Císařova poslední vůle

Císařova poslední vůle https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47408/bmid_cisarova-posledni-vule-d9o-47408.jpg 4 88 18

Král Václav IV. sedí na trůnu neprávem. Jeho otec, císař Karel IV., prý před smrtí zanechal poslední vůli, podle níž se má stát římským a českým králem jeho levoboček Jindřich - tvrdí pražský arcibiskup Jan z Jenštejna. Václav se pokusí arcibiskupa zajmout, ten uniká a v rukou králových pochopů se ocitne jen generální vikář Johánek z Pomuku. Třebaže je umučen k smrti, nic o tajemném levobočkovi neprozradí. Proto po Jindřichovi pátrá podkomoří Zikmund Huler, a ze zcela opačných důvodů novoměstský rychtář Jakub Protiva z Protivce a jeho přítel mnich Blasius. Kdo bude rychlejší? A kdo je tím záhadným Jindřichem?... celý text

Misabi
04.01.2024 5 z 5

Tak tento díl se mi moc líbil, asi zatím nejvíc z celé série. Knihy nečtu ve správném pořadí, většinu mám přečtenou. Krásná a výstižná charakteristika Václava IV. na pozadí reálných historických událostí.

martineknatasa
26.06.2023 5 z 5

Tak tento díl se mi líbil zatím nejvíc (čtu od 1.dílu). Jdu číst další díl. Když si člověk zvykne na způsob psaní a vyjadřování, tak se čtou Bauerovy knihy krásně.

witko
25.01.2022 3 z 5

Vždy, když čtu nějakou takovou to knihu s reálnými postavami z dějin, mám nutkání si hledat další fakta i když vím, že toto je jen autorova fikce.

kolacky
17.03.2020 4 z 5

Tady bych řekla, že se pan Bauer dobře trefil do figury krále Václava IV. Jeho interpretace Johánka z Pomuku se mi taky líbí. Byl to - podle mě - s prominutím trouba, ctižádostivý a namyšlený, který se nacpal tam, kde neměl nejmenší šanci. A k tomu svatořečení se dostal čertví jak...

wooloong
30.09.2019 4 z 5

Jsou to vlastně české dějiny z doby vlády Václava IV. s reálně doloženými historickými postavami, mezi něž autor dosadil smyšlené postavy včetně hlavních hrdinů a přihodil nějakou tu vraždičku. Takové milé a zábavné opakování dějepisu. Jenom mi tam nesedělo to Blasiovo a Johánkovo vykání na konci 14. století. Tlouklo se mi to s panem Broučkem a Jankem od Zvonu, který se rozhlížel po další osobě, kdykoli mu pan Brouček vykal. Snažila jsem se dohledat a podle získaných informací se u nás vykání objevuje až v průběhu 15. století, ale spíš déle.

Zato jsem se dozvěděla dost zajímavé historické pozadí vzniku majestátního plurálu, od něhož bylo pozdější vykání odvozeno. Vzniklo v období vlády císaře Diokleciána (do té doby se všem včetně římských císařů tykalo), kdy vznikla diarchie a později tetrarchie. A protože všichni vládci chtěli zdůraznit svou jednotu, mluvili o svých rozhodnutích v množném čísle a byli tak i oslovováni.

Carmen13
21.07.2019 4 z 5

Konečně akce, za mě zatím nejlepší díl série. Pomalu začínám tušit, kdo je otec Blasia:-)

Art82
08.09.2018 4 z 5

Zatím nejlepší z této série doufám že se to bude pořád zlepšovat.

babystar
10.08.2018 4 z 5

Zajímavý pohled na události týkající se umučení Johánka z Pomuku (známého jako sv. Jan Nepomucký). Začíná se mi čím dál víc líbit, jak autor po svém ukazuje známé i méně známé historické události. A už jsem zvědavá, jak bude řešit další události z pohnutého života Václava IV.

druzickaster
26.06.2018 5 z 5

Zatím asi nejlepší díl série. Intriky, lapkové, cholerický král, opravdu jsem se při čtení bavil. Blasius nezklamal, Protiva taky ne, takže za sebe můžu říct, že spokojenost. A můžeme na další díl.

angelika29
22.03.2018 5 z 5

Další velmi čtivá kniha. Jak už tady zaznělo rychtář Protiva a kněz Blasius, to je velmi pěkné čtení

konicekbily
04.11.2017 3 z 5

Nepřechválím, ani moc nekritizuji. Je to vhodný doplněk pohledu na naší historii.

renataab
19.08.2017 3 z 5

Milé, příjemné, netuším do jaké míry se jedná o fikci nebo o skutečnost, jiné díly se mi líbí víc. Velmi zajímavý je jiný pohled na Václava IV.

ivoiro
02.07.2017 4 z 5

Velice příjemné čtení. Richtář Protiva a kněz Blasius mne prostě baví.

renefer
12.01.2016 4 z 5

Dobrá historická zápletka, která vychází ze skutečných reálií, aspoň teda přibližně. Setkáváme se zde s dalšími skutečnými historickými postavami.

Ladinek
19.11.2014 4 z 5

Příjemná a nekomplikovaná zábava. Ovšem bylo by to lepší, kdyby zbrojnoši neoslovovali rychtáře "šéfe".To mi nějak kazí atmosféru.

Galadwen
16.11.2013 2 z 5

Slabé, málo uvěřitelné, už základní premisa s testamentem Karla IV. je úplně absurdní. Jediné, co mě trochu pobavilo, je interpretace příběhu Jana Nepomuckého/Johánka z Pomuku. Jestli tohle je nejlepší díl série, jak píše kilometr, pak se hrozím pomyslet, jak vypadají ty ostatní.

kilometr
01.11.2013 5 z 5

Další dobrodružství Jakuba Protivy z Protivce a františkána Blasia,který opět "perlí".Dobře je vykreslen i král Václav IV.Zatím nejlepší díl série.100%.

vincek1
15.11.2011 5 z 5

Podle mého mínění poutavá a zajímavá kniha, která rozvíjí napínavý příběh zabudovaný do našich dějin.