dearkiki

Byl jsem Mengeleho asistentemByl jsem Mengeleho asistentemMiklós Nyiszli

Kniha se tu jeden čas nedala sehnat. Koupila jsem si ji tedy v angličtině přímo v Osvětimi a nyní na ni konečně došlo. Většina toho, co je v knize řečeno, mi už byla známa z jiných knih i filmů (zde bych chtěla doporučit film Šedá zóna). Vyprávění je to velmi deprimující. Vést bezútěšný život v obklíčení nekonečným umíráním, v práci, o které víte, že nemá valný smysl a přináší jen další utrpení a smrt - a to vše s vědomím, že z toho všeho nevede cesta ven - divím se, že se z toho autor úplně nezbláznil.

16.06.2020

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Detektivky vůbec nečtu (až na Sherlocka), ale tady jsem udělala výjimku. Ačkoliv jsem tento příběh již kdysi viděla filmově zpracovaný, nepamatovala jsem si, kdo za těmi záhadnými vraždami stojí, takže jsem byla krásně napnutá až do rozuzlení. Je úžasné, jak to potom zpětně vše vypadá jasně. :-)

Otec filosofů Hermés TrismegistosOtec filosofů Hermés Trismegistos* antologie

Co lze napsat k této knize? Je to prostě jeden ze základních kamenů alchymie. Jsem ráda, že ji mám v knihovně. K některým myšlenkám je totiž třeba se stále vracet.

Noční cirkusNoční cirkusErin Morgenstern

Bylo to doslova kouzelné! Knížka se dobře četla, i když jsem se nejdřív bála, že to bude nuda. Nebyla. Trochu mi jen vadilo, jak příběh přeskakoval z jednoho období do jiného a zpět, bylo těžké se v tom orientovat. Ale myslím si, že u téhle knihy samotný příběh není to hlavní. Kouzelná je hlavně ta atmosféra cirkusu, která je nádherně zachycená do nejmenších detailů. Ráda bych takový cirkus někdy navštívila.

Berlínská pastBerlínská pastRichard Birkefeld

Ze začátku mně to moc nebavilo, protože se velmi rychle střídaly pohledy dvou hlavních aktérů a bylo to trochu nepřehledné. Ale jak se začaly odhalovat další a další souvislosti a vše dostávalo jasnější obrysy, začetla jsem se a nemohla se od knihy vůbec odtrhnout. Zapůsobilo na mne hlavně velmi realisticky popsané prostředí bombardovaného města. Musela to být nervy drásající zkušenost, trávit den za dnem a noc za nocí očekáváním další zkázy. No a pak... to zakončení příběhu bylo vážně geniální.

30.04.2020

Génius průměrnostiGénius průměrnostiDušan Hamšík

Byl to spíše takový psychologicko-filozofický rozbor, než typická literatura faktu. Ale to nevadilo. Názory autora mi připadaly velice zajímavé a jeho vývody pochopitelné. Dozvěděla jsem se i něco pro mne nového - konkrétně, jak vnímali v Hitlerově okolí smrt Roosevelta a jaké si na základě toho dělali naděje do budoucna. Fascinující je, že vážně věřili, že jim svět dá ještě šanci. Po tom všem. Neuvěřitelné.
Nevidím tam vůbec nic komunisticky ideologického, jak píše komentář níže. Spíše naopak. Možná to bylo v jiném vydání jinak?

27.04.2020

Rommelova poslední bitvaRommelova poslední bitvaL. Kessler (pseudonym)

Další skvělá Kesslerovka, i když tentokrát bez Wotanu. (Nevím, proč je to tedy zařazeno do série SS Wotan?) Ale tak moc to zas nevadilo, jelikož Brandenburští je tu celkem obstojně nahradili. Navíc jsme se mohli nejspíš díky tomu v příběhu setkat s Rommelem a zase trochu nakouknout do válčení v poušti, ale i intrikaření v týlu.

27.04.2020

Předveďte mrtvéPředveďte mrtvéHilary Mantel

Pro druhý díl platí to, co jsem napsala k prvnímu. Další pokračování úžasného příběhu o výjimečném muži a šílené době. A teď bych jen ráda věděla, kde je další díl??? Tohle přece není konec.

Wolf HallWolf HallHilary Mantel

Obdivuhodné. Nádherný román z tudorovské Anglie o dobře známých událostech, z pohledu právníka a politika Thomase Cromwella. Tato postava mně fascinovala už v seriálu Tudorovci a jsem ráda, že jsem se dozvěděla o jeho osobě něco bližšího prostřednictvím tohoto románu a jeho pokračování. I když...stejně si nemůžeme být jistí, jak to vlastně bylo doopravdy... o co mu skutečně v hloubi srdce šlo. Byla to rozhodně těžká doba a on se dokázal prosadit a z ničeho se dostat až na vrchol svou pílí a nespornou inteligencí. Jen nechápu, proč je kniha pojmenovaná po sídle Seymourových a ne po něčem, co se Cromwella osobně týká.

15.04.2020

Depeše do ztracené země - Zpověď s rozhřešením pro jednoho sudetského NěmceDepeše do ztracené země - Zpověď s rozhřešením pro jednoho sudetského NěmceFranz Fischl

Jak se tak z romantického mladíka vyklube nadějný novinář a z nadějného novináře se vzápětí stává bezcharakterní hajzlík. Píše tak, jak se to po něm chce, bez ohledu na zásady a nějakou morálku. A nejhorší na tom je, že to vůbec nevnímá, jako něco špatného. Jde prostě s proudem, s dobou. Dělá vše, aby se neocitl bez prostředků. Dostane se hodně vysoko, ale po válce také tragicky končí. Jeho postava přes všechnu snahu vykreslit se jako nevinný produkt doby nemůže vážně vzbuzovat žádnou lítost či pochopení.
Zajímavá je (alespoň pro mne překvapivá) souvislost s Lídou Baarovou, když se jejich osudy na chvíli nešťastně propletou.

15.04.2020

Ve stínu fašismuVe stínu fašismuJosef Čapek

Docela vtipné, ale i varující. Dílko vypovídá o své době.

15.04.2020

Vláda emigrantů - Duben–listopad 1945Vláda emigrantů - Duben–listopad 1945Dušan Tomášek

Byl to vážně boj vůle tuhle knihu dočíst, ale jsem ráda, že jsem ji neodložila předčasně. Je to vcelku zajímavý náhled do činnosti poválečné vlády, kdy skrze její zápisy si můžeme připomínat dobové události. Čtenář si může udělat obrázek o charakteru jednotlivých ministrů a vcítit se do různých mocenských tlaků zvenčí, kterým vláda čelila a mnohdy i ochotně podléhala.

Sudetská pouť aneb WaldgangSudetská pouť aneb WaldgangPetr Mikšíček

Knihu jsem četla už loni, ale stačí se podívat na obálku a znovu si připomenu, jak na mně putování s autorem po Sudetech - i když jen po stránkách knihy - silně zapůsobilo. Některá místa jsem již dříve navštívila, ale většina ke mně promlouvala pouze prostřednictvím otištěných fotografií a sdělených pocitů. Je to smutné, že tam, kde kdysi žili lidé a stály vesnice, je nyní jen divočina. Na člověka to hodně doléhá, když se nad tím zamýšlí. Na druhou stranu, život jde dál a svět se pořád proměňuje...a dříve nebo později pohraničí opět ožije, i když bude asi vypadat jinak. Je na dalších generacích, aby mu vrátili ztracenou energii a půvab.

Nevinná zrádkyněNevinná zrádkyněAlison Weir

Smutná historie, ale velmi poutavě napsaná. Autorka se nádherně vcítila do jednotlivých postav, které se střídají ve vyprávění. Vše se čtenáři odvíjí před očima jako film. Knížka se mi moc líbila a těším se, že si přečtu i další příběhy od této spisovatelky. Mladičké Jane mi tu bylo vážně líto. Dopadla chudák jak se dalo čekat. Politika je ale neúprosná a ani Marie neměla moc na výběr.

27.08.2019

Jakub FatalistaJakub FatalistaDenis Diderot

Příjemně se to četlo, i když jde vlastně jen o spleť neustále přerušovaných příběhů, zasazenou do putování dvou hlavních protagonistů. Vtipné a leckdy i trochu poučné vyprávění, které věkem neztrácí nic na kvalitě.

26.06.2019

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

Hlavní hrdina byl teda vážně nepoučitelný. Na konci jsem jen nevěřícně vrtěla hlavou. No, ale kdo chce kam..., že ano? Jinak se mi to ovšem moc líbilo, i když souhlasím, že se příběh místy trochu zbytečně táhl. Přesto, není to vážně nic, co by člověk měl číst před spaním. Knížku můžu určitě doporučit a myslím, že se kouknu i na filmové zpracování.

17.06.2019

KoboldKoboldRadka Denemarková

Radka Denemarková nikdy nezklame. Supr kniha a to z obou stran, i když víc mně bavila ta část modrá...spjatá s vodou, a to snad téměř v každé větě. Obdivuji tu práci se slovy, tu spletitost vět, odhalování příběhu v náznacích, kdy až později se všechny nitky spojí a dává to celé ten pravý smysl. Pravda, bylo to často dost depresivní - číst o něčem takovém není totiž vůbec lehké. No, ale stálo to za to a kniha bude mít dál čestné místo v mé knihovně, spolu s ostatními díly autorky.

17.06.2019

Moje válečná knihaMoje válečná knihaHenrich Hansen

Vážně zajímavé. Kromě dobové propagandy, která pochopitelně zkreslovala jisté skutečnosti tak, aby se líbili rukujícím vojákům, je možné se dočíst o členění jednotlivých složek armády a úkolech, které během války plnily. Kapitola o námořnictvu je složená prakticky pouze z popisů několika skutečných bitev, i když patřičně přibarvena, aby ukázala nepřítele v nejhorším světle, ale to se dá pochopit. Vlastně mně to morální odsouzení dost pobavilo, když si uvědomím, jakých činů se za války dopouštěla německá strana. No nic... knihu můžu jen doporučit, protože podobných autentických svědectví té doby dnes moc nenajdete.

30.05.2019

Dívčí orchestrDívčí orchestrF. Fénelon (pseudonym)

Fania měla určitě výbornou paměť a vypravěčský dar, protože tu působivě vykreslila život na hudebním bloku, i velmi těžké období v karanténě a později v Belsenu. Hudba opravdu některým dokázala zachránit život. Moc se mi líbila kapitola, kde měly dívky možnost ochutnat na chvíli zase opravdový svět "tam za plotem", i když to bylo pro ni vlastně smutné. Fania skvěle zachytila charaktery svých spolubydlících i některé zvláštnosti esesáků, pro které musely hrát. Sama se bála toho, jak se "potom" znovu všechny zapojí do normálního života, protože je přežívání v lágru tak změnilo. Nikdy ale nepochybovala, že se vrátí.

03.05.2019

Sundejte Hartmanna!Sundejte Hartmanna!Raymond Frederick Toliver

Poutavě shrnutý životní příběh nejlepšího stíhače, kde se může čtenář seznámit i s několika dalšími slavnými členy jeho letky. Bylo zajímavé přečíst si o taktice, kterou Hartmann používal, ale i o jeho osobním životě, charakteru a myšlení. Samozřejmě, značná část knihy se pak zabývá pobytem v zajetí a vzpomínkami na tuto krušnou etapu. V duchu jsem si to mohla porovnat se vzpomínkami dalšího letce Hahna, které jsem četla o nějaký čas dříve. Knihu můžu jen doporučit. Navíc obsahuje i spoustu dobových fotografií.

29.04.2019

Týden bláznaTýden bláznaJaroslava Černá

I když to celé mělo jednu nebo dvě přínosné myšlenky, které snad dokáží oslovit nitro čtenáře a ukázat mu směr, celé je to zabalené v takovém sladkém, sentimentálním blábolu, že se mi z toho dělalo nevolno. Všechny ty postavy jsou naprosto neuvěřitelné a ty jejich náhlé "proměny k lepšímu" jak by smet. Ten konec to celé úplně dorazil. Alespoň pro mne, tudy teda cesta nevede.

03.03.2019

Výkupné za dušiVýkupné za dušiJaroslav Haidler

Tak tohle mně hodně bavilo. Možná se tu objevuje až moc vedlejších postav, ve kterých jsem se ke konci trošku ztrácela. Ale to není podstatné. Bylo to akční, napínavé a připomnělo to události nedávné historie. Mám takové knížky ráda. Jen ten styl psaní mi připadal sem tam trochu divný - řešení, či závěry některých postav byly prostě občas trochu překvapivé a nedostatečně vysvětlené. Ale možná jsem to jen nepochopila, nevím. Přesto můžu knížku doporučit. Líbilo se mi, že nás autor seznámil s životem každé postavy důkladně, i když se v příběhu objevila třeba jen na chvíli. Bylo to jako číst několik příběhů v jednom.

27.02.2019

Prošel jsem peklem OsvětimiProšel jsem peklem OsvětimiKazimierz Tymiński

Knížka se četla velmi dobře a děj rychle ubíhal. Na těch několika stránkách autor stihl ukázat nejen veškeré hrůzy, které v táborech prožil, lhostejnost a krutost, kterým musel čelit, ale i přátelství některých vězňů, které mu dodalo odvahy a odhodlání přežít. Nebýt toho, byl by to jistě vzdal. K trochu lehčímu životu v rámci možností mu nakonec pomohla hudba. Určitě doporučuji k přečtení a těším se, že jednou snad uvidím i film, který podle příběhu vznikl.

06.02.2019

ProtiútokProtiútokL. Kessler (pseudonym)

Až na to, že mám neodbytný pocit, že některé příhody už čtu v mírné úpravě nejméně potřetí - jako například tu scénu s vlakem, nemůžu téhle knížce nic vytknout. Jako vždy skvělé, strhující a i přes tu spoustu mrtvol, občas i vtipné. Super oddechovka.

03.02.2019

Neznámí hrdinové mluvili i německyNeznámí hrdinové mluvili i německyMartin Krsek

Zajímavé příběhy o těch, kteří nešli s davem a odvážně stáli za svým přesvědčením i v těžkých chvílích, kdy jim šlo o život. Někteří bojovali proti nacismu se zbraní v ruce po celou dobu a jiní se jen svým statečným činem postavili ve správnou chvíli na stranu zdravého rozumu, aby zachránili hodnoty a životy nic netušících lidí. Ti všichni si zaslouži alespoň vzpomínku, kterou jim tato kniha věnovala. Doporučuji. Mimochodem, ten obrázek na titulní straně mně vážně dostal.

01.02.2019

Rasistický státRasistický státMichael Burleigh

Kniha velmi pečlivě a (kromě trochu náročného úvodu) i velmi čtivě zpracovává několik důležitých témat, která formovala politiku Třetí říše. Oceňuji, že se autoři drží pouze faktů a přesto přinášejí často informace, které nejsou dosud tak všeobecně známé. Určitě všem zájemcům o toto období knihu vřele doporučuji. Kromě zajímavého textu obsahuje i mnoho dobových fotografií či obrázků rasové propagandy.

28.01.2019

LágrLágrAngela Rohr

Úžasná kniha. Se stylem psaní žádný problém nemám, nepřipadalo mi to ani netečné ani odtažité. Spíš naopak. Obdivuji autorku, že tohle všechno vydržela a přežila. A nejen to, dokázala mnoha lidem pomoci, přestože nebyly k dispozici téměř žádné nástroje, léky ba ani jídlo. Nepropadla beznaději a depresi a svým přístupem dodávala odvahu dalším. Dávám plný počet hvězdiček a doporučuji.

14.01.2019

Vánoční povídkyVánoční povídkyCharles Dickens

Co jiného číst přes vánoce, než Vánoční poídky? Sáhla jsem po téhle útlé knížce, i když Vánoční koledu samozřejmě už dávno znám. Ráda ji poslouchám i jako audioknihu, ale tentokrát jsem si jí i přečetla. Myslím, že to čtenáře opravdu dokáže dostat do té pravé vánoční nálady. Druhou povídku jsem neznala a musím říct, že se mi také velmi líbila. Má to zkrátka tu správnou atmosféru.

31.12.2018

Přežili jsme Stalingrad: Vzpomínky příslušníků 6. armády maršála PaulusePřežili jsme Stalingrad: Vzpomínky příslušníků 6. armády maršála PauluseReinhold Busch

Četla jsem to celou věčnost. Ale to je tím, že se kniha skládá z jednotlivých vyprávění, takže děj nijak nenavazuje a nenutí to čtenáře hned pokračovat. Nicméně mně to vážně dojalo. Hlavně ty příběhy v posledních dvou částech. Svědectví těch, co přežili tuhle šílenou dobu, dokáže zaujmout a sdělit tak alespoň trochu těm, co ještě nebyli na světě, jaké to tam tehdy bylo. Někdy se vážně divím, co člověk dokáže přežít...

31.12.2018

Jatka na řece OdonJatka na řece OdonL. Kessler (pseudonym)

Další super Kesslerovka, která mi tentokrát krátila dlouhou chvíli v nemocnici. Já tyhle knížky fakt miluju. I když tenhle příběh byl nějak podobně zpracován už v jiném dílu, můžu za sebe říct, že mi to vůbec nevadilo. Ráda se k příběhům Wotanu vždycky vrátím.