Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna

Historický román o dramatickém osudu a královské lásce českého šlechtice Záviše z Falkenštejna. Přemyslovské Čechy koncem 13. století jsou zemí rozvrácenou bezvládím po smrti Přemysla Otakara II., v níž mladičký následník trůnu Václav je v zajetí a královna-vdova Kunhuta zůstává v ústraní. V takové době žije rytíř Záviš z Falkenštejna, přitažlivý, marnivý a vášnivý muž, sebevědomý šlechtic a nezkrotný bojovník. Láska ke Kunhutě zpečetěná sňatkem, kterou přerušila až královnina smrt, mu dává moc sjednotit znesvářené rody a nastolit krátký mír; vlivem nepřátelských intrik je však zatčen a obviněn ze zrady trůnu a koruny. Po vzestupu nastává krutý pád. K sepsání osudů známé postavy českých dějin přivedl autorku (1973) zájem o historický šerm. Tento román je její prvotinou; fakta jsou obratně vkomponována do dynamického děje plného životných postav, napsaných s ženskou emotivností. Nadějný vstup do literárního světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12517/rytir-zelene-ruze-zavis-z-falkenstejna-12517.jpg 4.277

Kniha Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna

zuzana-koubkova

Milá DraculasLady! Rytíře jsem stvořila před dvaceti lety, dnes už bych ho asi napsala jinak, ovšem některé momenty by asi zůstaly... Pokud někdy sáhnete po Koniášově klíči, připravte se na to, že tak jako je v skoro každé kapitole Rytíře zmiňováno, jak byl Záviš krásný a měl dlouhé blond vlasy, v téměř každé kapitole Koniáše se dočtete, jak byl šeredný a měl dlouhé černé vlasy :-)

DraculasLady

Teda paní Koubková... Mám jednu velkou výhradu. Chápu, že Vás asi také, jako mnohé další, fascinoval Závišův vzhled, ale proč, proč proboha, musí být jeho dlouhé, vlnité blond vlasy zmíněny v každé kapitole?! Proč? Upřímně je to věc, co mi tak moc lezla na nervy, že mi to vlastně kazilo celkový prožitek ze čtení... Mám pocit, že to byl příběh o metrosexuálovi ze 13. století, který jste nechala nabobtnat, a v závěru úplně odflákla... Kdo zná Závišův osud, bude celou knihu očekávat rozuzlení a vypořádání se s touto rozporuplnou historickou postavou. Ale odbít jeho popravu na pár stránkách, když kniha jich má celkově skoro 600? To mě tedy hluboce zklamalo... Že člověk dost plave v jednotlivých postavách, které se leckdy náhodně objevují bez toho, aniž by nám bylo trochu naznačeno, kdo to sakra zase je, na to si od půlky knihy šlo zvyknout. A i když mě odbitý konec opravdu zklamal, přesto dávám 4*, protože reálnost příběhu to vždycky dokáže zachránit.

Amneris

Pěkná kniha o Záviši z Falkenštejna a královské vdově Kunhutě. Milostný příběh na pozadí dějin má své kouzlo, autorka z tématu vytěžila opravdu hodně.

Sova15
15.09.2020

Záviš je taková zajímavá postava české historie. Tento román mě bavil, občas jsem se ztrácela, ale zase našla. Zajímavé čtení, ráda se ke knihám autorky vrátím.

Morana107
27.06.2020

Mně se kniha líbila. Byla nabitá historickými fakty, že jsem se občas ztratila, ale v průběhu děje si všechny postavy zapamatujete. Nelíbilo se mi jen, když už se rozeběhla nějaká zápletka, tak to najednou autorka přerušila a už se k tomu nevracela. Chvílemi mě unavovalo nekonečné popisování ozbrojených potyček, přepadení a obléhání, ikdyby jich tam byla polovina, tak je to hodně. Jsem ráda, že se ale v knize objevila bitva na Moravském poli, kde padl velký král, hráz a naděje. Pak přišly z Branibor velmi temné písně, olupování, rabování, mor a chaos. Je hrozné pomyšlení, že v dnešní době, kdy máme všeho dostatek, ale přijde čas, kdy z pultu zmizí kvasnice a lidi jsou v ten moment jako šílenci a vykupují je ve velkém, ale tady v knize se přenesete do doby, kdy lid věděl, co je to nouze. Jako nejhrůznější příklady, které kniha uváděla, bylo, kdy matka nakrmila svých pět dětí též svým právě narozeným miminkem, aby jim dala aspoň nějakou šanci. Nebo jak hladem pološílení žebráci vyhledávali jediné maso, kterého byly ulice plné, mrtvá těla na kárách, na nichž jich každým dnem přibylo, ale také ubylo. To byl skutečný hlad a strádání. Kdo by se mohl na královnu zlobit, když v časech největší nouze našla útěchu v náruči krásného zrádného rytíře zelené růže, Záviše. Ale za celých 592 stran, ač se mu věnovalo nejvíce prostoru, jsem si ho ale nedokázala zamilovat. Byl příliš krásný, neporazitelný, dokonalý, zároveň však sobecký, namyšlený a myslel hlavně na zájmy vlastního rodu, ne na zájmy koruny. Naopak jsem si velmi oblíbila vévodu Mikuláše, bylo mi ho velmi líto, když se mu nad tělem jeho vlastního otce začali pošklebovat, a to jen proto že to byl pouze levoboček legitimizovaný jen napůl. Možná by se mu Moravské pole mohlo zdát jako jen hrozná noční můra, to se ale nikdy nemohlo podařit, navždy mu to připomínala ošklivě zlomená ruka, která o sobě dávala často vědět. Věděl dobře, komu vděčí za pád říše, na jejíž mršině si naši sousedé vystavěli impérium. Bylo hezké číst, že to byl právě on, kdo ukončil život krásného rytíře. Mikuláš se dočkal vytoužené pomsty a vítkovská éra tím pohasla.

pegasek
18.08.2019

Zajimavy historicky příběh plný zápletek a zajímavých zvratu

niki-chan
09.07.2019

Zajímavý námět, čtivě napsáno, i když místy trochu chaotický popis, ale 4 * zaslouží.

Dela111
29.11.2018

Výborně zpracovaný příběh o životě Záviše z Falkenštejna. Vyprávění je poutavé a krásně psané, skutečná lahůdka pro milovníky historie.
Román je celkem rozsáhlý, což já u historických knih vždy vítám - čím víc stran, tím líp ;-). Pro ty, které by to odradilo - nebojte se, to se čte lehce, počet stran nevnímáte.
Knihy paní Koubkové mám moc ráda a tuto řadím jasně na první místo.