derrry derrry komentáře u knih

Holky z porcelánu Holky z porcelánu Jaromíra Kolárová

Ona to zase taková sranda, jako je film, nebyla. Vlastně to bylo mnohem lepší.

19.09.2021 3 z 5

Smrt talentovaného ševce Smrt talentovaného ševce Václav Erben

V krásné zahradě krásného zámku se najde mrtvola. A nebyl by to Exner, kdyby se do toho nezamotal, kdyby všechny nenaštval a vraha nenašel. A při tom jen tak mimochodem neobloudil nevinná srdce dívek a dam. Mně tahle kniha bavila a Kodet se na tu roli hodil. Jen sakra - vidím název a naskakuje mi hlasem Petry Janů, že jen málo lidí tuší, že je lord..

23.03.2021 3 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

(SPOILER) Chvílemi mi to připomínalo Vybíjenou. Ze začátku super, téma (psát o pinpongu a nenudit - wow), ale pak se to začalo natahovat a natahovat. A přitom postavy zajímavé, nápad taky, knih o životě za šedé normalizace moc není. Stejně tak divoká 90. léta (jo, kuponovku ještě někde mám, fakt). Ale čím důkladně byla stavěna pointa, tím těžší a neuvěřitelnější to bylo. Všichni se všemi propleteni v době nefejsbůkové? Počáteční nadšení teď střídá rozčarování. Ale je to kniha, o níž se přemýšlí, takže za mě ok.

15.03.2021 3 z 5

Chlapec a kůň Chlapec a kůň Jaroslav Šikl

Ten konec se mi vybaví pokaždé, když koukám na Velkou Pardubickou. Je to skvělé, zápletka z dostihového prostředí, že by i Francis záviděl. A na to, že je to pro děti, tak je to docela drsná kniha.

30.10.2020 5 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Pro mě vrchol série. Hlavně proto, že Blaine je Blaine a potom v podstatě harlekýnka. Jenže v Kingově podání (takže tak).

29.10.2020 5 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

(SPOILER) Roland si opět zvolil. Eddieho, který volit nechtěl a Oddetu, která volit nemohla. Průchody mezi světy, epické bitvy i křehké vzpomínky na dětství. Napsáno čtivě, způsobem, který nedovolí knihu odložit. Pořád nevím, jestli je to fantasy nebo dystopie.

29.10.2020 4 z 5

Zlá krev Zlá krev John Carreyrou

Skvěle napsaná kniha. Má spád, drajv, a všechno do sebe zapadá - USA na přelomu milénia, hospodářská krize, snaha najít nového Jobse i změnit svět. Poselství je jasné: nevěřte nikomu, komu je přes třicet. A vlastně - nevěřte ani nikomu pod třicet aneb jak jedna holka tahala za fusku půlku planety a jak jí to procházelo aneb senilové se slabostí pro mladé blondýnky aneb ulov si svého jednorožce aneb fake it until make it.

11.10.2022 5 z 5

Slunečnice Slunečnice Anna Gajdošová

Typický příklad toho, že vám kdysi někdo pochválil slohovku... Téma je zajímavé, ale v oblasti YA existuje mnohem mnohem mnoho lepších knih, z nichž tematicky ční Srdcerváči. A řešení domácího násilí v knize nutí člověka mlátit hlavou o stěnu, protože je zřejmé, že je to tady jen fancy manýra. Nevadí, fotr tě zmlátí, tak se chytíme za ruce a u stolu si o tom popovídáme a vše bude sluníčkové... nebo slunečnicové...

11.10.2022 2 z 5

Ocelové srdce Ocelové srdce Albert Čuba

(SPOILER) Taková česká vykrádačka Suburry (filmu, seroš neznám). Milá, se švihem, tempem, spádem, ale vykrádačka. A poslední scény - nevím proč, naskočila mi Textilia.

15.06.2022 2 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Ani napodruhé to nešlo dočíst. Jediné, co by mi ulevilo, bylo majnout Eleanor něčím po hlavě. Dost mě překvapuje, že to nenapadlo žádnou z postav, teda v té části, kterou mám přečtenou.

05.03.2022 odpad!

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Stačí třetina a člověk ví, jak to skončí a proč. Příběh klišé jak hrom. Cokoliv ze severské školy - to tam je.

27.11.2021 1 z 5

Uplakaná jeseň Uplakaná jeseň Václav Neuer

Tentokrát trochu slabší než předešlé, ale stále hodně dobré, detektivka, která neurazí a nemá bombastické akce, postavy apod.

13.07.2021 4 z 5

Za dveřmi tma Za dveřmi tma Anna Bailey

(SPOILER) Společenský thriller o tom, co dá do pohybu zmizení místní holky - Twin Peaks verze 2020 bez koláčů. Myšleno doslovně.
Rozjezd knihy je poměrně pomalý, autorka skoro 200 stran spíše představuje postavy, vzájemné vztahy, myšlenkové pochody a jejich přešlapování se projevuje v přešlapování autorky. Tak nějak zapomíná na to, že už by to chtělo trochu akce. K té se člověk musí prokousat a zase... není to nic neviděného a nečteného. Kdyby se proškrtalo tak 200 stran a zrušily se ty "bombastické" cliffhangery na koncích skoro každé kapitoly, tak ok, ale jinak člověk váhá, jestli dočíst, nebo ne. To by se u Kingových Nezbytných věcí stát nemohlo, ač jsou tématem podobná.

04.07.2021 3 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Za mě nejlepší díl v sérii. I proto, že se část odehrává ve východním Prusku a dějiny meziválečného Polska a Německa jsou tady výborně podané. Zhustěné a ta mlčenlivá atmosféra i národnostní problémy jsou místy mnohem lepší než Rathovo pátrání, protože zápletka je tak trochu jasná. Asi jako když se v české literatuře píše o Sudetech.

30.10.2020 3 z 5

Nádherná kacířství Nádherná kacířství Lisa McInerney

Navnadil mě článek někde na internetu a krátce před tím četba McKintyho. O Irsku ve druhé polovině 20. století přece nemůže být špatná kniha. Tak jo, může. Nevtipné, zápletky nijaké, prostě jeden puberťák, co neví, jak se životem dál. Tak zevlí, prudí, prodává drogy, podléhá kámošům, hledá kámoše, hledá kámošku, kámoška ho našla, pak spolu kámoší... kolik že to má stran? Tolik? Boooože.

30.10.2020 1 z 5

Katedrály industriálního věku: Textilní továrny a sociální otázka v českých zemích, 1884–1914 Katedrály industriálního věku: Textilní továrny a sociální otázka v českých zemích, 1884–1914 Zdeněk Nebřenský

Zajímavě pojatá odborná publikace, která se dívá na počátky továrního průmyslu v českých zemích z hlediska disciplinace, hygieny, každodennosti. Potlačuje v souladu s aktuálními výzkumy dějiny techniky, technologií a do popředí staví otázky každodenní práce, vzdělávání a života továrních dělníků. Doporučuji všem studentům VŠ oborů historie.

30.10.2020 3 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Putování Středozemí, zbytky model i strach v hrsti prachu. Záchrana v Ludu a Eddie jako hrdina. Košaté, propracované, charaktery se vyvíjejí a příběh pokračuje.

29.10.2020 5 z 5

Bludné kruhy Bludné kruhy Wally Lamb

Pokus o velký epický román 80. let, takže tam je všechno (jakože FAKT všechno), Marlowe má pravdu. Nejlepší byla kniha v těch intimních částech o nenávisti a lásce "normálního" bratra ke svému nemocnému dvojčeti. Úplně nejsilnější byla v okamžicích, kdy se snažil přetrhnout poutu a žít sám za sebe, ale krev prostě není voda. Takže by to byla krásná novelka do 100 stran, těch skoro 600 je už moc.

29.10.2020 2 z 5

Jak svět přichází o doktory Jak svět přichází o doktory Adam Kay

Trochu ufňukané ve srovnání s Bude to bolet, doktore?, ale pořád dost zábavné.

21.12.2023 3 z 5

Takový hněv Takový hněv Cara Hunter

(SPOILER) Stejný mustr jako u předchozích knih, ale střídání er a ich formy mě baví. Někde v polovině je zřejmé, jak se příběh vyvine a motiv je pro mě trochu slabý, ve srovnání s třetím dílem trochu sešup, ale stále velmi dobré. Nicméně, iritují mě "stíny z minulosti", o kterých bude asi další díl, takže kniha má částečně otevřený konec.
Fawley je mi sympatický, ale ve srovnání s prvním dílem už té jeho rodiny je trochu moc, ještě chvilku a bude z něj měkkota u domácího krbu.

27.06.2021 3 z 5