dennydee dennydee komentáře u knih

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Přečteno asi 3333333x, moje nej knížka v dětství :)

21.02.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

No, prořvala jsem to. Hodně silný a myslím, že je vše už zmíněno.. budu to dlouho rozdýchávat. Je neuvěřitelné, co dokáže lidské tělo zvládnout.

13.03.2022 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Krásná ukázka toho, jak nechcete skončit. Ale někoho ani toto nepřesvědčí.

21.02.2022 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Jedním slovem - perfektní - od začátku do konce.

Od Kinga jsem předtím nic nečetla. Chtěla jsem, ale odrazovalo mě to neskutečně obrovské množství textu. V rámci ČV 2024 jsem se tedy rozhodla pro Carrie a moc dobře jsem udělala.

Kniha se čte velice dobře (až na ty časté závorky, dost mě vyrušovaly při čtení). Zvládla jsem ji přečíst za pár hodin, nedokázala jsem se odtrhnout.

Do děje jsem byla vtažena hned. Žádné zbytečné omáčky okolo, to drama se začalo dít hned v prvních větách a drželo se celou dobu. Zvraty, zápletky.. Psychopatická fanatická matka tomu dodávala slušný nádech psycha.

Moc se mi líbilo, že do toho zasahovaly výpovědi ostatních a vše do sebe krásně zapadalo. Tématem to bylo na klasický americký béčkový horor, kde se zmasakruje na plese celý maturitní ročník, o čemž i vypovídá hodnocení na ČSFD stejnojmenného filmu, jemuž byla tato kniha předlohou. Tady to však bylo jiné.

Kniha byla vážně skvělá od začátku až do konce a určitě to nebyla moje poslední kniha od Kinga.

07.04.2024 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Těšila jsem se, až si knihu přečtu. KLDR mě velmi zajímá a dozvěděla jsem se tak hodně nových informací.

Při čtení mi bylo úzko, prožívala jsem to. Nejvíce mě zasáhl příběh feministky….. na druhou stranu mě naštvalo těch pár mužů, co dostalo strach, uteklo a své ženy a děti tam nechali. I přesto, že věděli, jaký osud je čeká. Prostě jsem nad nimi necítila slitování…

Z Niny jsem několikrát i přes pouhá písmena vycítila, že má vztek a má potřebu soudit. A vůbec se nedivím. I po těch hrůzách, co vyšly na povrch, někdo považoval za správné, že někdo takové štěstí v KLDR nemá a žije v bídě a o hladu.

KLDR je pro mě naprosto nepochopitelná, neskutečně odporná propaganda, která lidem zatemnila mozek.

Četlo se to moc dobře, každý měl jiný příběh. Přečteno za dva večery a těším se na další knihu od Niny.

20.04.2024 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Knížka mého dětství, občas si i teď pustím audioverzi na usínání :)

07.03.2022 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Poměrně obsáhlejší dílo, ale čte se jedním dechem. Zvraty, zápletky.. Klasický Havlíček.

04.03.2022

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Komiks mého dětství, četli jsme spolu s bráchou.

04.03.2022 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Nedovolím si hodnotit. Asi je to česká klasika, nutili nám to na školách, pro mě úporná nuda.

21.02.2022

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Na četbu jsem se velice těšila, ale musím říct, že mě kniha docela zklamala. Námět mi přijde parádní, určitě se z toho dalo vytěžit víc. Těch několik stran, které popisovaly Dorianovy záliby do úmorných detailů, mě málem zabily a přiznám se, že pár stran jsem přeskočila. Také tu na mě bylo mnoho filosofie. Bavily mě pasáže, kde se něco dělo, kde si postavy povídaly. Určite to nebylo špatné, kolikrát jsem byla překvapená, ne vždy jsem se nudila. Ale znova bych do toho už nesla

26.01.2022 3 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Na fantasy jsem si nikdy moc nepotrpěla, ale tady jsem byla příjemně překvapena a knihu jsem přečetla s chutí.

04.03.2022 4 z 5

Silný příběh.

04.03.2022 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Kniha přečtena za pul hodiny, velmi dobre se četla. Taková roztomilá hororová pohádka.

26.01.2022 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

(SPOILER) Když bych řekla, že si to paní Sosnarová vymyslela a ona by to byla pravda, urazila bych tak její památku a její výpověď, kterou si připomínala veškerá traumata, by přišla vniveč.

Když bych řekla, že že si to nevymyslela a ona by to nebyla pravda, urazila bych tak ostatní, kteří si podobným zvěrstvem prošli a paní Sosnarová by neprávem slízla smetanu.

Ono je to vlastně asi jedno. Tyhle hrůzy se skutečně děly. Komu ta rozporuplnost vadí, nechť knihu nečte. Ano, některé úryvky byly těžce uvěřitelné, ale co už.

Příběh to byl silný. Ale myslím, že se dalo vytěžit víc. V textu bylo spoustu gramatických chyb a překlepů a to mi dost vadilo a ztěžovalo čtení. Nebavily mě popisy práce, kde autor vysvětloval, jak fungoval jeřáb, jakým způsobem přihazovala Věra cement, jak loupaly kůru. To mě prostě nebavilo.

Víc než celé útrapy a hrůzy na Sibiři mě dostal konec knihy, kdy se dostaly domů. Příběhy z lágrů jsem již četla a ani tentokrát mě to nepřekvapilo. Rusko bylo, je a bude zhouba. To, že se domů dostaly jen pod podmínkou podobně nucené práce jako v lágru, to mi vyrazilo dech. Měly možná peřinu a lepší jídlo. Ale 10 let jako pracovní síla a pár korun k tomu, v čem se ČSR lišilo od hnusného Ruska?

Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla...

06.04.2024 3 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Mě to prostě nebavilo.

04.03.2022 2 z 5

(SPOILER) Filmové zpracování jsem viděla dřív, a to několikrát. Konečně jsem se dostala k tomu, že si knihu přečtu. Jelikož film má asi 3 hodiny, čekala jsem bichli, ale naopak. Jedná se o velmi útlou knížečku. Na začátku jsem se i pobavila staříkovými průpovídkami a tomu, že se narodil ve výšce 175 cm. Říkala jsem si, že Fitzgerald musel být na drogách, když to psal. Po chvíli jsem zjistila, že s filmem to nemá nic společného. Režisér použil akorát téma o opačném procesu žití a tím to končilo. Během čtení mi bylo čím dal více smutno. Nikdo pro něj neměl pochopení, pouze otec a ten i pak zemřel. Jeho manželka mi byla velice nesympatická. Při čtení člověk zjistí, jaký vlastně život je a jsem ráda, že nemládneme. Konec byl opravdu moc smutný a jediný, kdo ho bral a staral se o něj, byla chůva Nana. Knihu určitě doporučuji.

02.03.2022 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Něco mi říká, ze pan K. je abstinent.

30.03.2024 5 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Upřímně nechápu to hodnocení, ale budiž. :) Kniha je opravdu originální, děsivá, depresivní a ponurá. Prvních pár stran je trošku zmatených, ale zatahuje vás postupně do děje a velmi nenásilně a poutavě vysvětluje to, co se ve městě děje. Chvílemi je kniha i humorná, ale to se brzy změní. Chvíli se smějete, pak se chvíli bojíte, pak je vám smutno. Emoce se tu hodně rychle střídaly, ale to je to, co od knihy člověk očekává. Četla se tím pádem velmi rychle. Poté člověk přijde na to, že stačí málo a z civilizovaných lidí 21.století se stanou středověcí fanatici. Bylo mi z toho velmi velmi úzko, hlavně z toho, co se stalo na konci. Kniha je opravdu výborná a mohu ji doporučit.

23.03.2022 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

(SPOILER) Sbírka povídek, která je velmi jednoduše napsána, čte se dobře. Žádné zbytečné popisy všeho, dostatek dialogů. Povídky nejsou seřazeny chronologicky, takže občas jsem v tom měla zmatek, ale dalo se zorientovat. Je to humorná kniha, válka moc zmíněná není. Konec je smutný, ale to je život. Autorův otec mě poměrně rozčiloval svoji přehnanou láskou k Irmě a přelétavostí v oborech, kdy byl schopný utratit všechno, co měli s tím, že se mu to několinásobně vrátí. Jinak jsem se několikrát zasmála, docela fajn oddechovka.

03.03.2022 4 z 5

Vertigo Vertigo Patrik Girgle

Bohužel... Zřejmě nejsem jediná, kdo nechápe tu literární cenu, asi taky něco napíšu.. Kniha se mi vůbec nelíbila. To, že byla vulgární mi nevadilo. Tak nějak to patřilo k pubertálnímu vyjadřování a té době. Útržkové věty mi taky nesedly, dialogy byly zmatené, připomínaly divadelní hru, ale bez uvedení jmen, nevěděla jsem, kdo co říká. Celkově mi to přišlo bez děje, bez pointy, čekala jsem více z devadesátých let. V knize se dozvíte jen to, že chodí nelegálně rybařit, chlastají a loví ženský. Což je úsměvné a patří to k určité etapě života.. Je možné, že jsem knihu nepochopila, ale doteď nevím, o čem byla nebo měla být. Přečteno za asi dvě hodiny, ale ne proto, že bych ji hltala, ale abych ji měla za sebou, bohužel. Za mě ne.

24.03.2022 1 z 5