DominikV DominikV komentáře u knih

Páté roční období Páté roční období Mons Kallentoft

V Malin Forsové, která má v oblibě alkohol a nejde pro nadávku daleko, jsem našel malou náhradu za mého oblíbence Kurta Wallandera spisovatele Henninga Mankella, jehož dalších pokračování se bohužel již nedočkáme. Co se týče knihy, Páté roční období hodnotím (zatím) jako nejlepší ze série a pokud si mohu dovolit říct svůj názor, autor se dle mého lehce inspiroval knihou Muži, kteří nenávidí ženy. Nechutné zločiny a pachatel/é neuvěřitelný/é svině. Sice se zde neřeší "záhada zamčeného pokoje", ale i tak jsem seděl zařezaný do stránek a knihu musel dočíst. Perfektní dílko a uvidíme, jak se Malin bude vyvíjet dál.

13.03.2017 4 z 5

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

Pátou hvězdičku ubírám za zbytečnou délku knihy, kdy mě některé stránky doslova ničily nudou, ale zejména za první polovinu, kde se prakticky nic nedělo. Druhá půlka se čte jedním dechem a nemám k ní prakticky žádnou výtku. V součtu se jedná o kvalitní a napínavý thriller, který by (hlavně) fanoušci filmové Propasti neměli vynechat :-)

15.02.2017 4 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Řekl bych, že dějově byla dvojka o něco slabší než předešlý díl, ovšem finále knihy vše vynahradilo. Těším se na Brisingra.

15.02.2017 4 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Za mě určitě knihu hodnotím jako zatím nejlepší, co jsem od autorky četl. Jak její prvotina "Už mě vidíš?" tak "Volavka" s "Obětinou" byly velmi slušně napsané a četly se jedním dechem. Na konci bohužel chybělo něco, co by knihu vystřelilo k oblakům dokonalosti. To ovšem u tohoto díla neplatí. Mrs. Bolton nejenže zachovala styl psaní, který se dobře čte, ale zároveň dotáhla finále k oné dokonalosti, která předchozím knihám chyběla.

20.01.2017 5 z 5

Codex Regius Codex Regius Arnaldur Indriðason

Kniha se sice tváří jako bratříček Šifry mistra Leonarda, jedná se ale o úplně jiný žánr. Jde spíše o klasického Indridasona než o Browna. Na jednu stranu je dobře, že se autor drží svého jména a nekopíruje něco a hlavně někoho jiného, ale na stranu druhou nějaké to luštění šifer by také nebylo od věci. Od knih autora odečtěte pátrání po vrahovi, přičtěte pátrání po nejstarší islandské písemnosti a máte Codex Reguis.

13.10.2016 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Jsou knihy, které mají bavit a nebaví. Jsou knihy, které mají napnout a nenapínají. Toto je ovšem kniha která nejen baví ale hlavně napíná. Samozřejmě zde nenajdeme žádné zvraty ala Nesbø nebo Deaver, ale když přistoupíte na autorčinu hru a nebudete o ničem extra přemýšlet, čeká vás neprůměrně příjemný zážitek. Kniha se mi více než líbila a momentálně si nedokážu vybavit žádný jiný kus, který by se mi v roce 2015 líbil více :-)

20.09.2016 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Vše tu bylo v komentářích zmíněno již přede mnou. Proto jen rychle- občas jsem se sice upřímně pousmál (Hitlerjugend Ronaldo), ale to je bohužel vše. Celkově vzato se jedná o průměrnou knihu s výborným nápadem, ze kterého se dalo vytěžit daleko ale opravdu daleko víc.

14.09.2016 3 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Styl psaní Petera Maye mi hodně připomíná Johana Theorina (nebo Theorin připomíná Maye, vyberte si). Hlavní dějová linka je v pozadí a důraz se klade hlavně na minulost. Nebudu říkat, že autor píše špatně, protože tomu tak není a jeho knihy se čtou jedním dechem. Jen je vám prostě na konci úplně jedno, kdo je vrahem, což by se u detektivky stávat nemělo. I přesto všechno se jedná o slušný (ne)kriminální román.

09.09.2016 4 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Abych pravdu řekl, nevím co si mám myslet. Celkem mi k této knize sedí status "zbytečná". Nebudu se tu dlouho rozepisovat, jen odkážu na svůj komentář k prvnímu dílu Vraní dívka. To samé platí i zde. Jen si neodpustím malou řečnickou otázku: Erik Axl Sund- noví mistři severské krimi, jak je psáno na obalu knihy? Do pánů Mankella, Nesbøho, Larssona nebo Adler Olsena máte ještě sakra pěkně daleko!

01.07.2016 3 z 5

Než přijde mráz Než přijde mráz Henning Mankell

Kniha si drží kvalitu předešlých příběhů pana Mankella a v žádném případě jim nezůstává nic dlužná. Téma knihy je mi celkem blízké, takže s ním jsem problém neměl, ba naopak, přišlo mi možná nejzajímavější z celé série. Nechci a nebudu nic vytýkat, jen řeknu, že Linda není Kurt a to, myslím, hovoří za všechno.

01.07.2016 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Přinejmenším zvláštní kniha. Nálepka "Jen pro silné povahy" je na místě, protože nic tak odporného jsem snad ještě nikdy nečetl. Nejde ani o to, co zde probíhá (i když nechutného děje je zde spousta), ale o čem se mluví. Vzato kolem a kolem se mi kniha líbila, ale na druhou stranu v ní nebylo nic takříkajíc kulervoucího, co by mě donutilo jí číst znovu. Proto jen 3*.

26.04.2016 3 z 5

Firewall Firewall Henning Mankell

Opět se mi dere na jazyk komentář, který jsem psal už k minulému případu komisaře Wallandera O krok pozadu. A protože se nechci opakovat, jen to v rychlosti shrnu- lehce uvěřitelný ale o to napínavější děj a Wallander jako člověk lehce přiroste k srdci, jelikož je stejně "smrtelný" jako každý z nás. Nakonec bych chtěl poděkovat autorovi za tuto postavu a mrzí mě, že už se ničeho dalšího s Kurtem Wallanderem od pana Mankella nedočkáme.

02.03.2016 5 z 5

Agent 6 Agent 6 Tom Rob Smith

Popsané scenérie (Afghánistán) a postavy jsou fajn. Jenže to je asi tak všechno. Autor píše sice hezky, ale bohužel na mě moc dlouze a hlavně zbytečně podrobně. Navíc Dítě i Projev měli alespoň nějaký děj a pocit momentu překvapení, který hnal čtenáře kupředu. Zde to chybělo. Pointa mi byla jasná již v první třetině knihy a kdybych nechtěl vědět, jak to všechno dopadne se Lvem, mé hodnocení by šlo asi ještě níž. Ovšem doufám, že se s Děmidovem neloučíme, a pan Smith vytáhne nějaké eso z rukávu.

05.02.2016 3 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Forrest Gump je skvělá oddechovka s lehce (no dobře, s hodně) překombinovaným dějem. Forrestovo dětsví, střední škola, univerzita, válka ve Vietnamu a chov krevet jsou jedním slovem dokonalé. To ostatní už bylo jen tak trochu navíc. A ještě musím podotknout, že toto je jeden z mála případů (jestli ne jediný), kdy se mi film líbil více než knižní předloha. I přesto ale knize a jejímu autorovi vysekávám obrovskou poklonu, už jen z toho důvodu, že bez ní bychom neměli možnost vidět Toma Hankse jako nejlepšího IDIJOTA v historii kinematografie :-)

20.01.2016 4 z 5

Bourneovo ultimátum Bourneovo ultimátum Robert Ludlum

Tak. Konečně jsem zakončil Bourneovskou sérii. A když říkám zakončil, myslím tím zakončil. Jsem si jistý, že další knihu s tímto elitním zabijákem již neotevřu. Třetí díl trilogie je určitě nejlepší a nejvíc stravitelný, ale bohužel to prostě není můj šálek čaje. Musím ale uznat, že i když jsem se chvílemi lehce nudil, strašně jsem se těšil na finální souboj mezi Šakalem a Bournem. Sečteno podtrženo: Jsem rád, že jsem si tuto sérii přečetl, ale vícekrát po ní asi už nesáhnu.

08.01.2016 3 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Ale jo, nebylo to vůbec špatné. Jen to podle mého bylo jaksi... krátké. Jestli si můžu dovolit přirovnávat, je to něco jako kdybychom si museli oblíbit Tyriona, Deanerys nebo Aryi Stark ve třech na sebe nenavazujících kapitolách. Dunk i Egg byli frajeři a já si až na již řečenou malou výtku čteni užil. A teď už zbývá jen dodat: Vichry zimy, nemůžu se vás dočkat!

31.12.2015 4 z 5

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Sere Martine, jste magor, abyste věděl. Něco tak úžasného, dechberoucího, kulervoucího a dokonalého jsem snad nikdy ani nečetl. Nemám slov. Tuto ságu nejspíš nemá ani cenu komentovat, protože nejen že nezná hranice, ale v literárním světě nemá obdoby.

21.12.2015 5 z 5

Fantom karnevalu Fantom karnevalu Craig Russell

Wow. Nemůžu jinak, než dát plný počet. Začátek se mi sice zdál nezajímavý, moc postav, které dle mého mínění neměly s případem nic společného, ale ono to do sebe na konci všechno tak krásně zapadlo jako ozubená kolečka do švýcarských hodinek. Ze série o Janu Fabelovi je podle mého kniha na vrcholu (ještě jsem bohužel nečetl první díl). Doufám, že se brzy dočkám překladu pokračování, protože by byla škoda nevědět, jak si hamburský vyšetřovatel povede dále.

11.12.2015 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Ano, mohl bych napsat, že v knize je spousta již ohraných klišé. Stejně jako bych mohl napsat, že popisy chemických, biologických, technických a bůhví jakých dalších "ckých" reakcí a zákonů mě celkem nudily. Jenže proč bych to dělal, když to jako celek sedí jak pr*el na hrnci? Ještě ke všemu, když hlavní postava čte Hercula Poirota a chce být jako Iron man :-) Neuvěřitelně napínavá kniha, která baví a je zatraceně cool.

01.12.2015 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Když se mě někdo zeptá, jaká je má nejoblíbenější knížka, vždy bez váhání odpovím Záhada hlavolamu. Na dobrodružstvích Rychlých šípů (mluvím za celou trilogii i komiksové vydání) jsem nejen vyrůstal, já je doslova prožíval. A ona dobrodružství neztrácí nic ze svého půvabu ani po těch x letech. Nejenže se jedná o dokonalý příběh plný záhad a napětí, je v něm ale i něco víc, co se dnes už jen tak nevidí. A to přátelství, čest a úcta ke stáří a k sobě sama. Za sebe říkám, že díky Rychlím šípům jsem dnes takový jaký jsem. Pokud bych měl nějaké knížce dát 6*, pak právě této.

28.11.2015 5 z 5