Bílí lidé

Okultní novela adepta lóže "Zlatý Úsvit". Vynikající dílo, které‚ bylo znovuobjeveno v šedesátých letech našeho století díky knize "Jitro kouzelníků“. Tajuplné‚ fantastické‚ Machenovo dílo, které je úzce spjato s obřadnou magií a touhou po dosažení zasvětitelských mocí a znalostí.

https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86767/bili-lide-J90-86767.jpg 4.347
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Volvox Globator

The White People, 1904

Kniha Bílí lidé

Lenka.Vílka

Tenhle snový příběh mě pobláznil a absolutně jsem si ho zamilovala. Navíc ty příběhy v příběhu to celé krásně doplňovaly, aby to potom současně uzavřely ne v podobně červené nitě, ale silného lana. Jenže to mi nikdo nehodil k záchraně. A já se v tom ztrácela. Ještě víc jsem se bořila do jámy, kam jsem spadla. A samozřejmě jsem potom zkontrolovala, zda na mě nic po vyškrábání se zpátky nahoru nezůstalo, a já si to sebou neodnesla.

Protože co chvíli působí jako pohádka s temným podkresem, se hodně rychle promění v temný příběh s rozhodně nulovým pohádkovým podkresem.

A poslední věta v epilogu mi proto vykouzlila úsměv na rtech. Absolutní souhlas :)

Navíc mi moc sedl autorům styl psaní. Už se těším na jeho další kousky.

PS: ta obálka je naprosto děsivá! Kdybych knihu měla v papírové podobě, schovám jí do nejtemnějšího koutu knihovny, abych večer usnula...

lazarus

Snová povídka podobného ducha jako Les Mytág Roberta Holdstocka

desert.fox
05.08.2019

Pozoruhodná snová krajina, nenápadně snová, ne tak moc jako Lovecraft. Jenom člověka podráždí, popíchne - a hledej si sám.

evickakyticka
02.06.2019

Naposledy čtena před šesti lety a nějak zapomenuta mezi ostatními knihami. Vzpomněla jsem si na ni a zpřeházela doma skoro celou knihovnu. Opět nezklamala, snový děj a popisy krajiny mě dostanou. Vždycky.

digiorgio
05.05.2019

Vcelku kratučká poviedka (také ako mám najradšej) rozdelená na Prológ, Zelený zápisník a Epilóg. Prológ obsahuje dialóg dvoch ľudí (ok, skôr monológ Ambrosiusa) nad zlom a hriechom. Jadrom poviedky je isto Zelený zápisník: snové putovanie dievčaťa za pomalou a temnou iniciáciou v krajine a prostredí, ktoré snáď môžeme nájsť na obálke niektorých metalových albumov z 90-tych rokov .) prelínané spomienkami na prapodivné „rozprávkové“ príbehy opatrovateľky, ktoré neustále menia rytmus celého príbehu iniciácie. Snové a krásne. Epilóg si nepamätám, zostal som v tom sne :)

smazenaryba
13.06.2018

Veľmi podobné Lovecraftovým snovým veciam. Na rozdiel od tých má však táto poviedka aj druhú, racionálnu rovinu, ktorá snovú pasáž do určitej miery objasňuje. Zmiešané pocity nahradila v epilógu chuť si poviedku hneď prečítať znova. Príjemne mysteriózne.

Sarkyr
12.10.2017

Machenův styl mi hodně dlouho neseděl, tuhle knížečku jsem četl třikrát a zjistil jsem až na stará kolena, jak moc jsem to nedoceňoval.

Hryzda
31.08.2017

Pěkná. Přírodní. Napínavá. Hravá. Strašidelná...