deedulka deedulka komentáře u knih

Strmý pád Strmý pád Bianca Iosivoni

Nemůžu se ubránit pocitu, že kdyby autorka přidala k už tak zdlouhavému příběhu ještě 10 uspokojivých stran na závěr, plně by to pokrylo moji potřebu a další díl by nebyl třeba. Takhle jsem ponechána rozervaná a samozřejmě si budu muset přečíst druhý díl, abych zjistila, jak to dopadne. Mám ale obavu, že už to bude hodně vaření z vody a nebude to ono.

Kniha byla docela bichle a místy už nudila, jak se děj, dialogy a myšlenkové pochody opakovaly a zdlouhavě se v ní věci popisovaly. Ale jinak se četla dobře a byla to taková nenáročná romantická oddechovka.

Jen ty úmysly Hailee jsem po tom všem nedokázala pochopit, ani po vysvětlení.

16.12.2023 4 z 5

Vládkyně kouře Vládkyně kouře Laura Sebastian

Taková průměrná kniha s pěknou obálkou. Chvílemi se děj hrozně loudá a pak se člověk na moment hezky začte, aby se tempo vzápětí zase zpomalilo a mohla jsem se opět nudit. Hlavní hrdinka mne neštvala tolik jako některé hodnotící. Líbilo se mi to špičkování s ostatními a že si nehrála na nedotknutelnou královnu, na kterou se nikdo nesmí ošklivě podívat.
Není to nic světoborného, ale knihu jsem si ráda přečetla a určitě to dotáhnu i na třetí díl. Jen se do toho nepohrnu s takovým entuziazmem a chvíli to potrvá, než na ni přijde řada.

04.12.2023 3 z 5

Princezna popela Princezna popela Laura Sebastian

Do knihy jsem se bohužel od začátku nemohla začíst. Až asi v polovině se to trochu zlepšilo, ale žádná sláva. Je škoda toho nevyužitého potenciálu - magie tam bylo jen co by se za nehet vešlo, postava Thor se neustále nimrala v sebelítosti a člověk si ji moc neoblíbil. Třeba se to ještě v dalších dílech napraví. Už jsem se do něj rovnou pustila, abych se o tom přesvědčila. Čemu nelze upřít pochvalu jsou krásné obálky, díky kterým jsem se ke knihám vůbec dostala.

28.11.2023 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Na knihu Silo jsem se těšila už delší dobu a chystala se na ni, ale jako první mne nakonec zastihnul seriál. Knihu jsem tak četla již s obsáhlými znalostmi. To byl možná důvod, proč se mi první polovina knihy tolik táhla a nedařilo se mi do ní vůbec začíst. Částečně to asi tím bylo a částečně nejspíš stylem psaní. Kniha byla uchopená trochu jinak než seriál a když se od seriálu odklonila, tak to hned bylo zajímavější. Natočená 1. série seriálu končí na cca 200. stránce a pak už přišlo neprobádané území a já najednou pookřála. Do čtení jsem se tak zabrala, že jsem v autě mžourala do knihy i s posledními paprsky zapadajícího slunce, dokud ještě bylo vidět a vážně uvažovala, že si ještě budu svítit baterkou na mobilu. Ano, až tak jsem chtěla vědět, jak to bude pokračovat. :-)

Příběh se prolínal z pohledu více postav. Některé dějové linky mne tolik nezaujaly, a tak jsem je v mysli popoháněla kupředu, abych se dostala zase k té "základní ". Bylo tam prolínání smutku i hlubokých něžných citů, vzteku, násilí, naděje, vůle žít...bylo tam prostě všechno a kolikrát se mi sevřelo hrdlo úzkostí, že nemohu nějak pomoci a sleduji ten marný boj.

Knihu jsem si nakonec opravdu užila a rozhodně se pustím do dalších dílů, které si chci určitě přečíst ještě před seriálem. A pak budu kafrat, že tohle ale bylo jinak a ten tohle vůbec neřekl...spolusledující budou dozajista nadšení a vděční za obohacení. :-D

20.11.2023 4 z 5

Usínací sbírka pohádek Usínací sbírka pohádek kolektiv autorů

Kniha má jak jinak nádherné obrázky z Disney pohádek - Medvídek Pů, Ledové království, Bambi, Mickey, Vzhůru do oblak, Coco.... příběhy jsou pěkné a textu je na stránkách tak akorát a před usínáním ideální ke čtení. Jediná pohádka, která se mi nelíbila byla Coco, protože na dítě měla hodně cizích slov - např. Qué pasa?, Mi hijo, Abuelita, Tío - když jsem to četla, tak jsem to rovnou překládala, protože by tomu dcera nerozuměla. Jsou to sice běžná španělská profláknutá slovíčka, ale přece jen 4 leté dítě se s tím ještě nemělo šanci setkat. :) Jinak moc pěkné pohádky před spaním.

13.11.2023 5 z 5

Dvě temné vládkyně Dvě temné vládkyně Kendare Blake

Začátek se mi trochu loudal, ale nakonec jsem se opět dokázala začíst a už se těším na poslední díl. Byly tam slabší části, které jsem rychleji přelouskala a ty čtivější si pak víc vychutnala.

10.11.2023 4 z 5

Krtek jde do školy Krtek jde do školy Michal Černík

Leporelo s krátkými říkankami. Nejedná se o klasickou pohádku. I obrázky mne tentokrát zklamaly. Knihu jsme poslali zase dál.

05.11.2023 2 z 5

Krtek a sněhulák Krtek a sněhulák Hana Doskočilová

Pěkný příběh o ročních obdobích a o tom, co se stane se sněhulákem, když končí zima a jak mu pomoci. Hezké ilustrace jsou už u těchto knih klasika.

Krtek a televize Krtek a televize Hana Doskočilová

Mám ráda krtkovy příběhy a tento je takový víc poučný. O tom, jak sledování televize může zvířátkům zavařit. Ano, taky jsem to použila jako výchovný prostředek a zkoušela to na 4 letou dceru, ale marně. :-) Pěkné ilustrace jsou již klasika.

05.11.2023 5 z 5

Tlapková patrola - Tlapky chrání zdraví Tlapková patrola - Tlapky chrání zdraví kolektiv autorů

Knížka je hodně tenoučká a obsahuje dva příběhy. O Chasovi, jak se mu viklal zub a o Jakeovi, jak byl nemocný. Kniha má krásné obrázky přes celou stránku, doplněné o pěkné vyprávění. Četla jsem ji 4 leté dceři, která má teď Tlapkové období a moc se jí líbila.

Jasným plamenem Jasným plamenem Patricia Briggs

Pořád skvělé čtení, které rychle uteče a člověk je raz dva na konci knihy. Možná jsem čekala o maličko víc. Přišlo mi, že se tam toho stihlo udít hrozně málo. Líbilo se mi to klasické špičkování mezi jednotlivými členy smečky i něžnosti mezi Charlesem a Annou. Už abych měla další díl. Toho se člověk jen tak nenabaží. :-)

01.11.2023 4 z 5

Slunečné dny a mořský vánek Slunečné dny a mořský vánek Carole Matthews

To je tak, když se vám kniha trefí do nálady. Ze začátku jsem si nebyla jistá, jestli se dokážu začíst a jestli nebude Marilyn moc bláznivá, ale za chvíli se mé obavy rozplynuly a já jsem se nemohla od příběhu odtrhnout. Ano, je to plné předvídatelných momentů a klišé, ale jde o to pojetí a cestu, kterou se k těm momentům dostáváme a hořkosladkou omáčku okolo.

Co jsem nepochopila, bylo členění na pidi kapitoly. Jako proč dělat kapitoly po 1,5 - 4 stránkách? Vždyť ten příběh není potřeba takhle osekávat a klidně by mohl být smysluplněji dělen. Takhle měla kniha snad 80 kapitol, už nevím přesně.

Jodie i ostatní postavy jsem si moc oblíbila a pohodové nenáročné čtení si s chutí užila, i s malou slzičkou v oku (nj. ty mateřské city :-) ) Navíc byla Jodie skoro ve stejném věku jako já a měla to v hlavě srovnané, takže velké plus.
Kdyby to popisované místo nebylo tak daleko, hned bych se tam v létě vypravila. Z vyprávění mne naprosto okouzlilo. ;-)

25.10.2023 4 z 5

O prasátku Lojzíkovi – Jak vycvičit vrabce O prasátku Lojzíkovi – Jak vycvičit vrabce Pavel Ondrašík

Kniha má pěkné nápadité ilustrace na každé straně, takže se během čtení můžete kochat. Příběh je pěkný, ale místy trochu nedával smysl. Někdy stránky úplně nenavazovaly na sebe a musela jsem se vracet zpět, jestli jsem něco nepřeskočila. Ale jinak se dětem příběh líbil a to bylo hlavní. :-)

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Kniha má opravdu originální námět, ale díky tomu tématu "kosení" bych ji asi úplně nedoporučila mladším čtenářům. Ono "kosení" je přece jen, řekněme si to natvrdo - vraždění.
Četlo se to dobře. Místy se mi to táhlo a jindy jsem zase četla s napětím. Ale nebylo to nic, po čem bych sáhla někdy znovu. Prostě jednou stačilo. Určitě se ale pustím do dalších dílů, ty si nenechám ujít.

Jeden temný trůn Jeden temný trůn Kendare Blake

Ze začátku jsem si říkala, jakou mám poslední dobou smůlu na samé průměrné až podprůměrné knihy, kterými se horko těžko prokousávám. Asi v polovině si však kniha zlepšila reputaci a do čtení jsem se naprosto zažrala. Bylo tam plno akce, napětí a stránky jsem hltala rychlým tempem a nechtěla odložit. :)
Některé části byly zase dost odpudivé a děsivé, ale s tím už u autorky tak nějak počítám. Zatím se mi líbí, kam to směřuje a kdo s kým pokračuje. Konec mne tentokrát nenechal tak napnutou a natěšenou na další díl, ale rozhodně není nijak uzavřený, takže se ráda pustím i do třetího dílu. :)

05.10.2023 4 z 5

Zákon mnoha Zákon mnoha Ashley Saunders

Začátek byl loudavý a hodně pomalu se rozjížděl. Postupně se přidávalo více akce, ale kazilo to plno vatových míst a nudných odstavců. Kniha je psaná z pohledu více postav, mezi kterými se přeskakuje. Bylo to ale samé: Bezpečné místo x Utíkejte, našli nás! A pořád dokola. Dost jsem se u čtení nudila a do dalšího dílu už se asi ani pouštět nebudu, i kdyby nakonec vyšel v češtině.

26.09.2023 3 z 5

Dohazovačky Dohazovačky Maddie Dawson

Začátek byl docela nezáživný a ne a ne se do knihy začíst. Blix mi přišla až moc mimo a když se vykasala ještě navíc s Kasandrou, tak už jsem měla vážně chuť knihu odložit.
Marnie byla sympatičtější a její kapitoly čtivější, ale byla hrozně nerozhodná a ovlivnitelná. Kdo o ni projevil jen trochu zájem, do toho se zamilovala.

Nejdřív jsem musela přeskakovat odstavce, ale postupem času se mi kniha začala víc líbit a dějové linky mne bavily. Nakonec ve mne příběh zanechal docela milé pocity. :-)

17.09.2023 3 z 5

Pojídačka hříchů Pojídačka hříchů Megan Campisi

Tohle byla taková divnokniha. Celá ta doba, ve které se děj odehrává, byla temná a surová. Nechyběly násilnosti a nechutnosti všeho druhu. Hlavní hrdinka mi byla od začátku nesympatická a ani ostatní postavy mi nepřirostly k srdci, kromě Vesnického balíka.
Ke čtení mne nalákala obálka, ale kniha jako taková je pro mne zklamání.

10.09.2023 2 z 5

Kate musí zemřít Kate musí zemřít Alex Lake

Kniha byla velmi čtivá a udržela si mou pozornost po celou dobu. Hned od prvních stránek jsem si Kate oblíbila a chtěla vědět, jak bude její příběh s Philem pokračovat. A to jsem od toho původně moc neočekávala. Nějaké nesrovnalosti a nelogičnost jsem tam v menším množství zaznamenala, ale u toho se dalo přimhouřit oko. ;-) Svižný styl psaní bez zbytečností a umělého natahování mi sednul.

28.08.2023 4 z 5

Řeka Řeka Peter Heller

Celé to bylo takové nemastné neslané. Postavy Jacka a Wynna mi splývaly a nepodařilo se mi k nim za celou dobu vybudovat vztah, ani po příbězích z minulosti, které na mne působily spíše rušivě a nijak děj neobohatily. Čekala jsem strhující napínavý příběh plný akce, ale místo toho jsem dostala poklidný a hodně přírodně popisný děj. Kniha je kratší, tak jsem se díky přeskakování nudnějších popisů dostala celkem brzy na konec. Ale i tak se mi čtení docela táhlo.

20.08.2023 3 z 5