denisa7430 denisa7430 komentáře u knih

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Pravdivý příběh chlapce, kterého od jisté smrti v plynové komoře zachránila bedna v závodech jistého pana Schindlera.

17.11.2020 4 z 5

Zážitky rozvedeného muže Zážitky rozvedeného muže Ivan Galambica

Parádní, nemělo to chybu. Upřímně jsem se zasmála. Některé zážitky byly až těžko uvěřitelné, ale jelikož i kolem mě chodí lidí "podivní", tak věřím, že tento rozvedený muž vše popisované opravdu zažil. Tyhle příhody může totiž vymyslet jen sám život!

17.11.2020 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Klasika, u které se čtenář začervená.

10.11.2020 5 z 5

Velmi nebezpečná žena Velmi nebezpečná žena Jeremy Dronfield

Velmi podrobný popis života jedné zajímavé elegantní ženy, o které vlastně nikdo pořádně ani nevěděl, jaký vliv její charisma na okolí má.

10.11.2020 3 z 5

Jed Jed Sara Poole

Super čtení o době "jedové"...

29.10.2020 4 z 5

Spící Beatrice Spící Beatrice Júlia Matulová

Jsem však přesvědčena, že inspiraci autorka nehledala pouze ve známé klasické pohádce o Šípkové Růžence, ale především v dnešní nesnadné době, kdy koronavirus zasahuje do naších životů a každodenních činností, které máme rádi. Dílko rozhodně stojí za přečtení, ačkoliv je děj lehce předvídatelný. Doporučuji jako nenáročnou, oddechovou četbu.

29.10.2020 2 z 5

Vše, co vím o lásce Vše, co vím o lásce Dolly Alderton

Román je autobiografickým počinem autorky, jde o její vlastní vzpomínky. K sepsání použila pořádnou dávku humoru, satiry, ale i něhy. Věřím, že v mnohých z jejich zážitků se najde nejeden čtenář. To nejdůležitější, co se nám snaží tímto dílem sdělit, je najít sebe sama a naučit se být sám se sebou šťastný a spokojený.

29.10.2020 3 z 5

...a naposled konvalinky ...a naposled konvalinky Jarmila Pospíšilová

Krásná, něžná kniha....
Knihu jsem četla právě v době, kdy mě opustila velmi blízká osoba, věkově stejně jako je Magda. Celý půlrok jsem vymýšlela, jak budeme zpracovávat její životopis, jenž byl natolik pestrý a zajímavý, že by vydal na několik životů. Bohužel, doba koronavirová nám nedopřála tento počin uskutečnit a jsem z toho velice smutná. O to víc, že tato osoba neměla žádné příbuzné.
Tuto knihu jsem proto procítila a celou probrečela. Jedinou útěchou mi je, že vím, jak smysluplný a šťastný život do poslední vteřiny prožila.
V mládí nás trápí úplně jiné „starosti“, než nějaká rodinná historie. Na všechno máme dost času, všechno počká…
Myslíme, že rodiče i prarodiče jsou jakousi konstantou, neměnnou veličinou, že s námi budou napořád. Nenapadne nás, že tu jednoho dne prostě nebudou. Proto hned zítra zadám babi úkol, sepsat naše rodinná tajemství...

27.10.2020 4 z 5

Tady Hitler Tady Hitler George Thomas Clark

Velmi osobitá kniha, zajímavý styl vyprávění.

25.10.2020 5 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Nemám slov. Jak lehké bylo dostat se v 50.letech za mříže za NIC a strávit tam 15 let za NIC. Takové příběhy nesmí být zapomenuty. Doporučuji.

24.10.2020 5 z 5

Hitlerův poslední pokus Hitlerův poslední pokus Ian Sayer

Skvělá. O tomto Hitlerově počinu jsem neměla tušení.

18.10.2020 5 z 5

Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Michael Ondaatje

Další bestseller a kandidát na filmové zpracování.

17.10.2020 3 z 5

Vlak pro děti Vlak pro děti Viola Ardone

V roce 1946 sužuje jižní Itálii bída a hladomor. V té době zorganizuje komunistická strana akci pro záchranu dětí z těch nejnuznějších a nejchudších rodin. Jsou poslány vlakem na sever Itálie, kde se o ně postarají místní. Osmiletý Amerigo svou matku opravdu nerad opouští, avšak až u nové rodiny pozná, co je to opravdová rodinná láska.
Po čase je poslán zpět do svého rodného městečka. Matka štěstím nezáří a Amerigo strádá, a to nejen materiálně, ale hlavně emocionálně.
Celá situace vyústí ve strašnou zášť, jejíž dopad má vliv na všechny, kteří životem Ameriga prošli.

Vina, ten vtíravý pocit bezcennosti, však zůstává v našich srdcích déle, než bychom si byli schopni přiznat.

Dojemný, ke konci až plačtivý příběh o krutých životních osudech a rozhodnutích, kterým se milující rodiče chtějí za každou cenu vyhnout. Někdy však není možnost volby...

"Často tě má rád víc ten, kdo tě nechá jít, než ten, kdo tě drží u sebe.“

Dílo, podle mého názoru, vhodné k filmovému zpracování.

Jediná věc mi při čtení vadila, a to bylo použití nespisovného jazyka. Ale to je věcí vkusu :-). Chápu to tak, že to mělo sloužit k odlehčení vyprávění už tak těžce zkoušeného malého chlapce.

14.10.2020 4 z 5

Osvětim - Příběh mého přežití Osvětim - Příběh mého přežití Sam Pivnik

Podobných příběhů jsem četla již několik, ale upřímně? Nikdy mě nepřestane udivovat, co je jedinec schopen vydržet pro svou záchranu!
Za každou zpověď přeživšího jsem vděčná. Nesmíme zapomenout!

07.10.2020 5 z 5

Svědectví porodní asistentky z Osvětimi Svědectví porodní asistentky z Osvětimi Stanisława Leszczyńská

Velice mi to připomnělo příběh lékařky Giselly Perlové, která sepsala své paměti v knize Byla jsem lékařkou v Osvětimi. Rovněž ona pomáhala zejména těhotným ženám přežít...i za cenu nejstrašnější, odejmutí dítěte, což se rovnalo jeho smrti!

Staňa dle výpovědí přeživších dokázala shromáždit všechny své síly, pracovat dnem i nocí a plně se angažovat pro druhého člověka.

"Tragédie, které přesahují míru lidské představivosti."
"Do toho pekla za námi přiletěl anděl lásky." - výpověď přeživší o Stani - 48 -

07.10.2020 5 z 5

Byla jsem doktorkou v Osvětimi Byla jsem doktorkou v Osvětimi Gisella Perl

Neskutečně odvážná žena, která i v té největší hrůze nemyslela sama na sebe, ale hlavně na "dobro" ostatních žen, zejména těch těhotných. Zarazilo mě, že se zmiňuje o tom, že po válce mnoho lidí její činy v Osvětimi odsoudilo! Jak si to vůbec mohl někdo dovolit.
Pro mne byla kniha srdcervoucí, podávající popis osvětimského pekla zase z trochu odlišné stránky, která mi dosud zůstala zatajena.
Hluboký obdiv patří této pozoruhodné ženě.

„Jen smrt nás mohla zachránit před utrpením.“

PS: Jen jedna věc mě zarazila...Proč ty brambory škrábaly, když i slupky byly brány za hotový poklad? :-)

03.10.2020 5 z 5

Útěk z pochodu smrti Útěk z pochodu smrti Jack J. Hersch

Pátrání syna (autora) po stopách otcovy minulosti.
Nejvíc mě "děsily" jeho neustálé otázky, na které už bohužel nikdy nedostane odpověď, ačkoliv za života tatínka se ptát mohl. Vím, jak mu je, jak si vyčítá, proč se neptal, když ještě měl příležitost. Do takového stádia musí člověk dozrát, musí najít odvahu a pokoru ptát se na zážitky z Osvětimi a Mauthausenu. Občas však člověk dozraje, až když už je pozdě.
Také jsem se svého dědečka neptala, byla jsem na pochopení tak závažného tématu moc malá....a teď bych za jeho vyprávění dala cokoliv :-(.

Knihu jsem maximálně procítila.

03.10.2020 4 z 5

Soudcové, žalobci, obhájci Soudcové, žalobci, obhájci Erich Kulka

Dechberoucí. Dostala mě asi stejně jako kniha V pekle plynových komor.

03.10.2020 5 z 5

Muzeum nesplněných slibů Muzeum nesplněných slibů Elizabeth Buchan

„Nic v životě není tak, jak se slíbilo.“
„Minulost je s námi pořád, ať chceme nebo ne.“
„Každá lidská bytost má právo na svobodné umělecké vyjádření.“

To jsou tři citace z knihy, které ji, dle mého názoru, perfektně vystihují.

02.10.2020 3 z 5

Ptáci se zlomenými křídly Ptáci se zlomenými křídly Ayşe Kulin

Námět úžasný, příběh odehrávající se v Turecku dle skutečné udalosti z dob počátku druhé světové války. O naději v lepší život v jiné vlasti, než v té rodné, odkud byla rodina vyhnána. O tom, že domovem je místo, kde je láska.
Avšak forma vyprávění, možná špatný překlad, mi vůbec neseděla a celkový pocit z četby nebyl zas až tolik příjemný. Veliká škoda.

"Hledám svou vlast... hledám ji v pevné víře, že vlastí i náboženstvím je jen láska..."

01.10.2020 2 z 5