dia.riedl

19841984G. Orwell (pseudonym)

Mé hodnocení bude obsahovat SPOILERY
Wau, tak takovou jízdu jsem teda nečekala! Začátek ubíhal pomaleji, možná kvůli množství stranických pojmů, a navíc to vše bylo tak děsivé, především Dvě minuty nenávisti a všudypřítomné obrazovky. S příchodem Julie už jen čekáte na ten okamžik, kdy se vše zhroutí a dopadnou je. A potom je to teda jízda! Konec mi přišel stejně melancholický jako v O myších a lidech, víte, že se to stane, že se to musí stát, ale hrozně si přejete, aby se to nestalo.
Nic podobného jsem zatím nečetla, kniha mě vážně dostala!

13.05.2017

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Asi nejhumornější kniha, jakou jsem četla! Krásný absurdní humor. Vynikající, nenáročné, běžím pro pokračování.

02.09.2019

Deník kastelánaDeník kastelánaEvžen Boček

Psycho Deniska doporučuje...po skvěle aristokratce bylo tohle úplně jiné kafe. Nečekala jsem, že se v knize objeví tak těžká témata, ale autor je umí velmi dobře podat. Nejednou se mi tajil dech.

08.10.2019

Kafka na pobřežíKafka na pobřežíHaruki Murakami

Pro mě nejlepší Murakamiho kniha, co jsem četla. Příběh si mě hned po pár stránkách získal a ani jedinou stránku jsem se nepřestala bavit. Ač pro mne byly některé symboly opět nepochopitelné, viz. flétna. Všechny postavy mi přirostly k srdci, hlavně Kafka a pan Óšima. Příběh byl hezky ucelený, což se mi stalo u Murakamiho poprvé, že bych knížku nezavírala totálně zmatená.

20.04.2020

Temná hmotaTemná hmotaBlake Crouch

Řekla bych, že jsem dostala to, co jsem očekávala. Všechno do sebe logicky zapadlo. Jasonovi jsem strašně fandila, někdy jsem obavou o něj nemohla až dýchat, ale ze všeho se jaksepatří dostal a i se s těmi situacemi podle mě vypořádal reálně.
Napínavý závěr už mi přišel maličko navíc, kdyby měl pouze jednoho protivníka, možná by to fungovalo lépe a dalo by se to lépe pochopit. Tohle mi přišlo dost potrhlé.
Navíc SPOILER si stejně myslím, že ze všech jich byl on ten jediný, který tam skutečně patřil. Přece ostatní byly jen jeho rozštěpené části. No nevím, kvantová fyzika není můj šálek kávy, ale u NĚJ to vše začalo odchodem z párty, ti ostatní podle mě prostě nebyli TEN Danieli manžel.

Kniha vás donutí přemýšlet, je dobře napsaná, žádné zbytečnosti kolem. Doporučuji

14.10.2018

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Nádherný příběh. V první půlce jsem se nepřestávala smát, ve druhé jsem nemohla přestat brečet.
Postavy si naprosto zamilujete, Liesel (mimochodem, celou knihu jsem bojovala s tím, jak mám její jméno vyslovovat...SAUMENSCH), Hanse, Maxe, Rudyho!!
Přečteno za čtyři dny, ale musíte si zvyknout na styl psaní.

19.02.2017

Robin HoodRobin HoodAlexandre Dumas, st.

Kniha byla supr. Je to spíše vypravování o skutcích Robina a jeho zbojníků než ucelený příběh. Kniha je hodně romantická, ze vší té lásky už mě ale trochu bolela hlava..
Robin a jeho přátelé jsou samozřejmě skvělí!

03.06.2018

V pasti lžíV pasti lžíB. A. Paris (pseudonym)

Může obsahovat spoilery

Kniha se čte jedním dechem, je napínavá, zvrat je výborný a perfektně načasovaný. Ale. Kniha nepřináší nic nového...přijde mi, že všechny thrillery co teď vychází (Dívka ve vlaku, Pusinka, Manželé odvedle, Žena v okně apod.) jedou podle stejné šablony, hlavně co se týče postav a částečně i rozuzlení....hlavní postava má do určité doby nějaký charakter, ne vždy sympaticky, a po zvratu dochází ke zlomu i u té postavy a zrovna tady mi to bilo do očí...a také se mohla více řešit Jane, ne pořád Cass a její prášky a telefonáty...
Četla se opravdu dobře, ale spíše mě naštvala...

14.07.2018

Měsíční zahradyMěsíční zahradyS. Erikson (pseudonym)

Při čtení kniha může působit dost chaoticky, přeskakujeme nejen mezi postavami a místy, ale často i v čase (jednu scénu vidíme z více pohledů, některé si předcházejí nebo na sebe scény navazují, ale sledujeme postavy na jiném místě, apod.). Bylo pro mě také těžké orientovat se v cechách asasínů a Spárů a vůbec, kdo je na čí straně, kdo co tajně plánuje a s kým. Do toho všeho ještě vstupovali bohové... A tak i když ke konci už jsem vnímala příběh víc jako celek a některé věci zapadly do sebe, nepamatovala jsem si například informace ze začátku knihy a u některých postav jsem ztrácela nit (když se objevili dejme tomu ve třetině knihy, pak dlouho dlouho nic, už jsem si je jen špatně zařazovala - takový Lamač kruhů, Toc).
Protože se chystám v sérii pokračovat, přečetla jsem Měsíční zahrady vzápětí podruhé a díky tomu to byl dokonalý zážitek, od prvních kapitol mi všechno dávalo smysl, wow momenty musím říct stojí opravdu za to (některé chvíle - např co se děje okolo Pačesa, Rychlýho Bena...co dokázal Paran..i všechny intriky ve městě) no jsem nadšená!
U této knihy je prostě potřeba trpělivost a hodně pozornosti a také to ze začátku bráttak, jak to je. Vykašlala bych se na listování ke "slovníčkům" vepředu i vzadu, autor vám většinou v textu připomíná kdo daná postava je, ke komu patří nebo co dělá pomocí oslovení.

17.03.2020

Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhyÚstřičkova smutná smrt a jiné příběhyTim Burton

Přečteno v originále. Hned jak jsem tuhle knížku uviděla v knihkupectví, musela jsem jí prostě mít! :D Tima Burtona zbožňuju, jeho filmy, kresby.. Bože, ty ilustrace jsou senzační!! :D

01.02.2017

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Brilantní.
Miluju detektivky a Agatha Christie je prostě základ. Byla to má první kniha od ní a také asi největší letošní očekávanání. Pustila jsem se do ní hned, jak mi přišla a ještě ten den přečetla. Bylo to prostě geniální, myslím, že nebýt epilogu, nikdo nedokáže přijít na to, kdo je vrah. I když jsem během četby nějaká podezření měla.
Stejně, jako jsem četla v jednom komentáři, i mě trochu chyběl popis ostrova, domu a počasí, ale psychika postav byla popsána skvěle.
Zajímalo by mě, jestli jste si nějakou postavu oblíbili? Já ano, pana Lombarda a doktora Armstronga. Soudce byl taky fajn, měl dobré postřehy.
Hrozně mě bavilo to ozvláštnění pomocí říkanky! Vždycky jsem se podívala na následující verš a radovala jsem se, že jsem alespoň přišla na způsob vraždy, dřív, než to bylo řečeno :D Nicméně jsem byla v koncích s určením vraha.
Taky má přenádhernou obálku!!! (2017)

16.06.2017

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Nádherná kniha! Prožívala jsem se starcem každé bolestivé škubnutí prutu.
Kniha mě zvláštním mrazivým způsobem uklidňuje.

13.07.2017

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

Příjemné překvapení, hra mě moc bavila, je to velmi zajímavý a promyšlený příběh. Další skvělý výběr do četby k maturitě! Ráda si přečtu i další Čapkova díla.

24.08.2017

Stroj časuStroj časuHerbert George Wells

Hodně zajímavá kniha, krásně se četla. Má představivost jásala...neustále na příběh a hlavně na Poutníka myslím...vrátí se někdy?
Zajímavý pohled na budoucnost neuvěřitelně vzdálenou.

29.07.2018

Na východ od rájeNa východ od rájeJohn Steinbeck

Nádherná kniha!

17.06.2019

Aristokratka ve varuAristokratka ve varuEvžen Boček

Slabší než první díl - doslova. Zarazilo mě, že je druhý díl tak třetinový oproti první knize.
Nicméně je to stále skvělé vyprávění.
Nesmála jsem se sice tolik, jako u Poslední aristokratky, dělat si legraci s Jeho Jasnosti mi přišlo trochu pod úroveň, ale jinak je to krásné. Těším se na pokračování!

13.09.2019

VlkVlkMo Hayder

Příběh je našlápnutý od první stránky, celá kniha je skvěle napínavá a překvapivá. Při čtení mi kolikrát bylo docela úzko, když jsem nevěděla, co od postav mohu čekat. Příběh je dost dobře zamotaný, nicméně konec mě musím říct trochu zklamal. Přišlo mi to až moc překombinivané, když k tomu nevedly žádné stopy v průběhu děje. Ale celkově jsem si knihu fakt užila, Caffrery je úžasný, když si vzpomenu, jak jsem trpěla u Pečovatele...tady jsem ho žrala. I ostatní postavy včetně Honeyho a Moliny - byli skvělí tahouni příběhu.

30.05.2020

Zimní oheňZimní oheňAnders de la Motte

Čekala jsem od knihy žánrově spíš detektivku, tady šlo spíše o odkrývání vztahů, ale i tak jsem si knihu moc užila. Všechny postavy byly dobře vykreslené, překvapení na konci jsem přešla trochu rozladěná, za mě by to mohlo mít jiné rozuzlení. Také, a to hlavně v druhé půlce knihy, mi některé scény nebo detaily v zápletce připomínaly Muži, kteří nenávidí ženy (u jedné scény fakt nešlo jinak)
Za mě ale super čtivá a celkem napínavá kniha.

30.10.2020

Volání netvoraVolání netvoraPatrick Ness

"A jak to udělal? Jak to ten muž dokázal?"

"Zavolal si netvora."

18.04.2017

ZmizeláZmizeláGillian Flynn

Knihu odkládám, není to můj šálek kávy, bohužel.

24.05.2017

HavranHavranEdgar Allan Poe

Dílo, které nikdy neomrzí. Žasnu nad každým veršem.

13.07.2017

Hra věžíHra věžíDaniel O´Malley

Tak to byla pecka! Skvěle propracovaný děj a "svět" Skupiny. Akční, zábavné a zajímavé, postavy naprosto parádní.
Myfanwy především. Ta ženská mi padla do oka hned v parku a neustále mě překvapovala.
Gestald je velice zajímavá postava! Palev nahoru, s nikým podobným se nejspíš v knize nesetkáte.
Výborně vymyšlené byly i některé schopnosti, Eckhart s Gubbinsem mě bavili..!
Skvělý napínavý příběh, jen konec mi přišel trošku natahovaný, ale poslední kapitola mě tak nějak pohladila na duši.

08.03.2018

Mapa z kostíMapa z kostíJ. Rollins (pseudonym)

Biblická evangelia, Tři králové, supravodivé zmagnetizovatelné zlato, Egypt, Alexandr Veliký, Sedm divů světa, Řecká mytologie, sadistický záporák, zrada na každém kroku, superinteligentní a vševědoucí členové Sigmy, romantická lovestory... No to už bylo na mě trochu moc. Ani po přečtení nemám ponětí, k čemu jsme jako měli dospět, co byl tedy cíl Dračího Dvora?? K čemu ty příběhy od Vigora.. Dohromady to vůbec nedávalo smysl.
Tenhle díl za mě dost slabý.
Jasně, akce, napětí ani humor nechybí...Ale jinak nic moc tentokrát.

10.12.2018

Rosemary má děťátkoRosemary má děťátkoIra Levin

Výborné! Konec byl sakra napínavý a až do té chvíle jsem knihu vůbec nepovažovala za horor.
Takový pocit bezmoci nikdy nechci zažít, jde z toho hrůza jen při čtení. V jednu chvíli jsem ani já nevěděla, komu můžu věřit. A co teprve Ro!
Navíc se kniha moc dobře četla. Co víc si přát!

21.06.2019

Půl králePůl králeJoe Abercrombie

Za všechny padlé doufám, že z něj bude dobrý král.

28.06.2019

Na zabitíNa zabitíPeter Swanson

Teda, to bylo víc vražd, než v Midsomeru! :-)
Teď vážně, moc dobrý psychothriller! Ted byl prima sympaťák, Lily trochu pošahaná, ale sexy, takže to nevadí.
Příběh dobře gradoval, čekal mě nejeden šokující zvrat, tím víc napínavý, jak se střídaly kapitoly z pohledů různých postav.
Opravdu můžu doporučit!
Konec byl supr.

07.07.2019

Prázdniny v EvropěPrázdniny v EvropěLadislav Zibura

Ilustrace v téhle knize jsou dechberoucí, na pohled je prostě nádherná, velký plus za mapu putování! Obsahem mi ale přišla nejslabší, na to, jak je obsáhlá, mi přišlo, že jsme jednotlivými zeměmi jen proletěli a až na pár míst, které Ládík vyzdvihl, jsem si téměř nic nezapamatovala. Skoro každé setkání také proběhlo krátce a vtipných hlášek a situací bylo asi nejvíce v Polsku, jinak pomálu.
Přesto se knížka četla skvěle, svižně, člověk z ní vyloženě cítí tu bezstarostnost "ono se to vždycky nějak vyřeší". Poznala jsem spoustu míst, která bych chtěla navštívit a vůbec, jako i u předešlých knih, mě při čtení chytla neskutečná touha vydat se taky za dobrodružstvím!
Moc mě také potěšilo napsané poděkování čtenářům od autora vložené do knížky, myslím, že žádný spisovatel nemá ke svým čtenářům takhle blízko :)

13.01.2020

Vítr z horVítr z horAndy Wildwood

V prvé řadě děkuji autorovi za to, že se mi jeho kniha dostala do rukou.
Líbil se mi kontrast dobra a zla, ať už v samotném ději, tak ve střídání romantiky a brutálních scén. Libil se mi svět, ve kterém se příběh odehrává, nápad s chortoji. Jen mi to přišlo takové povrchní - postavy jako podle šablony, Jon mi nepřipadal vůbec přitažlivý se všemi těmi jizvami, chyběl mi nějaký motiv pro Ságy..také mi moc nesedla mluva - na prostředí a na tu dobu a vůbec v určitých situacích mluvily postavy příliš spisovně (především jsem se vzdycky zasekla u slova "zde").
Dlouhé popisy krajiny se mi líbily, nevadí mi metafory a poetické líčení, jen jich tam bylo dost a knihu tak hodně natahovaly. Necítila jsem z knihy také žádné napětí, ale to je dáno tím stylem.

Knihu ale hodnotím jako dobrou a určitě skvele propracovanou, pro mě jen trochu nudnou.
Asi chápu, že to všechno tak mělo být, takhle hrdinské fantasy asi vypadá, ale není to pro mě bohužel ten pravý šálek čaje.

29.10.2020

John na konci umřeJohn na konci umřeDavid Wong

Tak nějak nevím. Začátek mě hodně bavil, ale když se příběh začal "vyvíjet", spíš to bylo přeskakování z jedné scény do druhé, už to ztrácelo původní humor a šlo to do větší a větší splácaniny, přišlo mi, že i po jazykové stránce to bylo horší a horší (tolik překlepů!) a postavy ze začátku knihy, které měly alespoň nejakou charakteristiku, nahradily jenom monstra a zrůdy. S odstupem času ani nedokážu říct, kterou postavu jsem si oblíbila, nikdo mě totiž nenapadá, snad kromě Molly, kterou autor bohužel ke konci taky zanedbával. A co se týče konce, tak z něj jsem taky dvakrát chytrá nebyla, věci, které jsem nechápala, mi nakonec vysvětlené nebyly.

A abych nakonec jenom nekritizovala, několik scén a vtipů bylo vážně povedených a vzpomínám na ně s pobavením, protože při čtení jsem se kolikrát musela nahlas zasmá.
A na úplný závěr mám pro vás jeden tip - pusťte si ke čtení písničky, které v knize zmiňují. Je to mnohem větší sranda a taková hezká interakce s dějem :)
Nic podobného jsem nikdy nečetla.

19.03.2017

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

Příběh je velmi povedený, velmi propracovaný, až jsem z předmluvy žasla. Některé kapitoly mě sice nebavily, ale ty ostatní jsem hltala jedním dechem. Sage jsem si oblíbila, i když mě občas už vytáčela s tou svou jizvou..Lea jsem si zamilovala.
Z Minky vyprávění mě mrazilo a ukápla nejedna slza. Moc mě bavily části z pekárny a vůbec o pečení, protože my sami pečeme domácí chleba a Sagin život mě také bavil.
Konec mě překvapil, i když mě samotnou napadlo, že by to mohlo být TAK, jak to bylo.
Ale chtěla jsem číst dál! Co se stane dál? Co Sage udělá?

20.03.2017