dia.riedl

19841984G. Orwell (pseudonym)

Mé hodnocení bude obsahovat SPOILERY
Wau, tak takovou jízdu jsem teda nečekala! Začátek ubíhal pomaleji, možná kvůli množství stranických pojmů, a navíc to vše bylo tak děsivé, především Dvě minuty nenávisti a všudypřítomné obrazovky. S příchodem Julie už jen čekáte na ten okamžik, kdy se vše zhroutí a dopadnou je. A potom je to teda jízda! Konec mi přišel stejně melancholický jako v O myších a lidech, víte, že se to stane, že se to musí stát, ale hrozně si přejete, aby se to nestalo.
Nic podobného jsem zatím nečetla, kniha mě vážně dostala!

13.05.2017

Zlodějka knihZlodějka knihM. Zusak

Nádherný příběh. V první půlce jsem se nepřestávala smát, ve druhé jsem nemohla přestat brečet.
Postavy si naprosto zamilujete, Liesel (mimochodem, celou knihu jsem bojovala s tím, jak mám její jméno vyslovovat...SAUMENSCH), Hanse, Maxe, Rudyho!!
Přečteno za čtyři dny, ale musíte si zvyknout na styl psaní.

19.02.2017

Temná hmotaTemná hmotaB. Crouch

Řekla bych, že jsem dostala to, co jsem očekávala. Všechno do sebe logicky zapadlo. Jasonovi jsem strašně fandila, někdy jsem obavou o něj nemohla až dýchat, ale ze všeho se jaksepatří dostal a i se s těmi situacemi podle mě vypořádal reálně.
Napínavý závěr už mi přišel maličko navíc, kdyby měl pouze jednoho protivníka, možná by to fungovalo lépe a dalo by se to lépe pochopit. Tohle mi přišlo dost potrhlé.
Navíc SPOILER si stejně myslím, že ze všech jich byl on ten jediný, který tam skutečně patřil. Přece ostatní byly jen jeho rozštěpené části. No nevím, kvantová fyzika není můj šálek kávy, ale u NĚJ to vše začalo odchodem z párty, ti ostatní podle mě prostě nebyli TEN Danieli manžel.

Kniha vás donutí přemýšlet, je dobře napsaná, žádné zbytečnosti kolem. Doporučuji

14.10.2018

Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhyÚstřičkova smutná smrt a jiné příběhyT. Burton

Přečteno v originále. Hned jak jsem tuhle knížku uviděla v knihkupectví, musela jsem jí prostě mít! :D Tima Burtona zbožňuju, jeho filmy, kresby.. Bože, ty ilustrace jsou senzační!! :D

01.02.2017

Deset malých černouškůDeset malých černouškůA. Christie

Brilantní.
Miluju detektivky a Agatha Christie je prostě základ. Byla to má první kniha od ní a také asi největší letošní očekávanání. Pustila jsem se do ní hned, jak mi přišla a ještě ten den přečetla. Bylo to prostě geniální, myslím, že nebýt epilogu, nikdo nedokáže přijít na to, kdo je vrah. I když jsem během četby nějaká podezření měla.
Stejně, jako jsem četla v jednom komentáři, i mě trochu chyběl popis ostrova, domu a počasí, ale psychika postav byla popsána skvěle.
Zajímalo by mě, jestli jste si nějakou postavu oblíbili? Já ano, pana Lombarda a doktora Armstronga. Soudce byl taky fajn, měl dobré postřehy.
Hrozně mě bavilo to ozvláštnění pomocí říkanky! Vždycky jsem se podívala na následující verš a radovala jsem se, že jsem alespoň přišla na způsob vraždy, dřív, než to bylo řečeno :D Nicméně jsem byla v koncích s určením vraha.
Taky má přenádhernou obálku!!! (2017)

16.06.2017

R.U.R.R.U.R.K. Čapek

Příjemné překvapení, hra mě moc bavila, je to velmi zajímavý a promyšlený příběh. Další skvělý výběr do četby k maturitě! Ráda si přečtu i další Čapkova díla.

24.08.2017

Stroj časuStroj časuH. G. Wells

Hodně zajímavá kniha, krásně se četla. Má představivost jásala...neustále na příběh a hlavně na Poutníka myslím...vrátí se někdy?
Zajímavý pohled na budoucnost neuvěřitelně vzdálenou.

29.07.2018

ZmizeláZmizeláG. Flynn

Knihu odkládám, není to můj šálek kávy, bohužel.

24.05.2017

Stařec a mořeStařec a mořeE. Hemingway

Nádherná kniha! Prožívala jsem se starcem každé bolestivé škubnutí prutu.
Kniha mě zvláštním mrazivým způsobem uklidňuje.

HavranHavranE. A. Poe

Dílo, které nikdy neomrzí. Žasnu nad každým veršem.

Hra věžíHra věžíD. O´Malley

Tak to byla pecka! Skvěle propracovaný děj a "svět" Skupiny. Akční, zábavné a zajímavé, postavy naprosto parádní.
Myfanwy především. Ta ženská mi padla do oka hned v parku a neustále mě překvapovala.
Gestald je velice zajímavá postava! Palev nahoru, s nikým podobným se nejspíš v knize nesetkáte.
Výborně vymyšlené byly i některé schopnosti, Eckhart s Gubbinsem mě bavili..!
Skvělý napínavý příběh, jen konec mi přišel trošku natahovaný, ale poslední kapitola mě tak nějak pohladila na duši.

08.03.2018

Robin HoodRobin HoodA. Dumas, st.

Kniha byla supr. Je to spíše vypravování o skutcích Robina a jeho zbojníků než ucelený příběh. Kniha je hodně romantická, ze vší té lásky už mě ale trochu bolela hlava..
Robin a jeho přátelé jsou samozřejmě skvělí!

03.06.2018

V pasti lžíV pasti lžíB. Paris

Může obsahovat spoilery

Kniha se čte jedním dechem, je napínavá, zvrat je výborný a perfektně načasovaný. Ale. Kniha nepřináší nic nového...přijde mi, že všechny thrillery co teď vychází (Dívka ve vlaku, Pusinka, Manželé odvedle, Žena v okně apod.) jedou podle stejné šablony, hlavně co se týče postav a částečně i rozuzlení....hlavní postava má do určité doby nějaký charakter, ne vždy sympaticky, a po zvratu dochází ke zlomu i u té postavy a zrovna tady mi to bilo do očí...a také se mohla více řešit Jane, ne pořád Cass a její prášky a telefonáty...
Četla se opravdu dobře, ale spíše mě naštvala...

14.07.2018

Půl králePůl králeJ. Abercrombie

Za všechny padlé doufám, že z něj bude dobrý král.

John na konci umřeJohn na konci umřeD. Wong

Tak nějak nevím. Začátek mě hodně bavil, ale když se příběh začal "vyvíjet", spíš to bylo přeskakování z jedné scény do druhé, už to ztrácelo původní humor a šlo to do větší a větší splácaniny, přišlo mi, že i po jazykové stránce to bylo horší a horší (tolik překlepů!) a postavy ze začátku knihy, které měly alespoň nejakou charakteristiku, nahradily jenom monstra a zrůdy. S odstupem času ani nedokážu říct, kterou postavu jsem si oblíbila, nikdo mě totiž nenapadá, snad kromě Molly, kterou autor bohužel ke konci taky zanedbával. A co se týče konce, tak z něj jsem taky dvakrát chytrá nebyla, věci, které jsem nechápala, mi nakonec vysvětlené nebyly.

A abych nakonec jenom nekritizovala, několik scén a vtipů bylo vážně povedených a vzpomínám na ně s pobavením, protože při čtení jsem se kolikrát musela nahlas zasmá.
A na úplný závěr mám pro vás jeden tip - pusťte si ke čtení písničky, které v knize zmiňují. Je to mnohem větší sranda a taková hezká interakce s dějem :)
Nic podobného jsem nikdy nečetla.

19.03.2017

VypravěčkaVypravěčkaJ. Picoult

Příběh je velmi povedený, velmi propracovaný, až jsem z předmluvy žasla. Některé kapitoly mě sice nebavily, ale ty ostatní jsem hltala jedním dechem. Sage jsem si oblíbila, i když mě občas už vytáčela s tou svou jizvou..Lea jsem si zamilovala.
Z Minky vyprávění mě mrazilo a ukápla nejedna slza. Moc mě bavily části z pekárny a vůbec o pečení, protože my sami pečeme domácí chleba a Sagin život mě také bavil.
Konec mě překvapil, i když mě samotnou napadlo, že by to mohlo být TAK, jak to bylo.
Ale chtěla jsem číst dál! Co se stane dál? Co Sage udělá?

20.03.2017

Volání netvoraVolání netvoraP. Ness

"A jak to udělal? Jak to ten muž dokázal?"

"Zavolal si netvora."

18.04.2017

Kniha ztracených věcíKniha ztracených věcíJ. Connolly

Skvělá kniha, ne úplně pro děti, některé scény byly i pro mě šestnáctiletou strašlivě drsné (z jelení dívky se mi zvedá žaludek ještě teď :D) Dřevorubec je nejlepší postava! A Hákáč je taky dobrá postava, svým způsobem. S hádankou se dvěma mosty jsem se trápila snad dva dny :D Všechny postavy jsou skvěle vymyšlené, charakterizované a zápletka je taky výborná. Převyprávěné pohádky neměly chybu, u Sněhurky jsem se vážně pobavila.
Shrnuto podtrženo, úžasný netradiční příběh, na který nezapomenu.

19.04.2017

KrysařKrysařV. Dyk

Jedna z těch opravdu dobrých knížek v maturitní četbě. Postava krysaře se mi strašně líbí. Příběh je pěkný, plynulý, konec mě i překvapil. A musím vychválit jazyk, autor si krásně pohrává se skladbou vět.

23.05.2017

MarťanMarťanA. Weir

Báječné čtení, Mark je neskutečně skvělý. Film je taky výborný!

13.07.2017

Pěšky mezi buddhisty a komunistyPěšky mezi buddhisty a komunistyL. Zibura

Zibi je sympaťák, knížka je výborně čtivá a vtipná, neubráníte se hlasitému smíchu. Také po grafické stránce je neskutečně vydařená, obrovský plus! Mnohé pasáže zahřejí Čecha u srdíčka (třeba, když s nepálskými dětmi pod stromem za deště sborově zpívá Generála Laudona)
Po dočtení mám nesmírnou chuť vyrazit do světa. :)

23.08.2017

Síla vzdoruSíla vzdoruS. Collins

-------Může obsahovat spoilery--------
V prvé řadě musím říct, že Katniss nesnáším. Ale ostatní jsem si oblíbila, nejvíc ze všech Haymitche a Peetu. Ach starostlivý pekař Peeta.
První díl byl fajn, bavil mě děj v aréně a i ty rozhovory a tréninky a přípravy a všechno kolem. Jen mi neskutečně lezla na nervy ta Katnissiina nerozhodnost! Bylo mi Peety líto. Na druhou stranu jsou tam i krásné momenty ze strany Katniss, třeba její vzpomínky na otce, domov, Hurikána a lov a potom chvíle s Routou a Peetou v aréně.
Také Cinnovy návrhy šatů. Hlavně ty svatební! (ze druhého dílu, vím)

Druhý díl je pro mě nejlepší, přichází Finick a s ním legrace, Haymitch jde do sebe a navíc se o něm dozvídáme spoustu věcí. Samotná aréna je dokonale vymyšlená a strašně mě bavila! Užívala jsem si nové postavy a to, jak zachraňují Peetu, aniž by to on nebo Katniss věděli. V posledních dvou kapitolách mě ale Katniss tak neskutečně štvala! Říkala jsem si "proboha oni nejsou tvoji nepřátelé!". No chtěla jsem si u toho rvát vlasy. A stejně jí to museli vysvětlit oni...Pro mě rozhodně nejlepší díl, ke kterému se i ráda vrátím. Ke zbylým dvěma ne.

Třetí díl byl pro mě zklamání a nuda. Třináctý kraj mě nějak nenadchnul, pořád se jen točily proklamy...A co mi to udělali se starostlivým pekařem?! A Katniss mi přišla úplně mimo. Její myšlenky byly z cesty a nesnášela jsem jí snad v každé kapitole. Ještě z ní udělali reprodrozda, vzor statisíců lidí a přitom neudělala VŮBEC NIC, všechno za ní udělali ostatní, ona byla jen tvář toho všeho!!
Celkově se kniha táhla, opět přibyly nové postavy, které jsem měla ráda, ale druhá půlka knihy byla hodně zmatená. Revoluce a průnik do kapitolu mi přišly nedotažené. Celou dobu se řešily jen Katnissiiny myšlenky. Navíc byla pořád nadopovaná nebo jí uspávali a když byla při vědomí tak jen fňukala, no prostě opruz. A vážně mě mrzelo, co prevedli s Peetou a Hurikánem, že byl takový chladnokrevný. Konec byl takový uspěchaný, ani nevím, co si mám pořádně myslet. Všichni se v závěru chovali strašně divně a epilog to celé tak usekl a ve mě zůstal ten podezíravý divný pocit. Přijde mi, že do té série to nějak nezapadá.

Ještě musím zmínit některé věci, které mi ovšem zůstanou v paměti. To třeba písně. Mnohem víc se mi líbí ty české verze z knihy, než ty z filmu. Ten text je úchvatný. A právě v epilogu se mě to dotklo nejvíc.
A mrzely mě samozřejmě úmrtí - Routa, Cinna, Finick, Prim i Boggs

Nicméně jsem ráda, že jsem knihy přečetla, jak říkám, ráda se vrátím k druhému dílu, ráda si pustím filmy, ale nestanu se součástí toho šílenství kolem této série a myslím, že ve třinácti by se mi to nelíbilo o nic víc.

22.07.2017

DivergenceDivergenceV. Roth

Mám to radši, než Hunger games :)

24.08.2017

Pán muchPán muchW. Golding

Velmi působivý příběh a napínavý konec

05.11.2017

Červený vrchČervený vrchJ. McGuire

Za mě super čtení :) První půlka byla sice mírně nezáživná, nedokázala jsem se sžít s postavami. Možná, kdyby byl začátek trochu víc natažený, ovšem zajímavě, a nešlo se hned do akce, bylo by to více uvěřitelné. Druhá půlka je mnohem lepší a konec pořádně napínavý, kdy už jsem všem fandila a netrpělivě očekávala, co se stane na další stránce.
Líbilo se mi vyprávění z různých pohledů a také propojení postav. A ta trocha romantiky na dojmu z knihy neubrala. :)

10.11.2017

Dlouhý pochodDlouhý pochodR. Bachman (pseudonym)

Na tuhle knihu jsem se těšila, byla to má první Kingovka...bohužel buď to pro mě není , nebo jsem pro začátek nevybrala nejlépe.
Téma mě hodně zaujalo, ale od začátku jsem se nudila (dobře, co víc čekat když jenom jdou a jdou, asi jsem si to ale představovala jinak, než kecani o blbostech).
100 stran někde vprostřed jsem přeskočila, protože přecejenom mě konec dost zajímal. Ke konci to bylo dobré, je tam skvěle ukázána psychika těch kluků a konec je docela silnej.
S Kingem (nejspíš) nekončím, ale toto mě moc nezaujalo.

30.01.2018

Hledání AljaškyHledání AljaškyJ. Green

To byla tak skvělá knížka! Konečně jsem dala Johnu Greenovi šanci a jsem ráda. Kniha má neskutečné tempo, je tak strašně čtivá, nedalo se od ní odtrhnout. Charakteristika postav je výborná. Moc se mi líbí že, že John Greene používá různé citace nebo spojitosti se skutečnými knihami, osobnostmi nebo událostmi..
Jediné, z čeho jsem trochu zmatená je, že se mi u dvou myšlenek stalo, že už jsem je prostě někde četla nebo slyšela, mám aspoň takový pocit...
Kniha mě jinak neskutečně překvapila a potěšila!

04.02.2018

Bohové a stvůryBohové a stvůryJ. Hartman

Je to to super knížka. Moc dobře se čte.
Jen mě mrzí, že je taková nedotažená...ke konci knihy se úplně nesmyslně objeví nové postavy a podle mě, kdyby se autor pořád soustředil na ty hlavní, mohl být konec zajímavější (konečná pointa je ale moc dobrá!)
Hrozně mě baví tyhle teorie o náboženstvích...stvoření světa a tak...pár "myšlenek" už mi ale přišlo opravdu přes čáru...

Přesto ale doporučuji, kdo má rád Browna a Rollinse...tohle je taková hezká česká napodobenina :-)

20.06.2018

AgnesAgnesH. Kent

Po celém příběhu mě srazil na kolena až autorčin doslov.

27.10.2018

Na zabitíNa zabitíP. Swanson

Teda, to bylo víc vražd, než v Midsomeru! :-)
Teď vážně, moc dobrý psychothriller! Ted byl prima sympaťák, Lily trochu pošahaná, ale sexy, takže to nevadí.
Příběh dobře gradoval, čekal mě nejeden šokující zvrat, tím víc napínavý, jak se střídaly kapitoly z pohledů různých postav.
Opravdu můžu doporučit!
Konec byl supr.