudově potká, až je potkat má. Kniha na mě momentálně funguje krapet schizofrenně. Když jsem četl první sexuální krůčky Danyho, vzpomněl jsem si na svých 16 a bylo mi ho až líto boraka, jako 45 letý otec dvou dospívajících dcer jsem nemohl než říct, dobře ti tak šmíráku. A touto schizoidní náladou jsem proplouval celou knihou, ale zase zasmál jsem se a bavilo mě to, jen doufám, že dokážu být ještě větší duševní sadista nežli pan rada :D

13.08.2018 5 z 5

Zimní král Zimní král Bernard Cornwell

Opět výborný počin, jak už tady věršina psala, z kraje pomalý rozjezd, ale chápu, je potrřeba se dostat do doby , vztahů a jmen. Potom je to už opět Cornwellovský vysoký standart. Líbí se mi styl vyprávění přechod ze současnosti vypravěče do minulosti. Líbí se mi odvaha, popsat některé legendy jako obyčejné lidi se všemy jejich nectnostmi.
Těším se na další díl.

10.08.2018 5 z 5

Veselé povídky s obrázky Josefa Lady Veselé povídky s obrázky Josefa Lady Jaroslav Hašek

Bohužel předmluva a ostatně i výběr povídek odpovídá době vydání a snaze Haška zatáhnout do socansko-ideologického boje proti imperialistům. Toť vše co lze ke knize říct.

06.08.2018 3 z 5

Smrt na Karlštejně Smrt na Karlštejně Jan Bauer

Tak nevím, zda autorovi nedochází dech. Popichování mezi Blasiem a Protivou jsou spíš trapné, než úsměvné. Z Blasia je až neuvěřitelný kurevník, kterému chce dát dobrovolně a bez okolků i klika od dveří. Přitom příběh jako takový byl zajímavý, jen to už autor šroubuje až moc.

31.07.2018 3 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Třicet pět let lisuju papír... Jsem učarovaný touto niterní zpovědí Hňáti a jeho sklepa a lisu a červeného a zelenéo tlačítka. Hrabal rozezní ve čtenáří struny o kterých ani nevěděl a nebo už nechtěl vědět. Před očima naskakují obrazy a zvuky a myšlenky a není u toho vždy dobře po těle, ale musí to být ať si připomeneme kdo jsme a kam jdeme. Knihu jsem jistojistě nečetl naposledy a rád se k ní vrátím.

Pár postřehů:
- je vidět, že autor ve "starém papíru" dělal, podrobnosti někdy až šokující.
- brzy dopadnu jako hlavní hrdina s policema nad postelí a na záchodě a všude jen s tím rozdílem, že Hňáťa tahal knihy ze šmelcu a já z antikvariátu :)

Na závěr jedna věta z díla
A zatím co v kloakách a kanálech hlavního města Prahy dva krysí klany se vytěsňují zdánlivě nesmyslnou válkou, ve sklepích pracují svržení andělé, univerzitně vzdělaní muži, kteří prohráli svou bitvu, kterou nikdy nevedli, a přesto pracují dál na přesnějším obraze světa.

28.07.2018 5 z 5

Vražedná mše Vražedná mše Jan Bauer

Tak tento díl byl napínavý jako hrom. Sice od půlky je zápletka víceméně jasná, ale i tak mě dobrodružství Jakuba a Blasia a vlastně i Jury bavila.

27.07.2018 5 z 5

Jihlavský zlý duch Jihlavský zlý duch Jan Bauer

Nebylo to špatné, akce a problémů přehršel, jen mám pocit, že si autor řešení některých zapeklitých situací až moc nápadně ulehčuje díky šťastným náhodám, které se stávají maximálně jednou za 100let ;). Takže pro dnešek 4* a mrknem se na další díl.

26.07.2018 4 z 5

Okresní město; Hrdinové táhnou do boje; Podzemní město; Vyprodáno Okresní město; Hrdinové táhnou do boje; Podzemní město; Vyprodáno Karel Poláček

Smekáím a hluboce se klaním. O tom, že je pan Poláček výborný spisovatel, nemůže být sporu. Ovšem v tomto případě musí jít chvála ještě mnohem dál. Ač je u většiny lidí Poláček zapsán spíš jako humorista tento román posouvá jeho literární schopnosti mnohem dál. Ve čtyřech dílech tohoto psychologického románu se seznámíme s rodinou kupce Štědrého, která vyplňuje hlavní dějovou linku z doby těsně před první světovou válkou a končí někdy během této války. Poláček vykreslil a vymodeloval nádherné posrtavy měšťáků, snobů, ale i obyčejných chudých lidí včetně žebráků z chudobince. Jeho postavy nejsou černobílé, ale každá má svůj osobitý charakter a díky nim se nám představí předprvorepublikové okresní město a život v něm. Poláček popisuje jímavě nejen lidi, ale i krajinu a místa, na kterých se právě děj odehrává.
Nádherně také vystihl i období "hojnosti" v roce 1913, kdy i žebrák ze vzteku, že nedostal peníze rozhazuje jídlo v lese a potom v období války krušně vzpomíná jak rád by tuto dobu vrátil zpátky. Poláček výborně zachytil lidské charaktery a servíruje nám je nejen díky hlavním hrdinům, ale spousty dalších občanů okresního města, a následně jejich charakterové proměny za válečných let.
Stylem psaní mi tento román připomíná dílo Jaroslava Havlíčka a nemůžu než knihu vřele doporučit.

26.07.2018 5 z 5

Rožmberské dědictví Rožmberské dědictví Jan Bauer

Tentokrát nás autor natahuje až do konce, podezřelých je víc a víc, no nakonec to vše dobře dopadne. I Jakub Protiva je docela zajímavě vtažen do příběhu a vlastně je to po dlouhé době případ, kde se nevyskytuje sám král Václav IV.

24.07.2018 5 z 5

Král nezná bratra Král nezná bratra Jan Bauer

Tak tak, kdo s čím zachází s tím také schází. Vydařený díl s povedeným rozuzlením. Tak se podíváme na další....

20.07.2018 5 z 5

Zachraňte krále Zachraňte krále Jan Bauer

Tenhle díl byl fakt zajímavý a dobrodružný, místy se až tajil dech, ale...ano opět je zde ale, chybí tomu opravdu už jen kousek, některé počiny hlavních hrdinů jsou tak nelogické, hlavně v poslední třetině knihy, že je to velká škoda, ale jedna hvězda jde pryč. No nevadí, jde se na další díl.

17.07.2018 4 z 5

Klášter kostlivců Klášter kostlivců Jan Bauer

Ale jo, místy překombinované, ale bavilo mě, bylo příjemné změnit exteriéry Prahy za Šumavský venkov. Sice mi krapet skřípal závěr s Blasiem a jeho vnuknutím, ale neurazilo. Budu se těšit na další osudy Jakuba Protivy , mnicha Blasia a jejich přátel i nepřátel.

13.07.2018 4 z 5

Dárek pro mistra kata Dárek pro mistra kata Jan Bauer

Tak to byl pěkný dáreček, ale že to dalo práce. Série stále baví a budu se těšit na další díl.

12.07.2018 5 z 5

Krvavý cejch Krvavý cejch Jan Bauer

Pěkně zamotaný díl, nakonec to vše dobře dopadlo, až teda na ty mrtvé. Blasius je mi stále víc sympatický a jeho nové působiště....Protiva taky v pohodě až na tu naivitu na konci, ale proč ne. Nelze od toho očekávat historickou přesnost, je to prostě oddechovka na prázdniny a proto....Hurá na další díl.

10.07.2018 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Na tuto knihu jsem narazil vyloženě náhodou a nelituju. To se u oběda ptá kolegyně na odpočinkovou literaturu na dovolenou. Něco jsem hodil do placu a druhá kolegyně říká, "jo to je prima, ale zkuste knihu Vejce a já." Ještě ten den jsem byl v knihovně a tato kniha na mě jukla z regálu vyloženě sama. Tak jsem si ji vypůjčil a četl a četl až do samého konce. Melancholický a zábavnou formou popsaný život na farmě v horách, plný moudrousti a životní pravdy. Kdo nečetl, může jen litovat, takže šup do knihovny....

06.07.2018 5 z 5

Jaká je cena člověka Jaká je cena člověka Jevfrosinija Kersnovskaja

Celkem dobrá otázka v názvu knihy. Po přečtení knihy, zjistíme, že ve válečném a poválečném Rusku člověk nestojí ani za zlámanou grešli. Obsazení Moldavska vyhnání lidí z jejich domovů odsun do vyhnanství a následně gulag. Osud milónů lidí, kolik jich přežilo? Mnoho ne a pokud ano tak jen díky štěstí, protože byli určeni k likvidaci prací a hladem. Kniha je otřesné svědectví krutosti a deviantnosti společnosti Stalinského režimu. Hlavní hrdinka byla pravda místy až naivní, ale chápu ji a má můj neskonalý obdiv, že i v těch nejvypjatějších situacích si stála za svým a nechtěla slevit, ze svých zásad a postojů, za to skutečně klobouk dolů. Kniha je také vybavena velkou spoustou autorčiných velmi vydařených kreseb z její životní anabáze.
Knihu mohu jen doporučit.

06.07.2018 5 z 5

Výkupné za krále Výkupné za krále Jan Bauer

Je vidět, že se autor neustále zlepšuje. I tento díl byl poutavý a zajímavý a bavil mě. Nové události na kostře skutečných dějin, Blasius opět nezklamal a celkem překvapil :) Zajímavé jak to vše fungovalo i bez aut, vrtulníků, mobilů a internetu a stejně se případ vyřešit dalo. Trvalo to sice krapet déle, ale zase byl větší klid až teda na lapky a loupežníky :) No pustíme se do dalšího dílu.

28.06.2018 5 z 5

Císařova poslední vůle Císařova poslední vůle Jan Bauer

Zatím asi nejlepší díl série. Intriky, lapkové, cholerický král, opravdu jsem se při čtení bavil. Blasius nezklamal, Protiva taky ne, takže za sebe můžu říct, že spokojenost. A můžeme na další díl.

26.06.2018 5 z 5