desert.fox desert.fox komentáře u knih

Návrat z ráje Návrat z ráje Čestmír Vejdělek

Jedna z mých prvních sci-fi, která ve mně nechala nesmazatelně dobrý dojem. A protože mé dětství bylo plné takových z dnešního hlediska nemoderních knih, jsem vůči jejich mírně rozvláčnému stylu tolerantní. Asi se mně dokonce líbí. V knihách těchto časů jde víc o filosofii, o myšlenky nebo o zeitgeist, než o brilantní psaní nebo o příběh bez logických chyb.

03.02.2023 5 z 5

Do tmy se neohlédni Do tmy se neohlédni Čestmír Vejdělek

Knížka napsaná postaru, protože reálně stará je. Zajímavá víc právě style psaní, než příběhem samým.

03.02.2023 3 z 5

Vrah v šarlatu Vrah v šarlatu Josef Volák

Oblíbená kniha mého raného mládí. Upřímně řečeno je to víc dívčí román než detektivka - autor popisuje bohémské prostředí a značně nesocialistický způsob života (kniha vyšla 1976 - až se divím, že ji nezakázali kvůli narušování morálky), a na vykreslení podrobností chování aktérů si dává záležet mnohem víc než na rozpracování detektivní zápletky. Tehdejší večírky ale dík knize před vnitřním zrakem ožívají.
Poznámka pro ostatní komentující: Ano, tehdy se skutečně tolik kouřilo - od rána do večera a všude. Taky se dost pilo.

22.01.2023 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Knížku čtu vždycky, když potřebuji rozveselit. Nebo když už na nic jiného nemám náladu. Nebo když si potřebuji opravdu odpočinout. Ideální obraz první republiky v lehce nadneseném podání - a veliké umění používat slova. A hromada smíchu, pochopitelně.

14.10.2022 5 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Je to klasika, vím..., ale tento styl mi neleží.

14.10.2022 3 z 5

Krize moderního světa Krize moderního světa René Guénon

Hlavní co mne udivilo je, že je Guénonovo dílo už skoro sto let staré. Myšlenky jsou nečekaně současné! Myslím si o civilizaci něco podobného, ale takhle pěkně to vysvětlit - to by bylo nad moje síly.

11.10.2022 5 z 5

Pozdní pokání Pozdní pokání Viktor Arnar Ingólfsson

Příjemná konzumní detektivka.

24.09.2022 3 z 5

Štatl za Husáka Štatl za Husáka Jana Soukupová

Už skoro deset let marně čekám na druhý díl....

24.09.2022 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Atmosférický příběh mne okouzlil už před lety. Přímo cítím žár rozpáleného písku... to je nejsilnější dojem z knihy: Široširá poušť a vedro. A spiknutí.

24.09.2022 5 z 5

Holubí pošta Holubí pošta Arthur Ransome

Nejpěknější kniha mého dětství. Dobrodružství při hledání pokladu - a tak trochu detektivka se záhadným Tralaláčkem.

24.09.2022 5 z 5

Vláda kvantity a znamení doby Vláda kvantity a znamení doby René Guénon

Dílo je vysoce inspirativní, protože se dotýká těch oblastí poznání, o nichž obvykle lidé neuvažují a spisovatelé nepíší. Přitom užívá (pro jiné autory esoterní literatury) neobvyklý pohled na zkázu světa a jeho následnou obnovu. Zdůrazňuje napětí mezi dvěma tvůrčími kosmickými principy, které představuje jako lidstvo ohrožující.
Srozumitelnosti knihy neprospívá příliš časté užívání neobvyklých výrazů a dlouhá nepřehledná souvětí.

08.09.2022 4 z 5

Tajná historie Twin Peaks Tajná historie Twin Peaks Mark Frost

Esence tajemství, které se nikdy nevydá světu vplen; radši bude navždy provokovat představivost a samo se bude těšit z významů, které mu přisoudíme.
Jako redakční a technický počinek je to oslňující dílo - vlastně si nevzpomínám na nic, co by bylo vydáno s větší pečlivostí.

26.08.2022 5 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Jaroslav Monte Kvasnica

Velice pěkná kniha i vlcích a lidech. Za fotky taky díky.

15.05.2022 5 z 5

Bílí lidé Bílí lidé Arthur Machen

Po letech ještě jeden komentář: Doporučuji mnohem lepší překlad ve sbírce Temnota nepomíjí. Příběh najednou před čtenářem zřetelně vyvstane.

21.02.2022 5 z 5

Místo pro tajnosti Místo pro tajnosti Tana French

Atmosférický příběh, kterému nechybí uzavřená společnost se zvláštními pravidly, určitá stísněnost a výborný vyprávěcí jazyk.

04.01.2022 4 z 5

V lesích V lesích Tana French

Mohlo to být hutnější.

04.01.2022 3 z 5

Aleister Crowley - Šelma v Berlíně: Umění, sex a magie ve výmarském Německu Aleister Crowley - Šelma v Berlíně: Umění, sex a magie ve výmarském Německu Tobias Churton

Je to výborně napsané! Před očima vidíte tehdejší poměry v Německu, stáváte se součástí bohémy (nevím, proč mám pocit, že každý znal každého...) a Crowleyova povaha se vám předestře jak vysypaný šuplík.
Nebylo mi známo, že taky maloval.

25.11.2021 5 z 5

Magie v teorii a praxi: Známá též jako Liber ABA aneb Kniha 4 Magie v teorii a praxi: Známá též jako Liber ABA aneb Kniha 4 Aleister Crowley

Trochu ukecané a nemířící k cíli. Přesto je tu mnoho podnětného pro studenty magie.

15.11.2021 3 z 5

Sedna aneb Láska k životu Sedna aneb Láska k životu Hans Peter Duerr

Poučné dílo, a přesto veselé a optimistické. Je o lásce k životu a o důvěře v dění vezdejší. A vidíme, jak láska k životu prostupovala celý svět. Je to povzbudivé čtení - a ještě se hodně dozvíme.

06.11.2021 5 z 5

Základy magie Základy magie Lilith (p)

Výborné pro začátečníky a vhodné pro pokročilé. Jak magii rozumět a co v ní lze najít, co ještě magie je a co už ne. Pro mne je nejmagičtější kniha posledních let, protože mluví srozumitelným jazykem.

27.08.2021 5 z 5