Rozmarné léto

Koupit

Jde o příběh tří dnů a tří nocí, v nichž zálety a milostná dobrodružství s nenadálými hosty nakrátko rozbouří poklidný život hrdinů – kanovníka, bývalého majora, lázeňského a jeho žárlivé ženy Kateřiny. Kouzlo Rozmarného léta nespočívá ani tak v příběhu samotném, jako v dokonalém vystižení atmosféry ospalého českého maloměsta a ve Vančurově dokonalé a bohaté češtině....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35465/rozmarne-leto-gVE-35465.jpg 3.41526
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Rozmarné léto

Cleo De Nile

Kniha se mi četla hodně obtížně, a i přes to, že byl děj jednoduchý, mi dělalo problém knihu pochopit. Bylo to zřejmě způsobeno specifickým jazykem celé knihy. Často se zde vyskytovaly archaismy, přechodníky... Když se však teď nad dějem díla zpětně zamyslím, velmi mě překvapil závěr knihy. Jelikož celou knihu se vztahy mezi postavami tak nějak míchaly a nakonec to vlastně dopadlo úplně stejně, jako to celé začalo.

Kaja01

Příjemná letní jednohubka, která nejspíš přistane i na mém maturitním seznamu :-)

raketackova

Jedna z nejlepších českých knih, kterou jsem kdy četla. Styl psaní je opravdu úžasný, rozvinutý jazyk se postará o naprosto skvělý požitek ze čtení.

JulianaH.

Geniální! Požitek.
Miluji abbého.
Ne všechny děje v literatuře jsou epické, krucinál. Některé jsou prostě jazykové.

Placi

Tento způsob psaní románu zdá se mi poněkud brilantním. Takový styl psaní a užívání češtiny jako u pana Vančury nebo dále třeba u pánů Čapka a Basse se dnes již zkrátka nevidí. Děj je přitom jednoduchý a velice nadčasový. “Starší” pánové budou vždy obdivovat krásy mládí a bude to v nich vyvolávat nostalgii a představivost.

Han-nah

Tuto knížečku jsem opět vytáhla z důvodu čtenářské výzvy, jelikož jsem si ji v r. 1981 koupila , líbila se mi - rozměry 12x9 cm, za 13 Kčs. Je to humoristický románek s původními ilustracemi Josefa Čapka.
" TENTO ZPŮSOB LÉTA ZDÁ SE MI PONĚKUD NEŠŤASTNÝM" . Tuto větu snad zná každý a připomene si ji, když má v létě něco naplánováno a začne pršet.
Děj se odehrává v říčních Krokových lázních jednoho rozmarného léta na břehu řeky Orše. Přátelské hašteření nad smyslem života, krásou žen, nestálého počasí apod. řeší majitel lázní Důra , abbé - kanovník Roch a major ve výslužbě Hugo. Na plovárně spolu tráví většinu času, filosofují, ale vždy se usmíří u sklenky vína a utopence s cibulí. Někdy zasáhne Kateřina Důrová - " Můj manžel plkává velice často".
Rozruch do jejich života a nudy přinese kouzelník Arnoštek se schovankou Annou, která je velice krásná. Všichni tři přátelé se začnou o ni ucházet.
Kniha je napsána krasomluvou a vždy při čtení si představím a obdivuji filmové zpracování s úžasnými herci - R.Hrušínský, V.Brodský, F.Řehák, M.Myslíková, J.Menzel, J.Drhalová /Preissová/.
Někomu se může zdát, že děj je o ničem, ale nejvíc, co může člověk získat je : přátelství, odpuštění, přijmout toho druhého takovým jaký je i s jeho názory.

lynxir

Někdy v červnu si vytáhnu zahradní lehátko, rozložím si ho u bazénu a uvelebím se do něj se skleničkou svěžího Tramínu v jedné a touto útlou knížečkou pana Vančury s ilustracemi Josefa Čapka ve druhé ruce. Tak začíná mé „rozmarné léto“. Chápu, že mnoha lidem připadá příběh málo akční, vlastně se tam nic neděje, přesto je to kniha složitá, náročná, až nepochopitelná, jazyk neobvyklý, těžký a zastaralý… Pan Vančura si s knížkou opravdu vyhrál a mám zato, že dnes už by nikdo nic takového napsat nesvedl. Křivka vývoje člověka se obrací nazpět k výchozímu bodu primitivnosti. No, budiž, ale toto je můj způsob léta. Jedním slovem: krása. Chci býti okouzlen!

Hani77

Literárně krásné dílo. Vančura používá hodně přechodníků – to už člověk dnes téměř nevidí (a pokud zmizí z osnov ZŠ, tak už ani neuvidí). Bohužel jsem film nikdy neviděla celý, vybavuji si pouze pana Hrušínského, jak se koupe a říká (jedinou výbornou hlášku celého díla) „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným“. Kdybych bývala viděla film s jeho hvězdným obsazením, možná bych mohla dát více hvězdiček. Děj je místy i vtipný, ale celkově mě dílo tak moc nezaujalo. 3* jsou hlavně za tu češtinu a vtipnou zápletku.