Dela111 Dela111 komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Tady bude spousta nadšených komentářů a pětihvězdičkových hodnocení a já nebudu výjimka. Kniha Neviditelné kořeny je rozsáhlá rodinná sága a zároveň velkolepá freska zachycující dvě, potažmo tři, období naší historie.
Děj má více časových linek. V přítomnosti, která se odehrává v době Sametové revoluce a těsně po ní, pátrá student Pavel po své biologické rodině, hledá své kořeny. Minulost tvoří příběh baťovců Tomáše a Anežky a odehrává se v době jejich mládí ve 30. a 40. letech minulého století. Je zachyceno období, kdy Baťovy závody zažívaly vrchol rozkvětu a později i znárodňování majetku po roce 1948. Životní cesta Tomáše a Anežky je plná košatých odboček a těžkých zvratů.
V knize jsou dobře popsané dobové reálie, místy se mihnou i skutečné osobnosti. Tohle je strhující četba. Doporučuji s tím, že nejlepší je číst v době, kdy máte dost času, kniha se totiž těžko odkládá ;-).

12.04.2023 5 z 5

Temná dcera Temná dcera Elena Ferrante

Audiokniha
Nevím, zda se tady skloubilo vynikající načtení tohoto příběhu s autorčiným vypravěčským mistrovstvím, ale pro mne to bylo neobyčejně podmanivé vyprávění, příběh mě velmi rychle zaujal a vtáhl do děje. Temná dcera je o narušených rodinných vztazích, o pocitech dětí a rodičů, o nadějích a tužbách a především o komplikovaném vztahu matka - dcera.
Florentská profesorka literatury Leda tráví dovolenou na italské riviéře a tam se na pláži setká s neapolskou rodinou, která jí v něčem připomene vlastní dětství, mládí a mateřství a idyla jejího poklidného přemítání nad životem se postupně mění ve znepokojivou konfrontaci s temnými vzpomínkami. Zdánlivě bezvýznamné události vedou k finálnímu dramatu.
Celý román působí silně a věrohodně, závěr je výborně vypointovaný.
Hodnocení je mezi 4 a 5*.

07.04.2023 4 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Kořist má výborně vystavěnou zápletku a velmi dobře propojené žánry horor a thriller, přičemž duchařina tu hraje prim.
V jedné dějové lince sledujeme záchranáře, kteří hledají pohřešované turisty, v druhé, časově o týden dříve, čteme jaký adrenalinový výlet tito lidé podnikli a jaké hrůzy zažili. Dále sledujeme radarovou stanici a záhady, ke kterým tam dochází. Pak tu máme ještě jeden dům, kde se také dějí podivné věci a jednu dávnou tragédii. Při rozuzlení vyjde najevo, jak famózně to vše autorka propojila.
Celé je to napínavé, tajemné a strašidelně mrazivé počteníčko a není to jen tou islandskou ledovou pustinou. Tohle je duchařina jak se patří ;-).

05.04.2023 5 z 5

Zrádné loviště Zrádné loviště Dana Stabenow

Zrádné loviště je pro mne už druhý příběh, ze kterého nejsem tak nadšená jako z ostatních dílů této série. Tady trvá hodně dlouho než dojde na detektivní děj. Prvních téměř sto stran se řeší rybářská a územní politika. Je tu spousta informací z místního života, bohužel však takových, kterým můžou plně rozumět jen domorodci. Brodíme se nezáživnou omáčkou, k tomu je tu spousta vedlejších postav a všichni zbytečně jmenovitě.
Detektivní zápletka je dobrá, ale k vyřešení případu dojde dost rychle, což u této autorky není výjimečné, není totiž zrovna odbornice na spletité zápletky a nečekaná rozuzlení. Dana Stabenow je prostě spíše mistr v popisech krás Aljašky a jejích zvířecích obyvatel (viz úryvek níže), což si užívám a vlastně kvůli tomu tuto sérii čtu.
Moje hodnocení je přesně mezi 3 a 4*.
---
"... probudil tím poklidně dřímajícího samce grizzlyho ve vrbovém mlází naproti přes řeku, který tam vyspával omamný efekt tuctu tučných kisučů ke svačině. Jimovo zahřmění ho vylekalo, takže vyskočil na nohy, ale zakopl o větev a skutálel se s mohutným cáknutím ze břehu do řeky, načež ještě mohutněji vztekle zařval, až se ze všech stromů v dohledu vznesli ptáci, vyděsil ročního losa v houštině a způsobil, že se rodinka vyder fofrem vystěhovala ze své nory a našla si méně divoké obydlí dál po proudu.
Milosrdně ohromená společnost na opačném břehu zírala, jak nadávající a stěžující si grizzly vyjadřuje všeobecnou nespokojenost s tak hrubým probuzením, pak se oklepává a hartusí nahoru na břeh, kde ve velice špatné náladě nakonec zmizel v podrostu."

01.04.2023 4 z 5

Miliónový jeep Miliónový jeep Jan Novák

Příběh založený na skutečné události se odehrává v celkem dlouhém časovém období a zavede nás z Čech přes Rakousko do USA. Kniha má bohatý děj, životní eskapády hlavního hrdiny jsou početné. Je neskutečný dobrodruh, zároveň sobec a vůči rodině naprosto nezodpovědný. V mnoha knihách jsou různé nesympatické postavy nebo darebáci, ale tento mizera mě tak maximálně iritoval, že to dokonce snižuje moje hodnocení.
Přestože děj tady má spád a spoustu zajímavých zvratů, knihu bych asi nedočetla, kdybych nezvolila audio a neposlouchala příběh při jiné rutinní činnosti. Tady ten sobecký budižkničemu mě tak nebavil, že bych mu čas na četbu nevěnovala, ačkoli uznávám, že napsané je to dobře.

31.03.2023 3 z 5

Chci tě mít ve skříni Chci tě mít ve skříni Simona Votyová

Někdy je cesta k pochopení, že štěstí jsou jenom střípky malinkých radostí, dlouhá, pro hlavní hrdiny tohoto příběhu je navíc hodně trnitá. Viola a Viliam vedou život jako na houpačce, milují se a hádají se, zlobí se na sebe, ale nemůžou bez sebe žít, řeší alkoholismus jednoho z nich a k tomu se jim narodí autistické dítě. I bez všech ostatních problémů jen samotná péče o takové dítě dokáže vyčerpat a rozložit celou rodinu.
O tom, jak v téhle zkoušce zvané manželství hlavní hrdinové obstojí, je tento příběh.

Od Simony Votyové jsem četla dříve knihu Myší díra, která mě nadchla a tady jsem čekala něco stylově podobného. Ale toto je jiné, je to více typická četba pro ženy, i když se zajímavým námětem a dobře napsaná. Popisy chování autistického dítěte a jeho záchvatů vzteku jsou dokonalé. Asi každého napadne, že trpělivost a doslova sebeobětování rodičů těchto dětí jsou obdivuhodné.

27.03.2023 4 z 5

Co se stalo Co se stalo Caitlin Wahrer

Co se stalo je výborný psychologický román o tom, jak těžké může být držet se morálních zásad, pokud jde o vlastní rodinu...
Traumatizující událost, která se přihodí jedné z hlavních postav příběhu, postupně zasáhne celou rodinu. Příběh tak má po psychologické stránce široký záběr. Je nejen o tom, jak těžko se oběť vyrovnává s traumatem z napadení, ale i o tom, jak silná může být potřeba pomsty pro příbuzného oběti. Další příbuzná, bývalá advokátka věřící až doteď v dodržování pravidel a řádu, prožívá zásadní morální dilema - je možné si zachovat své neporušené morální zásady, když proti nim stojí záchrana celé rodiny?

Kniha s téměř thrillerovým a rozhodně nečekaným rozuzlením popisuje, jak se postoj jednotlivých členů rodiny vyvíjí a mění a přináší vynikající náhled do psychologie všech postav.
Jediné co bych knize vytkla, stejně jako ostatní komentující, je pomalejší tempo v některých částech. Zpracovat děj trochu svižněji, hodnotila bych knihu plným počtem hvězdiček. I tak ovšem doporučuji.

25.03.2023 4 z 5

Našeptávač Našeptávač Alex North

Našeptávač je thriller s prvky hororu, který však také výrazně pracuje s psychologií postav. Příběh se odehrává v menším městečku, kde se kdysi ztratilo několik malých chlapců. Do tohoto místa se přistěhuje Tom se synem Jakem a doufá v životní restart, který po ztrátě manželky/matky oba potřebují. Místo nového klidného začátku však zjistí, že dům, do kterého se nastěhovali, má pohnutou historii a skrývá nejedno tajemství. Zároveň zažívají spoustu podivných situací a navíc se jim nedaří spravit a upevnit jejich vztah, v což hlavně Tom doufal.
Příběh je vyprávěný nejen z pohledu této dvojice, ale i z pohledu dvou policistů, z nichž jeden má zásadní roli v životě Toma. Vztahově je tento thriller vůbec zajímavý propletenec.
Zápletka je velmi dobrá, ale je zde více důležitých postav a jejich složitá minulost i vzájemné vztahy příběh trochu tříští. Výsledek je ten, že do života žádné postavy čtenář nenahlédne hlouběji. O samotném "našeptávači" by také mohlo být prozrazeno více.
Celkově jde však bezesporu o maximálně čtivý thriller, který si po celou dobu udržuje lehce tajemnou atmosféru. Tohle bude většinu čtenářů napínavých příběhů bavit.

20.03.2023 4 z 5

Sklouzni se v dešti Sklouzni se v dešti Lenka Parýzková

Kniha Sklouzni se v dešti vypráví o tom, jak těžký je život s depresí, jak těžko se léčí, jak často se stav nemocného mění. Dobře je popsaná tísnivá atmosféra v psychiatrickém zařízení, reálně jsou vykreslené i postavy, ať už jde o pacienty nebo sestry a lékaře. Tady není na růžovo nalakováno nic.
Příběh ukazuje jak dlouhá, náročná a vůbec ne přímočará je cesta od zhroucení člověka k jeho uzdravení a co všechno k takovému psychickému kolapsu vede, kolik jednotlivých příčin může mít.
Přestože je tu pár pasáži, kde se autorka snaží závažné téma odlehčit kapkou humoru, celkově jde pochopitelně spíše o tísnivou četbu. Tu světlejší stránku tady představuje naděje, která je mnohokrát zmiňovaná, stejně jako to, že vždy je důvod se nevzdávat...
Je tu pár věcí, kde bych něco vytkla, ale moc oceňuji námět, takže celkově hodnotím kladně. Kniha za přečtení určitě stojí.

17.03.2023 4 z 5

S malou pomocí přátel S malou pomocí přátel Jan Švancara

Zápletka sice není extra výjimečná a z rozuzlení asi taky nikomu nespadne brada údivem nad něčím nečekaným, ale i tento díl nové série je svižně a vtipně napsaný. Pobavil mě nejen svérázný detektiv Viktor Náplava, ale i nová postava v příběhu bodrý "bodygárd" Igor hovořící čistým brněnským nářečím proloženým trochou hantecu. V případném třetím dílu, který bych rozhodně uvítala, bych tuto postavu velmi ráda opět viděla stejně jako Viktorova nového čtyřnohého kamaráda kokršpaněla pojmenovaného Joe Cocker.
Knihu hodnotím jako fajn detektivku z prostředí současného Brna napsanou odlehčeným úsměvným stylem, který mám ráda. Doporučuji všem, ale Brňákům možná sedne o něco víc :-).

11.03.2023 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Toto je koncentrát zmaru a beznaděje...
Země je zničená jakousi blíže neupřesněnou katastrofou, která vyvrhla hromady popela, jenž zatemnil slunce a pokryl zemi. Zmizely rostliny a chybí zvířata, lidstvo téměř vymřelo. Pro pár přeživších se smyslem života stalo hledání jídla, konzervovaných zásob z doby před katastrofou. V této situaci sledujeme cestu otce se synem, kteří chtějí utéct před zimou na jih k moři.
Ke zvýraznění ponuré atmosféry autor zvolil velmi úsporný styl, popisy jsou stručné, dialogů je poskrovnu, děj se nijak zásadně neposouvá. Přesto (nebo možná právě proto) myšlenky tohoto díla působí velmi naléhavě - hrůza z takové globální katastrofy, solidarita a kontrast dobra a zla, zachování lidství, které však může člověka stát život, příbuzenská pouta a rodičovská zodpovědnost a další.
Za mě toto zpracování sice není na plný počet hvězdiček, ale četby určitě nelituji a k přečtení doporučím.

09.03.2023 4 z 5

Vysněná smrt Vysněná smrt Leena Krohn

Finské literatuře většinou nerozumím, nesedí mi, a proto ji cíleně nevyhledávám. Nějak ty jejich hromady podivných úvah, depresí a zoufalství na každé straně nemusím. Nedávno jsem však přečetla jednu knihu od finského autora a nebyla špatná, tak jsem polevila v ostražitosti a tady se mi to nevyplatilo.
Vysněná smrt je filozoficky laděný román, přičemž témat je tu na poměrně útlou knihu docela dost. Není tu výrazná dějová linka, naopak je zde hodně přemítání o vztahu mezi životem a smrtí, román je až příliš lyricky laděný.
Z celé knihy oceňuji jen jediné téma a to je vynikající kritika určitého současného umění. Tyto pasáže byly povedené. Ostatní hromady existenciálních úvah a etických otázek šly bohužel mimo mě, nedotklo se mě to, toto zpracování mně prostě nesedlo.
Tato kniha rozhodně není pro každého, naopak možná více než jiné knihy potřebuje svého cílového čtenáře, někoho, kdo tohle finské podivno dokáže ocenit.

09.03.2023 2 z 5

Až na vrchol Až na vrchol Jiří Hanibal

Markrabě Jošt je pro mne jedna z nejzajímavějších historických osobností, takže jsem tuto knihu nemohla vynechat. Nejde tu o žádný rozsáhlý barvitě napsaný román, spíše je to kratší románově zpracovaný příběh života a vládnutí posledního moravského markraběte Jošta, synovce Karla IV., kterého obdivoval. Měl s ním společnou určitou diplomatickou obratnost a prozíravost, navíc byl mimořádně schopný finančník. Jošt byl vzdělaný a chytrý, ale také mocichtivý a zištný, zkrátka žádný svatoušek, ale vladařské schopnosti měl vynikající.
Román vypráví o šílené době, kdy se zdálo, že bojují všichni proti všem. Mimo Jošta se setkáme s dalšími Lucemburky jeho generace, především s jeho bratrem Prokopem, s nímž neustále bojoval o moc a s jeho slavnými bratranci Václavem IV. a Zikmundem.
Jošt se chtěl vyrovnat svému úžasnému strýci císaři Karlu IV., toužil po koruně krále Svaté říše římské. Díky své mimořádné politické obratnosti ji získal, bohužel pár měsíců po korunovaci zemřel.
Kniha není mistrovským historickým románem, ale čte se velmi dobře. Jak už tu zaznělo, jsou zde historické nepřesnosti v příbuzenských vztazích. Zvláštní je, že v některých kapitolách je to uvedeno správně, někde chybně. Pokud jde o cizí dynastie, čtenář si toho ani nevšimne. U Lucemburků by se to však stát nemělo, docela mě to mrzelo. Jinak jsem za další knihu o mém oblíbeném Joštovi vděčná :-).

04.03.2023 4 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Lesy, stmívání, mrholení a mlha hustá tak, že by se dala krájet... Neexistují snad lepší kulisy, když chce autor připravit svým hlavním hrdinům zážitek, z kterého mrazí a čtenáře k příběhu doslova přilepit ;-).
Monika a Oliver se v touze po nových zážitcích vydávají na prodloužený víkend do Luhačovic a hned první výlet na kole jim přinese zážitek více než nevšední. Dobře značená cyklostezka je zavede na jiné místo, než kam měli namířeno. A tady se rozjíždí děj plný záhad a stísněné atmosféry.
Příběh má jasnou mysteriózní linku, ale mimo ni je tu také ukázka, jak komplikovaná může být lidská mysl a jak těžké je posoudit, co je realita a co bludy.
Podobné příběhy mám ráda a stejně jako minulá kniha autorky Odbočka v lesích mě i tato zaujala tak, že to byla četba téměř na jeden zátah.

02.03.2023 4 z 5

Symetrie odplaty Symetrie odplaty Tim Weaver

(SPOILER) KOMENTÁŘ OBSAHUJE DROBNÝ SPOILER
Tuto povídku psal autor na podnět čtenářů, k příběhu dostal určité zadání. Jak sám řekl, vypadalo to jednoduše, ale ve skutečnosti to pro něj bylo náročné a nejen proto, že se musel pohybovat v předem stanovených "mantinelech", ale hlavně proto, že mu přijde snazší napsat román než povídku.
Úkolu se zhostil celkem dobře, zápletka sice byla tuctová, ale příběh měl spád. Bohužel závěr se moc nepovedl. Nestačí jen odhalit pachatele, stejně důležitý je i motiv. Tady však vysvětlení chybí. Místo něj autor soustředí pozornost na hlavního hrdinu a prostřednictvím jeho vnitřního monologu vysvětlí, proč se rozhodne (policista) zachovat určitým způsobem.
Závěr mé hodnocení snížil na 3*. Příběh se přečíst dá, ale pokud jej vynecháte, o nic moc nepřijdete.

26.02.2023 3 z 5

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

Vydání pátého případu ze série s Lacey mě potěšilo, od minulého dílu uběhlo tolik roků, že jsem se obávala, zda vůbec bude série ještě pokračovat.
Hloubka nenávisti má zajímavý námět, pachatelé jsou tu tzv. incelové neboli sexuální frustráti. Jsou to muži, kteří nenávidí ženy a jejich postoje, myšlení a cíle jsou nanejvýš znepokojivé. O to víc, že takové skupiny skutečně existují.
Příběh je napsaný tak, jak to autorka umí - svižně, čtivě a nechybí kapka napětí. Tady snad není co vytknout. Hvězdičku strhávám za námět, který je sice originální a jistě i k zamyšlení, ale není to tak úplně můj šálek kávy, ono se mi o něčem takovém vlastně ani moc nechce číst...
Vzhledem k tomu, jak kniha končí, těžko předvídat děj dalšího dílu, zda vůbec bude a zda z toho nebude čtení pro ženy... Ale to by snad taková výborná autorka thrillerů jako je Sharon J. Bolton neudělala ;-).

24.02.2023 4 z 5

Buď v pogodě Buď v pogodě Sandra Pogodová

Buď v pogodě je druhá sbírka příběhů Sandry a jejího "taty". Ve vyprávění svých vtipných příhod ze života se střídají. Já jsem opět dala přednost audioknize načtené samotnou autorkou a Janem Kanyzou, který čte zážitky pana Pogody.
Kniha je plná úsměvných historek, které se některým stávají častěji než jiným :-). Pogodovi určité situace prostě přitahují ;-).
Výborný relax.

24.02.2023 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

V tomto díle série stojí Robert a Carlos proti velmi disciplinovanému vrahovi, který má vše dokonale naplánované a mučí a zabíjí lidi těmi nejsadističtějšími způsoby. Tělo oběti vždy najde jejich nejbližší člověk a je to tak šokující a hrůzná podívaná, že se z toho psychicky zhroutí. Najít skutečný motiv pachatele tady není vůbec jednoduché, obojí - pachatel i motiv - je nečekané.

Po každém díle této série si myslím, že nic horšího už se vymyslet nedá, ale pokud jde o míru brutality, Chris Carter tady překonal sám sebe. Tento díl obsahuje extra porci násilí a zrůdností. Ovšem hlavní hrdinové pracují u policie na útvaru ultranásilných trestných činů, takže se něco podobného dá očekávat.
Tato série je na mimořádně odporných vraždách plných krve, sadismu a neskutečného utrpení postavená, o tom to tady je. To, co nevzbuzuje hrůzu a hnus, tady nehledejte. Toto je potřeba si uvědomit, než si knihu vyberete ke čtení.

18.02.2023 5 z 5

Žárlivka Žárlivka Lenka Pastorčáková

Žárlivka je výborný román o chorobné žárlivosti a námět je tady zpracovaný skutečně dokonale. Život s chorobně žárlivým člověkem je peklo a to pro obě strany. Je to takový začarovaný kruh nikdy nekončícího podezírání a hromady otázek, na které neexistuje správná odpověď a žárlivci potřebují spoustu odpovědí.
Žárlivka obsahuje velmi čtivě napsaný příběh Renáty a Davida, jejichž život ničí chorobná žárlivost. Je popsaný průběh vztahu od začátku přes kolotoč podezíravosti, obviňování a zpovídání až k vygradovanému konci.
V této knize je problematika chorobné žárlivosti zpracována z té méně časté strany a to z pohledu žárlivce a poskytuje dokonalý vhled do jeho myšlení. I kdyby autorka měla nějakou osobní zkušenost se žárlivostí, k napsání této knihy musela nepochybně nastudovat i dost odborné literatury.
Ačkoli všichni žárlivce odsuzujeme a odborná doporučení zní jasně - pryč od nich, dokud je čas, ani oni to nemají jednoduché. Chorobná žárlivost je nemoc, která je téměř neléčitelná. V této knize je problematika bravurně zpracována do příběhu se svižným čtivým dějem, doporučuji.

12.02.2023 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Sascha Rothchild

Sladká pomsta je spíše psychologický román než thriller, tady nejde o nějaké vyšetřování zločinu a napětí. Od začátku víme, že hlavní hrdinka Ruby zabila tři lidi a v současnosti ji policie podezírá z vraždy, kterou ale naopak nespáchala.
Příběh tvoří retrospektivní vyprávění z pohledu Ruby, která je hodně zvláštní hlavní postava. Při své práci psychoterapeutky chce pomáhat lidem, které život oslabil, chce jim ho usnadnit, pomoct jim zpracovat jejich traumata, zároveň však dokázala třikrát zabít, jak sama říká, z dobrého důvodu. Sledování jejich myšlenkových pochodů je tím hlavním a nejlepším na této knize, ale právě to není pro každého čtenáře.
Anotace je v tomto případě dobře napsaná, takže jsem věděla, že nepůjde o klasický thriller, ale mě takové psychologické lahůdky s originálním námětem baví.

09.02.2023 4 z 5