Noc před oslavou

Je noc před oslavou kdesi na venkově. Všichni spí. Až na převozníka – ten je mrtvý. A na starou malířku, která se rozhodne poprvé v životě zachytit vesnici v noci. A zvoníka, jenž míří na kostelní věž, kde zjistí malý problém: zvony jsou pryč. K vesnici se krade liška, slídící po vejcích pro svoje mladé, a nocí se řítí bývalý podplukovník lidové armády v mylné naději, že objeví víc důvodů žít než kouřit. A navíc se kdosi vloupal do obecního archivu. Nic se neztratilo, ale vesnicí se začínají šířit zvěsti… Staré příběhy, pověsti a pohádky se pozvolna vlévají do domů a prosakují do snů spících obyvatel. Vzniká tak román jedné dlouhé noci, mozaika života na vsi, kde se setkávají starousedlíci s náplavou, zesnulí s živými, dělníci a důchodci se vznešenými zloději ve fotbalových dresech. Ti všichni chtějí něco dokončit, v té jedné noci před oslavou…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/281811/noc-pred-oslavou-uwu-281811.jpg 3.922
Vydáno · Labyrint

Vor dem Fest · 2014

Kniha Noc před oslavou

katerina5544

Kniha mi dala zabrat. Je velmi originalni a zvlastne psana. Celkove hodnotim kladne, pro prekladatele to muselo byt peklo :-)

Kvothe
19.10.2017

Něco se bude dít, bude to velké, bude to skvělé, bude to děsivé. Neustálé napětí, historie jednoho místa, existuje, neexistuje? Děly se tu podivné věci a ještě podivnější se tu dít budou, a nebo je to jen obyčejné východní, morálně a společensky rozvrácené místo? Autor pracuje s neustálým napětím a když vše kulminuje, otočí kormidlo... dobrá věc.

MichelleS
06.07.2017

Lákala mě obálka, z anotace jsem byla trochu na rozpacích a jsem ráda, že jsem to riskla. Moc příjemné překvapení. Vlastně se toho zase tolik nestane v tom jednom dni, spíš noci, i ta vesnice je obyčejná, i ty zvláštní postavičky najde ve svém okolí kdekdo. A přece je kniha prodchnuta takovým zvláštním kouzlem, která ji dělá zvláštní a neobyčejnou. Vypravěč v první osobě množného čísla, s tím jsem se setkala poprvé, chviličku trvá, než si čtenář uvědomí kdo ti "my" vlastně jsou. Moc se mi líbila pestrost jazykových prostředků, archaické výrazy i větná stavba při návratech do historie a jinde zas neuvěřitelně vystupňovaná atmosféra pomocí krátkých úsečných opakovaných větiček jako ze slabikáře.

-Pečivo-
29.01.2017

Kronika jedný vesnice někde ve východním Německu. Do jedný noci narve Stanišić všechno, co se v tý vesnici od jejího počátku stalo. Zajímavýho více méně nic. X příběhů se protíná, co kapitola to další příběh. Liška, stará malířka, pošahaná kronikářka, hospoda v garáži, převozník, místní omladina, atd. Bezkonkurenčně vede apatickej důchodce, kterej si chce koupit cigára. Bohužel ale nejde automat, tak do něj začne střílet. Jelikož ani to nepomůže, tak jede autem na pole, aby si tam v klidu prostřelil hlavu. Bohužel ho při sebevraždě vyruší holka, co si šla zaběhat. Následuje tedy druhý pokus dobytí automatu na cigára - tentokrát za pomocí kombajnu. Dvakrát ho přejede kombajnem a vzbudí tím majitelku penzionu, která mu cigáro ubalí.

Bohužel ani tento důchodce ale nezachrání fakt, že se kniha táhne jako smrad. A to ne jako ten dobrej smrad z vlastního prdu, kvůli kterýmu si člověk nadzvedne i peřinu. Kdybych byl z okolí o kterým kniha pojednává, tak bych dal minimálně 2 hvězdičky navíc. Takhle jen 2*.

alzbeta4340
16.08.2016

Zvláštní, ale nádherné. Kousky střídavě vyprávěných příběhů mají místy až magickou náladu, přestože jsou docela reálné. Prostě jedna noc na německé vesnici - vyprávěná vesnicí jako svébytným vypravěčem. Velmi dobře napsané, překvapivě čtivé. Kniha, ke které se určitě jednou ještě vrátím.

AnneMaxe007
01.07.2016

Zvláštní. Jako skládat puzzle.. Vždycky pár kapitol k sobě bezpochyby patří (jsou ovšem rozházené po celé knížce), pak se jedním určitým dílkem spojí s dalšími...
Popisuje pro mě osobně krásné téma - noc a ty, kteří v noci bdí. Je v tom určitá poetičnost.
Určitě zajímavé čtení, byla jsem upřímně zvědavá, co se z toho všeho nakonec vyloupne.

ipe
02.04.2016

Tak nevím. Asi bych potřebovala další kategorii, například: knihy, které bych chtěla dočíst, ale nejde to. Posuzuji-li knihu jako celek, pak je podle mého mínění nejlepší obálka, ta je krásná. Pro překladatle to byla asi pěkná fuška. Mně jako čtenáři zůstal dojem chaosu. Určitě způsobený i tím, že se mi nepovedlo knihu dočíst do konce, zdolala jsem jen první třetinu. A v té se postavy ještě nestačily vyloupnout tak, aby se mi nepletla jména, časy, děje. Chce to trpělivějšího čtenáře a větší toleranci k textu, který je často shuštěný až na úkor srozumitelnosti. Zajímá mě názor čtenářů, kteří byli úspěšnější než já a dočetli.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

středoevropská literatura

Saša Stanišić
bosenskohercegovská, 1978

Kniha Noc před oslavou je v

dalších seznamech1x