dee7 dee7 komentáře u knih

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Milá knížečka o dětství, rodičích, prarodičích a jedné klukovské partě, vyprávěná vytříbeným jazykem pana Zdeňka Svěráka.
Kratičké příběhy odehrávající se na sklonku války, vás vezmou za srdce.
Laskavé i smutné.. pohlazení po duši..

28.08.2018 5 z 5

Modrá Modrá Lucy Clarke

Lana a Kitty - dvě nerozlučné kamarádky od dětství, se díky malé nehodě seznamují s Dennym a jeho přáteli, kteří je pozvou na projížďku jachtou.
Dívky jsou uchváceny nejen krásou "Modré", ale i náhlým dobrodružstvím - plavou v průzračném moři, šnorchlují, užívají překrásných scenerií západů slunce..
Jejich snem je plavit se spolu s novými přáteli až na Nový Zéland.
Sen se jim brzy vyplní - stanou se právoplatnými členy posádky. Počáteční euforie však rychle vyprchá, když jeden z jejich přátel náhle, beze stopy zmizí.
Co se té osudné noci stalo? Byla to nehoda, nebo s tím má někdo něco společného?
Zdá se, že každý člen posádky má své tajemství..

Čtivý, napínavý román - doporučuji všemi deseti :)

20.08.2018 5 z 5

Paříž, moje láska, můj život Paříž, moje láska, můj život Mária Dopjerová-Danthine

Knížka se mi moc líbila!
Autorka nás poutavým stylem provází po Paříži, seznamuje s památkami a různými zajímavostmi z tohoto krásného města (až jsem skoro zabloudila:)).
Popisuje i svůj soukromý a pracovní život, mj. občasné "mrtvičné" cestování metrem do práce (když stávkují řidiči), "pečlivost" až pedantnost francouzských úředníků, systém mateřských dovolených, atd.
Doporučuji k přečtení. 5*

À propos:
V kapitolách, kde Mária popisuje výrobky místních pekáren a cukráren - křupavé bagety, různé dortíčky a zákusky, radím mít při ruce nějakou laskominu. Já jsem nic neměla a moc nechybělo a zakousla jsem knížku :D

31.07.2018 5 z 5

Holky z porcelánu Holky z porcelánu Jaromíra Kolárová

Milá oddechová knížka o "Světluškách", aneb co vše se může přihodit při předávací inventuře ve skladu s porcelánem :)
Pobavilo, jako vždy.

25.07.2018 4 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Tolik deprese, zvrácenosti, zvrhlosti ( a bůhví čeho ještě ) v tak zapadlém koutě, kdesi v Missouri? No potěš..
Knížka se vůbec nedala odložit, vyšetřování vražd má celkem spád. Tipujete si vraha, na konci si myslíte, že už víte, ale nevíte.. Spadla mi brada..
Dočetla jsem to psycho ve dvě ráno, ale ještě teď jsem z toho taková rozklepaná.
Doporučuji k přečtení. 4*

23.07.2018 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Uf, to tedy byla výzva!
Těžké, velice náročné, ale precizně zpracované téma poválečného odsunu Němců. Chválím autorku!
Nejprve jsem si musela zvyknout na zvláštní styl vypravování. Po přečtení pár desítek stránek, mě ale příběh neobyčejně chytnul a já hltala stránku za stránkou, abych se dozvěděla jak to bude s Gertou, Barborou, Johanou, Terezou a dalšími pokračovat..
Doporučuji k přečtení!

03.07.2018 4 z 5

Filosof a rarášek Filosof a rarášek Jan Petrus

Opět jedna přenádherná exkurze do dětství!
Četla jsem teď s malou neteří ( musela jsem tedy nějaká slova vysvětlovat, protože uhlák, rejžák, nebo pepito už nejsou dnes cool :) Ale Bára mě po přečtení velmi potěšila: "Teď už teto všemu rozumím, tak si ji přečtu znova."
Barunko, ať se Ti knížka líbí a i v dospělosti se k ní ráda vracíš.

25.06.2018 5 z 5

Lidé, kteří mě znali Lidé, kteří mě znali Kim Hooper

Pamatuji se na 11. září.. Byla jsem v práci, když přiběhl šéf a povídá: "Pojď se podívat, v Americe narazily letadla do mrakodrapů!" Dívaly jsme se nevěřícně na obrazovku a na sebe, a já jsem si v duchu říkala, kolika tisícům lidem se v tento den změní život..

Emily jsem milovala, chvíli zase nenáviděla za to, co udělala. Nemůžu/neumím
se s jejím činem ztotožnit, ale chápu ji, že chtěla pro své dítě do života to nejlepší ( která máma ne, že? ) Otázkou zůstává - rozhodla se správně? A co je správně?..

Čtivý, ba můžu říct strhující román, který mě nenechal pořádně vydechnout,
až na samém závěru.
Konec mě ovšem poněkud zaskočil, dávám proto 4*

14.05.2018 4 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Musím pochválit nejdříve grafiku - obálka fakt krásná, vymakaná, hned mi padla do oka :)
Knížka milá, vtipná, oddechová, zhltla jsem za pár chvil.
Dojem mi mírně zkazil trochu "odfláknutý" konec, čekala jsem ještě dovětek, třeba: A o pět let později..

Recepty na začátku každé kapitoly - super, některé vyzkouším :)

09.03.2018 5 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Krásný popis přístavního městečka a život lidí v něm, vůně čerstvě upečeného chleba, rybářské lodě přivážející svoje úlovky, křik racků, hukot moře za bouřek..
To jsou asi všechny moje dojmy z této knihy.
A ten strašný překlad do češtiny? Ten to úplně zabil :) Přeházený slovosled, nedokončené a nesrozumitelné dialogy - no, bylo toho hafo, nebudu vás tím unavovat :)
Dovolím si ale ještě perličku na závěr:
"Polly podrbala papuchalka za uchem, ten se právě rochnil ve dřezu s trochou jarové pěny...."
To jako vážně...vážně..? :D

16.01.2018 3 z 5

Velikost L: Pár kil navíc nikoho nezabije Velikost L: Pár kil navíc nikoho nezabije Meg Cabot

Tak ta tahle knížka mě parádně zvedla náladu! Nečekala jsem nic světoborného, o to víc mě překvapila!
Milé, velice vtipné čtení o "kolejbábě" ( omlouvám se Heather, ale musela jsem ten výraz použít, strašně se mi líbí :), jejíž celkem jednotvárné dny naruší smrt studentky. Roztáčí se kolotoč vyšetřování a do života Heather vstupuje ( asi trochu natvrdlý ) detektiv, kterému začne fušovat do řemesla..

15.11.2017 4 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Budoucí lékař Josef marně přemlouvá svoji manželku Lenku, aby odjeli z okupovaného Československa do bezpečí, k jeho strýci do Ameriky. Lenka odmítá opustit svoje rodiče a mladší sestru. Josef tedy s těžkým srdcem odjíždí se svojí rodinou sám, zatímco Lenku čeká deportace do Terezína.
Jaké budou jejich osudy, setkají se spolu někdy?

Krásný, dechberoucí příběh lásky dvou mladých lidí, do jejichž životů zasáhla válka.

19.10.2017 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Milá knížka, která zahřeje u srdíčka. Nedalo se jinak, přečetla jsem na jeden zátah.
Příhody, u kterých souhlasně pokyvujete hlavou, některé vám vyloudí úsměv na tváři, ale semtam i slzička ukápne.. Achjo, proč to krásné, tak rychle utíká?..

Jo, ještě něco: "Fredriku, úklid koupelny neměl chybu. Směju se ještě dnes." :)

25.09.2017 4 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Nerada čtu "duchařinu" před spaním, protože znáte to: cosi vám uvízne v hlavě, promítne se do snů, tak raději spíte s rozsvíceným světlem ( pokud tedy vůbec spíte :) ..
Ale nebojte, tuhle povídku si s klidem přečtěte i o půlnoci, fakt vám žádná újma nehrozí :)
Začátek celkem k popukání, pak si říkáte - teď to přijde, huuu....., jenže ani se nestihnete začít bát a je konec. Konec??..

21.09.2017 4 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Znáte ten pocit, kdy:
- chcete vědět, jak příběh dopadne a přitom nechcete aby byl konec?
- jste stále myšlenkami u svých hrdinů?
- chcete, aby se postavy v knize zhmotnily? :)
Ach jo, proč nemám sestry? A takovou super "babču Kettleovou"? :)

Sedmilhářky u mě stále vedou, ale Tři přání jim prudce dýchají na záda.
SPOILER: Jsem ráda, že i Cat chytla svůj život za pačesy.

05.09.2017 5 z 5

Tati, tobě přeskočilo Tati, tobě přeskočilo William Saroyan

Dětsky krásné ( ale mnohdy i dospělé ) myšlenky a nápady desetiletého kluka, kterému zdatně sekunduje otec s duší dítěte..
Milé, pohodové počteníčko k zamyšlení.

"Co je začátek?"
"Já."
"Kdy je začátek?"
"Když se ráno probudím."
"Kdy je konec?"
"Když se ráno už neprobudím."
"Co je mezi začátkem a koncem?"
"Já."
"Kdo jsi?"
"Hrome, copak já vím? Ty mi to pověz, tati."

05.09.2017 5 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Při čtení Pohádky doktorské jsem si neustále pobrukovala: "Pod dubem, za dubem tam si na tě počíháme. Pod dubem, za dubem tam tě voškubem!" (Lotrando a Zubejda).
Děkuji za krásný výlet zpět do dětství, mistře Čapku!

20.07.2017 5 z 5

Posedlá láskou Posedlá láskou Petra Karasová

Přečteno. V čekárně. U zubaře. Nikdy více. Myslím tím tuto knihu :)

17.07.2017 2 z 5

Chci to taky! Chci to taky! Ellen Berg

Ach...můj..bože…. Uwe, Ty jsi mě naprosto dostal :D Super, bavila jsem se!!
Ano, Charlotte má fantastickou práci, fantastický byt ( ta její fobie s rovnáním nábytku mě ale lezla krkem ), dokud nepotká svého Pana Božského v „instalatérské edici“:) Všechny její fobie ( vypěstované převážně rodiči ) a léty zažité rituály jsou rázem fuč :)
Nenáročná, odpočinková, „prohihňaná“ knížka.

11.07.2017 5 z 5

Hra o holčičku Hra o holčičku Soňa Štroblová

Při čtení této knížky jsem si stále říkala: "Sašo, vykašli se na Roberta, najdi si někoho jiného, takový sebestředný blb, proboha.."
Těžko se to četlo, měla jsem takový "časový chaos", často jsem se vracela k přečtenému. Konec nedořešený, myslím si, že teprve tam hra o holčičku začíná..

03.07.2017 3 z 5