Dela111 Dela111 komentáře u knih

Hra s nevěrou Hra s nevěrou James Siegel

Kdyby měla kniha podtitul, nejvhodnější by byl "aneb za chyby se platí". Tady by to sedlo doslovně :-).
I celkem slušný člověk se může zamotat do parádního průšvihu a už v tom lítá. A co je nejhorší - jak z toho ven... Bylo zajímavé sledovat jak jedno rozhodnutí vede k druhému, špatné rozhodnutí k ještě horšímu. A i když by hrdina později rád něco udělal jinak, už to prostě nejde.
Kniha má zajímavou zápletku, děj je místy hodně napínavý, určitě stojí za přečtení.
Film jsem neviděla, takže jsem si knihu vychutnala nezatížená filmovým zpracováním.

26.07.2018 4 z 5

Modrá je barva vraždy Modrá je barva vraždy Joanne Harris

Nepíšu to ráda, ale toto je slátanina. Knihu jsem začínala číst 2x. Na druhý pokus jsem ji i dočetla, ale jen proto, abych věděla, jestli prostředek a konec knihy budou stejně hloupé... Nejen že mi nesedl styl vyprávění (deníček na netu!), ale často jsem nevěděla, co je realita, co představy, jestli se to děje teď nebo je to minulost nebo jestli se to má teprve stát... Tato četba byla ztráta času.

02.07.2018 1 z 5

Boží prst Boží prst Marit Reiersgård

Druhý příběh ze série příjemně připomíná styl starých dobrých anglických detektivek z venkova.
V malém norském městečku dochází během pár hodin hned ke dvěma vraždám. Nesourodá dvojice vyšetřovatelů Verner a Bitte mají několik podezřelých, ale zpočátku je těžké z nich něco dostat. Zato později se to z nich sype samo...
Boží prst je psychologicky laděná detektivka o lidském neštěstí, řeší se tu rodinné vztahy a šikana.
90%

10.02.2019 4 z 5

Pohádka pro dospělé provoněná grilováním a také vůní při pečení dortů. V příběhu jde o rodinná tajemství a vyrovnání se s minulostí.
Děj je velmi jednoduchý, pohádkový, místy naivní. Čekala jsem něco trochu jiného.
Kdo hledá odpočinkové čtení s trochou kouzel a romantiky, tomu se bude kniha líbit.

27.12.2018 3 z 5

Naplivu na vaše hroby Naplivu na vaše hroby Vernon Sullivan (p)

(SPOILER) Věřím, že v době vydání kniha působila jinak než dnes - ať už z pohledu pochopení, významu nebo poprasku kolem ní... Já hodnotím z dnešního pohledu a tak, jak ji vnímám já. Je mi líto, ale motiv chování hlavní postavy autorovi nevěřím. Je vidět, že kniha byla psána na objednávku a rychle. Autor měl napsat něco na tu dobu nevídaného a šokujícího. Napsal knihu, kde dospělý muž souloží s mladistvými a v závěru nechybí brutalita. Nezapomněl ani na sex s dětmi. Jako zdůvodnění chování hlavní postavy slouží pomsta bělochům za smrt jeho bratra. Komu se ten člověk vlastně mstil když zneužil dvanáctiletou černošku? Zdůrazňuji černošku, ne bělošku.
Při motivu pomsty mně v knize chybělo odpovídající vylíčení myšlenek a pocitů hlavní postavy.
Kdyby autor vynechal údajné téma pomsty a rovnou to pojal jako drama o vyšinutém mladém muži, dalo by se hodnotit výš. Je to sice odporné, ale uvěřitelné. Ovšem zpracování témat rasismu, nenávisti a pomsty tady vidím jako slabé, jednoduché a především myšlenkově prázdné.
Pokud jsem knihu nepochopila a měla to být parodie, musela bych hodnotit ještě níž. Parodii si představuji jinak.

27.11.2018 3 z 5

Zločin u kostela Zločin u kostela Mel Starr

Oproti prvnímu dílu je Zločin u kostela pomalejší, místy je vyprávění až zdlouhavé. Autor dobře vykreslil všední starosti středověkého městečka.
Detektivní zápletka je jednoduchá. Hugh při pátrání tentokrát dostal tolikrát po hlavě, až je s podivem, že mu to ještě myslelo... ;-)
Hodnotím jako průměrné, oddechové čtení.

18.10.2018 3 z 5

Návnada Návnada Kent Messum

Tady čtenář dostane přesně to, co slibuje anotace. Psáno jednoduše, jasně, čtivě.

Vedle hlavní dějové linie je tu popsaný bezútěšný život narkomanů, jejich boj s osobními démony a hlavně bolestivé abstinenční příznaky.

11.10.2018 3 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

V tomhle románu z viktoriánského období je skutečně všechno - dobro i zlo, přátelství, láska i nenávist, štěstí i neštěstí, život i smrt. Je to vyobrazení života lidí té doby a jejich všedních dnů, jejich radostí i starostí a trápení.

Autorka píše krásným jazykem. Dokonale popisuje vztahy a city mezi postavami. Malebně popisuje oblast Essexu a přírodu ve všech ročních obdobích. Literární styl je úžasný.
Zklamalo mě ovšem, že mě víc nezaujala ani jedna postava. Nikdo se mi nezalíbil natolik, aby mně na jeho osudu záleželo. A to je špatné.

Román se nebude líbit těm, kteří čekají bohatý a živý děj. Tohle je pomalu plynoucí čas...
3,5*

05.10.2018 4 z 5

Volání minulosti Volání minulosti Barbara Wood

Kniha mi udělala největší radost když už jsem ji konečně dočetla a zavřela ji...

Vidím, že jsou tu názory buď nadšené nebo zklamání. K druhé skupině patřím i já a budu dost tvrdá, omlouvám se, ale tak to prostě vidím.
Je to už delší dobu co jsem knihu četla, ale je nezapomenutelná, protože na něco tak hloupého až infantilního se často nenarazí :-o.
Chápu, že v zájmu příběhu musí autor občas zvolit něco zdánlivě nelogického nebo nechat hrdinu tápat, ale tady udělala autorka z hlavní hrdinky přímo blbku a k ději se ani nevyjadřuji.

Vím, že Barbara Wood má díla lepší i méně zdařilá, ale stejně mě udivuje, že někdo, kdo napíše Doktorku Samanthu, vyplodí i tohle :-o .
Jen z úcty k autorce dávám 2*.

15.09.2018 2 z 5

Hračkář Hračkář Liam Pieper

Tato kniha se mi nehodnotí lehce a u počtu hvězdiček váhám.

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách.
Ta válečná, která nemá být nosnou částí, je velmi dobře napsaná. Autor nás nešetří a popisy krutostí v Osvětimi jsou podané v celé své hrůze. Vlastně celá část o minulosti Arkadije je tím nejlepším.
V přítomnosti se řeší hlavně problémy Adama a jeho ženy Tess. Vyprávění tady plyne klidně a pomalu, dokonce až moc pomalu... Až posledních 50 stran je naprosto strhujících, tady to naopak najednou nabere ty nejvyšší obrátky a je to rychlé moc a taky rychle ukončené.

Rozuzlení je vysvětlující, ale ne překvapující, je to podobné jiné knize. Už v polovině je celkem jasné k čemu to logicky vede. Poselství na závěr je silné a možná by kniha zasloužila více stran.
3* jsou málo, 4* moc, zaokrouhlím nahoru ;-)

Jen tak mimochodem - proč je kniha zařazena v žánru jako thriller?? Chápala bych literatura světová, společenské romány i psychologické, ale toto přece není thriller...

18.08.2018 4 z 5

Tajemství svobodných zednářů Tajemství svobodných zednářů Morgan Pat

Velice čtivou formou popsána stručná historie svobodných zednářů, jejich postoje a rituály. Je přidán zajímavý seznam slavných osobností, které jsou nebo byly členy tohoto řádu.
Kniha je ideální k získání základního uceleného přehledu o Řádu svobodných zednářů.

09.08.2018 5 z 5

Ztracený templářský poklad Ztracený templářský poklad Zuzana Koubková

Historické romány mám moc ráda a 14. století u nás je pro mě obzvlášť lákavé. Na knize oceňuji styl psaní autorky, celkem dobře vykreslené postavy, popsaná krajina a usedlosti. Líbily se mi i místy vtipné scény a dialogy, naši předkové přece nemohli být suchaři :-). Naopak asi do poloviny knihy mě neupoutal celkový děj a hlavní postavy se mi zdály slabší. Asi to bude tím, že od paní Koubkové jsem četla lepší knihy (Rytíř zelené růže, Kníže Václav, Boleslav) a měla jsem vyšší očekávání hned od začátku. Ale v druhé půlce knihy se to postupně zlepšovalo a jak bratra Zdislava tak pacholka Güntera jsem začala vnímat líp a víc mě přitáhl i děj.
Ráda si přečtu další díl.

29.07.2018 4 z 5

Louka ohňů Louka ohňů Jiří Pánek

Louka ohňů je román, který nám přibližuje dobu vzniku Sámovy říše. Slovanské kmeny na našem území tehdy trpěly náporem kočovných Avarů. Každoročně přicházeli přezimovat a kromě jiných projevů útlaku platili Slované Avarům daně. Postupně se jednotlivé kmeny začaly bouřit proti nadvládě a spojovaly se v boji. Když Slované vojensky zaútočili proti Avarům, francký kupec Sámo s nimi táhl ve vojsku. Díky svým vůdčím schopnostem byl postaven do čela vznikající říše.
Kniha nepopisuje bitvy, je z doby příjezdu kupce Sáma a jeho pobízení ke spojení proti Avarům. Na příběhu slovanské dívky Mlady poznáváme tehdejší dobu, rituály a kruté zvyky vyplývající z uctívání pohanských bohů.
Z této doby nemáme tolik přesných informací jako z období pozdějších, asi proto nenajdeme moc románů vyprávějících o 7. století. Autorovi patří dík za to, jakým způsobem se nám snaží tuto hodně vzdálenou část naší historie přiblížit.

14.07.2018 5 z 5

Se záští Se záští Eileen Cook

Tady si autorka vystačila skutečně s málem. Příběh nemá žádný živý děj, stačí si přečíst anotaci, první dvě a poslední dvě kapitoly a čtenář ví v podstatě všechno.
Jediným plusem, ač nijak originálním, je ukázka chování bulváru a lidí na sociálních sítích. Odsuzování, slovní útoky až vulgární urážky jsou dnes na sociálních sítích bohužel zcela běžné.
Kniha sice není v žánru YA, ale hlavní postava má 18 let a její myšlenky odpovídají dokonce ještě mladší středoškolačce, takže četba nemusí bavit všechny dospělé čtenáře. Za mě je hodnocení 50 %.

02.05.2019 3 z 5

Tajemství hřbitova Crossbones Tajemství hřbitova Crossbones Kate Rhodes

Tato série bohužel nebude pro mě. Příběh postrádá spád, napětí, dynamiku... Místo vyšetřování vražd sledujeme chování, myšlenkové pochody a fóbie hlavní hrdinky. Místy je to víc romantika než detektivka.
Na závěr ovšem přijde pecka. A ne, není to pachatel, ale motiv! Autorce se povedlo jedno z nejubožejších vysvětlení vrahova jednání jaké jsem kdy četla...
Autorku vidím jako nadanou pro romantický žánr, detektivky by měla nechat povolanějším autorům.

20.03.2019 2 z 5

Intenzita Intenzita Dean Koontz

Výstižný název, celý děj je intenzivní, bohužel stále stejný. Příběh se odehrává v krátkém časovém úseku, jen něco málo přes 24 hodin a každá chvíle je detailně popsaná. Stejně tak jsou detailně popsané myšlenky hlavní hrdinky, jak současné, tak vzpomínky na bezútěšné dětství a také zvrácené myšlení psychopata.
Tento thriller mně nesedl. Nebavila mě jednotvárnost a jednoduchost - krátký časový úsek, málo postav, žádné pátrání po pachateli nebo rozuzlení zápletky, je to jen útěk nebo hon. Vše je od začátku jasné, děj je totéž stále dokola. Toto mně u thrilleru nestačí.
2,5*

17.12.2018 3 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Reality show jsou fenoménem dnešní doby a ty založené na přežití táhnou nejvíc. Největší napětí jsem si užila hned na začátku - přiřadit ke všem postavám jména a k tomu ještě přezdívky byl oříšek... Příběh sám pak moc dramaticky nepůsobil a to by taková reality show měla. Sledujeme hlavní hrdinku jak jde a jde... stále za svým cílem a přes všechny hrůzy kolem necítí strach. Neuvěřitelně dlouho všechno považuje za součást hry.
Téma je lákavé, příběh je celkem čtivý, ale zpracování mohlo být lepší. Hodnotím jako průměr.

06.12.2018 3 z 5

Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna Zuzana Koubková

Výborně zpracovaný příběh o životě Záviše z Falkenštejna. Vyprávění je poutavé a krásně psané, skutečná lahůdka pro milovníky historie.
Román je celkem rozsáhlý, což já u historických knih vždy vítám - čím víc stran, tím líp ;-). Pro ty, které by to odradilo - nebojte se, to se čte lehce, počet stran nevnímáte.
Knihy paní Koubkové mám moc ráda a tuto řadím jasně na první místo.

29.11.2018 5 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Odborník na knihy Charlese Bukowskiho nejsem, ale už po přečtení první vím, že autora jistě nikdy nikdo neobvinil z toho, že byl puritán...
Úžasné literární dílo v tomto nevidím, ovšem nemůžu popřít, že autor dokázal nezáživnou až ubíjející práci popsat skutečně svérázným způsobem. Nejvíc mě pobavily různé vyhlášky a vytýkací dopisy ředitelství pošt. Nádherná byrokratická lahůdka... Život Chinaskiho mimo práci netřeba komentovat...
Charles Bukowski byl prostě svůj...
3,5*

20.11.2018 3 z 5

Mizející rok Mizející rok Kate Moretti

Thriller má klasickou šablonu - hlavní hrdinka padá až na dno, útěk ve strachu o život, změna identity a poté druhá šance po boku bohatého manžela. Pocit bezpečí však vydrží jen do chvíle než Zoe začne pátrat po své biologické matce...
Bavila mě její vůle žít a snaha vybojovat si třetí šanci na život.
Napsáno čtivě, s překvapivými momenty.

15.11.2018 4 z 5