dearkiki dearkiki komentáře u knih

Rozhoupaný dech Rozhoupaný dech Herta Müller

Dokonalé, jako všechny autorčiny knihy, které jsem měla možnost přečíst. Jazyk, který používá je tak zvláštní a pohlcující. Vtahuje do příběhu a nedovolí myslet na nic jiného. Celé to táborové přežívání, posedlost hladem a těžká práce nevyzněly nakonec tak strašně, jako osamělost po Leově návratu domů. Najednou je cizí mezi vlastní rodinou, to, čím prošel ho změnilo navždy a přivlastnilo si ho...

31.12.2014 5 z 5

Černí lovci Černí lovci Christian Ingrao

Vůbec mi nesedl styl, kterým je tahle knížka napsaná. Jen tak tak jsem ji dočetla. Bez nějakého úvodu a seznámení s okolnostmi a jmény nás začne bez varování zahrnovat místy, kde jednotka působila a počty jejích členů. Později, když už to začne být trochu zajímavé, zase se uchýlí k neustálému opakování těch samých situací a činů a celé je to završeno filozofováním autora o podobnostech boje s lovem ... Dávám dvě hvězdičky za těch několik zajímavých informací, které jsem se o jednotce Dirlewanger dozvěděla, ale celkem to považuji za ztrátu času.

28.12.2014 2 z 5

Kathy Kathy Jan Štifter

Úžasná knížečka na jedno odpoledne. Silný příběh, inspirovaný skutečností. Pro mne velmi blízký, jak tématem, tak oblastí, kde se odehrává. Ráda bych se dozvěděla víc podrobností, ale chápu, že se nejedná přímo o literaturu faktu, ale příběh jedné konkrétní ženy.

28.12.2014 5 z 5

Architekt „konečného řešení“: Himmler a vyvražďění evropských Židů Architekt „konečného řešení“: Himmler a vyvražďění evropských Židů Richard Breitman

Nejedná se o žádný životopis. Kniha se zaobírá výhradně plánováním "konečného řešení" a jeho postupným prováděním od rasových zákonů, hromadného vystěhovávání, plány přesunů či sterilizací, až k masovým popravám na východě a plynovým komorám. Ukazuje Himmlerovu významnou úlohu v celém procesu a seznamuje čtenáře s jeho velkými ideály a fanatickým antisemitismem, které se formovaly již dlouho před vypuknutím války. Dozvíme se i o potížích, na které při provádění svého úkolu narážel, sporech o kompetence a rivalitě mezi jednotlivými úřady.
Jediné, co bych knize vytkla, je časté opakování už řečeného. Ruší to časovou posloupnost a čtenář může mít občas pocit, že ho někdo vrátil o pár stránek zpět.

03.12.2014 4 z 5

Srdce bestie Srdce bestie Herta Müller

Knížky Herty Müllerové jsem si velmi zamilovala. Jsou pro mně nečekaně objeveným, vzácným pokladem. Po Nížinách a Cestovním pasu, je Srdce bestie třetí autorčinou knihou, kterou jsem přečetla...pěkně jednu za druhou, protože se mi vůbec nechce opustit tenhle zvláštní styl, ačkoli to opravdu není lehké ani veselé čtení.
Jak se dalo čekat, i tenhle příběh je drsný a syrový, plný sledování, udávání a sebevražd, vypráví o totalitě, ale také o nevšedním přátelství a lásce, o závislosti a strachu a touze po svobodě.
Pokud bych měla srovnávat s předchozími knihami, zapůsobilo na mne Srdce bestie zatím nejsilněji. Ale ještě mně čeká Rozhoupaný dech.

25.11.2014 5 z 5

Cestovní pas Cestovní pas Herta Müller

Já jsem z tohohle stylu psaní nadšená. Je to opravdu silný zážitek. Stejně jako v Nížinách, mne slova autorky opět lehce unesla do jiného světa a vykreslovala přede mnou jeho svéráznou krajinu a tíživé lidské osudy. Knížka přímo sálá hutnou atmosférou té nevlídné doby, která útočila na nevinnost lidí, je zní cítit vůně zašlých časů, prázdnota po ztracených a stesk po domově těch, kteří odešli a nikam teď vlastně nepatří.

16.11.2014 5 z 5

Nížiny Nížiny Herta Müller

Přečteno během víkendu. Tak tahle knížka mně naprosto uchvátila. Je to něco opravdu vyjímečného a ve své zvláštnosti nádherného. Zpočátku mi trvalo, než jsem si zvykla na způsob, kterým je text psaný, ale už po pár stránkách jsem si zvykla a nedokázala se od čtení odtrhnout dokud nebyl konec.
Knížka je doslova nasáklá vzpomínkami na dětství v drsném kraji a divné době, ve společnosti vnitřně osamělých lidí, kde žije každý sám i když spolu sdílejí uzavřený prostor malé vesnice, nebo přímo jedné rodiny.

10.11.2014 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Vůbec jsem se nenudila. Stejně jako v prvních dvou knihách příběh plynul tak nějak sám od sebe a nutil mne číst dál a dál a těšit se zas na další večer, strávený ve společnosti Tenga a Aomame. Pohled další postavy děj příjemně obohatil a nakonec jsem se s tím podivným Ušikawou i těžko loučila.
Jak už jsme psala u prvního dílu, byla to má první Murakamiho kniha a teď jen doufám, že všechny další, které otevřu, udrží tuhle laťku, která visí opravdu hodně vysoko.

10.11.2014 5 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Moje seznámení s autorem, které zanechalo ten nejlepší dojem. Příběh mne zaujal od první stránky a nepustil, až do úplného konce. I když nejde o nějaký strhující děj, vůbec to neubírá knize na čtivosti. Každý večer jsem se velice těšila na setkání s Aomame, Tengem a dalšími postavami a přemýšlela, zda se mi tentokrát poodhalí vysvětlení některé ze všudypřítomných záhad. I když se nic úplně nevyjasnilo, vůbec mi to nevadí. Ráda si teď přečtu i pokračování, které jsem si omylem koupila dříve než první díl. Uvažovala jsem pak, zda si k němu opatřit začátek, nebo ho rovnou prodat. Nakonec jsem zvolila první možnost a vůbec nelituji.

16.10.2014 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velice silná a emotivní knížka. Četla jsem a zároveň poslouchala audioverzi, kterou načetla skvělá paní Cibulková. Příběh se mi velmi líbil, i když s Gertou jsem ne vždy souhlasila a ten její přístup občas nechápala. Bylo mi smutno, když jsem ji viděla jen tak "přežívat", bez špetky zájmu o cokoli jiného kromě své dcery. Možná to bylo zapříčiněno tím, co se jí stalo a v jakém prostředí vyrůstala, ale přesto. Naštěstí ostatní postavy mi to plně vynahradily. Moc jsem fandila třeba Johanně, nebo Tereze.

01.10.2014 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Příběh jsem znala z filmu, takže mi bylo jasné do čeho jdu. Knižní verze mne ničím nepřekvapila, ale přesto hodnotím čtyřmi hvězdičkami. Líbí se mi jak se postavy vyvíjejí - tedy hlavně samotná Carrie. Můžeme sledovat, jak její psychiku ovlivňuje okolí a jeho postoje - ať už jde o zastrašování matkou, výsměch spolužaček, rozvíjející se důvěra v přátelství, a konečně nenávist a pomsta, která vše změní a zničí.

08.09.2014 4 z 5

Deník 1938–1945 Deník 1938–1945 Helga Hošková-Weissová

Velice působivá útlá knížka, která v sobě obsahuje celou hrůzu, kterou si musela mladá dívka spolu se svou rodinou a přáteli prožít během druhé světové války. Na život v Terezíně, i když byl po nuceném opuštění domova dozajista šokem, nakonec všichni přeživší vzpomínají, když se dostanou na místa mnohem ponurejší a nebezpečnější.
Knížka se mi velmi líbila a určitě ji můžu každému doporučit. A ano, nemůžu nezmínit ty úžasné kresby, které vypovídají o životě v Terezíně možná více, než mohou slova.

08.09.2014 5 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Dalo mi celkem práci tento díl dočíst a to jsem se na něj tak těšila. Začátek skvělý jako vždy, ale uprostřed to tak trochu ztratilo tempo. No asi po dvou měsíční pauze jsem to dorazila během dvou dnů a můžu říct, že jsem nelitovala.
Ten celkem zlomyslný konec mně ani tak nešokoval, jako spíš upřímně pobavil. Samozřejmě, co jiného se dalo od Kinga čekat? Ano, předcházely tomu povinné smutné a srdceryvné scény, ale ta pointa celého příběhu je vážně skvělá. Nevím, co k tomu dodat.
Putovat s Rolandem a jeho ka-tet stálo za ten dlouhý čas a snad...jednou se s ním vydám znovu na pouť k Temné věži.

01.09.2014 5 z 5

Vlčí dítě: Neuvěřitelný životní příběh východopruského děvčete Liesabeth Otto Vlčí dítě: Neuvěřitelný životní příběh východopruského děvčete Liesabeth Otto Ingeborg Jacobs

Život se s Liesabeth tedy rozhodně nemazlil. Je až neuvěřitelné, čím vším si musela projít. Určitě ji všechny ty peripetie osudu zasáhly a zformovaly její osobnost. S úžasem jsem četla její příběh, ale přesto všechno jsem jí často nerozuměla. Nedokážu vůbec pochopit některá její rozhodnutí, jako návrat do Sovětského svazu, i když v knize své důvody uvádí - mně tak přesvědčivé nepřipadaly, ale asi je to tím, že to nikdo jiný než ona posoudit nemůže. I když dávám čtyři hvězdičky z pěti, s Liesabeth jsem se zkrátka nějak nesžila. Kniha by se mi asi líbila víc, kdyby pojednávala jen o jejím dětství a tuláckém životě. Připomnělo mi to film, který jsem viděla v kině a který se jmenoval podobně - Vlčí děti. Tam to bylo ale opravdu jen o dětech.

20.06.2014 4 z 5

Opičí tlapka Opičí tlapka Tomáš Korbař

Některé povídky jsou trochu slabší a chybí jim ten správný hororový konec, ale vzhledem k tomu, kdy vznikaly, věřím, že byly na svou dobu strašidelné až dost. Je to příjemně mrazivá a tajuplná četba pro chvilky, kdy se chcete trochu bát.

17.06.2014 4 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Vlastně se celý příběh moc neposunul a ty scény se Suze, Dettou a Miou byly trochu šílené, ale jako celek je kniha opět geniální. Zábavy i napětí je i v tomto dílu dostatek a rozhodně jsem se nenudila ani vteřinu. Takže já hodnotím plným počtem hvězdiček, jako vždy. Hned jsem se nedočkavě vrhla na poslední díl.

25.05.2014 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Tenhle příběh odvážné mladé knihovnice v táboře smrti mne chytil a nepustil až do konce. Vypráví o přežívání v rodinném táboře, kde jediný únik z kruté reality představuje několik málo pečlivě ukrývaných knížek, které přinášejí alespoň závan skutečného života tam venku, kde všechno bylo ještě v pořádku. Dita se o tento svěřený poklad stará s pečlivostí a odhodláním, i když jí hrozí smrt. Není to ale jen její příběh... v táboře se odehrává spoustu malých i velkých dramat a my se setkáváme s dalšími zajímavými postavami a jejich osudy. Trochu mně v druhé polovině knihy už štvala ta neustálá posedlost Freddy Hirschem a tajemstvím jeho odchodu, proto dávám nakonec čtyři hvězdy.

19.05.2014 4 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Dočteno! Jsem čím dál tím víc napjatá, jak celá tahle skvělá sága skončí. Tenhle díl přinesl ještě více tajemství a objasnil jen málo. Zamotává se to, to tedy ano. :-)
Upíři, Vlci, lidé s červenýma očima, bludní mrtví... a navíc spousta dalších světů. Podivné náhody a stále se opakující znamení... Může to být ještě záhadnější?

12.05.2014 5 z 5

Praha v černém Praha v černém Chad Bryant

Skvěle napsaná kniha, od které je těžko se odtrhnout. Autor se zde dotýká mnoha aspektů života v okupovaném Československu a v Praze zvlášť. Dozvíme se více o plánech nacistů s Čechy, o kterých se vlastně ani špičky režimu nedokázali shodnout a které vždy vzaly za své v konfrontaci s naléhavější potřebou udržovat válečnou mašinerii v chodu. Řeší se zde neshody a neporozumění mezi domácím odbojem a exilovou vládou, které vyplývaly z života v naprosto odlišných světech. Kniha také ukazuje, jak konec války sjednotil tyto dva tábory ve společné nenávisti k nepříteli a následný odsun všech Němců byl pak jen logickým vyústěním a nutností pro potvrzení legitimity politických představitelů. Plány a potíže s jejich realizací byly však překvapivě stejné...

12.05.2014 5 z 5

7 dní hříchů: Román o zradě, lásce, přátelství 7 dní hříchů: Román o zradě, lásce, přátelství Josef Urban

Velice silný a působivý příběh... o to více, že vychází ze skutečných událostí... Z hodiny na hodinu a ze dne na den se vše mění a co bylo včera jistotou, dnes už neexistuje. Celé vesnice jsou náhle vylidněné a krajem prochází "vítězní zlatokopové", zanechávající za sebou spoušť a prázdnotu. V náhlém opojení mocí a snaze zahladit vzpomínky na svou vlastní minulost jim na ničem jiném už nezáleží, i stará přátelství musí jít někdy stranou. Ale ani poražení vlastně nečekají slitování... Uprostřed toho všeho sledujeme příběh znovu nacházené lásky, která prochází těžkými zkouškami osudu, vytrvá navzdory bouřlivé době a nepřáteství ostatních a v těch sedmi poválečných dnech objevuje svou velkou sílu.

02.05.2014 5 z 5