Bílí lidé

Bílí lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86767/bmid_bili-lide-J90-86767.jpg 4 59 15

Okultní novela adepta lóže "Zlatý Úsvit". Vynikající dílo, které‚ bylo znovuobjeveno v šedesátých letech našeho století díky knize "Jitro kouzelníků“. Tajuplné‚ fantastické‚ Machenovo dílo, které je úzce spjato s obřadnou magií a touhou po dosažení zasvětitelských mocí a znalostí.

Literatura světová , Horory , Novely

Vydáno: , Volvox Globator

The White People , 1904

wlado
18.02.2024 2 z 5

Lovecraft je môj obľúbenec, no táto kniha ma vyslovene nudila. Je zrejmé, že čitateľská obec je rozdelená na 2 skupiny - nadšenci a tí, ktorým sa to vôbec nepáči. Nech si každý urobí úsudok sám.

rutto45
08.02.2024 4 z 5

Pred pár rokmi som túto poviedku čítal v rámci zbierky Temnota nepomíjí, kedy ma veľmi neoslovila. Narazil som však na ňu nedávno, v samostatnej malej "brožúrke" a musím povedať, že som po rokoch na ňu zmenil názor.

Evazita
12.03.2023

Nehodnotím. Asi jsem příběh četla ve špatnou dobu nebo ve špatném rozpoložení. Anebo nepatřím mezi ty ´´kdo ten příběh zná, ví, o čem je´´.

desert.fox
21.02.2022 5 z 5

Po letech ještě jeden komentář: Doporučuji mnohem lepší překlad ve sbírce Temnota nepomíjí. Příběh najednou před čtenářem zřetelně vyvstane.

Lenka.Vílka
25.01.2021 5 z 5

Tenhle snový příběh mě pobláznil a absolutně jsem si ho zamilovala. Navíc ty příběhy v příběhu to celé krásně doplňovaly, aby to potom současně uzavřely ne v podobně červené nitě, ale silného lana. Jenže to mi nikdo nehodil k záchraně. A já se v tom ztrácela. Ještě víc jsem se bořila do jámy, kam jsem spadla. A samozřejmě jsem potom zkontrolovala, zda na mě nic po vyškrábání se zpátky nahoru nezůstalo, a já si to sebou neodnesla.

Protože co chvíli působí jako pohádka s temným podkresem, se hodně rychle promění v temný příběh s rozhodně nulovým pohádkovým podkresem.

A poslední věta v epilogu mi proto vykouzlila úsměv na rtech. Absolutní souhlas :)

Navíc mi moc sedl autorům styl psaní. Už se těším na jeho další kousky.

PS: ta obálka je naprosto děsivá! Kdybych knihu měla v papírové podobě, schovám jí do nejtemnějšího koutu knihovny, abych večer usnula...

lazarus
25.01.2021 4 z 5

Snová povídka podobného ducha jako Les Mytág Roberta Holdstocka

desert.fox
05.08.2019 5 z 5

Pozoruhodná snová krajina, nenápadně snová, ne tak moc jako Lovecraft. Jenom člověka podráždí, popíchne - a hledej si sám.

evickakyticka
02.06.2019 5 z 5

Naposledy čtena před šesti lety a nějak zapomenuta mezi ostatními knihami. Vzpomněla jsem si na ni a zpřeházela doma skoro celou knihovnu. Opět nezklamala, snový děj a popisy krajiny mě dostanou. Vždycky.

digiorgio
05.05.2019 5 z 5

Vcelku kratučká poviedka (také ako mám najradšej) rozdelená na Prológ, Zelený zápisník a Epilóg. Prológ obsahuje dialóg dvoch ľudí (ok, skôr monológ Ambrosiusa) nad zlom a hriechom. Jadrom poviedky je isto Zelený zápisník: snové putovanie dievčaťa za pomalou a temnou iniciáciou v krajine a prostredí, ktoré snáď môžeme nájsť na obálke niektorých metalových albumov z 90-tych rokov .) prelínané spomienkami na prapodivné „rozprávkové“ príbehy opatrovateľky, ktoré neustále menia rytmus celého príbehu iniciácie. Snové a krásne. Epilóg si nepamätám, zostal som v tom sne :)

smazenaryba
13.06.2018 4 z 5

Veľmi podobné Lovecraftovým snovým veciam. Na rozdiel od tých má však táto poviedka aj druhú, racionálnu rovinu, ktorá snovú pasáž do určitej miery objasňuje. Zmiešané pocity nahradila v epilógu chuť si poviedku hneď prečítať znova. Príjemne mysteriózne.

Sarkyr
12.10.2017 5 z 5

Machenův styl mi hodně dlouho neseděl, tuhle knížečku jsem četl třikrát a zjistil jsem až na stará kolena, jak moc jsem to nedoceňoval.

Hryzda
31.08.2017 4 z 5

Pěkná. Přírodní. Napínavá. Hravá. Strašidelná...

pavelvon
14.01.2016 5 z 5

Nejlépe vše vystihuje citát z knihy .. "jen ti, kdo ten příběh znají, vědí o čem je" ... Pro někoho to bude povídání s příjemným mrazením v zádech a bude se divit, proč je to, ostatními vyzvedávaná, Machenova vrcholná tvorba. Ten kdo ale tuší pozadí, bude číst hodně mimo řádky. A o tom je celkové hodnocení tohoto díla ostatními zainteresovanými.

evickakyticka
21.05.2013 5 z 5

Příjemná kombinace tajemna, pohádek od chůvy a temného podivuhodného lesa. Ač kratičké, skvělé. Tohle vědět dopředu, vezmu tuhle knížečku a jdu si sednout někam na palouček do lesa a nechám se unášet příběhem, který byl místy jako ve snu.

immortal-party
27.08.2011 2 z 5

doslov byl nejpoutavější. nakoplo mě to v tom, že bych si KONEČNĚ měla přečíst literaturu faktu - o svatém grálu, vznik svaté knihy, turínském plátně...

doba na přečtení cca 15-20 min.

velšská literatura

Arthur Machen