denisa7430 denisa7430 komentáře u knih

Autobiografie Židovky Dity - sledujeme celý její život od útlého dětství, dospívání až po stárnutí.
Zpověď těch nejděsivějších hrůz, které spolu s rodinou zažila v koncentračních táborech. Podává svědectví o tom, jak probíhalo osvobození, jak těžké bylo začlenit se zpět do běžného života - škola, zábava, randění. O tom, kde a kdy potkala svého manžela, s kterým založila novou rodinu.
Zaujalo mě zejména líčení života v kibucech, které jen dokazuje, že život nebyl peříčko ani po ukončení války. Ba naopak, boj za (osobní) svobodu trval dál...

25.09.2020 4 z 5

Dopisy ze Sachsenhausenu Dopisy ze Sachsenhausenu James Moloney

Jedním slovem: nádherná!

17.09.2020 5 z 5

Osmnáct Jeruzalémů Osmnáct Jeruzalémů Jiří Šotola

Kniha se krásně četla. Příběh byl tak trochu hrůzostrašný.

14.09.2020 4 z 5

Zotročeni Zotročeni Gordon Thomas

Hnus, co se všude kolem nás děje a vlády, mocnosti s tím nic nedělají, ba v mnoha případech se na těchto praktikách přiživují.

14.09.2020 3 z 5

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

První polovina knihy mě pohltila, druhá naopak velmi nudila.
Román nebyl špatný, nápad s květomluvou byl skvělý a úvodní popisky květin ke každé kapitole jedinečným nápadem.

14.09.2020 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Líbilo se mi propletení více životních osudů, které se ke konci protknuly navzájem. Mám ráda, když se současnost misí s historií, navíc, když vás tato historie poznamená právě ve vašem současném životě.

Drsné líčení brutálního zacházení se Židy ze strany SS, popisy každodenního života v koncentračním táboře pohledem mladé slečny...

"Jediné obludy, které jsem kdy znala, byli lidé." - 144 -

"Až dosáhnu dvaceti let,
budu zkoumat tenhle svět,
budu sedět v motorovém ptáku,
vzlétnu sám vzhůru do oblaků.
Budu se vznášet nad nádherami světa,
dívat se, jak všechno dole vzkvétá,
oblak mi bude sestrou a vítr bratrem."
- báseň Sen - Avraham Koplowicz, r. 1944 ve věku 14 let zavražděn v Osvětimi -

07.09.2020 4 z 5

Musela jsem zabíjet Musela jsem zabíjet China Keitetsi

Drsná svým obsahem... Příšerné dětství a ještě horší dospívání jedné mladé slečny, avšak týkající se mnohých dalších afrických dětí.
Lidstvo je opravdu svou krutostí "jedinečné".

04.09.2020 4 z 5

Co odvál dým aneb Jak jsem přežil holokaust Co odvál dým aneb Jak jsem přežil holokaust Miloš Bondy

Když se pubertálnímu chlapci ze dne na den změní život vzhůru nohama a v pekle jménem Osvětim přichází o celou svou rodinu. Peklo, které navíc přežil.... Miloš Bondy byl spolu s rodiči držen v pražském veletržním paláci a 3.8.1942 odvezen vlakem z nádraží Holešovice do Terezína. Do Osvětimi byl poslán 1.2.1943.

"Jistý je akorát to, že až umřu, tak že mě spálej."
"Poláci dokázali Židy pronásledovat líp než samotní esesáci. I v brutalitě často přetrumfli všechny ostatní." - 134 -

31.08.2020 5 z 5

Dvorní šašci Dvorní šašci Viktor Fischl

Jedna z mých nejoblíbenějších...

27.08.2020 5 z 5

Holokaust: Zločin proti lidstvu Holokaust: Zločin proti lidstvu Guido Knopp

Velmi dobře sepsána historie holokaustu. Těžké čtivo, ale rozhodně potřebné neustále si téma připomínat.

20.08.2020 5 z 5

Druhý život pana Roose Druhý život pana Roose Håkan Nesser

Nelepší švédský krimiromám, tak to alespoň stojí na obálce knihy. Bohužel nesouhlasím. Děj o ničem, napětí nulové, snad jen zvláštní hledání postaršího může něčeho neuchopitelného, něčeho, co mu život dluží, bylo ve své podstatě zajímavé.

20.08.2020 2 z 5

Jizva Jizva Alice Broadway

Sice nejslabší díl celé série, ale to většinou při pokračování bývá vždy. Celkově se mi námět série neuvěřitelně líbil a dokážu si představit i jeho zfilmování.

19.08.2020 4 z 5

Můj život s Egyptem Můj život s Egyptem Miroslav Verner

Koho zajímá česká egyptologie, přijde si rozhodně na své! Nádherně sepsaná kniha.

19.08.2020 5 z 5

Chrám světa Chrám světa Miroslav Verner

Jedna z nejkrásnějších knih o Egyptě....a že jsem jich už přečetla :-)

19.08.2020 5 z 5

Holocaust, Spojenci a Osvětim Holocaust, Spojenci a Osvětim Pavel Benedikt Elbl

Mnohé informace mi byly již známé z jiných knih, avšak sestaveno je to v této knize přehledně.

17.08.2020 4 z 5

A odpusť nám naše viny A odpusť nám naše viny Romain Sardou

Kdo má rád Ecovo Jméno růže, ten si přijde na své.

16.08.2020 4 z 5

Někde ještě svítí slunce Někde ještě svítí slunce Michael Gruenbaum

Pobyt v terezinském ghettu očima dospívajícího kluka dle skutečné události. Kniha je psaná pro děti a dospívající, kteří se o tématiku holocaustu začínají zajímat. Doporučuji začít tímto dílem.

14.08.2020 4 z 5

Rozbitá Rozbitá Cathy Glass

Krutost některých rodičů nezná mezí. Velmi silný příběh a já se kláním paní Cathy za její láskyplný a vstřícný přístup k chuděrce Jodie.

14.08.2020 5 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Jedním slovem: nádherná!

11.08.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Jako všechny knihy autorky je i tato perfektní. Tentokrát popisuje lidské osudy za dob komunismu, okupace, normalizace.

11.08.2020 5 z 5